Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Физика на удара ....
Автор: Kanonir   
Дата:   14-04-12 18:30

Породено е от темата за Иво Зафиров, но не му е мястото там, а не е лошо да си припомним това на което обръща внимание Джогата:

"Случката може да бъде доста поучителна за някои "майстори" с тежки коли, които си мислят, че масата на колата им ги предпазва"

в подкрепа - още по врапиращ пример по маса... Преди много години пред летящия с около 120км/ч експрес за Бургас някъде около Казанлък едно стадо овце се беше юрнало да пресече линиите. Освен натръшканите десетина добичета, на локомотива (около 100 тона) снегорина (който е една яка отливка ,още по яко хваната за рамата) беше буквално смлян и откъснат от ударите, беше сериозно пострадала и бутилката за сгъстен въздух зад него - дотам че се наложи да се иска друг локомотив от Казанлък.

Разликите в масите е очевидна, въпроса е, че скоростта е оновния фактор!

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: neuromancer   
Дата:   14-04-12 18:33

силата на удара зависи от кинетичната енергия, т.е. е по-голяма при по-голяма маса

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Kanonir   
Дата:   14-04-12 18:36

така е, ама имаше едни неща за квадрати.. скорости .... и темата основно е за заблудата, колко те пази тая по-голяма маса!



Публикацията е редактирана (14-04-12 18:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Orlin   
Дата:   14-04-12 18:43

силата на удара зависи от кинетичната енергия

Донякъде е така, но не е толкова просто. Първо трябва да дефинираме какво разбираме под сила на удара. Пораженията които се получават, кинетичната енергия която се преобразува, дали ще издържи даден елемент или нещо друго.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: tvk75   
Дата:   14-04-12 18:43

има едно просто нещо ей тука:

E=mc²

тоест това значи,че енергията зависи от масата,но много повече зависи от скоростта [smile] .

Казано обратно,силата на удара зависи повечко от скоростта. Колкото по-висока е скоростта на удара,толкова по-малко значение има масата, за беля [smile]

така,че тия 3 букви и цифричката,обясняват всичко съвсем простичко



Публикацията е редактирана (14-04-12 18:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   14-04-12 18:46

извод - карайте по-бавно. няма икономисате кой знай кво.
по-добре да загубиш минути от живота в пътуване, отколкото живота заради минути повече пътуване.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: tvk75   
Дата:   14-04-12 18:51

съвсем добър извод е направила мара [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   14-04-12 19:01

е то при ударите с автомобили, проблемът не е че голямата кола ще пострада по-малко, колкото, че по-голямата кола има повече възможност да се обезопасят пътниците при евентуален удар. Щото има едни колички, дето между двигателя и купето има една пластмаса, а при това положение, май е все едно какви са ти коланите и колко еърбека имаш, ако ще те нацепи двигател в скута...
Поне на мен така ми се струва де... А аз нищо не разбирам...



Публикацията е редактирана (14-04-12 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Kanonir   
Дата:   14-04-12 19:02

Мара[smilie24] аз и в другата тема го написах. При разстоянията в България в 90% от случаите се спестява половин, айде един час, но с цената на идиотско каране и голям брой критични ситуации!



Публикацията е редактирана (14-04-12 19:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   14-04-12 19:05

кат искат да се самоизтребват - има дерета, стълбове, даже дървета в краен случай. ама аз искам да живея и да съм спокойна и за близките си! да знам, че нема лайнарят или смотанякът да ни съкратят дните.
щото един стависки я кви чудеса натвори и кво? НИЩО

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   14-04-12 19:07

"да знам, че нема лайнарят или смотанякът да ни съкратят дните."
Маре, не искам да те депресирам, но лайнарът и смотанякът по един или друг начин ще ти съкратят дните..., от това няма да избягаш! Ама поне да не е изведнъжка..., дет се вика...

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ninikolov   
Дата:   14-04-12 19:41

Всъщност става дума за т.нар. нееластичен удар, при който кинетичната енергия не се запазва. Тя се преобразува в топлинна, електрическа или настъпват външни промени във взаимодействащите си тела.
Че скоростта е по- важният фактор е видно от формулата за кинетичната енергия, която е Т = 1/2(mv²)
(E=mc² важи за скорости близки или равни на скоростта на светлината. Не че някои не се опитват да я достигнат)

Отдавна смятам за наложително в България да се установят като неизменна практика две неща:
1. Да се институционализира публичното физическо наказание на пълнолетни лица (предимно от мъжки пол).
2. Глупостта да се наказва по НПК.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: IvoZafirov   
Дата:   14-04-12 19:50

абе тва с ударите и масите...

и досега не мога да си обясня как чичото в буса, който се занесе, преобърна, влачи на пълна скорост около 20-30 м и накрая ударен зверски от камиона, оцеля и излезе сам само с една счупена ръка и кръвоизлив в окото. А буса беше смазан зверски.
Камионът понесе доста по-малки щети, но...

Та всичко е комбинация от фактори май.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   14-04-12 20:11

Дзафе, то тези работи са башка...
Хора падат от 7-ми етаж и после са живи, а след година-две и здрави, а други се лъзгат, падат и не стават...
Така че не трябва обяснение...

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   14-04-12 20:47

ninikolov написа:


> Отдавна смятам за наложително в
> България да се установят като
> неизменна практика две неща:
> 1. Да се институционализира
> публичното физическо наказание на
> пълнолетни лица (предимно от мъжки
> пол).
> 2. Глупостта да се наказва по НПК.



3. Да се забранят SUV-овете, като потенциално най-опасни, отделно че ще сторят добро на собствениците им като ги оттърват от най-непрактичният, грозен, скъп, безсмислен и чуплив сегмент от автомобилостроенето.



Публикацията е редактирана (14-04-12 20:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: autosvet   
Дата:   14-04-12 21:03

Динамика на удара не е толкова проста наука а като става дума и за превозни средства където има и деформации нещата хич не са просто еднозначни.
Принципно колкото по-малка е скоростта в момента на удара толкова по-добре.

Иво точно това, че се е влачил и удара не е бил директно в кабината вероятно го е спасило. Както казах за шофьора на мерцедеса вероятно причината за неговото състояние не тежестта на удара, а това което неговото тяло е направило след него - удар в стъклото и/или колонката а дори и инфаркт. Често се случва в подобни ситуации. Принципно много от самоубийците, който скачат от високо) умират преди да са се размазали на паважа от сърцетуп.



Публикацията е редактирана (14-04-12 21:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: harvester_vn   
Дата:   14-04-12 21:05

autosvet написа:

> Принципно колкото по-малка е скоростта в момента на удара толкова по-добре.

Ето това е най-важното за осъзнаване.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: boreto   
Дата:   14-04-12 21:09

Че какво са виновни сувчетата за идиотизма на някои от каращите ги? Те каквото и да карат, ще укендзат обстановката...


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: autosvet   
Дата:   14-04-12 21:13

Ми няма как да е друго.
Дори самите автомобилни производители правят краш тестове защото удара все още трудно се моделира компютърно със задоволителна за инженерни цели точност.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: boreto   
Дата:   14-04-12 21:16

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/ufxt3423.JPG
http://stblogs.automotive.com/files/2012/03/2013-Mazda-CX-5-IIHS-Crash-Test-623x389.jpg


[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: next_time   
Дата:   14-04-12 21:22

Интересно ми е при сблъсък на балон пълен с 10л. вода и карфица кой ще претърпи по-големи поражения при различните комбинации от скорости на балона и карфицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: scarecrow   
Дата:   14-04-12 21:40

http://www.youtube.com/watch?v=cr5wE0NVUw8

crash test 190km/h ford focus vs wall

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   14-04-12 21:51

Откъде накъде пък SUV-четата ще са най-опасни?

Според моите лични впечатления, SUV-четата не са фактор при произшествията, а фактори са най-вече възрастта на водача, употреба на алкохол и наркотици, лошо техническо състояние на автомобила[1], движение нощем, общ брой изминати километри [2] ... такива работи.

--
[1] напр. износени гуми, щото нямал пари да ги смени)
[2] колкото повече км изминаваш толкова по-вероятно да сбъркаш

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: PolarBear   
Дата:   14-04-12 21:54

E=mc² няма нищо общо с нашия случай, а и с класическата механика въобще. А и "с" в тази формула не е аргумент на функцията, а константа...Формулата показва връзка между маса и енергия, на едно съвсем друго ниво...
[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   14-04-12 21:57

За SUV-тата не бих казал, че са непрактични - по-високи са, което прави по-лесно влизането и излизането от тях, също е по-лесно и качването и свалянето на багаж. И видимостта е по-добра, пък и с големите гуми по-малко се усещат дупките. Е, горят повече, по-нестабилни са в завоите и се паркират по-трудно заради габаритите, но това си е въпрос на нужди и възможности.

Основният проблем с тези коли е, че в България черен джиБ е винаги с предимство [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: sunnyshot   
Дата:   14-04-12 22:02

Изглежда, новите пластмасови модели на всички марки седани под $100К са така изчислени, че при удар всичко се разпада, а ти оставаш цял за да пиеш една студена вода и да отидеш и да си купиш нова лъскава "маратонка" [smilie3]



Публикацията е редактирана (14-04-12 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   14-04-12 22:07

Абе, на покрива мани да е по-лесно да се качи багаж. Нe бих казал, че в завой са по-нестабилни, обикновено са с по-широки гуми, по-твърдо окачване и по-голямо разстояния между колелата в сравнение с обикновен автомобил.

ПП. Бакшиши, голфове, хлапетии са далеч, далеч по-голям проблем от черните джиБове.



Публикацията е редактирана (14-04-12 22:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   14-04-12 22:08

sunnyshot написа:

> Изглежда, новите пластмасови
> модели на всички марки седани под
> $100К са така изчислени, че при удар
> всичко се разпада, а ти оставаш цял
> за да пиеш една студена вода и да
> отидеш и да си купиш нова лъскава
> "маратонка" [smilie3]

Разбира се, проектира се така, че кинетичната енергия да се изразходва в деформации на купето вместо в деформации на водача.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   14-04-12 22:17

Ми Чил, последната половин година минах 10000км с SUV, и личните ми впечатления са, че се държи много по-зле от кола в завоите. Окачването е по-твърдо, но по-високият център на тежестта си казва думата. Даже специално като вземеш SUV по наем, ще видиш, че слагат една лепенка точно пред очите ти: "Внимание, повишен риск от преобръщане".

Като слязох от джиБката и като се качих във Фокуса, все едно седнах в рали кола [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: sunnyshot   
Дата:   14-04-12 22:18

Някои от по-старите модели SUV-та може и да са били по-нестабилни, но при новите генерации май няма такива. Еле пък от миналата година едни бели БМВ-та спират пред мен по светофарите, с едни широки гуми като на мкларън, кеф е да ги гледа човек [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   14-04-12 22:21

Съни, аз карах SUV модел 2010. Колко по-нов модел искаш? Няма такива прегледи, просто физиката си казва думата. С широките гуми може и да не занесеш, но това няма да ти попречи да се лашкаш по завоите, и да се преобърнеш в екстремни случаи

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: harvester_vn   
Дата:   14-04-12 22:29

Съни, БМВта карат само мексиканци и българи. Питай Димов..

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   14-04-12 22:37

Аз така или иначе винаги съм далеч от това да поднеса и да се завъртя, но съм забелязал, че едни определени завои ги вземам с 10км/ч отгоре при субективно усещане за по-голяма стабилност.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   14-04-12 22:47

По-голяма стабилност спрямо какво? В смисъл, какъв модел кола сравняваш?
Моето субективно усещане е, че на завоите каросерията на джипката се накланя повече, което не само говори за нестабилност, ами и води до дискомфорт (на жената например й ставаше лошо по планински пътища с джипката).
Може би моите впечатления са такива, защото моделът лека кола, който имам (Форд Фокус) е известен точно с прецизно управление и добро поведение на пътя.

Но все пак, ние каквито и да си ги говориме, тези предупредителни лепенки по джипките едва ли са случайни.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   14-04-12 23:02

Ето примерна информация по въпроса:

http://www.jdpower.com/content/detail.htm?jdpaArticleId=111

Цитат оттам:
Statistics indicate that SUVs are three times more likely to be involved in a rollover accident than passenger cars. And, if a rollover does occur, occupants riding in SUVs are most at risk.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: sunnyshot   
Дата:   14-04-12 23:23

Преди, няколко години наред, все Джип Гранд Чероки (силвър, не черен [smilie3]) карах, сега имам Нисан Мурано 2011 SL4W. Предишният модел джип го чувствам леко по-нестабилен от Нисана. Когато се кача в някои от седаните на децта, гледам да им ги върна по-бързо[smilie10] А пък любимият като е седнал в един Юкон, не мога да го извадя от него. Спортният Мерцедес, дето кара в Германия преди няколко месеца нищо не бил струвал [smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: kote   
Дата:   15-04-12 00:05

момчета и момичета
този бум на високоскоростните джипове и сув стана благодарение развитието на ESP
без тях тези кочини щяха да се преобръщат на всеки завой
така че спора ви е безсмислен
така че ясно е че джиповете и сув са нестабилни при завой и спора трябва да е кое е най- съвършената и прецизна електронна стабилизираща програма

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Analgina   
Дата:   15-04-12 00:35

Kote, според мен ESP има отношение към поднасянето, а не към преобръщането.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   15-04-12 00:44

SUV-тата имат и допълнителен сензор на ESP системата, който следи за завъртането около оста (с други думи накланянето) така че ESP се опитва да помага и при риск от преобръщане.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: TODD   
Дата:   15-04-12 01:10

Абе скоро ви разправях за едно Х6 на кво мязаше ама така и ме домързя да го снимам .... и тримата вътре бяха отлетели .

Стоя в сервиза 20 дена до де го прибраха - нашенци изпраскали се в Белград .Защото са голямчовци ....бавареца отиде за скрап.Немаше един чар де може да се ползва .

А едим моторист се беше изпраскал челно в КРАЗ с 260км/ч разправят .Шофьора не го е видял въобще - само се учудил защо му загаснал двигателя .Кат слезнал - я вътре останки от моторист ...


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: sunnyshot   
Дата:   15-04-12 01:30

Виждате ли пътя на снимката? Това е 401 някъде около Лондон, Онтарио.

Един ден, кoгато пътувах на някаква командировка от Торонто към Лондон,ON, видях как една кола, седан, е прелетяла през острова в средата, който е поне 5 метра широк, и се нацепила челно в един голям камион в обратното движение. Чарковете на колата бяха разхвърляни по шосето на разстояние от 200-300 метра. Тук предно шаси с колела, след 100 метра -покрив, след още 50 метра -задно шаси и т.н. Камионът беше спрян със здраво изгоряла муцуна. Пътниците в седана оцелели без особени повреди!

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/ybgb6642.JPG
http://www.torontoreviewofbooks.com/wp-content/uploads/2012/02/03ef7ecc4147945af18ffdd162c0.jpeg



Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: orlindraganov   
Дата:   15-04-12 02:09

Какво означава стабилност?

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   15-04-12 02:40

Означава колата да ходи накъдето я насочваш. Не знам защо се завъртя приказката към преобръщания. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   15-04-12 09:50

Завъртя се приказката към преобръщания, защото в момента на преобръщането колата хич, ама хич не ходи в посоката, в която я насочваш.
И самият по-висок център на тежестта се усеща постоянно на завоите поради по-голямото накланяне на колата. Това за мен е усещане за нестабилност, ако на теб не ти пречи, радвам се.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   15-04-12 12:01

Точно това е. Голяма мощност+висок център на тежестта+изкуствената сигурност която ти дават електронните системи и доброто обезшумяване, както и симпатиите на женският пол към SUV-a, като "сигурна" семейна кола... и всички предпоставки са налице. Да не говорим че жена зад волана на автомобил с габаритите на малък/среден камион в града е просто гротескно.

Djogata написа:

> За SUV-тата не бих казал, че са
> непрактични - по-високи са, което
> прави по-лесно влизането и
> излизането от тях, също е по-лесно
> и качването и свалянето на багаж.
> И видимостта е по-добра, пък и с
> големите гуми по-малко се усещат
> дупките. Е, горят повече,
> по-нестабилни са в завоите и се
> паркират по-трудно заради
> габаритите, но това си е въпрос на
> нужди и възможности.

Djogata

За влизане/излизане -ок, ама багаж [smilie11] Какъв багаж като багажниците им са по-малки от на обикновените леки коли... или се има предвид да намяташ покупките из задните седалки. Писах че са непрактични, защото за мен нямат приложение. Големи са за града, а не можеш да ги товариш с багаж, крайно неуместни са за офроуд, нестабилни (както вече споменахме) в завои, което на дълъг път може да е напрягащо, изключително чупливи със скъпи части, тежки с голям разход и скъпи консумативи. И какво остана - може би комфорта на един SUV е единствено в това да караш по права линия на магистралата (където единственият минус е че заслепяваш хората с обикновени коли, тъй като SUV-a е единственото МПС с фарове високо горе, на равнището на очите на седящия в лекия автомобил водач насреща), т.е. може би има смисъл в Америка да караш SUV, но при нашите "безкрайни" магистрали едва ли има почва този автомобил у нас. И все пак са на всеки ъгъл [smile]

И само за гумите да спомена - при висок център на тежестта, широките гуми не компенсират нищо. При рязък завой лично аз бих предпочел да занеса и с дрифт да се опитам да излезна от завоя, отколкото да се преобърна по таван заради доброто сцепление на широките ми гуми.



Публикацията е редактирана (15-04-12 12:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   15-04-12 12:24

Лек автомобил, СУВ и миниван не се карат по един и същ начин. Имат различна треактория и динамика в завоя. За експлотацията е ясно - гориво, данъци, застраховки, части. Който си е надвил на масрафа нека ги кара.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   15-04-12 12:27

бе то от трабант на москвич да минеш, па не е същото [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   15-04-12 13:17

Гроздето е кисело.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: boreto   
Дата:   15-04-12 13:26

Верно.
[smile]

Всяко превозно средство си има конкретно приложение.

Я се опитай да се прибереш зимата вечер в Бояна, Симеоново или Горна баня със седана си и ще те питам колко са непрактични сувчетата...
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   15-04-12 14:31

Обикновено не заслепяват СУВ-чете, ама 20-годишни бангии, на които някой им е лепнал китайски ксенони, без регулация, без нищо.

Колата ти никога няма да се обърне заради голямото сцепление на гумите, над 95% от преобръщанията (които сами по себе си се случват изключително рядко) стават когато колата изгуби сцепление и се "препъне" в нещо, евентуално гумата толкова да се деформира, че колата да се препъне в собствената си джанта.

Споменахме вече за по-твърдото окачване и за по-широката основа.

След това имаш 4x4, което допълнително ти подобрява стабилността в сравнение с предно предаване (а на хлъзгав път и в сравнение със задно предаване, според моите впечатления).

http://www.youtube.com/watch?v=wdiF-BxPSH0

Имаме и тракшън контрол (на мен ESP никога не ми се е включвало, но TC се задейства отвреме-навреме, през зимата).

Сега, всичко това много ясно, че няма да ти направи СУВ-чето по-стабилно от Subaru Impreza WRX.

А в сравнение с тараляснициоте, дето струват колкото два комплекта гуми?



Публикацията е редактирана (15-04-12 14:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: TODD   
Дата:   15-04-12 16:55

Ох Божеее..... като почнете пак как тамагочитата ви карат колите .

Гледайте да сте късметлии - не разчитайте те да ви спасяват !!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: boreto   
Дата:   15-04-12 17:22

Точно така е. Ако човек не се съобразява с обстановката, ами разчита на тамагочитата, рано или късно, ще надхвърли възможностите им и ще се гътне. Мисъл трябва...


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   15-04-12 18:16

Преди време една фолк певачица се обясняваше на Росен Петров, че колата таковала, че после онаковала, че не могла нещо колата и се обърнала джпката в дъжда на магистрала Тракия.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   15-04-12 20:31

boreto написа:

> Всяко превозно средство си има
> конкретно приложение.
>
> Я се опитай да се прибереш зимата
> вечер в Бояна, Симеоново или Горна
> баня със седана си и ще те питам
> колко са непрактични сувчетата...
> [smilie25]
>

Борето, аз карам Daihatsu джипка от преди 20г. за радост на chill. Супер непретенциозно возило без ксенони [smilie18] Не е седан, но искаш ли да видим кой ще се качи в Бояна в 40см сняг - аз или ти със SUV по твой избор [smilie7] SUV-овете дори нямате 4х4 (chill, излъгали са те ако вярваш че имаш), а "интелигентна система" или така нареченото от Тодд тамагочи, като в общия случай карате със 100% предно и само когато предните гуми загубят сцепление, тамагочито прехвърля сила към задните колела с различен успех (от популярните модели най-зле е системата в Q7 и X5/6, най-добре във Аутбек и Форестър). И преди още някой да ми каже че гроздето е кисело, се бях засилил да вземам новия Форестър и съм изчел и изгледал де що има литература и тестове, но се отказах именно заради многото тамагочита и малкото контрол от човека т.е. аз. Искрено вярвам че Вектра 4х4 или подобна обикновена кола, ще има по-голям успех от SUV, защото макар и по-ниска, е по-лека и по-къса.



Публикацията е редактирана (15-04-12 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   15-04-12 21:04

мое да съм много руса, ама преди 15 години, когато тръгнах да се уча да карам ски, поне веднъж бях единствената кола, стигнала до алеко в сняг, виелица и с вартбург [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   15-04-12 21:06

Е ако говорим за бесния соц, тогава Шкодичките владееха зимата. Задно+двигател отзад - перфектното сцепление. Тествано многократно на Пампорово [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: boreto   
Дата:   15-04-12 21:12

SUV-овете дори нямате

Не ми стана ясно, защо ме слагаш при сувовете, не карам такова.
Но ти от общото заби в частното.

Пак повтарям, всяка схема си има приложение. Въпрос на цели.


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   15-04-12 21:15

абе главата кат я нема в целата схема, зАеби...
впрочем познава изключително, ама невероятно прост човек, който е великолепен шофьор, отговорен и съобразителен. както и камара многознайковци, дето требе да им се вържат ръцете зад гърба и дане им се дава да докосват волан.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: TODD   
Дата:   15-04-12 21:19

На моят SUV електрониката му се свежда до ламбата на часовника ....ма много бавно загрява напоследък.

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   15-04-12 21:23




.... Е това е джипката за гората ...... [smilie7] [smilie7] [smilie7]
.... всичко сам си решаваш ..... блокажи-млокажи , бързи-бавни ..... ти преценяваш кое защо ....




.... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/ajff9448.JPG
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109185946020_1718000136_208150_1705937_n.jpg



... тия къде компютърът решава какво да включи ...... не стават .... [smilie7] [smilie7]


... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/erjz3710.JPG
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/36236_130903376941327_100000649962116_198023_2167974_



Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: bgprinter   
Дата:   15-04-12 21:26

Поради то, что става дума за "физика на удара" то тя е една и съща както за СуВ-ове, така и за елементарни частици(като за последните импулсът е представен по малко по-различен начин). Формулката за макро света е P=mV , Р-е импулса, м-масата, а V е скоростта на движение на дадено тяло. И още един закон има, този на Нютон ACTIO=REACTIO.

Във формулката P=mV както се вижда скоростта и масата са еднакво облагодетелствани [smilie3] .

Относно другите сложности произлизащи от такива изследвания то това е работа на хората, които се опитват да преобразуват тази енергия на удара в деформации, които да спасят хората стоящи зад стъклото. Със същата формулка летят самолети и ракети [smilie3] - реактивна тяга е примерното понятие в случая.

Импулсът е запазваща се величина (векторна при това), с две думи импулсът преди и след сблъсъкът трябва да остане еднакъв за системата от тела участващи в събитието.


Ако на някой му се е случвало да блъсне глиган, знае какви са пораженията при по високи скорости - глиганът вероятно умира, но и от колата не остава нищо. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: headcharge   
Дата:   15-04-12 22:03

chill написа:

> Обикновено не заслепяват СУВ-чете,
> ама 20-годишни бангии, на които
> някой им е лепнал китайски
> ксенони, без регулация, без нищо.
...
> Сега, всичко това много ясно, че
> няма да ти направи СУВ-чето
> по-стабилно от Subaru Impreza WRX.
>
> А в сравнение с тараляснициоте,
> дето струват колкото два
> комплекта гуми?
>



Карам Прелюд на 20г. който в момента струва колкото комплект нови гуми за SUV.

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/izjy6996.JPG
http://media.snimka.bg/6064/018382889.jpg

Няма как да му сложа ксенон, заради отварящите се фарове. Ама и не искам, защото смятам че ксенона трябва да бъде забранен като 4-та точка покрай СУВ-овете там при останалите дето бяха изредени. Малко пояснения - ксенона, дори и фабричен и регулируем като височина, няма как да не заслепи в процеса на разминаване насрещната кола, ако водача и се намира на нивото (или по-ниско от фаровете на СУВ-а). От криворазбрана сигурност, ксенона прави ден пред колата, като създава тесен фокусиран и насочен лъч във вертикална плоскост, но се разпръсква в хоризонталната, т.е. денят отива и в насрещното платно също, казано елементарно.

Ще се радвам сега chill да ми отговори защо нарича колата ми таралясник, след като е по-кола от неговия страхотен нов СУВ според неговите собствени критерии. Защото моята кола не заслепява никого, за разлика от неговата, замърсявам по-малко от него (мога да приложа данните от техническия преглед), по-стабилен съм от него в завоите дори и без 4WS (с него просто няма какво да говорим), и вероятно мога да натоваря повече багаж в моя багажник. Че съм по-бърз е детско да го споменавам, затова няма [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Han_Solo   
Дата:   15-04-12 22:06

Jim__Beam написа:

>
>
>
> .... Е това е джипката за гората ......
> [smilie7] [smilie7] [smilie7]
> .... всичко сам си решаваш .....
> блокажи-млокажи , бързи-бавни .....
> ти преценяваш кое защо ....
>
-------------------------------------

Решили нашите от KFOR да правят опити с новозакупените военни мерцедеси... ама на един кален склон леко започнали да се свличат странично, аха да стане саакатлъка... УАЗ-ката минавала... е изащото е по-лека.. информация от първа ръка... От друга страна съм се возил на Мерцедес на берлинската полиция... ама между Албания и Косово... вървеше като змей гадината - беше с абслолютно ръчни контроли на всичко и незнайно защо бензинов

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: djogata   
Дата:   15-04-12 22:16

Бензинов, щото дизелите са по-трудни за поддръжка и по-трудно се палят в студено време. Поне така ми се струва. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   15-04-12 22:17

жиме, ракията адски блага! сега пием за здравето на една аверка, дето има нужда от тва! разчитам на леката ти ръка, и на ръката на баща ти да напрайм вярната магия [smilie5] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   15-04-12 22:32


.. Маро , ракийцата си е убава ..... не че е на тате , та да я фалим ..... ама си е арна .... [smilie21] [smilie21]


... Дано да свърши работа ....... Великден е .... [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   15-04-12 22:39

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   15-04-12 23:29

Требе на batonga и headcharge спешно да им се достави по един буркан мед. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   15-04-12 23:34

БГпринтера, законът за запазване на импулса можем да приложим в нашата задачка при нееластичен удар, демек идеално твърди тела. При неидеалните част от кинетичната сила на движението отива за деформации по двете тела и каквото остане - за избутване на по-малко импулсното. Не че има значение - като се обърне каруцата формули много.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Kanonir   
Дата:   16-04-12 02:13

Бе аз с моите знания по физика все си мислех, че в случая който дискутираме тука, е закона за кинетичната енергия де го е написал:

Автор: ninikolov
Дата: 14-04-12 19:41

Всъщност става дума за т.нар. нееластичен удар, при който кинетичната енергия не се запазва. Тя се преобразува в топлинна, електрическа или настъпват външни промени във взаимодействащите си тела.
Че скоростта е по- важният фактор е видно от формулата за кинетичната енергия, която е Т = 1/2(mv²)
(E=mc² важи за скорости близки или равни на скоростта на светлината. Не че някои не се опитват да я достигнат)





Джога, ще се включиш ли с малко разяснения, че ти си "най-пресен" и предполагам доста по-навътре в материята?[beer]



Публикацията е редактирана (16-04-12 02:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: bgprinter   
Дата:   16-04-12 10:07

Асахи както винаги е прав, друго исках да кажа, но не се е получил изказа :-)



Публикацията е редактирана (16-04-12 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: djogata   
Дата:   16-04-12 11:34

Уф, мамка му, написах една страница, и после с някакъв пръст барнах нещо, и всичко изчезна... [smilie2]

Сега съм зает (в момента и в следващите 2 месеца съм бебегледачка вкъщи), та рядко имам време да седна да пиша.

Ще гледам по-късно днес да напиша отново каквито ги писах [smilie5] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   16-04-12 12:33

"в момента и в следващите 2 месеца съм бебегледачка вкъщи), та рядко имам време да седна да пиша"

Хм..., че то твоето не спи ли...?!??!

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   16-04-12 12:45

Физика-мизика ...

Карайте по възможност по-малко, денем, в светла кола, избягвайте натоварени отсечки като Сливен-Карнобат през юли-август, на ляв завой се лепвайте за банкета, такава скорост, че да можете да спрете в границата на видимост и винаги да имате хубави гуми.

Оттам насетне, божА работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   16-04-12 12:48


... Карайте ВИНАГИ , ама винаги на фарове !!! ... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


.. днес също няколко човека ще се пренесат в отвъдното ........ ако искате ми вярвайте .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: djogata   
Дата:   16-04-12 12:51

Ежко, бе то моето спи, ама по 40 минути, та за какво по-напред - да ям, да поразчистя хаоса от играчки, или да пиша във форума? Затова викам, че много време не остава [smilie5]
Пък чудовището не иска да си играе само, трябва и аз да вися постоянно при нея [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   16-04-12 14:30

chill ти какво точно караш ако не е тайна?

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   16-04-12 17:41

Тайна е. [smilie18]

ПП. Но не и за теб, щом знаеш, че са ме излъгали, че имам 4x4 значи знаеш и какво карам. [smilie18]



Публикацията е редактирана (16-04-12 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: IvoZafirov   
Дата:   16-04-12 19:39

Автор: chill
Дата: 16-04-12 12:45

Физика-мизика ...

Карайте по възможност по-малко, денем, в светла кола, избягвайте натоварени отсечки като Сливен-Карнобат през юли-август, на ляв завой се лепвайте за банкета, такава скорост, че да можете да спрете в границата на видимост и винаги да имате хубави гуми.

Оттам насетне, божА работа.
-----------------------------------------------------------------

Това правя. Само дето карам много, но с хубави гуми от високия клас, гледам да се пазя от джигитите и се надявам на късмет дето вика Тод. Щото преди няколко дни се убедих, чè късмета ме опази, а не това, че карах според правилата. Всичко се случва за чàсти от секундата и кой каквото иска да ми обяснява, но реакции няма.

А СУВ ми не трябва. Това за мен е възможно най-измисления тип автомобил - ни риба , ни рак.

Или лека кола или джип ама истински. Такъв дето има ръчка с която мушкаш 4х4, бързи, бавни.. А не ония лигавщини за магистралата и мола.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   16-04-12 19:51

IvoZafirov, сега вече chill наистина няма да спи спокойно... [smilie2]
BTW chill, покажи ми SUV с 4х4 и те признавам. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: IvoZafirov   
Дата:   16-04-12 19:57

Батонга да не бъркаш 4х4 с блокаж на диференциала?[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   16-04-12 20:04

Сетих се, една сценка. Връщаме се преди няколко години една компания от Ловеч - евтините лайфове, едно време, та бяхме да видим Twisted Sister и W.A.S.P. Сега май спряха да правят тия концерти. Спираме на последната бензиностанция преди София, пием кафе, лафим си и по едно време по магистралата профуча Porshe 911 или нещо от сорта, но Porshe от двуместните със сигурност. Някаква бясна скорост, неудържим. Подмина бензиностанцията. На акъла си викам, ще стане някаква простотия, но повече по инерция си го помислих. Мотахме се какво се мотахме и тръгваме. 20 минути максимум да са минали. На няма и километър по надолу по пътя към София, същия убавец по покрив. Колата все едно е мината с горелка - всичко на ръждиво кафява тенекия, грам боя няма по купето. Района отцепен, чарколяци разпилени сигурно на над 200 метра. Тъпото говедо, съсипало тая кола нещо се обясняваше с органите. И да кажеш, че беше някакъв 20 годишен келеш шофьора, а то едно поне 30-40 годишен мъж. От тогава ми станаха още по-симпатични поршетата. Значи въпреки собствентаа си простотия, шасито и купето на тая кола са така конструирани, че шофьора и евентуално пътникът до него, да оцелеят дори при подобни ситуации.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   16-04-12 20:07

IvoZafirov, надявам се никой не бърка 4х4 с AWD [beer]



Публикацията е редактирана (16-04-12 20:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: IvoZafirov   
Дата:   16-04-12 20:17

Абе аз не го бъркам и точно за това не ща СУВ.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: 2nYo   
Дата:   16-04-12 22:41

Не знам сув ли се води ама шефа си взе едно "Мици аутлендър" има си една врътка с позиции -2 WD - 4 WD - LOCK ... Това си е май онова дето си е на жибките ???

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   16-04-12 23:05

написа:

> IvoZafirov, надявам се никой не бърка 4х4
> с AWD [beer]
>

Те такава бангия карам (не е моята на снимката). Води се SUV и си има 4х4 (и бавни). И централен диференциал със заключване.

Няма място за спор, че возило с по-висок център на тежеста, при всички други равни условия не може да е по-стабилно от такова с по-нисък център на тежестта. Тамагочитата си работят, но не променят законите на физиката. Както е глупаво да тръгнеш из каманаците със нова съвременна ниска лека кола (дето и "престилки" вече нямат), така е е глупаво да влизаш джигитски в завоите със SUV.



Публикацията е редактирана (16-04-12 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   16-04-12 23:28

Щом и AWD не се брои за 4x4, няма какво за приказваме, само жалко, че Audi/Suzuki/Subaru/Mitsubishi/др. не са сетили за питат batonga, преди да си направят един куп модели такива.

Ама хак да ни е, да се мъчим сега. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   16-04-12 23:36

chill написа:

> Щом и AWD не се брои за 4x4, няма какво
> за приказваме, само жалко, че
> Audi/Suzuki/Subaru/Mitsubishi/др. не са сетили за
> питат batonga, преди да си направят
> един куп модели такива.
>
> Ама хак да ни е, да се мъчим сега.
> [smilie7]
>


To затова пише AWD, а не 4х4, не за по-интересно, а защото не е същото. Ето ти пример за AWD, ето ти и за 4x4

По-нагледно от това не мога да ти го обясня. Ама пък ти си вярвай де... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Стоев   
Дата:   16-04-12 23:40

Преди десетина дена подминах една патрулка с радар и камерка, а "кобрата" не се обади, няколко дни по-късно подобен случай, но ме спряха и ми четоха конско...май КАТ имат нови изненади... иначе съм със златен талон, един акт за 20лв без наказание точки февруари 2000г за жълто-червен светофар, никакви фишове, книжка от 1991г., последните 2 год. средно по 50хил. навъртяни...
Онези радари, дето броят кадри в секунда/ линейно преместване - да не станали одобрено измервателно средство?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   16-04-12 23:44

2nYo написа:

> Не знам сув ли се води ама шефа си
> взе едно "Мици аутлендър" има си
> една врътка с позиции -2 WD - 4 WD - LOCK
> ... Това си е май онова дето си е на
> жибките ???

Това на Aутлендъра е обще взето най-разпространения вид задвижване в сегмента SUV/Crossover - първо имаш обикновено предно предаване, след това имаш режим, в който нормално колата се задвижва от предимно от предните колела, а ако те загубят сцепление започва да се предава въртящ момент и на задните (напр. с вискомуфа), най-накрая имаш режим със заключване на централния диференциал, така че еднакъв въртящ момент се предава и на предния и на задния мост.

Това, ковто обикновено нямаш в този сегмент е заключване на мостовите диференциали, най-много да имаш torsen дифренциал или диференциал с ограничене приплъзване (LSD).


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   16-04-12 23:45

Може и със сонари (ултразвук) да действат, или със лазери. И в двата случая антирадарът няма как да зацепи.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   16-04-12 23:51

batonga написа:

> chill написа:
>
> > Щом и AWD не се брои за 4x4, няма
> какво
> > за приказваме, само жалко, че
> > Audi/Suzuki/Subaru/Mitsubishi/др. не са сетили
> за
> > питат batonga, преди да си направят
> > един куп модели такива.
> >
> > Ама хак да ни е, да се мъчим сега.
> > [smilie7]
> >
>
>
> To затова пише AWD, а не 4х4, не за
> по-интересно, а защото не е същото.

"4x4" означава само и единствено, че при определени условия всяко от четирите колела може да получи въртящ момент (torque) от двигателя и да задвижи колата.

Кога, как, защо и дали винаги го получава определят различни видове задвижвания, кaто всяко от тях е подмножество на генералния клас "4x4".

Това, че ти си имаш собствена дефиниция за термина "4x4", която не се споделя от целия останал свят си е лично твой проблем, с който ти препоръчвам да не ни занимаваш. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   16-04-12 23:52


.. Е тия трите копченца в средата са най-важните .... [smilie3] [smilie3]



.... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/xqdg1632.JPG
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/25741_1109185786016_1718000136_208147_6035170_n.jpg





... на по-старите Г-класи беха две хидравлични лостета до скоростия лост ......


... всичко друго е компромис ...... за електрониката говоря .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]

Блокажите се включват само ръчно !! ...... при прави колела ...


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Стоев   
Дата:   16-04-12 23:54

Кобричката не е антирадар, а само детектор, хваща и лазерите, като например на цариградско, малко преди детелината на църна маца, посока Пловдив, онези голями кутии над пътя.
Въпроса ми е дали са "одобрено средство за измерване" видеонаблюдението с камери, изчисляващи скорост на база заснето линейно преместване .
Онуй за сонарите с ултразвук го забрави - с ултразвук си вадя хляба последните петнайсетина години - става за риболов, но не и да засичаш коли на пътя.... иначе вярно, че няма как да го засечеш

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   16-04-12 23:55

chill. Колко човека трябва да ти го напишат. Изгледай клипчетата които пуснах, ако наистина искаш да има нещо градивно в постингите ти.

p.s. A това което написа по повод Аутлендъра, ако го напишеш в офроуд форума ще те баннат [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:04

batonga написа:

> chill. Колко човека трябва да ти го
> напишат.

Не съм видял някой да казва, че съм написал нещо невярно.

Освен, ти, но пък то се дължи на обикновена дребнава завист, така че няма да му обръщаме внимание.[smilie18]

> p.s. A това което написа по повод Аутлендъра, ако го напишеш в офроуд форума ще те баннат [smilie18]

Не думай! Ама наистина? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   17-04-12 00:14

Стоев, под сонар имах предвид един акустичен уред, не знам дали е сонар точно. Но изглежда като че ли става. Ползва се редово за вятърничавите историй:

http://en.wikipedia.org/wiki/SODAR

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 00:15

Завист [smilie11] Последното нещо което искам е да притежавам безсмислен SUV [smilie18]

Последен опит:

Four-wheel drive, 4WD, or 4×4 ("four by four") is a four-wheeled vehicle with a drivetrain that allows all four wheels to receive torque from the engine simultaneously.
4WD versus AWD
The term four-wheel drive typically describes larger passenger vehicles that may allow the driver to manually switch (sometimes with an automatic option) between two-wheel-drive mode (if available) for streets and four-wheel-drive mode for low-traction conditions such as ice, mud, snow, or loose gravel.
All-wheel drive (AWD) is most typically used to describe a "full time" 4WD which may be used on dry pavement. These systems must incorporate an inter-axle differential which allows the front and rear wheels to turn at different speeds. This eliminates driveline binding, wheel hop, and other driveline issues associated with the use of 4WD on dry pavement. Because all 4 tires in a full time AWD system are connected by a system of differentials, they are potentially very susceptible to spin when a wheel loses traction. Without sophisticated traction control systems, they would become immobilized when any one of the four tires lost traction. A traditional part time 4WD system does not connect the front and rear via a differential, and therefore does not suffer any front/rear torque reduction—if a front tire loses traction, it does not reduce torque delivered to the rear tires, even without traction control systems.

http://en.wikipedia.org/wiki/Four-wheel_drive#4WD_versus_AWD
Понякога се чудя защо се занимавам с хора като теб. Във всеки форум има по един като теб... мислил ли си скоро да пишеш пак прощално писмо от типа "don't cry for me ФФ" като последния път, всеки път те питам с надежда?


(не ще да стане активен линка)



Публикацията е редактирана (17-04-12 00:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: imitev   
Дата:   17-04-12 00:20


Джога, със сонар не става във въздуха, защото много му влияе скоростта на вятъра.

Иначе са СУВовете - мааалко по-проходими са от лека кола... И до там. Той даже клиренса им не е много по-голям от на лека кола.

Нема ли ръчка за блокаж на диференциалите - не е жипка.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: imitev   
Дата:   17-04-12 00:20

АДи!

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: imitev   
Дата:   17-04-12 00:20

100 коня

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Стоев   
Дата:   17-04-12 00:21

За засичане на скороста и последващо административно наказание уреда трябва да е одобрен. Иначе става като в оня виц с "Лазаре, излез от храастите! Как трябваше да мине колата - "фуууу", А как мина - "фиууу"


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:21

Автор: batonga
Дата: 17-04-12 00:15

Завист [smilie11] Последното нещо което искам е да притежавам безсмислен SUV [smilie18]

Последен опит:

[цитати от Уикипедия]

Понякога се чудя защо се занимавам с хора като теб. Във всеки форум има по един като теб... мислил ли си скоро да пишеш пак прощално писмо от типа "don't cry for me ФФ" като последния път, всеки път те питам с надежда?



Киселиииии, много кисели са тези безсмислени СУВ-чета. Нищо, поплачи си, ще ти мине.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-04-12 00:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:30

imitev написа:

> Нема ли ръчка за блокаж на
> диференциалите - не е жипка.

Освен това - лебедка, шнорхел, high-jack, гума и туби с гориво на покрива. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 00:32

chill е диагноза, споренето с него убива мозъчните ви клетки

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 00:34

написа:

>
> All-wheel drive (AWD) is most typically used to describe a
> "full time" 4WD which may be used on dry pavement.

90% от съвременните AWD не са "full time" 4WD.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:34

Все едно за теб съм го писал. Давай, плачи още. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Поне може да си спокоен за убиването мозъчните ти клетки. [smilie21]



Публикацията е редактирана (17-04-12 00:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 00:37


.. Чил , ного па си претенциозен .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]



... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/ttge0196.JPG
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109188026072_1718000136_208201_7058995_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:41

Jim__Beam написа:

> https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/ttge0196.JPG
> http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109188026072_1718000136_208201_7058995_n.jpg
>

А така! Това се вика сериозен подход!

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 00:43

Други пък си пишат 4WD, а по горната дефиниция са AWD.


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:51

Grandpa написа:

> написа:
>
> >
> > All-wheel drive (AWD) is most typically used to describe a
> > "full time" 4WD which may be used on dry pavement.
>
> 90% от съвременните AWD не са "full time"
> 4WD.

То термините "full time" и "part time" са малко подвеждащи.

90% от СУВ-четата са "full time", в смисъл, че можеш да си ги караш на всякакъв терен (като евентуално няма да вървят, де).

"Истинските" джипове са "part time", в смисъл, че в 4x4 режима им не е за всекидневно каране на сух асфалт, например, щото ще си потрошиш задвижването и ще изтърваш завоите.



Публикацията е редактирана (17-04-12 00:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:54

111

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 00:55


... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/japb5192.JPG
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109188266078_1718000136_208207_1158716_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 00:57

Оттука не бих минал, ако няма друга кола с мен евентуално да ме извади. Не казвам, че не мога, но не бих рискувал. [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 01:12


... на Оф-роуд се не ходи без приятели ..... поне 7-8 коли .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/fouk5132.JPG
http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109186266028_1718000136_208158_2103595_n.jpg





... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/zepd4684.JPG
http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/25741_1109186306029_625597_n.jpg




... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/hwnh0919.JPG
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/25741_1109186346030_1718000136_208160_25454_n.jpg




... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/ktwj1722.JPG
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109186386031_1718000136_208161_1338631_n.jpg




...https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/svmg4386.JPG
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109186426032_1718000136_208162_5418962_n.jpg





... https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/jmrx2129.JPG
http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109186226027_1718000136_208157_6250638_n.jpg



..https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/hvgw1551.JPG
http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/25741_1109188866093_1718000136_208218_4833162_n.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   17-04-12 08:52

Аз не разбирам ич, но какво му е хубавото да намериш кално гадно място с наклон и да се емнеш с колата по него..., колата да закъса и накрая повечето време да сте копали у калта с лопати, да сте дърпали с въжета и глупости, след като по-бързо би станало да изчакате слънчицето и яваш-яваш с по едно сандвичЕ у раничката и да го качите това наклонче (или да слезете по него)...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 08:57

Ми ако си нямаш други проблеми що па не?

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   17-04-12 09:07

Просто ми е интересно какво му е хубавото! Понеже явно има някакво скрито очарование...
Заради колите ли е или заради нещо друго?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 10:16

Любов към техниката и приключенията. А и да не си си вкъщи.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Todd   
Дата:   17-04-12 10:17

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/dgjh9100.JPG
http://photo-zona.net/images/user7792/album2177/large/1242053314_lqaa2331_Camilishta.jpg


[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Djogata   
Дата:   17-04-12 10:39

Автор: Jim__Beam
Дата: 17-04-12 01:12


... на Оф-роуд се не ходи без приятели ..... поне 7-8 коли ....



Жимеее, много сте глезени бре, едно време с дедата ходехме из балканите сами, с една руска джипка и тва е. Кален път, изровен път, без път - как дойде. Е, имало е и кофти засядания де - веднъж заседнахме на 2300м надморска височина, а ние идваме от 1300, в един топъл следобяд, само по блузи. Е, като се скофти времето, като захвърча първият сняг за сезона, и тръгна да се стъмва - не беше много приятно. Успяхме да се измъкнем де, излязохме от ямата точно с последната дневна светлина. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: jivkojj   
Дата:   17-04-12 10:52

Аз не разбирам ич, но какво му е хубавото да намериш кално гадно място с наклон и да се емнеш с колата по него..., колата да закъса и накрая повечето време да сте копали у калта с лопати, да сте дърпали с въжета и глупости

Точно като алпинистите - търси най-трудния път до място където абсолютно никаква работа няма [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 10:56

Grandpa, в случая с full time са искали да кажат че в много случаи системата е 100% активна, както е при Субару например, т.е. караш на предно, но в момента в който системата реши че има нужда, преразпределя тягата чрез централен диференциал и към други колела без ти нищо да правиш. Отделно вече имаш всякакви вариации според модела за ръчно превключване. А за Хондата в случая важи това: "Identical drivetrain systems are commonly marketed under different names for a particular nameplate's branding and, conversely, different drivetrain systems are commonly marketed under the same name for brand uniformity. Audi's quattro, Mercedes-Benz's 4Matic, BMW with the xDrive, Saab's XWD, and Volkswagen's 4motion, for example, can mean either an automatically engaging "on-demand" system with Borg-Warner ITM 3e magnetic or Haldex Traction hydraulic clutch, or a continuously-operating permanent 4WD system with a Torsen (torque-sensing) or other type of a differential."


И едно клипче поздрав за офроуд дружинката по-горе Когато и трактора не може да помогне [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: мара   
Дата:   17-04-12 11:15

надежността на автомобила е правопропорционална на разстоянието, което трябва да премине тракторът, за да го измъкне [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 11:18


... веднъж ме вадиха с кран от дъното на Панчарево ..... [smilie5] [smilie5] [smilie5]


... проблемът беше , че имахме точно 50 мин. за реакция .....
.. Бяха пуснали водата от веца в Пасарел ..... [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 11:57

написа:

> Grandpa написа:
>
> > написа:
> >
> > >
> > > All-wheel drive (AWD) is most typically used to describe a
> > > "full time" 4WD which may be used on dry pavement.
> >
> > 90% от съвременните AWD не са "full time"
> > 4WD.
>
> То термините "full time" и "part time" са
> малко подвеждащи.
>
> 90% от СУВ-четата са "full time", в смисъл,
> че можеш да си ги караш на всякакъв
> терен (като евентуално няма да
> вървят, де).
>
> "Истинските" джипове са "part time", в
> смисъл, че в 4x4 режима им не е за
> всекидневно каране на сух асфалт,
> например, щото ще си потрошиш
> задвижването и ще изтърваш
> завоите.
>

>
> Публикацията е редактирана (17-04-12
> 00:52)

Това май е верно вече, само ако за истиски джипове броиш дзверове от преди 40 и повече години. Съвременен модел (включително и на Jeep), дето да не може да си го караш без проблем постоянно ако искаш, на 4х4 високи (без да заключваш диференциали, щото тогава става сакатлъка), май няма.

Разбирам те какво казваш, ама дето викаше един познат - "абе и ти си прав, ама не е така".
Е, моята бангия се води "part time 4wd". Аз превключвам дали да е само задно предаване, 4х4 високи или 4х4 ниски. Другият модел беше с "full time 4wd" и точно това си означаваше - постоянно си джитка на 4х4 високи. Можеш да го превключиш на 4х4 ниски, ама 4х2 режим няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 12:08

Най-общо казано разликата между двете системи е в наличието или отсъствието на централен диференциал и оттам всички произтичащи от това особености [smile]

Tази мизерия например се случва точно заради това:http://www.youtube.com/watch?v=FOmZIu_y1js



Публикацията е редактирана (17-04-12 12:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 12:12

написа:

> Grandpa, в случая с full time са искали да
> кажат че в много случаи системата
> е 100% активна, както е при Субару
> например, т.е. караш на предно, но в
> момента в който системата реши че
> има нужда, преразпределя тягата
> чрез централен диференциал и към
> други колела без ти нищо да правиш.
> Отделно вече имаш всякакви
> вариации според модела за ръчно
> превключване. А за Хондата в
> случая важи това: "Identical drivetrain systems
> are commonly marketed under different names for a particular
> nameplate's branding and, conversely, different drivetrain
> systems are commonly marketed under the same name for brand
> uniformity. Audi's quattro, Mercedes-Benz's 4Matic, BMW with
> the xDrive, Saab's XWD, and Volkswagen's 4motion, for example,
> can mean either an automatically engaging "on-demand" system
> with Borg-Warner ITM 3e magnetic or Haldex Traction hydraulic
> clutch, or a continuously-operating permanent 4WD system with a
> Torsen (torque-sensing) or other type of a differential."
>

Субаруто не караш никога на 100% само предно. На Форестър например помня,че варираше от 90:10 до 50:50 (на 1ва и 2ра). Т.е. то си е full time както и да го погледнеш.

А Хондата е 100% предно предаване, докато компютърът не реши, че трябва да включи и задното. Бачка, но "лаг"-ът в сравнение със Субаруто е очевиден.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   17-04-12 12:16

Сув-овете са си супер, само да ме заслепяваха по-малко, че моята кола е ниска, но това е от халогените, не от Сув-овете... Иначе комфортни са, имат багажник, возят хубаво и харчат 2 пъти по-малко от "истинските" джипове, макар и повече от лека кола. Какво толкова има да не им харесваш, че чак да са боклуци и т.н., освен ако не мислиш да се меташ като Джима в Панчарево, не би трябвало да има проблем...
На мен са ми скъпи, не мога да си позволя дори гумите им, а за поддръжката предполагам, че също ще ми е нанагорно, иначе бих мацнал един... Колко му е...
А иначе за пресечени местности най-вероятно на Чил не му трябва кой знае колко, нали има колело за в планината, за какво му е ZAZ :))))
Не че го защитавам де..., пази боже, да помислите, че се сдушавам с форумен аутсайдер и да ме погнете и мен[beer] [smilie18] [beer] [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-04-12 12:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 12:25


.. Кефа да затънеш някъде , винаги е по-голям от това да не затънеш никъде ..... [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 12:31

Да, 90/10 са Субарките, има някои дори 65/35 според държавата, просто ги закръглих за по-лесно. И да, това се има предвид под full time и както се вижда от тестовете, на Субару системата излиза най-читава [beer] A за Хондите не знаех че имат такъв лаг...

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   17-04-12 12:36


.. аз от кога ви разправям , че Субару не е кола , а РЕЛИГИЯ ....

.... и само който не се е качвал на Субару , той не знае за какво иде реч .......... не говорим за асфалт .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 12:37

Grandpa написа:

> написа:
> > То термините "full time" и "part time" са
> > малко подвеждащи.
> >
> > 90% от СУВ-четата са "full time", в
> смисъл,
> > че можеш да си ги караш на
> всякакъв
> > терен (като евентуално няма да
> > вървят, де).
> >
> > "Истинските" джипове са "part time", в
> > смисъл, че в 4x4 режима им не е за
> > всекидневно каране на сух асфалт,
> > например, щото ще си потрошиш
> > задвижването и ще изтърваш
> > завоите.

> Това май е верно вече, само ако за
> истиски джипове броиш дзверове от
> преди 40 и повече години.
> Съвременен модел (включително и на
> Jeep), дето да не може да си го караш
> без проблем постоянно ако искаш,
> на 4х4 високи (без да заключваш
> диференциали, щото тогава става
> сакатлъка), май няма.

И аз не се сещам за такива, но ми се върти из главата за някои пикапи дето са само със задно на шосето, а в 4х4 режим им не бива да се карат на сух терен.

> Разбирам те какво казваш, ама дето
> викаше един познат - "абе и ти си
> прав, ама не е така".
> Е, моята бангия се води "part time 4wd". Аз
> превключвам дали да е само задно
> предаване, 4х4 високи или 4х4 ниски.
> Другият модел беше с "full time 4wd" и
> точно това си означаваше -
> постоянно си джитка на 4х4 високи.
> Можеш да го превключиш на 4х4 ниски,
> ама 4х2 режим няма.

Е, ако за 4x4 режима ти пише в документацията да не се кара така на сух асфалт и нямаш друг 4x4 режим значи е "part-time". Иначе - "full-time".

Това мисля, е най-често срещаната деифниция на "part-time" и "full-time".

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 12:39

Jim__Beam
Абе и ти си прав, ама не е така [smilie18]

Въпрос и на драйвери е [beer]



Публикацията е редактирана (17-04-12 12:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ejko   
Дата:   17-04-12 12:39

"Кефа да затънеш някъде , винаги е по-голям от това да не затънеш никъде"
Хахахахах, това в общи линии ми изясни някои концептуални въпроси:)))

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 12:52

Що бе, и на асфалт са си джам.
А па за асфалт със сняг, без бой си признавам, че бих препочел субару пред моята всеки ден.

Ама съм бил и из камънаци, дето си требва камион - даже на паркинга преди да почне по-сериозната част му викаха "субару паркинг"...щото със субаретките - дотам. По - нататък всекакви реликви се срещаха, предимно по-височки и по-дърти. Аз понеже офф роуд минавам само кога трябва, не за кеф, и две кофи пот изкарах доде го слеза деба и трейла (беше средна работа, с изключение на 3 места дето си беше зор)...а долу имаше некакви джугани от 50-те години. Без 4х4 и с ремаркета. Събираха дърва. Умрех от срам...

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   17-04-12 12:57

Класическият Джуган ЗИЛ157 е 6х6. Нискооборотен двигател, с нисък въртящ момент, на сняг потегля идеално. Достатъчно широк, с нисък ЦТ - абе мечта за гората. Само дето много се чупи, деба и дарака.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 13:00

написа
.
>
> Е, ако за 4x4 режима ти пише в
> документацията да не се кара така
> на сух асфалт и нямаш друг 4x4 режим
> значи е "part-time". Иначе - "full-time".
>
Нема такива работи - води се part time и можеш да си караш постоянно на 4х4 високи ако искаш. Само не ти дава да включиш от 4х2 на 4х4 ако се движиш с над 60 мили/час. Иначе ако си вече на 4х4 си перкаш с колко искаш. Само да не заключваш централния диференциал, че ще влезе при тебе, ама това си е отделна работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Todd   
Дата:   17-04-12 13:04

Абе на парт тайм не е за препоръчане да караш на сухо на 4Х4 оти нема как да вземеш завоя без да посинее веригата ...


Колелата предни вървят по друга крива с различен диаметър и на раздатката и се ебава майката ....

не че не съм карал [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 13:05

написа:

> Класическият Джуган ЗИЛ157 е 6х6.
> Нискооборотен двигател, с нисък
> въртящ момент, на сняг потегля
> идеално. Достатъчно широк, с нисък
> ЦТ - абе мечта за гората. Само дето
> много се чупи, деба и дарака.

Тия беха някакви американски антики.
Иначе зил 157 си е много печен дзвер. На него се учех да карам камион. Нема синхронизатори, нема серво. Върви бавно, ама издрапваше навсякъде. Където служех като затънеха някъде "новите" Урали и ходеха с джуганите да ги дърпат.



Публикацията е редактирана (17-04-12 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 13:05

Asahi, за тия ли момчета става въпрос [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 13:15

ejko написа:
> А иначе за пресечени местности
> най-вероятно на Чил не му трябва
> кой знае колко

Естествено. Ако смятах да правя експедиции в джунглата щях да си взема или нов Defender или G-класа на старо, че и по-евтино щеше да ми излезе (дори и ако включим лифт на окачването).

Или пък ако смятах да съм състезател като headcharge с бързата и стабилна Honda, щях да си купя WRX [smilie18]

Вместо това карам кола, която е достатъчно универсална. Може да не е най-добрата на всички терени, но е много добър компромис спрямо това да имаш две-три специализирани коли, дето не можеш да ги закараш всичките на майната си едновременно.

(Не, че G-класата не е хем универсална, хем комфортна, ама пък нова си е доста скъпа и хората те гледат странно, па може и да те сбъркат някой път https://photo-forum.net/joro/emoticons/rifle.gif [smilie18])

> Не че го защитавам де..., пази боже,
> да помислите, че се сдушавам с
> форумен аутсайдер и да ме погнете
> и мен[beer] [smilie18] [beer] [smilie18]

Е, добре, БЛАГОДАРЯ! [smilie9]
































[smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 13:16

написа:

> Абе на парт тайм не е за
> препоръчане да караш на сухо на 4Х4
> оти нема как да вземеш завоя без да
> посинее веригата ...
>
>
> Колелата предни вървят по друга
> крива с различен диаметър и на
> раздатката и се ебава майката ....
>
> не че не съм карал [smilie5] [smilie5] [smilie5]
> [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]
>

Има централен диференциал за тая работа (шантавата работа е че по-новият модел вече няма - икономии, предполагам).

Както и да е - мисълта ми беше, че сега тия понятия 4х4, 4WD, AWD са се доста поразмили и все по-омешани ще стават, да да се хваща човека за "класическите" дефиниции няма много смисъл, щото и тях вече ги няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Todd   
Дата:   17-04-12 13:18

Междинен диференциал имат само системите Full time - part time нямат !!!

И затова излизат от дупките !!!!

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 13:21

Хименно [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: 2nYo   
Дата:   17-04-12 13:48

Ей ви едно интересно тестче ! :

http://www.youtube.com/watch?v=_ft0HcISjzY&feature=related


Тва хокеистите верно са "Дуе ветър меж Уши" [cool] [cool] [cool]


Колкото по як джип си купиш, толкова по далеч ще ходиш пеша, да търсиш ТРАКТОР ...
(древна китайска мъдрост)



Публикацията е редактирана (17-04-12 13:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   17-04-12 13:58

Въпросът е какво праим като затъне трактора [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: 2nYo   
Дата:   17-04-12 14:21

Ми...






Викаш въртикопел !

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-04-12 14:34

batonga написа:

> Въпросът е какво праим като затъне трактора [smilie18]

Връщаш се напролет [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 14:54

Преди, като катах един Пижо 307SW, жената все викаше "Е, не вярвах, че това може да мине оттук".

Сега, с паркетника, жената вика "Айде, моля ти се, повече да нe правим така". При това успява да го каже така, че звучи хем притеснено, хем заплашително. [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Todd   
Дата:   17-04-12 15:05

Да ти не казвам кво вика жената кога половината таралясник виси над дерето от нейната страна ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Или при страничен наклон 45 градуса и червенак по-хлъзгав от всяка грес в света .... тогава кога няма значение какви системи за проходимост и управление имаш .

Просто всички са безполезни ... [smilie5]

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: harvester_vn   
Дата:   17-04-12 15:18

Преди години карах една Тойота терсел, е те тоя таралясник, хем е дълъг и неособено висок, откъдето минаваше, малко джипки се навиваха да се пробват. Ама имаше една бавна скорост с истински блокаж [smilie21]

За ей такова джувотно става въпрос, само че тая ми се струва малко вдигната. Моята беше по-ниска:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/fhqh8846.JPG
http://toyotatercel.hupont.hu/felhasznalok_uj/8/6/86224/kepfeltoltes/toyota1b.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: PolarBear   
Дата:   17-04-12 15:26

Тази тема бързо се изроди...и не е чудно, все пак изискваше познания по техническа механика, а тя не е от гимназиалната програма. И изби в посока "ДСЛР или безогледалка".

Колата е инструмент за постигане на определен резултат. Също като фотоапарата. И също като при фотоапаратите, избираш според търсения резултат.

На някого се струвало странно да ползваш кросоувър. Върви обяснявай на интериорен фотограф за какво ти е 400 мм обектив...

Кросоувърите 4х4 с постоянно задвижване на двата моста и променливо разпределение на въртящия момент между тях според условията за повечето хора не са необходими, но за немалко пък са чудесен компромис. Високи, широки, обемни, удобни, идеални за лоши пътни условия, а в извънредни ситуации дори и с някакви малки възможности извън пътя. Това са коли за път, бил той и почвен, тревясал и локвест, каменлив, като същевременно силата им остава асфалтът. Това са коли често свързани със специфична работа/професия (напр. строителство, надзор, геодезия) така и с хобита - стават за всички, освен за ловци и офроудъри. И както е известно - удоволствието няма цена.

Доскоро работех за, а и сега често със фирма, чийто главен офис е в Гренобъл, град в който джипове и кросоувъри са на практика забранени. И когато колегите ме виждат тук с такова животно, често си позволяват по някой въпрос, понякога с искрено любопитство, понякога с ирония или леко назидателен тон. В такъв случай им отговарям, че това е втората ми кола (истина е) и ми е необходима, защото съм скиор и пейзажен фотограф. Млъкват като по...парени.

[smilie5] [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (17-04-12 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: exile   
Дата:   17-04-12 16:17

Ба, SUV-ове.



https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/mive6542.JPG
http://wildmania.smugmug.com/photos/366123742_eUbvE-M.jpg



Може и големият лош батко:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/hoqk9232.JPG
http://www.bmwmotohire.com/images/gallery/full/r1200gs_adventure4.jpg




На един фотограф повече от това не му трябва.

Виж, на скиор... [smilie5]

Витара къса база в гаража и си пич.



Публикацията е редактирана (17-04-12 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   17-04-12 18:41

Най-яко си е катър. Да го качиш на едно ремарке да отхвърлиш по-голямата част от километрите, па на място да обикаляш баирите и да снимаш шИдьоври. [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: promis   
Дата:   17-04-12 18:44

И аз съм си мислил за катърче, ама не знам колко му е разхода. Пък той не е кат джипка - дори цяла зима да не го изкараш от гаража пак иска гориво [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: PolarBear   
Дата:   17-04-12 18:44

Витара къса база е джип, а такова нещо не е нужно в случая. Освен това, макар и проходима машинка, е крайно некомфортна и малка, в никакъв случай не става за дълъг път, няма никакво пространство за багаж...въобще колата за сериозна работа или за удоволствие не може да е малка. Но, казвам пак, всеки избира според нуждите и разбиранията си...Всяка кола си има своя пазарен сегмент и да отричаме цели класове коли само защото за нас не са подходящи не е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Grandpa   
Дата:   17-04-12 19:36

написа:

> Междинен диференциал имат само
> системите Full time - part time нямат !!!
>
> И затова излизат от дупките !!!!
>
> [cool]


След справка с ръководството - "мulti-mode" са го кръстили моето, не "part time" (филмът не е шведски, а съветски).
https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/crpv4094.JPG
http://img687.imageshack.us/img687/8156/4runnermanual.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: mopt   
Дата:   17-04-12 22:59

Диференциали, колела, простотии ...
Скоро "джиповете" ще имат по 1 ел двигател във/за всяко колело и малко софтуер за управление - кеф ти 4х4, кеф ти 3х1, кеф ти 2х2.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Jim__Beam   
Дата:   18-04-12 01:12


.. Колко скоро ...... аре че немам време .... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: boreto   
Дата:   18-04-12 08:49

Офродаджиите са талибани.

Всичко що не ходи по калта е рая и всичко що не е поне Форестър е глупост
[smilie18]

А темата беше за физиката на удара...
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   18-04-12 10:04

написа:

> Диференциали, колела, простотии ...
> Скоро "джиповете" ще имат по 1 ел
> двигател във/за всяко колело и
> малко софтуер за управление - кеф
> ти 4х4, кеф ти 3х1, кеф ти 2х2.

И аз се чудя защо не ги правят така. И да ползват сегашния двигател за генератор, работещ на обороти, оптимални за съотношението "разход на гориво"/"въртящ момент".

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: asahi   
Дата:   18-04-12 10:08

Мощните двигатели са доста тежки, за да ги слагат в главината на колелото. Това влошава комфорта, донякъде и проходимостта. Най-много някой планетарен редуктор да сложат там.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: 2nYo   
Дата:   18-04-12 10:10

И ел. двигател на главината, при тия удари, и вибрации...

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: bairi100   
Дата:   18-04-12 11:13

Не знам автора,дали е чел и нещо разбрал от физиката на удара,но определящ фактор за поетата от летеца изпитател енергия и респективно пораженията по тялото му не е толкова скоростта, а КРАТКОСТТА на времето в което тялото му е преминало от тази скорост до нула,а често и до вечен покой[thankyou] 50кмh са напълно достатъчни да се размажеш равномерно по неотстъпваща повърхност[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   18-04-12 16:38

Всъщност ето това е истинският SUV:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/wsaq4234.JPG
http://ic2.pbase.com/u44/patarix/upload/28469729.166DSCN0092Panda4x4Trip04.2004.JPG


* става за града, за истински офроуд също
* Designed by Giorgetto Giugiaro
* харчи малко
* нисък данък
* истинско 4х4
* лек
* къс
* като бутнеш задните седалки товариш повече отколкото във SUV-а на chill
* истинска легенда, произвежда се без особени промени от 1980 до 2003г.
* не се краде
* държи цена
* по-евтин от гуми за SUV
* участвал е в Pimp My Ride Europe

и лично според мен е най-грозната кола след Фиат Мултипла [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: Todd   
Дата:   18-04-12 17:23

https://photo-forum.net/static/forum/2012-04/wybg0163.JPG

Новото Субару [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   18-04-12 17:40

batonga, защо ме споменаваш във почти всеки пост? Нещо ти бъркам в здравето, ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: ilcoin   
Дата:   18-04-12 18:21

Специално за ПолярнатаМечка, едно пътуване и една кола, коренно противоположна на изброеното от него. И явно не е зле, понеже имат няколко пътувания с нея. Видеото е полско, има й сайт

Fiat Cinquecento from Poland to Dakar 2006

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   18-04-12 20:46

Не chill, не си толкова значим че да имаш каквото и да е влияние над мен, просто понеже си ми нарицателно за посредственост като начин на мислене в тази тема, та затова. Извинявай ако това те тормози по някакъв начин, няма повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   18-04-12 21:01

Не бих се тормозил от форумното поведение на кое да е нискоинтелигентено, злобно, дълбоко комплексирано и завистливо човече, чието най-отличимо качество е забележителната му посредственост.

Споменавай ме на воля. Разбирам, че се опитваш да ме изнервиш, но, както казах, би ме интересувало единвено мнението на човек, притежаваш някакви личностни качества, които уважавам. Случайни неудачници в живота само ме забавляват. [smilie7]



Публикацията е редактирана (18-04-12 21:04)

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: batonga   
Дата:   18-04-12 21:44

Демек повтори думите ми към теб обратно към мен [smilie18] ВЕЛИК [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   18-04-12 21:47

Сега да не се разплачеш?

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: chill   
Дата:   18-04-12 21:47

Пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: PolarBear   
Дата:   18-04-12 22:41

Благодаря, ilcoin, хубаво видео. Неслучайно казах, че всеки избира возилото по свой вкус. Моят е различен, но какво от това?!
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Физика на удара ....
Автор: amplified   
Дата:   18-04-12 22:58

Ей ти я физиката на удара... Малкия като цяло губи, тъй като не е достатъчно малък да се 'промуши' през големия.

http://dnes.dir.bg/gallery.php?id=10976369&page=0

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.