Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна
 Законът като природно бедствие
Автор: Svetul4o   
Дата:   08-04-12 20:37

http://www.dw.de/dw/article/0,,15854582,00.html

Вече се уморих да се ядосвам и чудя на добрите решения на хората по високи места. Искам да престана ама някак си не мога, може би защото все пак съм роден в тази държава. Сега конкретно по този линк сигурно някой ще скочи и ще каже ми отивай да простестираш какво чакаш? Сигурен съм също, че някои форумни умни глави веднага ще омаловажат новината и даже ще го изкарат нещо хубаво. Може би като се махна от тука ще престана да се ядосвам и да се моля да остане малко чиста природа от тази държава. Много я обичам ама само на местата където не си личи че е имало хора. Всъшност не е само тоз линк причината за емоционалните ми излиания, прична е още шистовите машинации, съсипаното ни черноморие и тн. безобразия представени като нещо хубаво и положително. Може би след 10-20 години ще се върна тук и ще видя една бетонирана, надупчена държава и със право в съзнанието ми ще изкочат разни картини на тоалетни. Както и да е и да ни е честито, вече законно всеки може да изкорми майката природа в името на прогреса.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 20:43

Дали не е по-лесно все пак да прочетеш закона, че и някой друг?

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: Svetul4o   
Дата:   08-04-12 20:50

Благодаря за включването asahi, но ако го прочета дали отразяни дървета пак ще поникнат, щото аз ги виждам тез места като обикалям някога непипнати от човешка ръка. Ти обикаляш ли, гледаш ли, виждаш ли? Пак казвам, не толкова линка в началото е причина за писането а съсипаното до момента.



Публикацията е редактирана (08-04-12 20:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 20:54

Мислиш, че само се сече?
ЕВРОСТАТ: България на първо място по залесяване


Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: vizov   
Дата:   08-04-12 20:58

Asahi, нищо общо няма. И какво като се залесява?

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 21:01

Най-добре е да попиташ някой лесостроител. Страната с най-интензивно изсичане е Финландия, но от това природата не страда.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: Svetul4o   
Дата:   08-04-12 21:02

Разбира се asahi като излязат поправките в държавен вестник или lex.bg ще прочета с удоволстиве и пак ще пиша, и ще коментираме. До тогава викаш всичко е цветя и рози.



Публикацията е редактирана (08-04-12 21:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: vizov   
Дата:   08-04-12 21:06

Асахи, пак бъркаш ситуацията с боя.
Ся, аз ли да ти обяснявам разликата между гора за сеч и вековна гора с малко по-различна стойност от тази на добитата дървесина?

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 21:08

Дотогава виж това, както и дискусиите в Парламента.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: Svetul4o   
Дата:   08-04-12 21:14

Чудесна реклама, но от самия закон и поправките не се вижда много. Пък дискусиите в парламента по-скоро бих си прегризал левия крак от колкото да ги гледам или слушам.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 21:19

Що бе, притесняваш се да не научиш нещо по поправките или да чуеш отговорите на въпросите, които те интересуват? Има други мнения, има други гледни точки. Някои от тях са експертни и си заслужава да се чуят.

Ей го Жоро35 в основния форум - и него го е страх от чуждо мнение, та почна да блокира събеседниците си.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: n1x0n   
Дата:   08-04-12 21:19

Асахи... царят на демагогията, един малък Иван Костов.

Става въпрост за клиентелизъм и политически слугинаж в безпрецедентни размери, а ти ми даваш данни за "обем на дървесната маса"...
Нека ти кажа тази "маса" какво означава - предполагаемото тегло на дървесина в горските масиви в България. И растежът й не е свързан с някакви активни действия на правителството, а с мизерията в дърводобива, който е спаднал с 1/3, докато гората продължава да си расте със старите темпове.

Отделен е въпроса, колко това "залесяване" има общо с абсурдните волности, които въпросният закон позволява на "верните на партията" бизнесмени.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: vizov   
Дата:   08-04-12 21:21

Asahi, от линка нищо интересно не дойде.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 21:22

Фактът е такъв, Никсъне. Аз и ти няма да се срещнем с резачки в гората. Дано се срещнем с фиданки.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: n1x0n   
Дата:   08-04-12 21:22

Има други мнения, има други гледни точки. Някои от тях са експертни и си заслужава да се чуят.

Така е. Ето ти едно такова:

"В моите студентски години имах преподавател, който имаше един постоянен израз преднанзначен за колегите явили се неподготвени на изпит – „Колега, колега то не се иска само амбиция, иска се и амуниция”. Припомних си тази крилата фраза за Лесотехническия университет когато четох статията на г-н Филип Цанов „Митовете в промените в закона за горите”. Явно е, че автора не е лесовъд, не познава терминологията и не се е задълбочил в източниците и законите които цитира. Като преподавател по защитени територии, бих скъсал всеки студент, който ми говори за „национални природни паркове” и не знае, че националните и природни паркове са две различни категории защитени територии. Използваните изрази като „свръхприраст” , „урбанизирана зона” могат да звучат науко или законообразно, но само толкова. В лесовъдската наука има термина прираст, но той не би могъл да бъде свръх или минимален – прираста е просто количеството дървесина, което гората е натрупала за определен период от време.
Автора си позволява да цитира данни в защитата на своята теза, които са много далеч от истината и чрез тях създава нови митове, вместо да обори съществуващи такива. Ето няколко примера:

- 89% от горите у нас са публична държавна собственост, твърди г-н Цанов. Още през 2008 г. дела на държавните гори спадна на 74.4% от всички гори, а публичните държавни гори никога не са надвишавали 1/6 от всички държавни гори.

- 100 % от планинските ни гори където може да се развива ски-туризъм са публична държавна собственост. Не е така – публична държавна собственост са горите в защитените територии, военните обекти, дендрариумите и санитарно-охранителните пояси за питейни водовземания – пояс I. За съжаление защитените територии у нас заемат едва 5 % от общата ни територия (при средно 17 % в Европа) и под 10% от горите. Огромните площи в Западни Родопи (вкл. Пампорово и Чепеларе), Рила (вкл Боровец, Паничище, Бодрост, Семково, Говедарци, Мальовица) и Стара планина (вкл. Беклемето и бъдещия голям ски курорт под вр. Ком), Осогово и т.н. не попадат в защитени територии, т.е. не са публична държавна собственост.

- Твърдението че всички планински гори са защитени от законите за горите, за защитените територии, за опазване на биоразнообразието, за опазване на околната среда е далеч от истината. Както вече посочихме едва 10% от нашите гори попадат под разпоредбите на Закона за защитените тритории, около 53% от горите попадат в обхавата на НАТУРА 2000 мрежата – т.е. в регламентите на закона за опазване на биоразнообразието.

- Твърдението, че за всички ски-писти или ски -лифтове се изисква задължителна оценка за въздействието на околната среда също е невярно – на задължителен ОВОС се подлагат ски-писти и лифтове с дължина над 1000 метра (т.37б на приложение 1 на ЗООС). Няма задължителен ОВОС за една писта от 990 метра дължина и ширина от 300 метра например.

- За всеки лифт или писта се изисква задължително оценка за съвместимост с НАТУРА 2000. За съжаление също не е вярно. На подобно внимание от страна на МОСВ могат да бъдат съоръженията ако са в НАТУРА 2000 зоните, които заемат само 1/3 от площта на страната. Подчертавам „могат” защото МОСВ може да реши да не ги подлага на оценка за съвместимост, както направи с новия лифт в м. Платото в Националния парк Пирин.

- Всички проекти подлежат на оспорване пред съда, продължава г-н Цанов. В момента това е така, но точно критикуваните предложения в закона за горите ще отвхвърлят задължителните в случая областни планове за развитие на горите и предвиждат сечта за писти и лифтове да става само с ПУП – метода, който бетонира родното Черноморие. В него гражданите не могат да оспорват решенията пред съда, нещо повече – те няма и да узнаят за тях , докато не видят изсечените гори. Промяната на начина на трайно ползване на един имот от гора в писта или просека за лифт е административна процедура, която се развива само между инвеститора и МЗХ и там мнението на гражданите не се търси.

- Г-н Цанов цитира доклад на Юростат твърдейки че ползването на дървесина у нас е само 5 милиона куб. метри дървесина. Явно очите са го излъгали и осемте милиона кубика са се превърнали в 5. Ако миторазбивачът се беше позачел в същият този доклад щеше да види, че никъде в Европа не се ползва целия прираст на горите и България е точно в златната среда на дърводобива – ползваща между 50 и 60 % от прираста си, където са и всички южни държави. И това се дължи на типа и вида гори, които имаме, а не на организацията на дърводобива. Вероятно идеята на г-н Цанов да покажем колко много гори имаме и колко малко искаме да изсечем е силен мотив за преувеличи и други числа в доклада си.

- Според него там, където имало проект за ски зона инвеститора щял да залеси за всяко отсечено дърво 3 нови. Само дето практиката посочва точно обратното – в ОВОС на ски-зоната в Банско бе заложено компенсационно залесяване, което не се случи. Вместо него концесионерът застрои допълнително над 650 декара гори. Собственикът на ски-съоръженията на Витоша, също явно не споделя тези идеи на г-н Цанов – когато хиляди софиянци и десетки фирми залесяваха оголените от короядите площи, Витоша ски АД бяха заети с взривяването на морени.

След като любителите на бетонирането на планините разбраха колко са неуместни сравняванията им на България ( с 472м. средна надморска височина) с Австрия (910 м.н.в) и Швейцария (1307м.н.в.) сега преминаха към по-абсурдните сравнения на Рила, Витоша и Пирин с Алпите, Доломитите, Карпатите и Андите. В този случай всякакви коментари са излишни, но е интересно защо са пропуснали Хималаите, Кордилерите и Кавказ?

Опитвайки се да скрие истината за мотивите за лобистките промени в закона за горите, г-н Филип Цанов се обърква и ги изтъква непрекъснато. А те са ясни за обществото – тези промени са насочени към завладяването на публичните гори и тяхното застрояване за дълги периоди напред без възможност обществото да си каже мнението.
Като бивш директор на парк Витоша съм длъжен да припомня, че високите части на планината са отчуждени през 1927 година от всички частни вещни права, за което държавата е платила близо 3 милиона златни български лева. През следващите 85 години не е продаден нито един кв.м. земя, нито са учредени някакви вещни права на частни лица, защото законите не го допускаха. Готвените промени в закона за горите ще позволят тази национална ценност отново да може да се застроява в полза на комерсиални интереси. При това много евтино – ако промените се приемат, учредяването на право на строеж за вечни времена ще се извършва без търг срещу 5,06 лева на кв. м. Само за сравнение – таксата която се плаща на Столична община за издаване на разрешителното за строеж е 3 лв/кв.м.
Запомнете тази цифра 5,06 лв/кв.м. , защото разликата от нея до реалната от около 200 лв/кв.м е държавната помощ която всички ние български данъкоплатци ще платим като глоба в бюджета на ЕС. Това означава,че за всеки 100 ха писти и лифтове построени без търг по реда на проекто закона, нашия общ бюджет ще олеква със 195 милиона лева, за сметките на печалбата на група олигарси."

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: Svetul4o   
Дата:   08-04-12 21:25

"Българската система от паркове и резервати е сред най-старите в Европа (от 1931 г.), но страната е на предпоследно място по дял на защитени зони - едва 5 %. Затова пък е с най-много наказателни процедури в ЕС за унищожаване на биоразнообразието - 12. За сравнение наказателните процедури във всичките нови членки на ЕС са общо четири."

Пак цопи паста от дойче веле. Те фактите говорят сами за себе си. Пък говоренето и правенето били различни неща. Може и да науча нещо, смятам се за любознателен дори, ама пак казвам че аз съм ги видял тези неща и са все така грозни въпреки голямото залесяване (колко е голямо мале мале), и въпреки увещанията ти, че черното е бяло.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: vizov   
Дата:   08-04-12 21:31

Абе я кажете, то е ясно от къде идват парите за проекта, лансиран от Асахи, ама някой знае ли защо?

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 21:31

"учредяването на право на строеж за вечни времена" - това е нещо непознато за мен. На някой да е познато?

Авторът, когото не споменаваш директно по име, допуска някакъв фантастично олекотен режим за строителство - такса от 5 и нещо на квадрат и старт. Приравнява към "строителство" всяко мероприятие в гората, различно от залесяване.
Ми не е прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: Mori13   
Дата:   08-04-12 21:51

Аз от лесовъдство, икономика и право не разбирам. Обаче ходя по горите много и знам, че голяма част от горите в БГ не са гори, а ниви за дървета, които се жънат на 20-30 години.
Това не е истинска гора..не струва. Трябва да пазим истинските гори.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 21:56

А как, мислиш, се осъществява дърводобива? Откъде взима материал мебелната и хертиената промишленост? Влизал ли си в гора, в която никога не е сечено? Не е нужно да си лесовъд, за да си чувал за санитарна сеч, подборна сеч, просеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: Mori13   
Дата:   08-04-12 22:01

Знам как се осъществява дърводобива, но то си има гори и за това - не трябва всяка гора да е такава. А в БГ почти не останаха стари гори, където има дървета на по 200 години.
И смятам, че е редно да се пооткажем вече от дървото като лесен материял за всичко.



Публикацията е редактирана (08-04-12 22:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 22:04

Ми то не всяко дърво може да изкара 200 години. Не и без да му се осигури пространство, например с почистване на гората около него. Или си ги представяш 200-годишни дървета през 3 метра? Няма как да стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: vizov   
Дата:   08-04-12 22:07

Те, старите дървета как ли са доживели няколко стотин години без никой да почиства гората около тях? [smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: asahi   
Дата:   08-04-12 22:10

Естествен подбор. По-слабите измират. Дървесината им изгнива и на практика се унищожава. За сметка на това разни болести съсипват дърветата без да питат на колко години е гората.

Отговори на това съобщение
 Re: Законът като природно бедствие
Автор: autosvet   
Дата:   08-04-12 22:30

Асахи колко пъти си ходил до Банско последните години? Смяташ ли, че на Витоша са й нужни нови писти и влекове? Има достатъчно неща за които хора като шефовете на Витоша Ски или Юлиен заслужават да ги отавиш неекипирани и голи горе на над 2500м през зимата. Печалбата на такива хора за сметка на прекрасни райони от България е морален проблем на цялото общество. Още по неморално е това което е прието като промени и то заради Витоша Ски.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.