Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 15:50

Ох, майко, какво перфектно мляко е станало!

Тези които ми разправяха че тук няма мляко и че не може да се подкваси да се гръмнат.

След като вече година си пека домашен пълнозърнест хляб, вчера викам и кисело мляко да пробвам.
Взех един галон пълномаслено прясно, сварих го и го заквасих с две лъжици кисело. Всичкото от магазина купувано.

Сега ставам, размотавам тенджарата от кърпите, и вътре - първокачествено, гъсто и вкусно кисело мляко!

Ха!

Нямало било мляко, сухо мляко било, не знам си какво.
Ей го - резултата е пред мен.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: access   
Дата:   19-03-12 15:54

Е, и?


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: allx   
Дата:   19-03-12 15:55

Да, ама твоето е от бактерикус америкус, сеш'се [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: sirteo   
Дата:   19-03-12 15:56

Забравил е май вкуса на млякото [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tantris   
Дата:   19-03-12 15:56

Боф, това го правиха наш'те преди 20-тина години в Мароко. И бяло сирене правиха...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: мара   
Дата:   19-03-12 16:02

браус! става навсякъде, само требе да си е с верния бацил. и аз лично имам наблюдения, че от купешко мляко закваската се "изморява" по- бързо. с домашната закваска карам понякога по година...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   19-03-12 16:04

Да бе, бактериус америкус, ама друг път.

[smilie18]

Заквасих го с едно мляко дето се казва Bulgarian yogurt и е доста добро. Но предполагам че с всяко мляко може да се закваси.

[smilie24]

За вкуса на млякото и това дали съм го забравил не се притеснявайте. Това мляко дето го направих даистина е едно от най- вкусните кисели млека от краве мляко които съм виждал!

Аз и в София правех мляко няколко пъти, с мляко от бабите от Казичене, но... това е мнооого по- добро!

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Todd   
Дата:   19-03-12 16:05

Мдааа..... ти напусна селото но то теб не те напуска никога !!!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Сега си свари и ракия и да приключиш ...

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: scarecrow   
Дата:   19-03-12 16:06

Американското-Българско кисело мляко е най-хубавото.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   19-03-12 16:08

Тоде, какво общо има между това да си направиш кисело мляко и селото?

Или просто злобичка?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 16:10

Димов, препоръчвам ти да прочетеш следната статия:

Bovine somatotropin

Малко извадки:

Its use is banned in Canada, Japan, the European Union, Australia and New Zealand.

In 1990, The European Union placed a moratorium on its sale by all member nations. It was turned into a permanent ban starting from January 1, 2000. An in-depth report published in 1999 analysed in detail the various human health risks associated with rBST.

In 1995, the product was approved for use in the U.S. by the FDA, and its use began in 1994. The product is now sold in all 50 states.

The FDA does not require special labels for products produced from cows given rBST


Успех [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: sirteo   
Дата:   19-03-12 16:12

Другият път пробвай с овче.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   19-03-12 16:15

Бъди спокоен, както казах за направата взех най- доброто мляко на пазара. Като ми даваш тези статии, първо помисли в България какви боклуци се продават вместо хранителни стоки.

[smilie18]

Реших да направя домашно кисело мляко защото е по- вкусно.

Другото е цената - с един галон от най- доброто мляко за 6 долара правя 4 кила кисело мляко.
Иначе 4 бурканчета от по 1 кило купено кисело мляко струват по $5.50 всяко.

Тоест, излиза ми 4 пъти по- евтино.

За ракия не знам, вече отдавна не понасям вкуса на ракия, но домашна бира съм намислил да си правя...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 16:17

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/hlok6977.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/jzsu9119.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/jmxe4192.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gaow4072.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/qlwm9651.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/sbyz6559.JPG

https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/wdtv1644.JPG

http://i.qkme.me/35k8mo.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   19-03-12 16:20






Завиждайте, РАЗРЕШАВАМ!

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonitka   
Дата:   19-03-12 16:20

На един галон - 2 лъжици закваска? Ми няма как да ти се получи! Най-много да ти стане на гъстичък айран! Мноу лъжеш, ей![smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 16:21

Зависи колко големи са лъжиците. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   19-03-12 16:24

Две супени лъжици закваска за галон.

И аз се притесних че малко сложих, но викам ако не стане пак ще прочвам.

Обаче стана!
Стана гъсто и маслено, много е хубаво!
Още като отвориш капака и мирише на кисело мляко.

Довечара като се върна ще го снимам и ще пусна снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 16:25

Абе там всичко е бъкано с хормони, бъди спокоен, и "най-доброто" да вземеш на пазара, пак ще е с хормони [smilie5]

Иначе за chill е ясно, че той само и само да е опозиция на всякакъв вид "хипита", би пил и сярна киселина [smilie18] Направо ти се чудя на акъла как издържаш да живееш в ЕС, където гадните хипари са забранили хормоните в млякото [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   19-03-12 16:29

Сайбъре, само се сети какви боклуци са българските храни преди да ми говориш за хормони!

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 16:31

Всъщност точно хипитата са с киселината (acid). [smilie3]



Публикацията е редактирана (19-03-12 16:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 16:31

Че са боклуци, боклуци са, спор няма. Ама да ми хвалиш американско мляко...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 16:32

Той щото Сайбър колко пил американско мляко е изпил, ехееее ... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 16:35

Никога не съм пил американско мляко, ама няма и нужда [smilie5] Мога да се доверя за това решение на французите, които са инициаторите на бана срещу американското мляко. А те разбират от храна. Виж френска храна съм ял доста. На място. Често. И съм наясно, че франзцузите поне от това разбират достатъчно [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: krist   
Дата:   19-03-12 16:41

"Иначе за chill е ясно, че той само и само да е опозиция на всякакъв вид "хипита", би пил и сярна киселина"

[smilie24] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: n1x0n   
Дата:   19-03-12 16:44

Преди да псуваме американското кисело мляко, е добре да знаем какво точно пием ние, защото след като изпихме беолруското радиоактивно сухо мляко - не е ясно какво пием в момента.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 16:51

В България храните са боклуци. Обаче човек има възможност тук при малко повече желание да консумира и доста чисти био храни. Нашите в провинцията например си набавят домашно мляко от познати, които гледат крави на село. Имаме си вила в едно селце, където гледаме зеленчуци и плодове. Нищо общо с купешкото. От време на време забравям какво е истински домат. И си мисля, че тук в София съм си купил хубави домати от пазара. След това опитвам домашен домат и се чудя как може толкова бързо да забравя вкуса на истинския домат.

Не знам дали това е толкова лесно в САЩ, особено по големите градове.



Публикацията е редактирана (19-03-12 16:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: sirteo   
Дата:   19-03-12 16:57

Млечни и месни храни все по-рядко купувам с етикет.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: n1x0n   
Дата:   19-03-12 17:00

Не е въпроса до "желание", а до "възможности". Аз вила наблизо нямам, родители в провинцията нямам и реалните възможности за набавяне на качествена храна, особено през зимата - са минимални и скъпоструващи.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: explorer   
Дата:   19-03-12 17:03

дианедимов, нещо те гони склерозата:

"Нямало било мляко, сухо мляко било, не знам си какво.
Ей го - резултата е пред мен."


Спорът беше за друго - не дали можеш да заквасиш, а дали можеш да избиеш масло от т.нар. "мляко", което купуваш на туби от по 1 галон (нали не го купуваше на галон бе, любителю на качествените храни)? Експериментът е съвсем прост, нали щеше да опитваш? Да ти препоръчам ли друг експеримент - да заквасиш сухо мляко?

Иначе пак да повторя - не твърдя, че в България киселото и "прясното" мляко по магазините е по-хубаво от американското. Даже е по-вероятно да е обратното. Но все пак, който търси намира - сигурен съм, че и в Америка може да се намери истинско прясно мляко, но повярвай ми, то не е в галоновите туби, които си свикнал да купуваш.


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: мара   
Дата:   19-03-12 17:04

а грешните обобщения, м?[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 17:04

Франсетата по принцип си играят срещу щатите. Бих се учудил ако не са инициатори на бана.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 17:05

Не е задължително да имаш родители в провинцията, за да се свържеш с някакви честни хорица в някое от близките села, които да те снабдяват с домашна продукция. Така че нещата опират наистина до желание предимно. Желание да се занимаваш с това, защото си е занимавка. И желание да ядеш чисти и хубаво храни. Мен ме мързи и ям боклуците от магазина. Но пък като опитам хубаво домашно и се бия по главата защо съм толкова мързелив [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: n1x0n   
Дата:   19-03-12 17:11

Не е задължително да имаш родители в провинцията, за да се свържеш с някакви честни хорица в някое от близките села, които да те снабдяват с домашна продукция.

Аз нямам идея ти в кой град живееш, но в София тези схеми останаха в миналото. В достъпният периметър около СФ / 30 км мах/ - няма земеделие, което да е в състояние да захрани и половината от мераклиите за подобно снабдяване.

Едно време нали купувахме мляко, домати и някакви мръвки от околните села: Бистрица, Драгичево, Балша и т.н. - умря тая далавера. Хората или не им излиза сметката, или почват да хитреят и да разреждат, написват, торят с боклуци и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 17:12

Банът на вноса на всякакви млечни продукти от САЩ е по-скоро вследствие на някаква протекционистка политика, отколкото на загриженост за хормоните, ама второто се продава по-лесно на напушените хипита. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 17:13

Ми в София живея, ама никога не съм правил такава далавера, така че говорех само теоретично [smilie5] Явно не е опция...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 17:14

Па за чистите и хубави храни, те ората к'во правят - имат си един парцел за собствено ползване и един за "гражданята". [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: мара   
Дата:   19-03-12 17:14

а, що, аз повече от 10 години ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: n1x0n   
Дата:   19-03-12 17:15

Опцията е сам да си гледаш. Пусто мойте дърти интелектуалци не мога да ги изгоня на село да копат картофи - нямало театър и опера ... далече било, социален живот нямало... лиготии [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 17:15

Чил, странно е, че хем се подиграваш на хипитата, хем започваш да звучиш като тях... Те нали все разправят, че двигателите на вода нарочно не набирали популярност, щото енергийната мафия убива всеки, който се занимава с това. Та ти сега за протекционистката мафия [smilie18]

Нещата понякога могат да бъдат и много по-прости от някакви теории на конспирацията.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 17:18

Откога протекционизма е конспирация, а не напълнo официална политика на ЕС (измежду другите)?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 17:18

Не купувам мляко в галони, но тоя път беше за проба.

Между другото в галонова туба е същото мляко, но излиза по - евтоно.

За направа на кисело мляко е идеално.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Vinsent   
Дата:   19-03-12 17:19

Димов, каква е технологията ти за квасене на млеко? [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 17:19

Иначе Чил е прав за това, че селяните имат едно за тях си и едно за гражданята [smilie3] Това според наблюденията на майка ми, която поръчваше от някакви села около Стара Загора - винаги първите два-три пъти млякото е много хубаво, след това нещо изведнъж качеството спада [smilie3] Тя и затова последно вече взима само от роднини, там поне компромис с качеството няма (голям) [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chill   
Дата:   19-03-12 17:20

Има си програмка от AppStore за $0.99. [smilie21]



Публикацията е редактирана (19-03-12 17:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 17:32

Технологията е млякото да се надигне, и след това да издтине доколкото като го пробваш пръст да издържиш до 22 секунди, което е около 42 по целзий.

От баба ми го знам.

Заквасваш, завиваш го с кърпи и на сутринта е готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: access   
Дата:   19-03-12 17:33

"млякото да се надигне, и след това да издтине"
за стопляне и изстиване ли става дума

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonyf   
Дата:   19-03-12 17:39

От качествено сухо мляко става перфектното кисело мляко. И сирене, и кашкавал. Ако кажа на какви географски ширини е пробвано... И какъв вкус има... млекарите в Родината ако го опитат, ще си изядат ушите от яд!
Но не става на всяко място по земята. Когато климатът е пустинен/полупустинен - идеално. В Западна Европа например, особено от Лион нагоре не се получава като нашето и това е. За домашни условия говоря.

И доколкото знам, не е гаранция, че някъде точно българският бацил е причината киселото мляко да е станало много хубаво. Може да е коя да е от останалите подквасващи бактерии.
Но ти си сложил бг-микроб, значи при теб може и да е оржинал.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tan4o   
Дата:   19-03-12 17:57

Малко история за киселото мляко и Д-р Стамен Григоров:

тук

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonyf   
Дата:   19-03-12 18:43

Малко от линка на tan4o (особено последното изречение вижте):

"Така през 1905 година д-р Стамен Григоров открива, че една пръчковидна и една кълбовидна бактерия причиняват появата на българското кисело мляко. Откритието му предизвиква огромен интерес в научните среди. Д-р Иля Мечников е натоварен със задачата да потвърди резултатите на Стамен Григоров. След като става ясно, че българинът е направил истинско откритие, д-р Мечников най-накрая намира отговора на въпроса си „Защо българите са дълголетници?” и изгражда своята теория за стареенето. Международната научна общност изразява своето уважение към труда на българина и неговата национална принадлежност като нарича едната бактерия „Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus Grigoroff 1905“. Добре, че са чужденците, за да се случи нещо хубаво на българите, иначе името на този бележит учен съвсем би изчезнало в хаотичната народна памет. Д-р Григоров отказва редица постове и се прибира в България, където работи по развитието на потивотуберкулозна ваксина, а д-р Мечников взима Нобелова награда за медицина и физиология през 1908г."

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   19-03-12 18:45

Не знам бактерията ли е мутирала, ама в днешно време българите не са дълголетници, даже напротив, според статистиките сме към дъното на Европа и някъде по средата в световен мащаб, което не е много похвално.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Vinsent   
Дата:   19-03-12 18:49

Ето БДС 12/2010 за производство на българско кисело мляко.

Температурата на заквасване е 42-46 градуса по Целзий. Аз ползвам за тази цел термометър. Когато бабите ме учеха, много несигурно ми се виждаше пръстчето да ми е критерий...[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tan4o   
Дата:   19-03-12 18:49

Истината е някъде в Родопите, там са дълголетниците![smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonyf   
Дата:   19-03-12 18:52

Е нали се оказа, че е украинско, радиоактивно... И кой иска да е дълголетник в тоя динамичен свят... По-добре да ти фосфоресцират зъбите на тъмно.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tan4o   
Дата:   19-03-12 18:55

ако са ти останали въобще такива![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonyf   
Дата:   19-03-12 19:04

за сметка на това ще имам хей ръчички, хей ги три! Или нещо друго х3 май по-добре

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: snoopoff   
Дата:   19-03-12 19:07

дай една снимка да видим. така и аз мога [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonyf   
Дата:   19-03-12 19:11

е нали трябва да порасне, каквото е там, това да не са марули да ги полееш и за два месеца готови

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: asahi   
Дата:   19-03-12 19:21

Две лъжици закваска на галон? Да-да [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 19:25

Че стана и киселичко.

Обикновено е по- сладко отначало и става кисело после.

Довечера ще го снимам и ще пусна.

В БГ на 2 литра мляко по 300 грама закваска съм слагал, и не ставаше толкова добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tonyf   
Дата:   19-03-12 19:50

n1x0n написа:

> Аз нямам идея ти в кой град живееш,
> но в София тези схеми останаха в
> миналото. В достъпният периметър
> около СФ / 30 км мах/ - няма
> земеделие, което да е в състояние
> да захрани и половината от
> мераклиите за подобно снабдяване.
>
> Едно време нали купувахме мляко,
> домати и някакви мръвки от
> околните села: Бистрица,
> Драгичево, Балша и т.н. - умря тая
> далавера. Хората или не им излиза
> сметката, или почват да хитреят и
> да разреждат, написват, торят с
> боклуци и т.н.

n1x0n написа:

> Опцията е сам да си гледаш. Пусто
> мойте дърти интелектуалци не мога
> да ги изгоня на село да копат
> картофи - нямало театър и опера ...
> далече било, социален живот
> нямало... лиготии [smilie5]




n1x0n, ако решиш, на лс мога да ти съдействам с телефони и местоположение за следните неща:

-перфектни биокартофи, жълти, червени - торят се само с оборски тор. В момента хората все още имат от есенната реколта.

-домашен кашкавал
-домашно сирене
-домашна извара
-краве мляко (за овче е рано все още)

Под "домашни" нямам пред вид, че се правят в някое мазе или сайвант, а че се правят в малки чисти домашни мандри по правилата. За вкуса, качеството, съдържанието и т.н. спрямо купешката продукция изобщо няма да споменавам. Всичко млечно се произвежда само от прясно издоено краве и овче мляко. Обикновено се заявява 1-2 седмици предварително, особено зимата, когато животните дават малко мляко.

Тази продукция, както и картофите, хората, които имам пред вид (различни производители са), никога не са я деляли на "за нас" и "за продаване", просто са интелигентни, свестни хора и дано все повече такива да се заемат с това производство и да има все по-голям интерес, защото според мен това както и туризмът са спасението за тия кътчета от България!

Но трябва да ходиш до там да си взимаш примерно веднъж в месеца. Може и по-рядко. Но това даже е плюс за мен, защото и пътят е приятен, и мястото е приятно, и се стига бързо. Става дума за Копривщица и околността.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: TODD   
Дата:   19-03-12 22:39

Автор: diandimov
Дата: 19-03-12 16:08

Тоде, какво общо има между това да си направиш кисело мляко и селото?

Или просто злобичка?



Ти майтап ли си правиш ???? Общото със селото е че си го правиш сам .Така правят селяните !!!!

Сами мляко , лютеница,компот , ракия , вино ... и се фукат с тях !!!

Другото е че ако си гледал темите за млеката отдавна отдавна съм показал моето домашно кисело мляко ...повече от година ям само такова .

И за разлика от теб познавам даже кравата която дава млякото !!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 22:51

Това че ти си правиш млякото и други неща не означава че всички които си правят хляб, мляко или си готвят вместо да купуват китайско са селяни. Нито в прекия, нито в преносния смисъл.

Страшно много хора си правят тези неща, плюс зеленчуци и плодове, плюс домашна бира. И не живеят на село, нито са селяни. Просто интелигентни хора които са любознателни.

Има дори фестивали на домашната бира, миналата година някаква жена беше спечелила награда за Blond ale.

Ти си широко скроен човек, не падай под нивото си!

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: sunnyshot   
Дата:   19-03-12 23:02

dianеdimov, бравос [cool]

Тази тема не я ли дъвчем отдавна? Нали помните, когато ви казах, че най-хубавото българско кисело мляко се прави от години в Тексас [cool]

https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/gwqf5225.JPG
http://static.caloriecount.about.com/images/medium/white-mountain-yogurt-bulgarian-114458.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 23:05

Точно с такова заквасих.

Благодаря че пусна снимка, да не се хабя.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: deltalink   
Дата:   19-03-12 23:08

Аз пък отдавана не бях пил мляко без консерванти, докато не открих, че в разсадника има млекомат. При преварката пуска два пръста каймак. Супер е млякото, но трае 2 дни!

Сега обмислям да си купувам машина за кисело мляко.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: TODD   
Дата:   19-03-12 23:09

машина ли ??? за кисело мляко ???? баси ...

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 23:11

Още малко и машина за секс ще си купиш...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: deltalink   
Дата:   19-03-12 23:13

Еми увивай си с кърпите тенджерите като не щеш ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: TODD   
Дата:   19-03-12 23:15

https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/cxfx1588.JPG
http://photo-zona.net/images/user7792/album25570/large/1326439345_ptqt4625_4.jpg




Моето е в буркани от кисели краставички ...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: deltalink   
Дата:   19-03-12 23:18

Лошо нема, но вместо да му баеш:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/lmlq1976.JPG

Поддържа си температура ииии те така те!

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   19-03-12 23:19

И аз ще купя няколко празни буркана за следващото мляко.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: TODD   
Дата:   19-03-12 23:25

Без баене не става същото .... а завито в две одеяла се заквасва като едното нищо .[cool]

4 литра - 6 буркана от краставички - всяка седмица [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: deltalink   
Дата:   19-03-12 23:32

С родопски одеяла ли става само ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chipsy   
Дата:   19-03-12 23:36

Обаче Димов как лъже като дрЪт циганин [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tan4o   
Дата:   19-03-12 23:38

За великден, като си отида на село, ще си взема кисело мляко за закваска и вече ще се пробвам. Само трябва да измисля прясното мляко от къде да го купувам в София![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: imitev   
Дата:   19-03-12 23:46


Поръчай си закваска на димов...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: tan4o   
Дата:   19-03-12 23:46

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   20-03-12 00:20

За какво лъжа че не разбрах?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: bleki1   
Дата:   20-03-12 00:39

Хора, майтап си правите, но едно време у Хамериканско редовно си правех кисело мляко. За закваска използвах такова от арабските магазини. Наистина не може да се сравнява със заквасеното от баба, но пък беше в пъти по-хубаво от съвременните БГ такива

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Щурче   
Дата:   20-03-12 01:53

Защо майтап? Той Tonyf отдавна е приключил темата, ама ако има кой да чете :))

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: chipsy   
Дата:   20-03-12 03:48

Sunnyshot написа :

>Нали помните, когато ви казах, че най-хубавото българско кисело мляко се прави от години в Тексас

LOL [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Най-хубавото мляко се правеше от бабите горе на Петрохан [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: h_bio   
Дата:   20-03-12 07:23

Тука в тази тема много "специалисти" са се изказали. Направиха ми впечатление няколко мита, които бродят. За бактерията - колеги, това, че е кръстена булгарикус в чест на д-р Григоров не означава, че е разпространена или родена (едва ли не) само в България.
Някой малко по-рано спомена за консерванти в киселото мляко. Това е много погрешно схващане. Единствения консервант в киселото мляко е млечната киселина, която се получава от лактозата при ферментацията и. Това е и смисъла на квасенето на мляко - да се консервира. Изкуствени консерванти не могат да се влагат. Какво са консерваните - субстанции, които консервират, т.е. потискат растежа на микробите и развалата на продуктите. Кажете ми кога е възможно да се вложат консерванти в млякото. Преди заквасване не може, защото няма да тръгне култутрата и ферментацията. След заквасване също не може, защото няма смисъл (вече има млечна киселина) а и хомогенизирането би разбило казеиновите мицели и структурата на млякото (никой прозиводител не иска рядко и разбито мляко). Консерванти могат да се влагат само в някой наитки представяни за айрян и на нашия пазар има такива.
Сега ще кажете "ама защо млякото не се разваля по 2 седмици". Има такова мляко, но това е особеност на закваската и не е свързано с влагането на консерванти. За какво иде реч. Селекират се киселино чувствителни закваски, които след като вдигнат киселинността на млякото в хода на ферментацията след определена стойност загубват активност (казано по-просто правят млякото по-кисело от колкото могат да понесат). По този начин млкото се самосабилизира от млечната киселина и намлената физиологична активност на стартерните култури.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   20-03-12 07:53

Ей го млякото:




https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/bxto3480.JPG
http://photo-zona.net/images/user5094/album12166/large/1332222515_slfi3221_Yogurt.jpg






Тенджерка 5 литра, събира един галон и малко.
Закваска - 2-3 лъжици на един галон.

Стана гъстичко, маслено, и приятно кисело.

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Нели   
Дата:   20-03-12 07:57

Понеже каза, че си правиш пълнозърнест хляб, надявам се че знаеш как точно се прави. Ето една извадка:

"Важно е да се знае, че в миналото хората са извършвали т.нар. ферментация на хляба. Това се прави с цел да се неутрализира фитиновата киселина (Phytic acid), която се съдържа в обвивката на зърното. Ако това не се направи в чревния тракт тя се свързва с калция, цинка и други важни микро и макро елементи и действа като хелатор - или не дава на тялото да ги усвоява и скоро човек, ядейки неправилно направен пълнозърнест хляб, започва да има дефицит на калций, цинк и др. въпреки, че ги яде. Това не означава, че трябва да ядем бял хляб- той няма фитинова киселина, но няма и витамини и минерали в него. За да го абсорбира тялото трябва да "извади" от себе си минерали и др. вещества. Да не говорим, че ефектът му върху инсулина е - повишаване. Същото като бялата захар- само взима, а не дава.

Има два начина за неутрализация на тази киселина:
1. Забърквате 4-5 чаши пълнозърнесто брашно по ваш вкус с 1 чаша кисело мляко- по възможност такова което има поне малко лек кисел вкус и е по истинско, слагате вода, за да се оформи тестото
добре. Така замесен го оставяте в съд (не пластмасов или алуминиев) да престои 24 часа.
По този начин фитичната киселина се елиминира, част от глутена се разгражда от лактобацилите. След 24 часа, слагате в тестото 1/2 чаена лъжичка сода за хляб- неутрлизира киселината от кис. мляко, сол по ваш вкус( има мляна морска сол), мая и други добавки (ленено семе, маково семе, семена). Омесвате всичко хубаво, слагате го в стъклена правоъгълна или от неръждаема стомана форма и печете. Но да не го препечете.

2. Другия начин е чрез проникване на зърното, след това проникналите зърна се сушат в дехидрататор и се правят на брашно от което се меси хляб."



Публикацията е редактирана (20-03-12 08:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   20-03-12 08:06

Аз правя хляба по- лесно.

Купувам пълнозърнесто органично брашно, от най- доброто.
Замесвам около 700 грама брашно, сол, мая и чубрица. Може и капка черен необработен сок от захарна тръстика, не знам как е на български. Molases.

Като стане тестото го правя на самуни и стои 30 минути да набъбне.

След това го пека.

После го ям.

[smile]

В началото пробвах разни български рецепти - да престои 5 часа, да втаса 8 дни, да си обиколи питката нивката, и такива разни.
Но не става.

Става така както съм описал по- горе.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: h_bio   
Дата:   20-03-12 08:09

На български се казва меласа.... и не е необработен сок от захарна тръстика, а е остатъчен продукт от производството на захар.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Нели   
Дата:   20-03-12 08:12

Ами то не че не може и така, просто не си неутрализирал фитиновата киселина.

"Това се прави с цел да се неутрализира фитиновата киселина (Phytic acid), която се съдържа в обвивката на зърното. Ако това не се направи в чревния тракт тя се свързва с калция, цинка и други важни микро и макро елементи и действа като хелатор - или не дава на тялото да ги усвоява и скоро човек, ядейки неправилно направен пълнозърнест хляб, започва да има дефицит на калций, цинк и др. въпреки, че ги яде."

По-трудно е да се прави така, но така не е вреден. Производителите на хляб, разбира се не им се занимава, още по-малко когато става въпрос за твоето здраве - това е разбираемо. Но теб трябва да те вълнува твоето здраве.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   20-03-12 08:27

Благодаря за съвета, Нели.

Ето какво открих за тая киселина - тя на практика е в почти същото количество във всички брашна, независимо какви са.

http://en.wikipedia.org/wiki/Phytic_acid

Друго - много повече е в орехите, бадемите, и соята. Най- много е в сусама.

Тоест, НЯМА КАК да избегнеш тази киселина.

[smile]

Пише също, че е антиоксидант и предпазва от рак на червата.

"Phytic acid may be considered a phytonutrient, providing an antioxidant effect.[1][21] Phytic acid's mineral binding properties may also prevent colon cancer by reducing oxidative stress in the lumen of the intestinal tract.[22] Researchers now believe phytic acid, found in the fiber of legumes and grains, is the major ingredient responsible for preventing colon cancer and other cancers."

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: h_bio   
Дата:   20-03-12 09:05

Фитиновата киселина не е страшна. Тя е резервен субстрат и източник на фосфор за растението. Количествата му в брашната са такива, че буквално ако правим хляба си с чешмяна вода свободните реактивни групи се насищат и тя не може да причини споменатите горе ефекти. ПО-голям ефект има добавянето на мляко в хляба и други животински протеини, които също блокират реактиво-способните химични групи.
И най-важното - хитиновата киселина е термо лабилно. Така, че печете си добре хляба и яжте спокойно!



Публикацията е редактирана (20-03-12 09:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: scarecrow   
Дата:   20-03-12 09:33

Много гадно и мръсно изглежда това мляко дето Димов го е правил, дано де не е такова на вкус.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: h_bio   
Дата:   20-03-12 09:53

scarecrow, изчисти си монитора!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: asahi   
Дата:   20-03-12 09:56

В неделя последно правих пълнозърнест в хлебопекарната. Май прекалих със зехтина, защото стана с много хрускава коричка.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: h_bio   
Дата:   20-03-12 09:59

За коричката аз слагам около 70 грама грисово брашно към сместа за тестото.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: scarecrow   
Дата:   20-03-12 10:01

Бе той монитора си е чист ама тва мляко някакси мръсно и американско излглежда.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Щурче   
Дата:   20-03-12 12:34

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: CyberGene   
Дата:   20-03-12 12:42

Я кажете за тия хлебопекарни домашните - оферта ли е, хубав хляб ли става? И каква марка/модел ще препоръчате, както и рецепти за хубав и здравословен хляб, от който да не се пърди (много)? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Todd   
Дата:   20-03-12 12:52

Че кат не пръднеш що си ял ????

[cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: imitev   
Дата:   20-03-12 13:08


Ако ядеш боб редовно въпросът с пърденето не стои на дневен ред... Ще има ще има...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: imitev   
Дата:   20-03-12 13:08

А със зелце работата става доста отровна[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: imitev   
Дата:   20-03-12 13:09

100[thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: krist   
Дата:   20-03-12 15:10

Евгени, ние в началото много се кефехме на нашата хлебопекарна, и става наистина много вкусен, топъл хлебец, в който знаеш (горе-долу) к'во си сложил, и че нема консерванти и т.н. боклуци. Ама, жената като реши, че тефлоновото покритие на тавичката пък било вредно, и сега си събира прах от повече от година.. Може би само си е намерила извинение, знам ли[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: мара   
Дата:   20-03-12 15:14

нема ли с керамично покритие?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: krist   
Дата:   20-03-12 16:05

може и да има, знам ли, ама, когато я купувахме нашата, не сме се замисляли по въпроса.. ще проверя[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: мара   
Дата:   20-03-12 16:06

а, недей, аз няма си купувам.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: bgprinter   
Дата:   20-03-12 16:11

"Заквасих го с едно мляко дето се казва Bulgarian yogurt и е доста добро. Но предполагам че с всяко мляко може да се закваси."

Споко, този бациликус не е единствен, цяла рода са, не е нужно дори да е булгарикус, отглеждат цели колонии от такива "бацили". А естествени такива "бацили" има и чак в далечен Тибет, който като климат няма общо с Балканите. Булгарикус с тук по нашите земи, но както казах не е единствен, тя природата си знае работата и обича разнообразието, за нея няма граници нито паспорти [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: h_bio   
Дата:   20-03-12 17:31

Ами всъщност не е само по нашите земи.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   20-03-12 18:02

http://yogurtpedaler.com/

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Vinsent   
Дата:   20-03-12 19:29

bgprinter написа:

> "Заквасих го с едно мляко дето се
> казва Bulgarian yogurt и е доста добро. Но
> предполагам че с всяко мляко може
> да се закваси."
>
> Споко, този бациликус не е
> единствен, цяла рода са, не е нужно
> дори да е булгарикус, отглеждат
> цели колонии от такива "бацили". А
> естествени такива "бацили" има и
> чак в далечен Тибет, който като
> климат няма общо с Балканите.
> Булгарикус с тук по нашите земи, но
> както казах не е единствен, тя
> природата си знае работата и обича
> разнообразието, за нея няма
> граници нито паспорти [smilie3]

От Булгарикус по-добър нема! [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: 4given   
Дата:   20-03-12 20:37

Димов, кат те домързи да квасиш, пробвай киселото мляко в Костко, тяхното производство (Kirkland) [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   20-03-12 20:41

В костко няма кисело мляко, търсил съм.

Но и да има, едва ли ще спра да си квася.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: s_dyakov   
Дата:   20-03-12 20:53

Аз съм пробвал в канадско да правя кисело мляко ама резултата беше плачевен. Стана една сладникава боза. Явно няма нищо читаво в киселото мляко което продават масово по супермаркетите.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: sunnyshot   
Дата:   20-03-12 21:13

Димов, пробвай и с това мляко на снимката в линка и кажи как става. Продават го в големи стъклени бутилки, но намерих картинка само на малки. Има го с 3 вида масленост. Бутилките се връщат срещу депозита.

http://myvegetariankitchen.files.wordpress.com/2011/07/img_1049-e1309880789571.jpg?w=584


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: ценослав   
Дата:   20-03-12 21:20

Маааалко да ви светнем нищо. Аз кисело мляко като заквасвам /нищо че съм мУж/ значи температурата я догаждач с чивствитерността на лакета се. Нали, нито да е вряло, нито студено - както старите баби са измервали температурата на водата за къпане на бебето. Закваската е запазена марка "бат Цено" - като "КокаКолата". Само едно не съм пробал. Значи имах познат от който целогодишно си купувах по рано кисело овче мляко в компотени буркани. Веднъж го попитах "кво е това мляко по никое време на годинта", щото тогава овцете нямат мляко. Ми майка ви го консервира като компоти, кипне го и тура на рафта в пмазето. А???[smilie7] [smilie7] [cool] [cool] [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   20-03-12 21:20

Дяков, аз през цялото време казвам че направих млякото с най добрите продукти, а не с такива дето се продават масово.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: 4given   
Дата:   20-03-12 23:03

Има, има :) И аз квасех, ама пуснаха това:
https://encrypted-tbn1.google.com/images?q=tbn:ANd9GcQejwCb2BfrhTXwzrvXSTuzBjl0Mgpl2NA4u_x891vDMU6cclMxdg



Публикацията е редактирана (20-03-12 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: GuitarString   
Дата:   20-03-12 23:25

Допреди десетина години съм яла само мляко от нашата крава. Ами то вкуса на млякото и маслеността са различни за всяко животно. Отделно сезона и вида храна също определят качеството на млякото. Ако кравата е лекувана си мирише на лекарство...

Откакто живея в градски условия консумирам доста по малко мляко и прясно и кисело... Пробвах да квася, става, но е едно лигаво, не знам как да го определя и много не ми допада. Купувам си когато ми трябва за готвене. Като ви гледам ми се прииска пак да експериментирам, но знам че резултата няма да прилича на онзи от миналото...


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: asahi   
Дата:   20-03-12 23:31

Не се подценявай. Баба ти не е по-добра от теб - само е пробвала повече пъти.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: GuitarString   
Дата:   20-03-12 23:36

Ще пробвам, тъкмо идва сезона на таратора [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Diandimov   
Дата:   20-03-12 23:42

Че той сезона на таратора свършва ли въбще?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Щурче   
Дата:   21-03-12 00:07

Ne, разбира се. Тараторът е вечен [smilie5] Ама е по-яко с пресен чесън [smilie8]



Публикацията е редактирана (21-03-12 00:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: GuitarString   
Дата:   21-03-12 00:11

Зимата не се сещам за таратор, предпочитам лучена супа в студено време[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Щурче   
Дата:   21-03-12 00:14

Аз мога само на таратор, мандарини и помело да живея [smilie5] [smilie18]


[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: princess_lia   
Дата:   21-03-12 00:16

Несчаска!!!![smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]
Югурт, от гъбя

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: garry   
Дата:   21-03-12 00:19

Четох я темата и не видях някой да пише че се продава вече Лактобацилус Булгарикус в суха форма.

Пробвана е и особено за хора живеещи извън БГ е супер решение.

Пробвайте, заслужава си експеримента. Ние купуваме напоследък мляко от Била което не е стерилизирано и става екстра.

В Чехия го продава май само една фирма. Гледам че го има в доста интернет магазини в БГ.

http://www.bulgaricus.cz/index.php/pro-domacnost


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: asahi   
Дата:   21-03-12 00:44

Ами да вема да напиша къде се продава, ако това е питането:
http://www.lbbulgaricum.bg/


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: deltalink   
Дата:   21-03-12 01:02

Уеуее

Закуска за шампиони
http://www.lbbulgaricum.bg/recipes/bg/1/chobanski-gyuvech/

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: asahi   
Дата:   21-03-12 01:06

Ако го омоташ с едни кори става баница.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Нели   
Дата:   21-03-12 11:39

От толкова спорове, не знам дали не пропуснахме да ти кажем най-важното - хайде да ти е сладко [smile] пък като ти дойдем на гости в Америка да ни поканиш на домашно мляко [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: belbo   
Дата:   21-03-12 23:39

Кажи нещо за фъстъченото масло

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Djogata   
Дата:   22-03-12 00:04

Пичове, живял съм в България 20 и няколко години и ходя и в момента редовно, в Дания съм вече 7 години, а последните 6 месеца ги прекарах в Калифорния.

Ко ще ви кажа за мамбото: като цяло най-хубавата храна, която съм намирал по магазините, е в Щатите. Без грам съмнение. Естествено, не говорим за гадостите, които продават в масовите магазини. Но освен тези, има и много магазини, които се стремят да продават здравословни храни. Има толкова много избор, че все се намира и това, което търсиш.
Това важи особено за района на Сан Франциско, където местната култура е такава, че хората търсят повече такива работи, а същевременно Калифорния с хубавият си климат и плодородни почви произвежда огромни количества селскостопанска продукция.
Кеф ти (истинско) прясно мляко, кеф ти 1000 вида месо - ако искаш има и от крави, пасли само чиста трева, а пък този антибиотик rBST с който толкова плашат по-горе, наистина се забелязва повсеместно - по всички опаковки пише "от крави НЕ третирани с rBST" [smilie18]

Та така. Ако искаш, спокойно може да намериш истинско мляко, както и истинско кисело мляко с лактобсцилус Булгарикус (колко кофи с такова мляко изядох) [smilie5]

Не виждам защо и Димов да не е намерил хубаво мляко, и не знам защо му се чудите.

Виж, нещо, което много рядко намирах хубаво в Щатите, е хляб. Хлябът в Западна Европа е много по-добър

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: rumiana   
Дата:   22-03-12 01:55

Djoga, и европейски хляб се намира - не си открил още съответния магазин [smile] ...ама то не е лесно, де [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: 4given   
Дата:   22-03-12 02:20

Djoga, хлябът от Panera Bread не отстъпва от европейския :)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Djogata   
Дата:   22-03-12 02:35

Еми, може и да има хубав хляб някъде си, но факт е, че като влезеш в първата пекарна, която ти се изпречи в Западна Европа, ще намериш хубав хляб, какъвто в САЩ трябва явно да търсиш под дърво и камък. С други неща пък е обратното, и така...

А, и не знам как го правят датчаните, но датското масло е по-вкусно от американското, и се маже по-лесно, докато американското е на бучки. [smilie18]
Това не означава, че датското е по-здравословно де, може да е точно обратното.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: diandimov   
Дата:   22-03-12 03:25

Джога, един достоен завършек на първото полувреме!

Ей го - сменям заглавието.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   22-03-12 03:29

Демек нали.

[beer]

Америка се променя много бързо, докато Европа най не се променя.

В този смисъл са грешни впечатленията 33 - та ръка на повечето българи, които мнения са придобити от гастербайтери пребиваваши за малко в забутани райони на щатите преди около 20 или 30 години.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: tonyf   
Дата:   22-03-12 04:45

[smilie5] Деца откриват шоколада [smilie5]

Няма лошо и там да разберете какво е истинска храна. Европейците приветстваме тази човеколюбива тенденция!

Но. Всеки гастроном, не-гастроном, прост консуматор или чревоугодник, ако се води само и единствено по добрата храна - върти, суче, обикаля света и накрая се кротва някъде в Южна Франция или Тоскана... [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: sunnyshot   
Дата:   22-03-12 05:08

Djogata, има хубав хляб колкото искаш, пак ще ти кажа - пробвай в Whole foods [smilie5]
Виж, да намериш хляб, който става за ядене в София е голям проблем...



Публикацията е редактирана (22-03-12 05:10)

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: h_bio   
Дата:   22-03-12 06:05

Някой по-горе спомена, ч е си купувал от един голям магазин не стерилизирано (т.е. сурово) мляко. Ако това е вярно трябва да се подаде сигнал в Агенцията по храните.
Подозирам обаче, че става въпрос за неразбиране и неправилно боравене с терминология.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejko   
Дата:   22-03-12 08:28

Да! В америка храната е с много по-нисък контрол и качество отколкото в БГ. Ние тук влагаме много пари в чистото отглеждане, доказателство са натуралните продукти, отгледани в прекрасни естествени условия и под надзора на неподкупни и съвестни институции, които неуморно си гледат работата... Това хормоните, никога не се дават на животни в БГ, защото са забранени, а както знаем, тук контролът е затегнат до безобразие...
Като всяко нещо в България де...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: arakiss   
Дата:   22-03-12 08:52

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Todd   
Дата:   22-03-12 10:40

Е сега минах край фурната ... хляба тъкмо го бяха извадили от пеща .

И едни козунаци бяха напекли хората [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: krist   
Дата:   22-03-12 11:30

rBST било антибиотик, викаш?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejko   
Дата:   22-03-12 11:41

мисля като Джогата. Като се прибирах от Щатите и останах малко в Мюнхен и всичко ми се виждаше не твърде вкусно и много скъпо, но хлябът им беше много по добър от американския. Има (уж) хубави хлябове в Щатите, но много скъпи, не съм пробвал, така и не можах да прежаля 7-8 долара за малко хляб... Но...
разбира се това с хляба е никакъв проблем, защото за под $100 си взимаш пекарна, а брашно има каквото поискаш... Слагаш на отложен старт и като се прибереш от бачкане те чака приятно изстинал, но още топъл хляб, така че за всичко си има решение...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: frenchev   
Дата:   22-03-12 12:04

Ние сега живеем в едно малко село в подножието на Алпите на около 70 км от Мюнхен. От както сме тук жена ми прави кисело мляко с прясно мляко от съседната ферма и закваска от България. Ами наистина е най-вкусното което съм ял. Един ден остана съвсем малко и го оставих за закваска, но понеже ми се ядеше си купих от магазина. Не можах и две лъжици да изям. Просто усещах нишестето за сгъстяване по езика си.

Много ми се иска и сирене да пробваме, ама не сме се наканили още. Трудно ли става?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Todd   
Дата:   22-03-12 14:22

Абе аз ви казах .... щати - мати но на моето кисело мляко му познавам и кравата .Знам я де живее и какво яде - нема етитек написан от филянкишията ...

Ко ми се прайте ????

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Етикет може всеки да напише - нема това нема онова па сере вътре .

Не гледахме ли кви са кухните на прехвалените американски ресторанти - плюят на хората в манджата илия събират от пода .

Нащите измамници нали от тях научиха всички номера - сирене без мляко !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Етикет .... аз етикет и за данъчното съм си печатал .[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: n1x0n   
Дата:   22-03-12 17:32

Етикет може всеки да напише - нема това нема онова па сере вътре.

[beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: matataupa   
Дата:   22-03-12 17:44

Аре бе, не го ли развенчахте тоя мит[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Diandimov   
Дата:   22-03-12 19:28

Разбира се че всеки може да напише етикет който да е привлекателен за клиентите, а вътре да скага каквото си иска.

Хубавото е, че това се прави само в България...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Djogata   
Дата:   22-03-12 20:24

Съни, доста хляб от whole foods изядох. Добър е... Като за америка. Иначе не е нищо особено - в момента съм в Дания и хляб от Whole Foods ако щеш и без пари да ми даваш, не го ща. Ще вляза в първата пекарна и ще си купя по-хубав.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   22-03-12 20:52

150

Това как с две лъжици се подквасва един галон прясно мляко за мен остава крайно неясно и митично.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   22-03-12 20:57

Толкова сложих.

Даже се притесних, викам повече трябваше.
Но после си казах и да не стане, нали е само проба.
Но то стана.

И аз в началото като дойдох се чудех как алкохол 40 градуса в БГ пиех 100 грама и нищо ми няма, а в щатите пак с 40 градуса и 100 грама се напивах.

Вероятно нещата не са ментеливи, разредени или побългарени, това е.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: chill   
Дата:   22-03-12 21:00

asahi написа:

> Това как с две лъжици се подквасва
> един галон прясно мляко за мен
> остава крайно неясно и митично.

Едно предположение, асахи.

Може би ти е крайно неясно и митично, защото не си биотехнолог? Или си? Ърм?

Изглежда ли ти правдоподобно предположението? [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   22-03-12 21:26

Тцъ, не съм. И като квася прясно мляко слагам 2 лъжички кисело мляко в половин литър прясно, щото мама така ми е казала. А тя е специалист по млякото и млечните продукти.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   22-03-12 21:27

Ти ако квасиш само половин литър мляко... то струва ли си изобщо труда?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: janini   
Дата:   22-03-12 21:41

Напълно възможно е да се закваси 5 л мляко с 1-2 лъжици кисело мляко. Знам го от личен опит. Впрочем, на баба ми опита :). Когато сме изяждали закваската сме ползвали за такава 1 лъжичка масло. Разбира се, трябва да е домашно, избито от каймаците на киселото мляко. Все остава нещо от него, колкото и да го промиваш с водата.


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   22-03-12 21:49

Димов, понеже съм тъп югоизточен европеец, квася млякото в съдовете, в който ще го съхранявам, а те са няколко с вместимост по половин литър всеки.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   22-03-12 21:51

Добре де.

От начина по който беше написал си помислих че само половин литър квасиш, а не че съдовете ти са от по половин литър.

Аз вчера си взех две бурканчена от по 2 литра всяко, за следващото мляко.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   22-03-12 22:10

Мога и половин литър да подквася, ама като ни го носят по 2 литра по-разумно е всичко наведнъж да се кваси.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: tonyf   
Дата:   22-03-12 22:26

Ако има перфектни условия за бг-микроба, млякото ще се подкваси и без външна закваска. В някой краища на родината старите баби така го подквасват - без нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: harvester_vn   
Дата:   22-03-12 22:32

Логично е. Все по някакъв начин се е получило първото кисело мляко, нали? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: belbo   
Дата:   22-03-12 22:53

"Ако има перфектни условия за бг-микроба, млякото ще се подкваси и без външна закваска. В някой краища на родината старите баби така го подквасват - без нищо."

абсолютна истина [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   22-03-12 23:05

Да, ама не.
Стерилизираш един буркан, сипваш в него преварено (пастьоризирано) прясно мляко, затваряш го и ще получиш кисело мляко, ама друг път.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: vizov   
Дата:   22-03-12 23:10

Млечнокиселите бактерии виреят по разни треви, така че ако стерилизираш всичко няма начин да стане, наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   22-03-12 23:47

Пък ако наистина искаш да получиш кисело мляко с определени качества и без други недостатъци трябва да му сложиш проверена закваска.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: chill   
Дата:   22-03-12 23:51

Кое е първо - закваската или киселото мляко? [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: TODD   
Дата:   23-03-12 00:00

Закваската , ама не трябва да миеш котлето и да го оставиш да се вкисне на двора а не зад пластмасовата дограма ....


[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: tan4o   
Дата:   23-03-12 00:12

само като се сетя, прабаба ми като доеше кравата, я чаках да се пови с кофата, за да обера топлата пяна отгоре...бррррр, сега не може да ме накараш да го направя. Но пък това си беше част от детството.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: krist   
Дата:   23-03-12 00:12

нещо по темата:
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4666431


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: chill   
Дата:   23-03-12 00:14

О, не, всички ще умрем!!! [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: TODD   
Дата:   23-03-12 00:18

От козата ... директно от вимето съм го пил млякото .И сега мога да го направя ... ама нема коза .

Изедохме ги [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко!
Автор: Cristinel   
Дата:   23-03-12 00:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Cristinel   
Дата:   23-03-12 00:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: chill   
Дата:   23-03-12 01:26

Всичко ше си признаете. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: мара   
Дата:   23-03-12 10:58

аз квасим към 5 литра точно с 2-3 супени лъжици от години.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Jim__Beam   
Дата:   23-03-12 11:57

... И аз съм се пробвал да цоцам от коза , обаче имаше косми по бозката и ми се догади малко ...... та опитът се оказа неуспешен .... [smilie2] [smilie2]


... това преди години ......... още епилацията не беше на мода ..... [smilie7] [smilie7] [smilie7]


.. А и не е удобно животно козата ...... ако й бяха програмирали циците на гърба ..... къде-къде по-сгодно щеше да е .... [smilie8] [smilie8] [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   23-03-12 20:59

Цоцай на канала или я качи на перваза на джама.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: onakava   
Дата:   23-03-12 21:01

Какви изроди [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Djogata   
Дата:   23-03-12 21:03

Гледам експерти сте по обгрижване на козичките и знаете как да ги ползвате. Какво ли още ще си кажете [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   23-03-12 21:20

Ми то в почти всяка жена дремят по една-две кози.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: мара   
Дата:   23-03-12 21:29

мое и овци. или поне вимета...
https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/znly6022.JPG
http://photo-zona.net/images/user23808/album5880/large/1301251445_swxl3231_2011oftsa_dyrvo_maslo_90_



Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejko   
Дата:   23-03-12 21:35

"От козата ... директно от вимето съм го пил млякото"

С това членоподобно виме, си си имал почти гей преживяване..

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: TODD   
Дата:   23-03-12 21:39

ха ха ха ха ха ............

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Само който не е доил коза си въобразява че трябва да си под нея за да пиеш мляко !!!

Или поне да сте виждали как става .... като стиснеш цицката млякото хвърчи два метра !!!


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejko   
Дата:   23-03-12 23:34

знам как става, това ми беше най-гадното на село дето ти пръскат в устата и млякото едно топло..., бляк..., отвратителна работа...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: sunnyshot   
Дата:   24-03-12 01:00

маро, готин портрет [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   24-03-12 10:24

Мисело кляко [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: arakiss   
Дата:   24-03-12 12:39

Автор: мара
Дата: 23-03-12 10:58

аз квасим към 5 литра точно с 2-3 супени лъжици от години.


нема таквиз работи - казаха ти спецовете, не става и точка.
амаха [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: imitev   
Дата:   24-03-12 13:54

И первен чичер на гай баню на гамариту [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   24-03-12 21:30

Мама каза - на един литър прясни мляко 2 супена лъжица кисело мляко и 4 часа подквасване.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Diandimov   
Дата:   25-03-12 01:43

Поръчах сирище за направата на бяло сирене.

Предполагам че другата седмица ще пробвам дали ще стане.

Искам и инсталацийка за домашна бира да взема, но не можем да се разберем къде да я сложа.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: analgina   
Дата:   25-03-12 09:02

asahi, жената е биотехнолог и каза - и една лъжичка на галон да сложиш, пак ще стане. Трябва само различно време, за да се развъдят гадините, но и то зависи от качеството на закваската.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: calmy   
Дата:   25-03-12 09:14

Няма значение, че е биотехнолог. Онази жена е майка на asahi!

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejel   
Дата:   25-03-12 09:20

Diandimov, признавам те само ако извъртиш домашно кисело зеле с домашно свинско в US. Може и без чубрица, все някой ще внесе[smilie5]

Щото се видя, че кисело мляко всеки и навсякъде можел да прави[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: analgina   
Дата:   25-03-12 09:31

За какво му е чубрица на зелето???

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Ondine1   
Дата:   25-03-12 09:42

ejel [smilie18] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejel   
Дата:   25-03-12 09:44

И аз се зачудих слагаше ли му се или не, ама май на кисело зеле съм виждала чубрица на клонче[smilie11] и бахар[smilie8]

Може и да си въобразявам обаче...[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   25-03-12 10:04

Изобщо не съм фен на киселото зеле и туршиите, при положение че цяла година има пресни зеленчуци.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: ejel   
Дата:   25-03-12 11:24

То и прясно мляко сигурно има целогодишно[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   25-03-12 11:28

И каква е връзката?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   25-03-12 11:38

Концентрация, температура, спадането на температурата във времето - това са факторите, които се преплитат в процеса на квасенето. Ако можеш да задържиш 42 градуса за дълго време можеш да минеш и с малко подкваска. В реалните условия всеки намира сам начинът на топлене/топлоизолиране на съда и количеството подкваска. На мен в половинлитрови бурканчета, завити в хавлия, ми се получава с две лъжици.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   01-04-12 21:14

Абе... от първи опит сирене не стана, стана крем - сирене, нещо като филаделфия. Но по- вкусно. Ще го мажем на филийки.

[smilie18]

Ще пробвам пак, но нещо не съм във възторг. Един галон мляко ще даде около кило или по- малко сирене като гледам, а цената на това мляко е точно колкото същото количество готово сирене ако си купя.

Единствено че може да стане по- добре, но ако стане въобще.

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: мара   
Дата:   01-04-12 21:16

аз със сирене и кашкавал нямам опит много. ям домашно, ама не особено узряло - от същите хора, дето ми носят млякото. та напоследък кашкавала от тях даже го спрях...ама аз де да го слагам да зрее, баси?!

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   01-04-12 21:19

Минимум 4 литра мляко за килограм сирене. Често повече.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: diandimov   
Дата:   01-04-12 21:24

Това крем сирене дето се получи е много гъсто, и е около кило. От едни галон.

Въпроса е че галон мляко е 6 и нещо, и същата буца готово сирене е 6 и нещо. Защото млякото е от най- хубавото, не искам да купувам по- евтино.

Значи или онова френско сирене е нещо икономисано, или...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: Cristinel   
Дата:   01-04-12 21:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко - развенчаване на митове.
Автор: asahi   
Дата:   01-04-12 21:26

...или не е бяло саламурено сирене, към което се стремиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: diandimov   
Дата:   01-04-12 21:26

Тогава какъв е смисъла (освен че е домашно), да си го правиш излиза по- скъпо от да си купиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   01-04-12 21:30

е, има смисъл, ако имаш една крава барем [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: belbo   
Дата:   01-04-12 22:26

че кой прави домашно за по-евтино? домашно се прави за по-хубаво, с малки изключения, като вино и др.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Cristinel   
Дата:   01-04-12 22:35

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: garry   
Дата:   01-04-12 22:38

Нещо... акълче.. за боза да дане някой?

Според писанията в един форум препекохме на тиган малко брашно, сложихме захар, вода...
Иии, трябва да стане закваска, ама у нас е към 21 градуса и нещо не ще да се закваси вече 3 ден...
Тааа, как я правите бозата у америчко?


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   01-04-12 22:43

гари, у неква тема бяхме обсъждали с амигото таз работа. и аз съм твърдо решена да добия боза!

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: tan4o   
Дата:   01-04-12 22:49

Най-хубавата боза, която съм пила я правеха в Лесидрен, когато си ходехме на село, отивахме да си вземем с една дамаджана. Толкова гъста, че едвам я изливахме в чашите. С демкрацията, закриха и цеха,където я произвеждаха![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: analgina   
Дата:   01-04-12 22:50

Ще заръчам на жената да копира от някой учебник базовата технология за производство на боза. Дано да не е тайна, като рецептата на Кока Кола [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Jim__Beam   
Дата:   01-04-12 22:51


.. Тва бозата ..... за цици се ползваше , нали .... [smilie8] [smilie8]

Мъ , как се прави ..... още не са я давали тая серия по Дискавъри .... [smilie5] [smilie5]

.. вижте у Радомир .... [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   01-04-12 22:52

не е, ама требе да се прави по много. мин. 10 литра. ама кой че излока 10 литра за 3-4 дена максимум?! затва викам - ФОРУМЕН КАЗАН!

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: TODD   
Дата:   01-04-12 22:54

Ток до мен в Пещера правят прекрасна боза - цял цех направи един юнак .И други свестни бози има ама така ги тъпчат със стабилизатори че не се вкисват по месеци ...

[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: analgina   
Дата:   01-04-12 22:56

Аз мога по литър на ден да приема без проблеми. И като се направи със захар, а не с подсладители, ше става резлива. Едно време каква боза имаше в Стария Добрич... медец. Като направите казана ще ви дам адрес за доставка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Jim__Beam   
Дата:   01-04-12 22:59


.. един литър са си цели пет бози от шест.... [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Kanonir   
Дата:   01-04-12 23:00

Язе след малко ще пържа колачета на фамилията и към тях иде и българското саламурено де го спомена Cristinel! Аре че тестото е готово![cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: bOzO   
Дата:   02-04-12 00:51

А кисело зеле слагате ли в дървените къщи? Или там няма мазета?

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: diandimov   
Дата:   02-04-12 02:01

Няма мазета. Поне на новите къщи. Иначе има, всеки град и щат строи различно.

Но кисело зеле... никога не съм му бил фен.
Продава се, и туршии разни има, не е скъпо, но просто не ги обичам тези неща.
Наблягаме на пресни салати - домати, чушки, краставици, марули...

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Cristinel   
Дата:   02-04-12 02:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   02-04-12 08:26

абе, а ако си зема 4-5 кокошки у лозенец в двора...?
дали съседите ще ме побъркат? или котките им ще ми изядат кокошките? или друго нещо?
някой гледал ли е кокошки?
тоде? ти си!


а за бозата - боза с химия и подсладители, вместо захар НЕ Е БОЗА, а ено лайно.

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Todd   
Дата:   02-04-12 10:42

Кокошките са най-лесната работа .Като козата - яде всичко .

[cool] [cool] [cool] [cool]

Иска много дребни грижи ... и тор за китките ще имаш !!!

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: evelinster   
Дата:   02-04-12 10:56

за бозата трябва да се сложи малко истинска боза, за закваска, катоо при млякото

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   02-04-12 11:09

и отде тая ми ти истинска боза?! НЕМА! знам, че се оставя да вкисне ечемичено или просено брашно с малко захав и вода. то се ползва за ная. ама си има тънкости...не ей така - режи, яж и дебелей...ей тия тънкости, ако има кой да ти ги каже, да ти ги покаже...
тоде, а зимата как живеят кокошките? или в голямата жега? не ща да ги пускам из двора, че не сме сами в къщата. една малка мъщичка стига ли им? требе ли неременно петел? за да са щастливи, де...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Todd   
Дата:   02-04-12 11:52

За петела ... ти ще кажеш !!! [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Иначе зимата както и лятото - кокошарник .Не са кучета все пак .

Да са скътани .Пясък трябва да имат постоянно освен храната и да им се почиства чат пат че и те душа носят !!!!

[smilie5]

Моят кокошарник е около 15 квадрата и е тухлен ... с врата , джам [smilie5] Отвън за разходка е около 20 и повече квадрата още .

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   02-04-12 11:56

няма как да стане толкоз, баси...няма къде.мога да им дам кучешката колиба и 10-на квадрата двор...мнооо ли е осъдително за 2-3 кокошки? без петел. дет се вика - свиваме щенията [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: Todd   
Дата:   02-04-12 12:18

Можеш да им направиш клетки на два три етажа ... едни пичове тук сега правят кокошарници във Франция по новите изисквания - на 4-5 етажа са .

И кокошките хора не виждат - всичко е автоматично .... хранене , чистене ,събиране на яйца.


Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   02-04-12 12:50

а, не, мерси. тва - не

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: tan4o   
Дата:   02-04-12 13:27

Маро, няма да са от щастливите кокошки![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Домашно кисело мляко и други неща
Автор: мара   
Дата:   02-04-12 13:32

аз нещастни неща наоколо си не търпим.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.