Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-03-12 01:26

Написана от офицера Стефан Кисов и издадена в София през 1897 година:


"...Казах им още, че е техен дълг сега да вдъхнат на идущето след тях поколение оня свещен патриотичен огън, който накара образования свят да уважава името България и съзнае, че Българина заслужава свободата, за която той трябва да храни вечна признателност към Царя Освободител Александър II и Великата Освободителка Русия.
..............

-Добър път ви желая, юнаци, напътствах всички на прощаване, оставайте винаги такива честни и самоотвержени, каквито се показахте в тежките минути, които прекарахте в борбата за освобождението ни...

На 8 Август, сутринта рано, аз напуснах Пловдив и се опътих за Враца - местоназначението ми. Когато излязох от града, аз се прекръстих. Отделих се вече от моята любима 3-я дружина, която се роди, порастна и се прослави пред очите ми. Аз си припомних миналото на тая любима част, историята на която датираше едва от година и няколко месеца, но беше вече пълна с най-громки подвизи.

Тежкото чувство, което ме обхващаше от няколко деня по повод на тая раздяла, сега беше съвсем сковало душата ми. Душеше ме нещо, което аз исках да си обясня не с вълнението, а с нервността, която се беше силно развила в мене...

- Какво ли ме чака за напред? какво ли ми готви бъдещето, че от толкова жестоки битки излязох невредим, си мислех аз и мисли, мисли, рой от мисли ме унесоха напред и ме накараха тогава 25-26 годишен млад мъж, да се ободря и си кажа: кураж, пред тебе има още цял свят...
__________


"


https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/ytrk7716.JPG
http://photo-zona.net/images/user45603/album406005/large/1330640909_xjdn2124_File0001w.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-03-12 01:29

Имам тази изключителна книга и реших, че страници от нея ще са интересно четиво за празниците.

Ето как започва:

стр 5

стр 6

стр 7

стр 8

стр 9

стр 12

стр 13

стр14

стр 15

стр 16

стр 17

стр 18

стр 19

стр 20

стр 21


Вие, читателите на клуба сте първите, които ги виждат онлайн [cool]

Ето и краткото съдържание на книгата:

https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/ngfi2722.JPG
http://photo-zona.net/images/user45603/album406005/large/1330641011_bqgv0741_wimg001.jpg


https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/dwon9579.JPG
http://photo-zona.net/images/user45603/album406005/large/1330641012_oloi8806_wimg002.jpg



Публикацията е редактирана (02-03-12 04:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-03-12 01:52

Кой е Стефан Кисов?

Порових в гугъл и намерих няколко снимки с кратка биография:

Кисов, Стефан Иванов
Роден: 12.12.1849 в Болград, Бесарабия.
Образование: Гимназията в Болград. Пехотното юнкерско училище в Одеса (1876). Умира: 24.11.1915 в София.
.......


Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: Славов   
Дата:   02-03-12 01:57

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: J0R0   
Дата:   02-03-12 13:47

И това тук е готино [smilie25]

На земята се търкаляха 5-6 турски трупове, избити по разни махали в селото. Тия бяха накълцани и обезобразени като фурнаджийска четеля, защото кой как пристигнеше, за да си накървави ножа забиваше го немилостиво в отдавна изстиналия вече труп. Имаше мнозина, които си увираха пръста в кръвта и го облизваха, като казваха, че това ще да им служи за комка. П. Х. С. не се задоволи само с близвание. Той се наведе над един труп, грабна кръв с кривача си от раната, която изпи като шербет!

Записки по българските въстания
Захари Стоянов

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-03-12 14:14

J0R0, цитатът от записките е дивашка башибозушка изява. Това не е изява на руската армия, нито на опълчението.

А между другото, в страниците на книгата се описва как в 3-та дружина на Първото българско опълчение е участвал и турчин.

Освен това човек, написал книга като горната не прави подобни диващини. Те са запазена марка за нечленоразделните гноми, които не стават за нищо, дори за войници на фронта.

едит: Уикипедия за автора на книгата



Публикацията е редактирана (02-03-12 14:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: kymmerian   
Дата:   02-03-12 15:54

Благодаря sunnyshot :)

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: harvester_vn   
Дата:   02-03-12 16:02

Какво е нечленоразделен гном? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: tonyf   
Дата:   02-03-12 16:51

Съни, [smilie24] !
Хвала за усилието и за страниците!

Ако случайно ти остане време някой път, качи още [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-03-12 21:30

Цялата книга е много интересна според мен, кажете от коя част искате повече страници и ще се постарая за празника [shtrak]

Ето тук един пасаж за допълнителния състав на опълченството:

" След всяка война между Русия и Турция из България са се изселвали с хиляди български семейства, които са намирали радостен прием и покровителство в Княжество Румъния и в южните предели на обширното Руско господарство...Независимо от това, всяка пролет от България са прииждали в Румъния хиляди Българи, преимуществено градинари, дърводелци, работници по мушиите...За туй, щом опълчението пристигна в Плоещ, изпратиха се от всяка дружина по няколко човека - опълченци, добре запознати със страната, за да известят на казаните работници за сформируванието на опълчението и ги поканят да постъпят в редовете му....Между дошлите имаше много интелигентни Българи от преселниците, така също Сърби, Старо-Сърбиянци, Гърци,Черногорци, чудно нещо! имаше и Турци...такъв един турчин постъпи и беше зачислен в 3 дружина* (Този турчин съм го виждал до 1888 в Пловдиската митница, гдето служеше като митничарски стражар)"

След началните страници на книгата, пълни с въодущевение, чета как руските офицери обиждали и пердашели българите по време на тренировките и дългия поход, а подполковник Калитин " пореше с нагайката си гърбовете на опълченците... той постоянно удряше когото и където падне, не изключая и кадровите" [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: stefanos   
Дата:   02-03-12 23:37

http://www.lostbulgaria.com/?p=5024

http://www.lostbulgaria.com/?p=5018



Публикацията е редактирана (02-03-12 23:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   03-03-12 02:48

J0R0 написа:

> И това тук е готино [smilie25]
>
> На земята се търкаляха 5-6 турски
> трупове, избити по разни махали в
> селото. Тия бяха накълцани и
> обезобразени като фурнаджийска
> четеля, защото кой как
> пристигнеше, за да си накървави
> ножа забиваше го немилостиво в
> отдавна изстиналия вече труп.
> Имаше мнозина, които си увираха
> пръста в кръвта и го облизваха,
> като казваха, че това ще да им
> служи за комка. П. Х. С. не се
> задоволи само с близвание. Той се
> наведе над един труп, грабна кръв с
> кривача си от раната, която изпи
> като шербет!

>
> Записки по българските въстания
> Захари Стоянов

Дръжки. Нещо въобще не мога да ги схвана тия напъни да ги окаляш Ботев и това поколение до и след Освобождението. Със същата логика мога да ти пусна простотиите на американската армия през Виетнам, или касапниците през ВСВ от съюзниците върху мирното население. Какво демонизирате зорлем, аз лично не мога да си обясня. Не си само ти, ами и много други се изживяват като някакви месии и зрители от първо лице на неща, които са си останали там някога преди 50-100-200-300-500 години, и които никой никога няма да разбере какви са били реално.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: Sunnyshot   
Дата:   03-03-12 03:50

До колкото разбирам, войската е институция със свои закони, ред и правила, включително и за ранените, пленените, убитите; правила как да се биеш, да убиваш и как да умреш. На война отиваш за да умреш. До колкото разбирам, врагът се мрази, но се уважава.

За перверзия, подобна на цитираната в Записките, един имперски войник по правило бива наказан, вероятно със съд.

Истината е, че във войната умират хора, във войната има победители и победени. Разбирам пацифистите, обикновено и аз съм една от тях.

Видях един цитат за J0R0 от боя при Стара Загора:


https://photo-forum.net/static/forum/2012-03/bcnb7809.JPG

Още няколко страници със сух, по войнишки, текст за първоначалната административна (и наказателна)организация на Опълчението. Също така и за получаването на Самарското знаме:

32-33
34-35
36-37
38-39


Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: tonyf   
Дата:   03-03-12 03:55

E, Съни, щом може още за празника, качи нещо от глава Х например. Или нещо от XIV или IX. Каквото ти се е сторило най-любопитно на теб, нещо по-неизвестно.

А руските офицери не може да са обиждали подопечните си. Руският офицер не обижда, той отправя стимулиращи ругатни.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: tonyf   
Дата:   03-03-12 03:58

А, ти междувременно вече си качила! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: Sunnyshot   
Дата:   03-03-12 04:11

tonyf, ще се опитам да кача нещо от тези, които си избрал в следващите дни.



Публикацията е редактирана (03-03-12 04:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: diandimov   
Дата:   03-03-12 04:58

Точно вчера си мислех следното: ако турците бяха по- умни, та да разрешат участието на българи в управлението.
Да направят нещо като федерация и да гарантират правата и свободите на всички на тази територия - българи и турци.

Тогава и Турция щеше да е по-велика, и българите щяха да са много по- добре.
Вместо - както е сега - да сме под руски ботуш все още, 21 век!

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   03-03-12 05:46

dianеdimov,
Всъщност, това е направено. Хати-шерифът и после хати-хумаюнът от 1856 провъзгласяват религиозна и национална свобода на съвеста в империята, равенство между християни и мюсулмани. Това прави Цариград главен културен център за българите, където се намират и най-престижните училища за тях. "В Цариград са първите български търговски къщи и търговци, първенци, които се ползват с име пред правителството и пред чуждия свят: Хр. и Н. Тъпчилещови, братя Гешови, Золотович, Моравенов, Добрович, Караминков и пр. На Портата има и високи сановници българи: Гаврил Кръстевич, Ив. Х. Пенчевич, Йордаки Чалаоглу, Димитраки бей, по-късно Драган Цанков, Н. Михайловски и пр." (Д. Мишев, 1916)

[smilie5]

друг е въпросът, че хати-хумаюнът трудно се изпълнявал, въпреки усилията на Франция, Русия и другите сили.

Ех, в какви книжки съм се зачела [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: diandimov   
Дата:   03-03-12 05:53

Значи не е било направено с нужния размах, щом въпреки това имаме Априлско възстание и след това окупация от руснаците.

Аз говоря ако турците се бяха постарали малко, нямаше да има никакви " освобождавания", какъв рай щеше да е само!

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: sunnyshot   
Дата:   03-03-12 06:03

А, пропуснах да напиша , че през 1872 се провъзгласила независимостта на българската църква.


Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: tttt   
Дата:   03-03-12 17:44

Да, гръцката патриаршия и духовенство са направили много по-големи поражения от турците.

За разлика от Русия, Наполеон е бил пръв подържник на високата порта. Когато през 1876 четата на терористите хаджи Димитър асенов и Стефан Караджа се сражавала в Балкана, Наполеон отправил остра нота в Букурещ в която обвинил румънското правителство, че под негова закрила се образуват и пращат в Турция българските чети. Когато кабинетът на Братияно отрекъл, Френското правителство протестирало с още по-остра нота, което принудило пумънския княз Карол да пише обяснения до френския император.

И от мен благодарности за книгата на опълченеца :)


Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: kkkolelo   
Дата:   03-03-12 18:07

Браво Съни, похвално ... Ми ми чи колко е цялата книга, да е сканираш [smilie3] [smilie5]

Около репликата на Жоро се сещам една снимка на Богдан Филов от Балканската война - българин внимателно подига бинтованата глава на ранен турски войник за да му даде вода ... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: vizov   
Дата:   03-03-12 18:19

tttt, я кажи сега, каква е разликата между терорист, четник, въстаник, родолюбец и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: ivodam   
Дата:   03-03-12 18:24

Уве_Смотансон: Ее, Жоро си преследва определена линия на излагане и вероятно и опит за налагане на определени свои виждания, това не е от вчера. Няма да пропусне да ти извади такива цитати, или да изрази отрицателно отношение към всякакви прояви на патриотизъм и национализъм. В същото време Жоро никога няма да ти пусне тема или цитат за еврейските зверства срещу палестинците през 1947/48 г., как са избивани цели арабски семейства по къщите им, мъжете, жените, децата, след което къщата се взривява - цели села има заличени по гози начин. Не очаквай и от него да прочетеш за хлядите жени, французойки и белгийки, изнасилени от великите задокеански герои след откриването на втория фронт... [smilie2]

Прави си изводите, с еда дума. [smilie3]


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Страници от книгата на опълченеца
Автор: e-mil   
Дата:   03-03-12 19:27

"За разлика от Русия, Наполеон е бил пръв подържник на високата порта."

Императорът, когото обикновено наричаме Наполеон умира през 1821. А този за когото говориш е Наполеон III. Добре е да се пише правилно, за да се различава от първия.
И ме съмнява да е писал писмо през 1876, защото умира през 1873. А слиза от престола още по-рано - през 1870. [smile]



Публикацията е редактирана (03-03-12 19:32)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.