Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: mun4o   
Дата:   01-03-12 12:38

Една голяма част от нас, българите, не знаят, че наименованието на месец март от годишния календар и името на бога на войната Март ( Марс ) са дошли от духовното и културно наследство на нашите предци траките, и в частност на най-смелите и благородни от всички траки – гетите (готите).
Вземам повод от датата 1 март, както и от това, че днес поздравих много хора по улицата с думите “Честит Дядо Март”, а след реакцията им на учудване им разказвах това, което и вие ще прочетете по-долу, само че в по- кратък вариант.
Избрах да публикувам изцяло статията на Борислав Георгиев - “Мартеницата”, която според мен доста добре осветлява темата. Борислав Георгиев - Боцмана не е професионален историк, но е известен със задълбочените си познания по антична история и история на България. В момента живее и работи в Испания. Публикува статиите си в престижния исторически сайт http://www.bg-history.info/, а неговите изследвания, които се позовават на древните оригинални източници преобъщат на 180 градуса много базисни моменти в историята на България.

Мартеницата
Борислав Георгиев – Боцман

Мартеницата не е била символ на това за което се представя днес. Основното различие тръгва от момента, когато над Балканите се изсипва калният водопад на панславизма, т.е. началото на ХХ в. Основните мотиви естествено се свързват с руската дума „белое, белие” и т.н. с ударение на „е”, та до Бела Барток. Оттук нататък всичко което не е свързано с белотата на „славянската” трактовка, се приписва на монголоиди нахлули чак от Китай и от по-далече, счита се за ненаучно, и съответно се подтиска с всички средства на васалната държава.
Можем ли да си спомним, да индикираме този обичай за времето преди ХІХ в. ? Едва ли, само сме убедени че е съществувал. Преди това, дори се оспорваше има или не български език, какво остава за фолклора на този народ, с таен и неясен език. На политическата сцена са били руският и германският милитаризъм, които налагат своите национални и политически виждания на останалата невежа Европа. Едните с панславизма, другите с арийството. След раздробяването на българската народност след 1878г. в изкуствени политически формации, тази народност се оказа в границите на шест държави. Започна втълпяването, че народа е дошъл от Азия на коне ( като естествено е нямал и лъжици за ползване) и трябва да слуша Големите Братя какъв е бил, е, и трябва да бъде. А най - удобното за Големите .Братя. беше народа да е селски, прост и покорен. Тъкмо поради тази причина се изтъкваха личности като Паисий, държащ на словенския език ( така се бил наричал славянският тогава ), „Върви народе възродени” ( възроден сега благодарение на славянството на Възродителите), цар Борис (до вчера азиатски хан, приел християнството от фанариотите) и т. н. славянски и азиатски втълпявания, които всеки от старото поколение знае, но повтарям досадно за информация на по-младите. Е, нека разгледаме това което имаме завещано като знание за мартеницата.
Мартеницата е символ на Баба Барта и се носи да няма студове, гладове и др. пожелания които пожелания имат преди всичко селски характер. Какво се цели с такива характеристики:
Позиция: Набляга се на предполагаеми природни дадености, които е желателно или не, да се случат. По никакъв начин мартеницата не се свързва с нещо конкретно от бита на българина. През март нито се оре, нито се сее, жъне, бере и т.н. Но се тъче, преде, шие и т.н. усилено. Т.е. мартеницата е свързана преди всичко със женската дейност и оттам несъмнено идва и израза „баба Марта”. Това е втълпявано за да се изгради представата за мартеницата като свързана с хипотетични идеи – преди всичко на верска основа. Нека разгледаме предположението, дали баба Марта, не е Дядо Март ?

Контра позиция: Зимата обаче е време за война. И този сезон е доказано такъв (планово военен) в почти всички сведения за древни народи. Това обаче се случва с уседнал народ. Българите не трябва да бъдат уседнал народ, а дошъл вчера на коне и поради това облечени в кожи. На българина трябва да му бъде внушено, че той по никакъв начин не е използвал зимата за бойни походи. А зимните бойни походи са предполагаемо извършвани само тогава, когато е имало глад сред народа по една или друга причина. Или зимен поход по закон. От тази гледна точка нямаме никакви основания да сменяме рода на месец март от мъжки на женски, че да става и баба. В езика това не е могло да бъде променено с политически решения върху фолклорната материя и там м. март си е останал от мъжки род.

Кой е Март ? Март си е божество с над 2000 г. възраст на територията на Европа и на българите е много важно да бъде втълпено, че нямат нищо общо с него. Те са от Азия, дошли са вчера и трябва да бъдат "освобождавани" когато е "необходимо".
Къде живее Март ? Всички древни автора са единодушни – той царства около планината Хем. В по-нови времена, някои народи се опитват да си присвояват местообитаването му, като именуват Марсови полета по различни части на Европа. Нямаме нищо против такова репликиране на името, но трябва да се помни, че домът му е Хемус планина.
Кого защищава Март ?

Ето какво казва Claudius Claudianus (Клавдий Клавдиан) в „Поеми” в 1. ІІІ, 305-341

„Марсе, било че ти лежиш на облаконосният Хемус
или пребиваваш на побелялата от студ Родопа,
или на обезпокоеният от мидиеца Атон,
или на потъмнелият от черни дъбове Пангей,
въоръжи се заедно с мен и защити своите траки….”

Март защищава траките. Траките наверно са знаели за тази защита и са индикирали пазенето с някакви знаци, докато други народи - не, поради очевидната си непривързаност към този бог. Ние твърдим, че точно мартеницата е индикация за привързаността, почитта към този Бог. И точно поради тази причина, индикацията – всеизвестната мартеница, носи името на своя патрон. Не е много вероятно мартеницата да носи името на бабата на Март или на дядо му, понеже нямаме такива източници, които да казват, че роднините му носят сходни имена.
Как е индикиран, отличен Март в българската носия ?
Това несъмнено е червеният цвят. Червените шевици, червения пояс. Но не и тотално червено облекло.
Кои са му роднини на Март ? Първата и най-почитана родствена връзка по права линия е Белона. Сестра му. Или жена му. Не е ясно точно каква е била, но, че се е казвала Белона, спор няма. Каква е по нрав сестра му ? Надскочила е брат си по войнолюбство и е наречена Богиня на войната. Корена на думата е „бело”. Имаме ли някакви топоними тук напомнящи сестра му или всичко е със азиатски термини покрито ?! Бело-градчик – крепост , не е поле за оран и посев. Бело-морие – морето на войната. Бело-кос – коси на опитен, добър воин, защото ако не беше добър, нямаше да има време косата му да побелее. И съществуващи два изговора на името. С „е” на запад от ятовата граница и с „я” на изток – (това е приблизително меридиана на Лом – Благоевград ). Няма да разглеждаме тези лингвинистични проблеми, защото не са в темата само ще споменем пътьом някои словообразователни : бело - , бяло - , бела- , беля - , и т.н., и за които трябва сериозно изследване доколко са древни понятия, а не нови репити на старият корен.

Какви други символи има Март ? Червената планета е наречена именно на негово име поради кръвожадността му - с цвета на кръвта.
Белона впоследствие приема по благовиден израз ( с развитието на цивилизацията) с разбиране като хубава, бяла и това е напълно в българските разбирания за женственост и цялото развитие на тази дума може да се проследи в българската реч но. . . . .връзката с брата не е прекъсната и мартеницата обикновено се прави като две човечета – бяло (Белона) и червено (Март) вързани на една връв.
Ако тези съждения са верни и мартеницата е синоним на брата и сестрата Бога и Богинята на войната от днешните български земи и българите дойдоха вчера тук от азиатските степи, то несъмнено този символичен атрибут би трябвало да е известен и популярен сред други народи живели на Балканите преди да дойдат българите – траки, даки, гети, и т.н. Къде имаме на друго място по Европа мартеници. Категорично никъде. Името е известно като мартеника в спорадични анклави в Украйна (които може и да са от българските изселвания на север, следствие на руско-турските войни), в Бесарабия ( една автентична българска колония) и сред келтите в североизточна Испания, където обаче символа съшествува само като червено-бял дебел ширит, носен за успех и щастие през врата. Че червеният цвят е символ на кръвта, може да се подразбере и от българските носии. Имаме шевици, пояси (символ на първенство над околните и до днес в Европейската символика. Също и в Латинска Америка, където е внесена от европейците) в червено и никога преобладаващ червен цвят на носията. Преобладаващият цвят на българските носии е белият – на Белона. И до ден днешен когато на българина му предстои нещо важно, той слага чисто бяла риза, без украшения.

С кого ни свързва мартеницата ?
Несъмнено с войнолюбивите мизийци ( споменати още от Омир, като специалисти в близък бой), траките ( участници във всички войни които се водят в древността, но обявени за „изчезнали”), гетите (за които смъртта е само един преход към „друго място”) и т.н. Доколко хилядолетната история на Балканите е вплетена в българската символна традиция означена в закичване с мартеница през времето на Бога Март мисля, че успяхме частично да представим. Сега ясно ли е защо Бог Март (произнасян с окончание S от латинците, но запазил автентичното си име в почти всички европейски езици за означаване на месеца) е прекръстен на „баба Марта”, защо се внушава, че мартеницата е символ на здраве, благоденствие и берекет, а не на мъжество, смелост и жертвоготовност, защо се дава символичен откуп на обикалящите коледари ( този откуп е точно означен по стойност, когато някой иска да се откупи от влизане във войската в по-късните традиции в българско), защо коледарите налагат със сурвакници (защото са пердашили с мечове при обиколката си, те са били де факто „наборна комисия” ) и т.н.
За които не са се сетили още ще отговорим – защото по никакъв начин българите не трябваше да се свързват с автохтонното население на тази земя по никакъв (нито езиков, нито расов, нито културен) признак, за да бъде оправдана окупацията на Големите Братя, когато разиграват собствените си народи и решат да ги хвърлят в битки на Балканите. А мартеницата е уникален и действащ артефакт за родовата памет на българина, който трябва да заеме подобаващото му се място в бойният пантеон на българщината. “

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: boni   
Дата:   01-03-12 13:30

Интересно и логично!

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: Frida   
Дата:   01-03-12 13:56

Стилът му е прекалено емоционален. Винаги съм се дразнила от подобни про-конспиративни писания облени от "топлите" чувства на автора. Блях!

"калния водопад на панславизма", "бойния пантеон на българщината"??? Какво по дяволите е това? Човече, живеем в 21 век. Предпочитам мартеницата да е символ на здраве и радост, а не на твоите неосъществени тестостеронови пориви. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: boni   
Дата:   01-03-12 14:05

Наистина му е емоционален стила и не съм съгласен с всичко, но пък има логика - името на месеца наистина е от Марс, който пък наистина е бога на войната и цвета му е червен.
Между другото и гърците имат мартеници, но си ги правят сами, не се продават.

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: boni   
Дата:   01-03-12 14:08

The name of March comes from ancient Rome, when March was the first month of the year and named Martius after Mars or Ares, the Greek god of war. In Rome, where the climate is Mediterranean, March was the first month of spring, a logical point for the beginning of the year as well as the start of the military campaign season

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: chavdarpg   
Дата:   01-03-12 14:13

мунчо, автора има интересни тези не само свързани с някои обичаи.

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: mun4o   
Дата:   01-03-12 14:20

Март не е бил само бог на войната, а и бог на полята и полската работа (плодородието) у гетите. Затова е имал и още едно име - Градив (Gradivus). За мен това име показва връзката между езика на древните гети(траки) и съвременния български език, тъй като все още използваме думите градя, градивен, градеж, град.


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-12 14:23

Момент - Марс е латинското име на Арес. Римляните са кръстили месец Март на Марс. Ако мартеницата беше обичай на траките, не би ли трябвало да се казват "аресници"? Нещо куца в тая теория.


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: neuromancer   
Дата:   01-03-12 14:27

Всички траки са били завлядяни от римляните, които (впоследствие като Византия) са управлявали няколко века тук, до идването на славяните. Явно имената са се латинизирали, както и голяма част от културата.

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: mun4o   
Дата:   01-03-12 14:43

Специално за explorer :
Арес е бог на войната при древните елини. Името му пак произлиза от Март, което за южните траки и било Марез. Тук подчертавам друга връзка със съвременния български език - някога често се употребяваше думата "мариз" като синоним на бой, търкал, битка.


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-12 14:49

mun4o, звучи добре, но никога не съм чувал за тракийски бог "Марез"? Някакъв материал да цитираш? Ще се радвам ако съм в грешка.


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: h_bio   
Дата:   01-03-12 14:51

Мунчо, ако следваме твоята логика при думата мариз, тя само подчертава връзката на древните траки и езика им със сънародниците ни от ромски произход и техния език.
http://rechnik.info/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B7


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-12 14:56

Всъщност може и да има нещо такова, ето какво пише за Арес в Уикито:

The etymology of the name Ares is traditionally connected with the Greek word ἀρή (arē), the Ionic form of the Doric ἀρά (ara), "bane, ruin, curse, imprecation".[12] There may also be a connection with the Roman god of war Mars, via hypothetical Proto-Indo-European *M̥rēs;[citation needed] compare Ancient Greek μάρναμαι (marnamai), "to fight, to battle", or Punjabi maarna (to kill, to hit)

Ама къде отидоха чак на "пунджаби" не разбрах. [smilie5]
Както и да е, споменава се "пра-индо-европейски" Мрес... може би мреш, мра, смърт и т.н.?


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: langel   
Дата:   01-03-12 15:03

Писанията на този Боцман са пълни простотии [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: mun4o   
Дата:   01-03-12 15:08

Радвам се, че го откри сам. Аз имах древногръцки източник за наименованието Марез, но сега в момента не мога да го намеря, някъде из архивите ми е - а те не са никак малки.
Всъщност влиянието на траките, като стар европейски народ върху гърци и латини е доста по-силно, отколкото мнозина си мислят.

Веста - римската богинята на дома и огнището е тракийска заемка.
Означава опитна и сръчна жена-домакиня. Не-веста - не-опитна, млада булка. Веща - знаеща, опитна, можеща. Експертите в съда все още се наричат "вещи лица".


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: мара   
Дата:   01-03-12 16:00

мисля, че теорията е вярна, ако изхождаме от тези предпоставки. но...също така мисля, че вероятността предпоставките да са верни е не много голяма.
аз се кефя и до ден днешен на иван богоров и етимологията на името на гр. равена, но едва ли е вярна. по отношение на езика истините са малко, а спекулациите - много.
а пък когато станат нещата с логика на програмист и език на юрист-поет...

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: langel   
Дата:   01-03-12 16:07

Фриволна лингвистика.
Името на римската богиня няма нищо общо с "невеста".
Старите форми на невеста са нававодха и нававеста, което означава новодоведена.

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: e-mil   
Дата:   01-03-12 16:13

В статията има 1-2 интересни зрънца за размисъл, но само толкова. У автора има повече ентусиазъм отколкото логическа мисъл. От текста си личи защо не можаха да го изтърпят във форума "Бойна слава". [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: mun4o   
Дата:   01-03-12 16:42

Понеже темата не е свързана с фриволната лингвистика и в нея се говори за бог Март и мартениците, а не за боздугани и копия, ще добавя текст от гетския историк Йордан и неговата “Dе origine actibusque Getarum “ – “За произхода и делата на гетите”, по –известна с краткото си заглавие “Гетика”.

“Adeo ergo fuere laudati Gaetae, ut dudum Martem, quem poetarum fallacia deum belli pronuntiat, apud eos fuisse dicant {41} exortum, unde et Vergilius: '”Gradivumque patrem, Geticis qui praesidet arvis”.


Преводът на български е по смисъл и минава през руския превод на текста.

"По тази причина гетите били възхвалени до такава степен, че се говорело за това, как някога Март , провъзгласен от съчиненията на поетите за Бог на войната, се е появил именно при тях. От тук и писаното от Вергилий (за Марс): Като бащата Градив, покровителя на гетските поля"



Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: chill   
Дата:   01-03-12 16:44

Мисля, че следния текст директно опровергава горното:

"Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum."


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-03-12 16:45

Точно пък в античноста, при преди-елините, когато културата на женското начало е доминирала, голяма част от божествата са били жени (а може би и андрогени?). После елините са ги прекроили в мъжки богове [smilie5] Така че аз подозирам баба Марта е била оригинално "баба", а не "дядо" [smilie5]

Изложената теория е забавна и някои твърдения ме развеселяват. Като това, например:
"И до ден днешен когато на българина му предстои нещо важно, той слага чисто бяла риза, без украшения."

Ами и Обама прави същото, да не споменавам пък италианците!

Колкото до мартениците, съвременните румънци си разменят "мартишоци", а червените конци-гривни се мъдрят здраво в кабалата, като символ-пазител срещу лоши енергии. Я вижте гривните от червен конец на Бекъм и Мадона, и който поиски може да си ги купи онлайн. [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: mun4o   
Дата:   01-03-12 17:01

sunnyshot, покрай Мадона и Бекъм пропускаш обстоятелството, че автора на статията твърди същото - мартениците са само там, където са били траките(гетите). Па те са живяли и от двете страни на Дунав, та чак до Карпатите.

chill , включи се в темата за Бузлуджа. Там си по-успешен.


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: scaramouche   
Дата:   01-03-12 17:10

За съжаление всички грешите[smilie3] Мартениците, както и всичко останало на този свят произлизат от Македонците[cool]

Четете и се просветете!
http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=31121019301&id=49&prilog=0&setIzdanie=22519
[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: explorer   
Дата:   01-03-12 17:30

Доколкото знам, мартеници има и в Румъния (не съм сигурен как им казват). Тая работа с историите и фолклора на европейските народи е доста дълбока. За забавление ще ви покажа едно клипче:

http://www.youtube.com/watch?v=CM-B_KL3PFI
и ще ви помоля да се абстрахирате от музиката и да погледате танца. Много българи биха видяли елементи на български фолклор в тази иначе сицилианска тарантела, обаче в коментарите албанци и италианци се карат дали носиите били албански или италиански.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Амнезията на българите: Честит Дядо Март!
Автор: neuromancer   
Дата:   01-03-12 17:30

Всъщност има ли някой с по-богата обща култура да не знае на кого са кръстени месеците, и че Март е на бог Марс? Обаче оттам да припишеш мартениците на траките ми се вижда твърде изсмукано от пръстите. Човек като се задълбае в съвпадения и може да докаже всичко.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.