Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: CyberGene   
Дата:   17-02-12 18:45

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор - има ли начин?
Автор: CyberGene   
Дата:   17-02-12 18:46

Филмите в киното се снимат на 24 кадъра в секунда. Ако се гледа на кино всичко е ОК.

Обаче ако го гледаш на DVD/Blu-Ray/HDDVD (на плейър или от rip), то сигналът обикновено е 25 или 30 кадъра в секунда.

За да се преобразуват 24 кадъра в секунда към 25, (когато филмът се издава на DVD за Европа), фактически всеки 24+1 кадъра от оригиналния филм се представят като 25 кадъра в секунда, от което филмът върви с 4% по-висока скорост, което води и до това аудиото и музиката да са по-високи с около половин тон, но нямаме визуални артефакти.

За да се преобразуват 24 кадъра в секунда към 30, (когато филмът се издава на DVD за САЩ и съответно може да се появи като rip по торентите в Европа), се прилага техниката 2:3 pulldown, при която на 4 кадъра от оригиналния източник съответстват 5 на DVD-то, от което възникват визуални артефакти, известни като judder, но пък аудиото е непрменено.

Така, вече видяхме, че имаме прецакване на идеята за 24 кадъра в секунда още на ниво прехвърляне на носител.

След това идва проиграването на филма от съответния носител (или rip) на плейър (хардуерен или софтуерен):

1. Хардуерен плейър, който е Европа е на PAL, т.е. 25fps.
1.1 Ако DVD-то е също на 25fps, нямаме преобразувание.
1.2 Ако DVD-то е американско, имаме преобразувание от 30fps към 25.

2. След това пускаме на телевизор, който не е ясно на каква честота е, може да е на 50 (2х25), може да е на 100 (4х25), но може и да е на 120, което не е кратно на 25 и отново следва преобразувание и артефакти.


3. Софтуерен плейър, който е на честотата на монитора, примерно 60 херца.
3.1. Ако рипнатият филм е на 25, се прави преобразувание до 60 = артефакти.
3.2 Ако рипнатият филм е на 30, нещата са ОК.
3.3. Ако рипнатият филм е по някакъв начин в оригинал на 24, пак се прави преобразувание до 60 с артефакти
--------------------------------------

Извод - изглежда, че няма начин да гледаме вкъщи филм на 24 кадъра в секунда, без да има някакви преобразувания и артефакти, при това на няколко места по веригата? Или бъркам?

Идеален вариант би бил, ако DVD/Blu-Ray филмите се пускаха оригинално в 24fps, което се гледа на плейър, поддържащ 24fps, което след това се гледа на телевизор поддържаш 24fps (или кратна), но такива май няма.

Какво мислите по въпроса?

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: Блясък   
Дата:   17-02-12 18:54

Има си ДВД заглавия, които са на 24 кадъра. Всеки плейър подържа формата, и пуска към телевизора 24 кадъра. А телевизора се самосинхронизира по кадровите и редови импулси подавани от плейъра, и всъщност гледаме 24 фрейма на ПАЛ телевизор. Телевизорите насмогват и на 30 кадъра (НТСЦ). Само доста старите не могат. На компютър темата седи грозно обаче.....

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: CyberGene   
Дата:   17-02-12 19:01

Значи има все пак заглавия на 24 кадъра - това е добре [beer]

Сигурен ли си обаче, че плейърите не конвертират към PAL на 25? То може би зависи и от изхода. Предполагам важи за HDMI, но не и за по-старите изходи?

Също така сигурен ли си за това, че телевизорът може да се самосинхронизира на 24 кадъра в секунда? Спомням си, че на CRT мониторите имаше т.нар. multisync, при което мониторът можеше да се включва на всякакви честоти под максималната, но не знам това дали важи за телевизорите и по-специално за сегашните LCD/LED телевизори. Мисля, че някои телевизори на Sony имаха "24p true cinema" режим, което вероятно е вътрешна 24fps верига и синхронизация, но може би не всички марки и модели предлагат това, а вместо това правят преобразувания?

На компютър нещата се прецакаха с LCD мониторите. Спомням си, че на последния ми CRT-монитор Sony бях направил плейъра да пуска монитора в режим на опресняване равен на този на филма, така че там нещата си заспиваха, ама сега LCD-тата поддържат само 60 и 75 херца...



Публикацията е редактирана (17-02-12 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: Navy   
Дата:   17-02-12 19:40

Моята плазма си е синема [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: Orlin   
Дата:   17-02-12 19:52

Ахааа...

Затова значи на моя плеър някои филми се "плейват" по този начин:
Тръгва Рамбо по пътя и прави 2-3 нормални крачки. Следват 2 крачки на висока скорост, гръмва 20-30 от враговете и следващите 5 крачки отново са нормални.

Голям майтап е като гледаш такъв филм - бързо - бавно - пак бързо - пак бавно. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: milenpi   
Дата:   17-02-12 21:17

Не съм се задълбавал в тв-та. Но в киното 24 кадъра са по 2пъти т.е. обтуратора минава на един кадър 2 пъти, тогава закрива за следващия кадър. Имаме 48 трептения. Това е за икономия на лентата. Мисля, че имаше един модел киномашини дето можеш да пускаш лентата на 25к. А имаше IMAX на 80кадъра ама го спряха.
Идеята е, че човешкото око има забавено приемане и приема над 40 нагоре нещо прекъснато, като непрекъснато, плюс илюзия на базата ако една топка е в горния ляв край на рампа и после е на горния край на дясната част и се лъже. Оптическа илюзия.
Относно за Тв-та, да така е, добавят 1 кадър заради 50Хц ток, тук е въпрос как се прехвърля лентата на цифров носител. Формат ( съотношение широчина към височина) Флат, широк и т.н.
Но лично мисля, че колкото повече кадри има толкова по добре за окото. Не се натоварва.[smile]

А като се снима ако е на повече кадри и се пусне нормално имаме бавно движение на бърза сцена- използвано е в Гладиатор. И обратно малко кадри на нормално -Микрокосмос (макро на буби, растения и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: Diandimov   
Дата:   17-02-12 21:30

Честно казано, никога не ми е хрумвало да броя колко кадъра в секунда вървят докато гледам някой филм.

Може някой ден да се напъна и да броя, но трябва много скучен филм да е.

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: stoyan_5   
Дата:   17-02-12 22:09

И телевизорът ми и блурей диска ми имат 24 кадъра.
Ефекта е приятен и се забелязва ако си на 100-200 херца опресняване и разните там трумоушън дето още повече омазват кадрите.
Аз съм махнал 200 херца и тру моушъна.
Гледам си на 50 херца и тези 24 кадъра може и с тях и без тях - ефект не забелязвам.

Извода е, че от 50 херца опресняване по-добро си няма ...

Отговори на това съобщение
 Re: Истински 24 кадъра в секунда на телевизор/монитор - има ли начин?
Автор: Блясък   
Дата:   17-02-12 22:24

Съвременните [smilie10] [smilie5] CRT телевизори са разтегливи като ластик по отношение на подадения сигнал, нагаждат се. При LCD май е още по-лесно. Но има ли конверсия 25>25 или 30>25 нещата стават "ала Чарли Чаплин". Накъсва изтърва кадри, "гостинг" ефект и всякакви екстри

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.