Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: CyberGene   
Дата:   13-02-12 18:48

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът
Автор: CyberGene   
Дата:   13-02-12 18:50

Сега се сетих за тоя израз и се чудя откъде произлиза? Знам, че по комунизма са заглушавали някои станции, ама тук ми прилича като на обратното - примерно станции, които се наместват на честотата на друга станция нарочно и идеята е да пускат пропаганда, някаква идеологическа диверсия ли, що ли? [smilie8]

Та откъде е тръгнал тоя израз?



Публикацията е редактирана (13-02-12 18:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: ценослав   
Дата:   13-02-12 19:00

Що си тормозиш главата??? Ако тръгнем да ти обясняваме няма начин да не го ударим на политика и ше се скараме. Пий си пиенето, отмаряй и се радвай на живота както намериш за добре. То едно време и "черни полкове" имаше и "черни капитани" но това е минало. [smilie21] [smilie21] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: CyberGene   
Дата:   13-02-12 19:10

Аз па не мога да разбера що ще се тормозите да се карате политически, кажете само откъде идва и после затварям темата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-02-12 19:27

не е ли нелегална радиостанция. "Свободна Европа" е била нелегална в Бг по време на комунизма.

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-02-12 19:28

ама не съм баш сигурен. Е по-дъртите да кажат

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: asahi   
Дата:   13-02-12 19:36

Така е.

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: sunnyshot   
Дата:   13-02-12 19:36

защо ли ми се струва, че и "черна станция , и "идеологическа диверсия" са термини от едно и също минало време, морално остарели вече [smilie5]

п.п. това "морално остарели" е също много смешен израз


Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-02-12 19:39

А, що бе. Мен ме кефят как на някои още им е мъчно за бай Тошо и глупостите на комунистите, ама сега карат аудита, опели и други "презрени" западни возила. Що не карате лади, бе?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът
Автор: ценослав   
Дата:   13-02-12 20:02

Значи според мен, черна "радиостанция" е тази, която излъчва дадено предаване в ефир в разрез на законовите уредби на дадена страра. Биват вътрешни и външни. Диктора по българско радио е прекъснат от "външно" вмешателство на друга радиостанция преди 44 година. Чел съм го някъде. Да. После "Свободна европа", "Радио лаксенберг" - дето съм слушал де, също могат за онова време да се нарекат "черни". Не ми дремеше тогава за новините им, слушах музика - не че тука я нямаше. После от близкото минало "черни" могат да се нарекат радиопредаванията, които се излъчваха от България към Югославия и обратно. България и Турция и обратно. Но разликата е, че при тези предавания не се "влизаше" в честотите /ли му викаха/ на дадено радио. Иначе тук във ФФ, а изобщо в целия компютърен виртуален свят е пълно с "черни радиостанции". Анонимно чатащи, зад някакви анонимни имена, анонимна самоличност, анонимно творчество, анонимни възгледи, анонимни мечти. [beer] [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (13-02-12 20:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: diandimov   
Дата:   13-02-12 20:24

Доколкото си спомням, черна станция означава да се мешаш в честотите на официалното радио. Или да го заглушаваш, или да говориш върху него.

Комунистите така са пропагандирали.
Във факултета по журналистика ни разправяха че са го правили с преносими станции. Криели са се някъде, включвали са станцията и са влияели на определен малък район. Един квартал или една махала. Обикновено са били по няколко комуниста с такива станции в различни точки на града.

Правели са го в най- слушаното време или по времето на важни новини.
Имали са броени минути да кажат каквото ще кажат, и да изчезват. Защото полицията ги е засичала.

Нормална тактика на крайни терористи.
Нещо като това което сега правят Анонимус.

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: asahi   
Дата:   13-02-12 20:25

Дедо Цено - поет! [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: ценослав   
Дата:   13-02-12 20:26

Такива сме КулчАнЕ. [cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   13-02-12 20:27

Аз си мисля, че официалните радиа нарочно са започвали да предават и на вълните на черните за да могат да ги заглушат. Например върху честотите на радио Хоризонт в Скопие се хващаше радио Блеград, и така Хоризонт отиваше в канала.

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: ценослав   
Дата:   13-02-12 20:29

CyberGene
КазАх ли ти, че веднага ще омешат комунистИтИ!!! А иначе по умни от тях, са го правили по рано, ма нали комунистИтИ!!! [smilie3] [smilie3] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: дидибаев   
Дата:   13-02-12 20:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: mr_kras   
Дата:   13-02-12 20:46

Изразът доколкото знам е:"Какво се обаждаш като черна станция". И според мен идва от излъчването на незаконна станция на честотата на законна. В такъв смисъл Свободна Европа, Дойче Веле и т.н. не бяха черни, защото излъчваха на собствени честоти.
Официалните радиа не могат да сменят честотата си ппросто така (поне е незаконно). Има международен честотен план. Поради недостиг на честоти, едни и същи честоти се дават на различни държави, като се отчита местоположението им, мощността на предавателите, насоченост на антените и др. В случая с радио Хоризонт и радио Белград допускам, че ние сме неизправната страна. По смътни спомени радио София трябва да излъчва в посока изток-югоизток. Макар че ми е странно толкова близки радиа да излъчват на една честота.

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: ценослав   
Дата:   13-02-12 20:51

Мен ме тормози един въпрос. Е ли е радио "Еревен" черно, или не??? [cool] [cool] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: diandimov   
Дата:   13-02-12 20:52

mr kras е прав, защото казва същото което казвам и аз.


[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: VoxGabrieli   
Дата:   13-02-12 21:00

fast_eyebrow написа:

> Що не карате лади, бе?[smilie18]

Крадат, крадат, нихната мамица!!!


Ама и ние се не даваме! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: NShte   
Дата:   13-02-12 21:22

От нелегалната радиостанция "Христо Ботев", излъчвала през 1941 - 1944 на честотата на радио "София".

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: Todd   
Дата:   13-02-12 21:38

Черна станция е термин от фашистко време още колкото и да ви се ще да е от комустическите времена !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: Diandimov   
Дата:   13-02-12 21:41

От фашистко де, нали тогава комунистите се борят за властта.

Защото са по- добрите фашисти.

Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът "като черна станция"?
Автор: Todd   
Дата:   13-02-12 22:00

Много са знаели тогаз комунистите кво е радио...още са били овчарчета !!!

Ич не сте били силни по история ....а човек без история нема бъдеще !!!!

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Откъде произлиза изразът
Автор: CyberGene   
Дата:   13-02-12 22:37

А провеждал ли се е някакъв диалог между "черните" и легалните радиоводещи? [smilie5] Щото тоя израз се употребява за някой, дето говори, докато говори и друг човек, но не съм сигурен дали става дума, че говорят по една и съща тема или по различни. В смисъл по радиото примерно казват "СССР постигна разгромителна победа над фашистките елементи...", а тия от черната отговарят "не се поддавайте на тази пропагандна манипулация!". Или просто едните си говорят нещо, примерно за колхозничката Катя, която е събрала 500кг картофи за един ден, а в тоя момент "черните" правят политагитация?

Живял съм само десет години в тоя режим, така че от тогава имам само мили детски спомени от асамблеята на мира, камбаните и прочее, но също и изрази като "идеологическа диверсия", които ако не се лъжа, ги имаше в списание Дъга в разказите за Митко Палаузов [smilie18] (Да отворим една лека скоба, припомняйки за наистина съществуващия Дом за изоставени деца с частична олигофрения "Митко Палаузов", град Роман) (П.П. Ще отворя и втора скоба, като споделя, че във втори клас аз и всички мои приятели си мечтаехме да бъдем като Митко Палаузов и ястребинчетата, да умрем за родината, избити като хлебарки в някакви кални мазета от милицията, но борейки се срещу фашизма. Това е съвсем сериозно, не знам какво сме разбирали от тези неща, но бяха успели да ни убедят, че по-върховен героизъм, поне за нашава възраст, от това няма!)

Между другото може да обърнем ловко темата в нАучно-техническа, ако разискваме и въпроса за това дали когато една станция на средни вълни излъчва на честотата на друга станция, се чуват и двете едновременно или се заглушават? Принципно би трябвало да го знам, щото съм учил два семестъра основи на електрониката, но съм забравил [smilie5] Струва ми се, че чисто логически, станциите излъчващи на амплитудна модулация (тези на средни вълни обикновено) не би трябвало да се заглушават, а се наслагват, докато при честотната модулация FM, понеже се заема честотна лента, фактически по-мощната заглушава другата в тоя момент, ама то едно време честотната модулация май не е била толкова разпространена.

Спомням си, че в Студентски град в някоя от съседните стаи правеха редовно чалга купони с радио Веселина и ние си бяхме купили един FM-предавател-микрофон, който пускахме на същата честота и музиката им внезапно спираше, а ние казвахме "Долни чалгаджии мръсни, мрете в ла*на!!!", което естествено прокънтяваше от уредбата им и се чуваше навсякъде, а след това пускахме Faith No More -Cuckoo For Caca, за да умножим по нула чалгата [smilie18] Та се чудя ние черна станция ли сме се явявали или заглушител [smilie8]



Публикацията е редактирана (13-02-12 22:46)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.