Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: mun4o   
Дата:   10-02-12 12:00

Русе, 8 февруари. Зимната вихрушката се умори, следобед се показа слънце и малки късчета синьо небе. Поглеждам към фотораницата, но само с поглеждането си оставам. Миналото лято си счупих лошо крака и не ми е много до допълнителен товар на гърба. Слязох долу по кея за да погледам внушителния ледоход по Дунава. Близо до брега са струпани стотина зеленоглавки и множество малки гмурци. Точно под хотел "Рига" ме приближават две едри птици. Едната е в беда, другата проявява видима агресия и я атакува. Птицата в беда е обикновен мишелов, силно изтощен и пищи пронизително за помощ. Агресорът - едра соколова птица, много светла, почти бяла отдолу с красиви тъмни капки. Екшънът става на около 50-60 м височина, точно над мен. При две от схватките, когато агресорът маневрираше, за да нанесе удара си,забелязах, че не се виждат характерните бакенбарди на сокола-скитник. Над мен летеше големият сокол (Falco rusticolus) , светла фаза. Това е второто ми наблюдение на този вид, първото се случи на абсолютно същото място в края на януари 2010 година. Борбата продължи по същия сценарий над реката и участниците стигнаха почти до отсрещния румънски бряг. Там соколът се отказа и се върна на българска територия, минавайки пак над мен. Почти съм убеден, че кацна на покрива на хотел "Рига".
Хотел "Рига" е привлекателно място за соколите. Със своите над 17 етажа, кацнал на високия русенски бряг, сградата предоставя отлични възможности на соколите да следят птичия трафик покрай реката и да ловуват, като ползват предимството на височината. Пак през януари 2010 г. един сокол-скитник се беше базирал върху високите етажи на хотела и се хранеше придимно с хвойнови дроздове. Тогава го снимах, кацнал на 14-я етаж и публикувах малък материал във форума на "Птиците на България". За съжаление форуманата част на сайта вече не се поддържа. През март 2010 г. - т.е. в началото на размножителния сезон хотелът привлече още една птица и двойката се задържа 2-3 седмици, давайки надежда да загнездят върху хотела, но след това нещо се разсъхна работата или поне не забелязах присъствието им там.


Отговори на това съобщение
 Re: Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: ivodam   
Дата:   10-02-12 14:24

Илияне, браво за късмета и наблюдателността! [smilie24] Съжалявам, че ти се е случило това с крака, не бях разбрал, надявам се, че все пак е отминала работа, жив и здрав!



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: mun4o   
Дата:   12-02-12 19:34

https://photo-forum.net/joro/emoticons/C3.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: IvoZafirov   
Дата:   12-02-12 19:37

Бре! Добра слука ако е тъй. Жалко, че не си носил техниката.

Отговори на това съобщение
 Re: Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: GOSPODIN   
Дата:   13-02-12 02:00

Някакви хищни птици гнездят и на изоставената по-висока сграда на печатарския комплекс "Родина" на Цариградско шосе в София, но без оптика и познания не мога да преценя какви са.
Жалкото е, че се канят да я взривяват и ще отидат и птиците.

Отговори на това съобщение
 Re: Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: mun4o   
Дата:   29-02-12 09:10

Хех, вчера като се прибирах от работа и пак около хотел "Рига" чувам крясъци на гларуси. Поглеждам нагоре - и що да видя:няколко гларуса гонят сокол скитник.Бяха доста упорити в преследването, соколът уж бързак, обаче един гларус успя да му влезе странично и фалкона се лиши от едно опашно перо. Накрая се умори и кацна на 14-15 етаж. Едва тогава преследвачите го оставиха на мира.
Интересно място за соколи е този хотел, тази пролет ще го наблюдавам пак по-внимателно.
https://photo-forum.net/joro/emoticons/C3.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Само за птичари: наблюдение на рядък вид
Автор: stoyan_5   
Дата:   29-02-12 09:17

Какво да наблюдавам?
Къде са снимките за да ги наблюдавам?
... тук само написано.[smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.