Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Свръхпроизводство на грозде???
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-02-12 22:35

По новините в 20:00ч чух с половин ухо че забранявали засаждането на нови масиви лозя, защото имало свръхпроизводство. Някой ако е чул нещо повече, или е по-наясно, може ли да обясни за какво иде реч? Защото, при положение че в половината вина които се продават няма никакво наличие на грозде, за какво свръхпроизводство говорят? А дори и да е така, как ще ми забраняват да отглеждам каквото си искам на собствената си земя? Изключвам канабиса разбира се [smilie5] Признавам, че не чух добре за какво точно става въпрос и е възможно да съм недоразбрал...

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: stefan63   
Дата:   09-02-12 22:40

не се пали толкова,
ако имаш земя за лозЯ - щеше да си тука най-информиран по въпроса. Ако имаш/искаш голямо/малко лозе - едва ли някой ще те спре. Мисля ,че става въпрос за земеделие , не за лично ползване.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: ценослав   
Дата:   09-02-12 22:43

Имам си едно лозенце, дето е почити в Сръбско. Грижя се за него, то ми се отплаща. По добре е естествен фитнес да прави човек, а и деца на някаква работа да учи. А на здраве.[smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: Wania   
Дата:   09-02-12 22:44

Свръхпроизводство ли?!? Че те не ползват вече грозде, всичко по винпромите се прави от вносен спирт и есенции.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-02-12 22:46

Не се паля, обаче някак си не схващам въз основа на какво биха ми забранили да засаждам лозя ако искам. А и това за свръхпроизводството никак не го схванах.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: mirmiracle   
Дата:   09-02-12 22:48

Сигурно не си доразбрал :) От засаждането на масивите до добрата реколта времето е около 4-5 години ако не се лъжа, а също така изисква солидни средства. Съмнява ме дори някой да се е засилил да сади лозе, освен ако не е някой винпром за собсвени нужди.
Преди години, когато живяхме в Бг имахме 3-4 декара лозя- върнаха ни ги след разпада на ТКЗС-тата и дори още тогава имаше лоши години за винопроизводителите - кофти време заради което повечето лозя бяха болни и реколтата беше слаба, а цените на гроздето скочиха доста. Съмнява ме оттогава нещата да са се подобрили. А и не съм чувал някой да е хвърлил грозде заради това че не може да го продаде [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-02-12 22:48

Ето го:

http://www.btv.bg/story/1737173769-Proizvodstvoto_na_vino_i_rakiya__reglamentirano.html

Заради свръх производство, засаждането на нови лозя е забранено, с малки изключения. Нарушителите се глобяват с 12 хиляди евро за всеки хектар, а лозята се изкореняват.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: stefan63   
Дата:   09-02-12 22:49

свръхпроизводството е в ЕС, става дума за субсидии, много субсидии

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: Cristinel   
Дата:   09-02-12 22:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: harvester_vn   
Дата:   09-02-12 22:56

Тези субсидии за какво ги дават? За отглеждане на лозя? А и нас какво ни интересува тяхното (на ЕС) свръх производство, след като в нашето вино няма грозде?

А... наскоро четох някъде, че за произведеното вино мавруд били нужни около 10 пъти повече лозя от реално съществуващите [smilie5]



Публикацията е редактирана (09-02-12 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: asahi   
Дата:   09-02-12 23:19

"У нас вино ще се произвежда само от грозде. Ракията пък трябва да е минимум 40 градусова. Това е записано в проектозакон за Виното и спирните напитки, който депутатите гласуваха на първо четене.

Въпреки че общите европейски правила позволяват вино да се произвежда и от други плодове, у нас трябва да се прави само от грозде. Мастиката трябва да е поне 47 градуса.

Заради свръх производство, засаждането на нови лозя е забранено, с малки изключения. Нарушителите се глобяват с 12 хиляди евро за всеки хектар, а лозята се изкореняват. Тези, които произвеждат напитки извън стандартите ще бъдат глобявани с от 3 000 до 100 000 лева.

Засилва се и контролът върху спиртните напитки. Агецнията по лозата и вината вече ще отговаря за производството и търговията , включително и в заведенията за обществено хранене. Фалшивите стоки вече ще могат да се изземат и унищожат.

В новия закон ясно е казано, че всеки член на семейството може да преработва не повече от 1 тон грозде за домашна консумация. Ако са му нужни повече, за да се сгреете през зимата, производителите ускопяват, че цените няма да скочат."

Хем забранено, хем изключения, хем не е ясно какви. Журналята пак са наблягали на новините от кризисните места.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: Analgina   
Дата:   09-02-12 23:34

Cristinel, под холеандер имаш предвид кориандър ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: e-mil   
Дата:   10-02-12 04:33

"Не се паля, обаче някак си не схващам въз основа на какво биха ми забранили да засаждам лозя ако искам."

Възо основа на общата селскостопанска политика на ЕС, която пък важи за нас въз основа на членството ни в ЕС. Навремето като приключваха глава "Земеделие" декларираха с колко лозя влизаме в съюза... мисля че бяха към милион и половина декара. Съответно се ангажирахме да поддържаме регистър на лозята и ако искаш да садиш нови масиви трябва да кандидатстваш за това право.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: stoyan_5   
Дата:   10-02-12 06:28

По едно време даваха пари за създаване на лозови масиви ...
Тъкмо реших, че вече ще пием истинка ракия и вино ...

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: e-mil   
Дата:   10-02-12 07:09

Затова пък преди година и половина даваха пари за изкореняване на винени лозя. Преди 3 години - също. Политиката беше приета преди да влезем в ЕС.


Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: Gruyu   
Дата:   10-02-12 08:12

не са забранили производството на вино от стафиди! пък и стафидите са си грозде
както не могат да хванат вноса на наливно вино от Чили с цистерни
а глобата " от 3000лв...." е изключително възпираща!

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: asahi   
Дата:   10-02-12 10:11

В момента има свръхпроизводство на вино. Мой познат е управителен директор на известна винарска изба с добро вино, та е споделял. Търсят пазари далеч навън и се конкурират с други страни, също със свръхпроизводство. Друг мой познат, дребен гроздопроизводител от района на Гурково, си свари виното на ракия, защото така може да съхрани спирта по-дълго и с по-малко разходи.

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: Todd   
Дата:   10-02-12 10:20

Тази година всичкото грозде навсякъде беше с много висока захарност ...

[smilie21] [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: itilien   
Дата:   10-02-12 10:50

Хубаво де, ние не минахме ли вече плановата икономика? Не трябва ли да е грижа на собственика как ще си продаде гроздето и виното, а не на държавата/ЕС ?

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: harvester_vn   
Дата:   10-02-12 11:01

Мисля си, че ако проектозакона се приеме и се спазва, тоест виното наистина започне да бъде произвеждано само от грозде, няма да има и свръхпроизводство...

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: Gruyu   
Дата:   10-02-12 11:08

тия от ЕС не знаят с кого си имат работа![smilie5], ще се убедят накрая, че на българското грозде рандемана му е поне 500%![smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: harvester_vn   
Дата:   10-02-12 11:17

Минимум! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Свръхпроизводство на грозде???
Автор: mun4o   
Дата:   10-02-12 11:17

Не са "тия от ЕС", ами дружките-лобистчета на Боко Рапона.
https://photo-forum.net/joro/emoticons/S87A.gif


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.