Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Под шарена черга ...
Автор: kefalcho   
Дата:   08-02-12 04:09

След толкова години реших да си препрочета някои от разказите на Чудомир ...

Косачи


Под големия крив орех на гробищата, седнали на сянка, ковяха косите си Лъжлив Съби и Нено Сенегалецът. Преди няколко дена бяха взели от черковното настоятелство сеното и сега се готвеха да косят. То какво сено в гробище, но хем да ги почистят и колкото за три добичета все ще се събере малко осига и буреняк. Защото всичката живинка на двамата се състоеше от две крави и „чичо“ — сериозното магаре на Лъжлив Съби. Клети сиромаси са и двамата. Дрехите им — окъсани, увиснали — и както са брадясали и неостригани от Коледа насам, отдалече ще ги помислиш за кукери. Нено е смирен човек, черен като арапин и вдовец. Свил се в сиромашията си като пашкул и все надолу гледа, ама Лъжлив Съби, леле, мале, чудото му го няма на три часа път оттука! Ако дяволите на оня свят се управляват от тричленна комисия, както е по нас, кога умре — той ще им бъде председател, гледаш го — една стиска човек и едното му рамо криво, ама очите му святкат като на котка в пещ и уж тебе гледа, а зад тебе вижда. И все се подсмива сякаш. Ей тъй, както си изтърсва лулата и си приказвате, ще те метне с някоя лъжа, че да се чудиш и маеш отгде ти е дошло! Затова му думат Лъжлив Съби. А пък прякор да измисля на някого — ще прилепне като лъжица в масло, та и с ръки-сапун да го триеш, не можеш го изчисти.

Слънцето се беше подало над Синьовец, ухилено и голямо като петмезена тава. Кривият орех, разстлал сянка като козинява черга, достигаше чак поп Еньовия гроб, а точно под окачената на клона торба, дигнало крак, се пощеше Неновото шарено куче.

„Джин-джан… джин-джан-джин…… Джин-джан-джин…“ — пееха косите и малките чукове редяха удар след удар. Като сложи последния удар точно на върха на косата, Лъжлив Съби стана, намокри бруса с кратунката, тегли го няколко пъти отдолу и отгоре върху острието и извика:

— Хайде Нено, ставай, че работа ни чака! Аз ще почна от поп Еня нататък до могилата, защото има нови гробове и трънак, а ти удари надолу, из долчинката. Ставай, че днес е събота, та да ги подредим всички за утрешния празник! — И като изтърси лулата, мушна я в пояса, пипна здраво косата, поразкрачи се и почна.

Гробът на поп Еня беше сравнен със земята. Само един килнат кръст сочеше мястото му. Като се доближи, без да прекъсва нъмлията си, Съби се провикна:

— Прощавай, дядо попе, но до днес ти е попството! Наред ще ви бръсна сега всички ви — дръж се!

Тънката коса засъска около кръста и поваляше високата кощрява, поникнала над главата на поп Еня. Като обръсна него и околните му, той с неправилна нъмлия се насочи към отдавна починалия си съсед и приятел Чеко Чолпана и отдалече му се обади:

— Комшу, хайде, сапунисвай се, че ида! Свещ досега не съм ти палнал от пуста немотия, ама днес съм рекъл да те обръсна на света събота, че я колко си брадясал! Замязал си на протестантин!

Тъкмо разчистваше съчките около Чековия гроб, кучето под ореха изръмжа, джафна веднъж-дваж и пак се наведе да се поще. Отдолу из пътя, който минава до самите гробища, се зададе Чековица, вдовицата, натоварена с цедилка, с мотика на рано и стомна в ръка. Зла и сърдита отдавна на Лъжлив Съби, понеже не можеше да понася шегите му, тя мина бързо край косачите, без да ги поздрави.

— Много бензин си наляла в мотора, Чековице, префучаваш като аероплан и селям не даваш!

— Ушите ти да зафучат на тебе, гдето сѐ подбив дириш!

— Не се киселѝ толкова, а ела помагай! Ела дръж да обръснем Чека, че каквато му е остра брадата — има да подскача!

— Да те обръснат вкоченясал, поразнико с поразнико, кога и от грях се не плашиш, и с мъртвите се подиграваш! — изрева вдовицата, покачи се на натрупана до нея пръст и продължи: — При него да идеш, че да се не върнеш! От гробищата да не излезеш гиди, дрипав циганино!

Кърпата ѝ се беше свлякла на шията. Разрошена и страшна, тя сипеше огън и жупел без прекъсвания.

Спокоен и усмихнат, Лъжлив Съби едва сварваше от време на време да пусне по някоя острота:

— Не викай, не викай, а си забради кърпата, че ако се надигне да те види Чеко такава, веднага ще скочи пак в гроба!

— И ти след него, и ти вдън земя да потънеш, просяко с просяко, и на и на целия ви род името да не се чуе! Дано черна чума ви изтръшка, гърлица да ви загърли и дъно и място да няма за вас!…

Огънят вече беше барабанен. Решена да унищожи противника си без остатък, Чековица кълнеше ужасно, гребеше буци пръст от купчината и хвърляше бясно през оградата. Лъжлив Съби се понаведе ухилен и извика:

— Поправи си мерника, Чолпанке, че надхвърля! Ще цапнеш Нена, Ненаа — хубостта на селото ни ще затриеш. Нали уж щях да ти сватувам за него?

— Самодиви да ти сватуват, куче проклето, и таласъми да ви тропат по полиците! Дано черна котка те прескочи, като пукнеш, та на вампир да се преобърнеш!…

Разпенена, прегракнала, тя реши да намали разстоянието и да атакува; затова се срина от купчината, прибягна, покатери се на гробищната ограда и сякаш вече не викаше, а джавкаше:

— Да пукнеш, да треснеш и ти, и майка ти, и баща ти, и децата ти!

— Ненооо — провикна се пак Съби, — ела, ела, ако не си видял жива горила — ела да видиш! Аз едно време видях на Пловдивския панаир, ама тази е по-рошава!

— Хи, хи, хи… — кискаше се Сенегалецът, облегнат на косата. Голямата му уста се беше разчекнала чак до ушите, а здравите му зъби се белееха на слънцето, сякаш беше лапнал буца сирене.



Край


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: kefalcho   
Дата:   08-02-12 04:49

http://chitanka.info/book/436-pod_sharenata_cherga
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   08-02-12 19:04

Любим автор!

[smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: ценослав   
Дата:   08-02-12 19:07

...... май само на нас "дъртите". [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   08-02-12 19:38

за вазе не знам ама и на назе ни е любим [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: мара   
Дата:   08-02-12 20:45

не мога си намеря 3-те тома...
така са ги скатали, кат са се местили наште, че никви ги няма...

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: asahi   
Дата:   08-02-12 20:49

Моите са на 2-рия ред в библиотеката в хола.

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: Todd   
Дата:   08-02-12 21:10

Това е велик автор ...като четеш и се чудиш толкоз години са минали а нашенеца не е мръднал и на йота в развитието си...

Колко хора и сега садят "американска леща " [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: IvoZafirov   
Дата:   08-02-12 21:24

Обожавам го! За мен това е българският автор, който най-много ме радва. Хуморът и позитивизмът му са рядкост сред останалите ни автори. Хем не пише нищо измислено, представя живота такъв какъвто е, но гледа на него с усмивка.

Бих искал да мога да му стисна ръката на този човек!


От дете му четях томовете и то най-вече лятото, ваканцията на вилата. Моята баба, лека и пръст, имаше огромна библиотека , част от която на вилата, и аз ваканциите не спирах да се ровя в нея и да чета. От онези книги, които имат една специфична миризма на библиотека... Това ме влудяваше и четях с настървение.


Не знам някой изпитвал ли е такова чуство?
Виждаш някоя книга и направо изпитваш неистово желание да я четеш, четеш, четеш.. Затварях се някъде на спокойствие и се пренасях в друг свят...

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: мара   
Дата:   08-02-12 21:30

мнооо ясно. в най-тежките моменти(когато всички бяха вкъщи и се очакваше да свърша нещо полезно), се скатавах в кенефа с някоя книга. влизала съм и в гардероба с фенерче [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: attempt   
Дата:   09-02-12 13:02

Любимият ми български автор [smilie24]


"Реви Марко, реви братко,
двама да ревеме
Ти в обора, аз на двора,
да се радва Дечо Пора"

[smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: kefalcho   
Дата:   09-02-12 20:27

Спомням си като малък , как за първи път взех книгата с дебели червени корици чудейки се , защо майка ми четейки я се подсмихва доволно . След като прочетох "Косачи" не можах да спра да я чета[smile]
Да Todd , и за мен е много актуална . Не мога да се определя , кой от героите съм но съм сигурен , че фигурирам някъде там[smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Под шарена черга ...
Автор: kefalcho   
Дата:   09-02-12 20:31

... определено не мисля , че е само за по-старото поколение , все пак аз съм само на 32[smilie5] .Просто по-младите рядко посягат към книга , която не рекламирана по някакъв начин[smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.