Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 09:12

Анулираме двупосочен самолетен билет за пътуване на сина ми. От авиокомпанията отговарят, че ще възстановят само летищните такси. В закона за гражданското въздухоплаване чл.71, ал.2 пише:
"Пътникът може да се откаже от договора и извън изброените в предходната алинея случаи, но не по-късно от 8 часа преди излитането на въздухоплавателното средство. В този случай от заплатената превозна цена се удържа до 25 % от тарифата за превоз в едното направление."
Обърнах се към КЗП за мнение и евентуално съдействие по случая. Оттам ме препратиха към ГД ГВА, които от една страна отказват да са компетентни по случая, но все пак изразяват мнение, че нямам право да ми бъде върната по-голяма сума.
Въпросът ми е към хората, които често ползват авиотранспорт да споделят опит или към компетентни.
Може лек спам за тонус, но без значителни отклонения от курса.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   30-11-11 09:17

Коя е компанията? Какви са клаузите по договора? Нещо от рода на "Съгласявам се с общите условия, публикувани еди-къде си"?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 09:42

Компания - Bulgaria Air. Билета е електронен и няма изписани общи условия. На сайта им има общи условия, но там няма записан подобен случай. Обаче има точка:
"В случай на несъответствие между приложимия закон и тези Общи условия за превоз, ще се прилагат разпоредбите на приложимия закон."
Затова се позовавам на чл.71, ал.2 от ЗГВ, който съм цитирал.
Задавам въпроса от гледна точка правата на потребителя, гарантирани от този закон. Дори и да запишат друго в общите си условия, то е невалидно, щом противоречи на закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: navy   
Дата:   30-11-11 09:51

Тормоз докрай [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 09:57

Това съм почнал. Ама как си прехвърлят топката.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: navy   
Дата:   30-11-11 10:02

Използвай тяхното оръжие срещу тях.
ЛЪЖИ, в смисъл казвай, че едните са казали, че това е в компетенцията на другите, т.е. тези, с които говориш в момента. Те няма как да знаят това...
Тормоз докрай за да се научат, че хората вече умеят да си търсят правата.
Когато вземат пари свалят гащи, а като се наложат да задържат клиент, но да върнат пари се правят на български цигани...
Така че тормоз докрай :)
Днес ще е трудно, утре ще е по лесно, в един момент ще се научат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Diandimov   
Дата:   30-11-11 10:07

Авиокомпаниите са абсолютни задници.
Кръв повръщат, пари не връщат!

Знам го от опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-11-11 10:16

Едно медицинско, че има остро вирусно заболяване, напр. грип и ти връщат парите. Аз така съм правил

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 10:21

Navy, първо се обърнах към КЗП, оттам препратиха на ГД ГВА. Те им върнали отговор на 10.11, че не са компетентни. На 27.11 питаме КЗП какво става, отговарят чакайте отговор от ГД ГВА, без да ни съобщят, че вече са получили такъв. Вчера звъня в ГД ГВА и една дама ми казва - отдавна сме отговорили. А защо не изпратихте и на мен?, питам. Не Ви знаем e-mail-a. После виждам, че e-mail-a е написан на видно място в писмото до тях. БГ обслужване.
Диане, сигурно е така, ама лесно няма да ги имат. Засега обмислям да се обърна към министрите им, после ще видим разни потребителски организации, омбудсман, по-нататък европейски институции и накрая съд.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 10:23

fast_eyebrow, защо да е така? Уведомяваме ги около три месеца предварително, че искаме да анулираме билета, който е двупосочен. Имат предостатъчно време да го пуснат в продажба отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 11:07

mr_kras: Наскоро синът на приятелката ми, който учи в Холандия, искаше така да сторнира един билет, оказа се, че глобата му ще бъде 122 евра, при положение, че самият билет е около 150. Точно с Булгария Еър.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: jivkojj   
Дата:   30-11-11 11:22

Не искам да вземам страната на авиокомпания, още повече пък на Булгария Еър, но обикновено при закупуване на билета предлагат и застраховка в склучай, че искаш да анулираш билета или не може да летиш по някаква причина, което практически е същото.
За евтини билети аз не вземам такава застраховка, с ясното съзнание какво може да се случи, но за по-скъпите - жертвам малко пари, но пък съм спокоен.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 11:23

ivodam, а на какво основание. А на мен ми бяха отговорили, че ще върнат 80+ лв летищни такси.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 11:27

mr_kras: Ми никой не пише основания. Аз му купувам на младежа билетите през един немски сайт, т.е. нямам пряк контакт с Булгария Еър и изобщо не знам какви са регулациите и правилата в такъв случай и чие законодателство важи. Знам само, че немците няма да ме излъжат.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Todd   
Дата:   30-11-11 11:31

Капаро се не връща !!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 11:32

Току-що получих отговор България Еър. Цитират ми чл.71,ал.1, в която са изброени случаите на отказ. Но ал.2 допуска и извън тези случаи, ако отказът е направен до 8 часа преди излитането.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 11:34

Е и кво?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: niki_s   
Дата:   30-11-11 11:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Diandimov   
Дата:   30-11-11 11:53

Ако ти върнат парите ще те черпя една бира.

Както ти казах, при авиокомпаниите паричния поток върви само в една посока - отвън навътре.
Няма такива мошеници!

Колкото щеш алинеи им показвай, само ще си загубиш времето.

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Todd   
Дата:   30-11-11 11:55

И тия са учили само събиране по математика !! В часа по изваждане ги е немало !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 11:58

Говорих с жена ми, която работи в агенция за продажба на самолетни билети и тя ми казва така:
Зависи от тарифата, по която е закупен билета. Имя няколко вида тарифи и обикновено най-скъпата (най-високата)тарифа дава възможност за връщане на билета и получаване на парите. Следващите по-ниски тарифи връщат само летищни такси, а има и NON REFUNDABLE, при които гори всичко. Съответно те са и най-евтини....така че трябва да видиш и по коя тарифа ти е издаден билета...[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 12:03

bborissov, а жена ти може ли да каже как се тълкува това:
" Чл. 71. (1) Пътникът може да се откаже от договора за превоз и да получи обратно превозната цена в следните случаи:
а) (изм. - ДВ, бр. 70 от 2004 г.) при заболяване, включително и на член от семейството му, който ще пътува с него, установено от лечебно заведение;

б) при неспазване на разписанието за излитане на въздухоплавателното средство с повече от 60 минути;

в) при замяна на въздухоплавателното средство по тип.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г.) Пътникът може да се откаже от договора и извън изброените в предходната алинея случаи, но не по-късно от 8 часа преди излитането на въздухоплавателното средство. В този случай от заплатената превозна цена се удържа до 25 % от тарифата за превоз в едното направление.
Интересува ме най-вече удебеленото.
И тук никъде не се споменава за тарифи, промоции и др.под.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 12:10

mr_kras

Аз само исках да помогна [smile]
А и казах че тя работи в агенция за продажби на самолетни билити, което няма нищо общо със авиокомпании - нали разбираш? Което ще рече че не работи в системата на правораздаването и няма смисъл да я питам тези неща.

Дано успееш да си вземеш паричките, въпреки че много ме съмнява. Това е същото като онова с малките буквички под договорите, които никой не чете [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 12:17

bborissov, извинявай ако съм те засегнал. Действително ме интересува как прилагат тази алинея. Разбирам, че тя не е много близо до нещата.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 12:19

Няма нищо [smile]
Разбирам те и за това ти отговорих спокойно.
Дръж ни в течение как вървят нещата и дано имаш положителен резултат [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 13:43

Ако откажа (cancel) без причина вече купен билет от DELTA, KLM, Air France, тогава компанията ми прибира $150 cancelation fee (такса за отказване) и ми дава кредит за останалата сума, който мога да използвам до 1 година за друг билет. Примерно, ако билета е струвал $1000.00, получавам кредит от $850. Това е стандартна процедура, за която не трябва да се карам или боря.

Bulgaria Air е парньор на горе изброените компании. Би трябвало същите правила да се прилагат и за билетите, закупени от нея.


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   30-11-11 14:12

билетът е купен онлайн
преди да се потвърди и заплати се чекват едни условия , където пише всичко
не можеш да го купиш , ако не си съгласен с тях
в тези условия пише и за билетите и ако се анулират
обилновено трябва да има застраховка и уважителна причина (bолест и прочие)
зависи от самия тип билет
но електронните са non refundable ако са еconomy



Публикацията е редактирана (30-11-11 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 14:25

Точно за economy, non- refundable билет, закупен онлайн се отнася горното, което написах.

А ако си му добавил застраховка от около $20 и имаш уважителна причина, ще ти върнат парите напълно без гореописаните кредити и такси.

Онлайн имаш избора да купиш и напълно refundable билет, но цената е друга.

Кой вече купува билети по друг начион, освен онлайн? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   30-11-11 14:28

Кой вече купува билети по друг начион, освен онлайн?

в бг се купува масово от гишета

онова за делта и другите компании е така
но ер бг си има условия различни от тези
трябва да се симулира една покупка онлайн на същия и да се види какви са точно

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 14:40

Разбирам какво казваш.

Но логиката е проста. Превозвачите, които работят в партньорство би трябвало да са под едни и същи правила. Иначе Делта или KLM не биха могли да ме превозят с Bulgaria Air в никой участък от пътуването [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   30-11-11 14:41

Иначе Делта или KLM не биха могли да ме превозят с Bulgaria Air в никой участък от пътуването

стой та гледай [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-11-11 14:42

Абе изкарай медицинско, както ти казах, прибери си парите, що се набутваш в юридически процедури

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 14:43

Какво да гледам?

Делта не ме качва на Луфтханза, защото не са в една партньорска група [smilie5]



Публикацията е редактирана (30-11-11 15:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 14:46

Превозвачите, които работят в партньорство би трябвало да са под едни и същи правила.

Всяка комания си има нейни си правила при продажбата на билетите си, които нямат нищо общо с правилата на компаниите, ползващи т.н. "блок места" в полета и [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 14:54

Интересно тогава защо няма разлика в правилата при продажба на билети за гореизброените компании + още други ?


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 14:57

Идея нямам, но това за което говориш са блок места в полета на друга компания. Това са договорености между двете компании, но не значи че ако си купиш билети от едната и от другата те ще са с еднаква стойност и еднакви условия за връщане (за една и съща дестинация разбира се)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 15:19

bborissov, цените са различни, но условията по категориите билети/тарифи са еднакви. По едно време европейците вземаха по-ниски cancelation fees, но преди около 2 години ги уеднаквиха (за съжаление)



Публикацията е редактирана (30-11-11 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 16:08

fast_eyebrow, искам по нормален, цивилизован и законен начин да реша въпроса. Иначе почваме да се надлъгваме.
Малко развитие по случая. На моя въпрос защо не прилагат разпоредбите на чл.71, ал.2 получих следния отговор:
"Здравейте,
Моля да вземете в предвид , че в предходната алинея са посочените условията както следва:

Чл. 71. (1) Пътникът може да се откаже от договора за превоз и да получи обратно превозната цена в следните случаи:
а) при заболяване, включително и на член от семейството му, който ще пътува с него, установено от здравно заведение;
б) при неспазване на разписанието за излитане на въздухоплавателното средство с повече от 60 минути;
в) при замяна на въздухоплавателното средство по тип.


При закупуване на билет от нашата страница преди заплащане на сумата всеки пътник приема условията по определената тарифа отнасяща се цената.
Изпращам Ви също така условията по Вашата тарифа.

PE.PENALTIES
CANCELLATIONS

TICKET IS NON-REFUNDABLE.
NOTE -
FOR NON-REFUNDABLE TICKETS THE YQ SURCHARGE
WILL NOT BE REFUNDED.
CHANGES

BEFORE DEPARTURE
NOTE -
FOR REISSUE / REVALIDATION / REROUTING /UPGRADE
-CHARGE EUR 50 / GBP 50 / CHF 100.
CHILD/INFANT DISCOUNTS APPLY.
CHARGE APPLIES PER TRANSACTION.
FARE CAN BE UPGRADED TO ANY HIGHER FARE.
REISSUE /REVALIDATION /REROUTING/UPGRADING/
MCO ISSUANCE MUST BE MADE IN ONE TRANSACTION
AT THE SAME TIME.
THE NEW FARE BASE MAY BE ANY FB CARRIER FARE.
THE NEW AMOUNT MUST BE CALCULATED USING
CURRENT AND APPLICABLE FARE IN EFFECT AT
TIME OF REISSUE UNDER FOLLOWING CONDITIONS-
- NEW FARE HAS TO BE EQUAL OR HIGHER THAN
PREVIOUS TICKETED FARE.
FOR NO - SHOW-
-CHARGE EUR 30 / GBP 30 / CHF 45
NOTE-
NO-SHOW FEE APPLIES IN ADDITIONAL TO THE
REBOOKING FEE.
EXCEPTIONS-
- NO SHOW IS NOT PERMITTED
FOR YPROM FARE BETWEEN SOF-LON AND BETWEEN BG-ES
- NO SHOW FEE 90CHF/60EUR FOR UPROM FARES
BETWEEN ZRH AND SOF/BOJ/VAR/ATH/BUH/TIA/SKP
- NO SHOW FEE BETWEEN SOF AND FRA FOR YPROM FARES
- EUR60-
CHANGES

AFTER DEPARTURE
NOTE -
FOR REISSUE / REVALIDATION / REROUTING / UPGRADE.
-CHARGE EUR 50 / GBP 50 / CHF 100
CHILD/INFANT DISCOUNTS APPLY .
CHARGE APPLIES PER TRANSACTION.
FARE CAN BE UPGRADED TO ANY HIGHER FARE.
REISSUE / REVALIDATION/REROUTING/UPGRADING/
MCO ISSUANCE MUSTBE MADE IN ONE TRANSACTION
AT THE SAME TIME.
THE NEW FARE BASE MAY BE ANY FB CARRIER FARE.
THE NEW AMOUNT MUST BE CALCULATED USING
HISTORICAL AND APPLICABLE FARE IN EFFECT FIRST
ISSUE TIME UNDER FOLLOWING
CONDITIONS-
- NEW FARE HAS TO BE SAME OR HIGHER THAN
PREVIOUS TICKETED FARE.
FOR NO-SHOW-
- CHARGE EUR 30 / GBP 30 / CHF 45
NOTE-
NO-SHOW FEE APPLIES IN ADDITIONAL TO THE
REBOOKING FEE.
EXCEPTIONS -
- NO SHOW IS NOT PERMITTED
FOR YPROM FARE BETWEEN SOF-LON AND
BETWEEN BG-ES
- NO SHOW FEE 90CHF/60EUR FOR UPROM FARES BETWEEN
ZRH AND SOF/BOJ/VAR/ATH/BUH/TIA/SKP
- NO SHOW FEE BETWEEN SOF AND FRA FOR YPROM FARES
- EUR60

За потвърждение по условие на тарифата по билета е достатъчни писмено потвърждение по имейл в свободен текст.
Очакваме Вашият отговор.
С пожелание за успешен ден.

Best regards,
Gabriela Koeva

Call Center Bulgaria Air"


Правописните грешки не са мои, директно пейстнах целия текст.
Моят отговор към техния отговор:
"Здравейте,
Моля да прочетете пълния текст:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г.) Пътникът може да се откаже от договора и извън изброените в предходната алинея случаи, но не по-късно от 8 часа преди излитането на въздухоплавателното средство. В този случай от заплатената превозна цена се удържа до 25 % от тарифата за превоз в едното направление.
Болднатото е от мен. А общи условия, които противоречат на Закона, предполагам знаете, че са невалидни."

Последното от мен е изпратено в 11,30 ч. и досега нямам отговор.
Линк към общите условия на сайта им

На трета страница:
"2.5 Противоречие със закона
В случай на несъответствие между приложимия закон и тези Общи условия за превоз, ще се прилагат разпоредбите на приложимия закон.
В случай, че някоя от разпоредбите на тези Общи условия за превоз е нищожна, съгласно съответния приложим закон, това не засяга действието на останалите разпоредби."

Стана малко дълго, но нямаше начин.


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 16:17

mr_kras: Формално погледнато изглежда имаш основания да заведеш дело, дерзай.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   30-11-11 16:35

Формално погледнато ще се оправят без дело.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 16:43

Дано, но се съмнявам.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 16:53

Почнал съм ги, ама малко се умълчаха. Една дама от ГД ГВА така и не можА смислено да ми обясни защо тази алинея не се прилага за low cost полетите.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: promis   
Дата:   30-11-11 16:58

Мога да ти кажа, защо не се прилага. Причината е, че авиокомпаниите прилагат процедурата "Ако мине". Ами, не мина... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   30-11-11 18:17

Всяка тарифа си има правила при промяна/отказ. Всяка авиокомпания продава nonrefundable и nonchangeable билети с милиони. Т.е. те няма доброволно да ти върнат нищо.
Ако решиш да се позовеш на закона за въздухоплаването, ще трябва да ги съдиш (с неизвестен за мен успех и продължителност). Принципно доколкото знам, ако договора, които си подписал (в случая купувайки билета) противоречи на закона, в сила е закона, не договора. Аз обаче не съм адвокат.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ejel   
Дата:   30-11-11 18:40

mr_kras, билетът е очевидно non-refundable, т.е. парите за него не се връщат. Aко е бил refundable (има възможност да се върнат), работата е друга, но цената му щеше да е МНОГО по-различна.

Наскоро купувах подобен non-refundable билет и изрично попитах, ако реша да не го ползвам, какво биха ми изплатили. Отговорът беше, че за билет от 250, със зор могат да възстановят към 50.

Та така, you get what you pay for, както се казва.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: b0bb0   
Дата:   30-11-11 19:41

Да де, non-refundable, ама закона не казва ли друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   30-11-11 20:37

Хилядите non-refundable билети дето ги продават да не излязат изведнъж невалидни? Според мен само със съд имаш някакъв шанс. Ако заинтересуваш омбудсмана може би също (щото това е повсеместна практика и ако е незаконна ще стане много интересно)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   30-11-11 21:17

Добре де, не я разбирам тази работа. При покупката се съгласяваш с факта, че не можеш да върнеш в билета и това е отразено в цената му. След това претендираш да го връщаш? На какво отдолу?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 22:11

Честно казано нямам спомен когато купувах билета през сайта да съм потвърждавал съгласие, освен ако не е било някой чекмарк. Но има два момента:
- по-горе съм дал линк към собствените им Общи условия, където няма нищо по въпроса;
- дори и да има, то противоречи на закона и така става невалидно.
Може ли търговец да продаде стока и да каже "Не давам гаранция щото е на по-ниска от обичайната цена."
В крайна сметка има закон, който те са длъжни да спазват.
Бих задал и такъв въпрос. Авиокомпаниите като са започнали да осъществяват дейността си също са се съгласили да спазват законите на България, дори и тези, които ще се появят впоследствие. Нека да ги спазват.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   30-11-11 22:26

Ясно! Щото нямаш спомен си искаш парите. Успех ти желая.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   30-11-11 23:54

ejel, парите за non-refundable, economy билет не се връщат (ако не си купил застраховка/иншурънс), но ти се дава кредит за друг билет. Това става в случай, че си промениш датата на полета или я отмениш напълно. Удържат таксата за промяна/ cancelation fee и останалите пари можеш да използваш за нов билет до една година. Ако билетът ти е струвал 250, а cancelation fee е 200, тогава имаш кредит от 50, който можеш да използваш при покупката на нов билет.

Ако аз имам билет за $500 от изброените по-горе компании, примерно с DELTA, non-refundable, economy и купен online, и реша да го сменя или откажа, тогава ми удържат $150 и получавам кредит от $350, който да използвам за друг билет, който важи до 1 година.

Това не е директно връщане на пари, а даване на кредит за нов билет. [smilie5]

Условието важи при всички партньори от групата, би трябвало да важи и при Bulgaria Air. Много ще се учудя, ако не е така.

п.п. В случай на уважителна причина, получавам пълен кредит, т.е. не ми удържат cancelation fee.


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-11 10:11

Asahi, вероятно по-малко от 1% от простосмъртните имат гениалните ти способности. Аз не съм в този 1% и ще търся правото си независимо от мнението ти. Между другото си спомням, че беше против протестите срещу автоматичното преподписване на договорите с мобилните оператори. Но както виждаш дори и гениите биват опровергавани от живота.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Diandimov   
Дата:   01-12-11 10:20

Най много могат да ти върнат пари под формата на кредит.

Тоест, ако билета струва 250 кинта, след отказа те глобяват 100 и ти връщат 150 под формата на кредит. С който можеш да си купиш друг билет в рамките на една година.

Не виждам начин да можеш да си вземеш парите които си дал кеш обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-11 10:45

Диане, аз не оспорвам,че трябва да платя някаква наказателна такса. Но от около 360 лв. да ми връщат 80, си е обирджийство. При положение, че първото ми запитване беше 3 мес. преди първия полет. Имат предостатъчно време да го продадат отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Diandimov   
Дата:   01-12-11 10:56

Това дали имат време да го продадат си е вътрешна работа на компанията.
Не лежи на тая кълка.

Купил си го non refundable и не можеш да очакваш много.
Ми ако кажат че глобата ти е 280, пак ти връщат само 80.

Авиокомпаниите чудеса правят, но пари назад не връщат, имам горчив опит.

От Делта не ми върнаха 550 долара, хем ставаше дума за измама.
И на кредитната карта с която бях купил билета въртях да анилират транзакцията, и нищо.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-11 11:56

Нямат наяждане казваш.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   01-12-11 14:00

mr_kras: Асахи е пацифист и е против всякакви протести по принцип.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-11 16:14

Или по-скоро като бурен - от една тема, ако го отскубнеш, в 2-3 вече ще е налазил.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: 4given   
Дата:   01-12-11 17:32

Нямах време да изчета цялата тема, но единственият вариант по принцип е да имаш застраховка, купена заедно с билета + медицинско. Дори тогава може да ти дадат кредит.
Ако сте купили non-refundable билети, няма как да ти върнат парите.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: dessisslawa   
Дата:   01-12-11 17:43

Крас, а не те ли урежда смяна на датата на полета?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-11 18:16

Деси, не. Ако беше така, нямаше проблем, правили сме го.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ценослав   
Дата:   01-12-11 18:22

Боже, да ви имам промлемите, дето една седмица ги дискутирате.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ejel   
Дата:   01-12-11 18:33

Sunnyshot, говориш за DELTA, където в Terms and conditions при отказ пише това:

Validity:
Valid for travel ORIGINATING in the United States, U.S. Virgin Islands, Puerto Rico, and Canada, regardless of where the eTicket is purchased.

T.e. говорим си за пътуване, което започва в САЩ, на делтаджийски билет, което ще рече (примерно) тръгваш от САЩ, кацаш в Лондон, Париж, Рим... (делтаджийски летища) и продължаваш с Bulgaria Air, която е част от групата...

Тук май става дума за полет в Европа – от какъв зор ще ти важат делтаджийските правила?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   01-12-11 19:37

Има раздвижване по случая. След като ги помолих да потвърдят, че не са компетентната администрация по случая - цитат от писмото ми:
"С Ваш № ..... / 21.10.2011 г. Вие отговаряте, че не сте компетентната администрация по случая. Цитираният от мен чл.71, ал.2 е от Закона за гражданското въздухоплаване, чийто изпълнител е министърът на транспорта, информационните технологии и туризма. Ако продължавате да настоявате, че не сте компетентната администрация по случая, ще се обърна към Министъра за информация на кого е възложил тези свои правомощия."
ГД ГВА все пак се раздвижи и днес е изпратила писмо до Главния Изп. Директор на България Еър. Точен цитат на част от писмото:
"Моля за Вашата проверка и становище относно начина, по който е била определена сумата за връщане по неизползвания билет и прилагането на разпоредбите на чл.71, ал.2 от Закона за гражданското въздухоплаване в случая.
За резултатите от проверката и становището от страна на авиокомпания България Еър моля да ни информирате в спешен порядък до 07.12.2001 с копие до заинтересуваната страна."
Така че ще чакам до 07.12.2001 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: promis   
Дата:   01-12-11 21:44

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: LTG   
Дата:   01-12-11 21:47

Отиваш на доктор 1 седмица преди пътуването и си вадиш медицинско, че имаш брутални хемороиди и не можеш да седиш и следователно да пътуваш със самолет.
Това е действителен случай, при който са върнати парите на 100%.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-12-11 02:52

ejel, да ти отговоря - важат, защото всеки има бизнес интерес да важат [smilie5]

Извадила си горното за презокеанските полети, но то не е всичко. Билет с Делта мога да си купя и без пътуването да започва в САЩ. Мога да пътувам с Делта само от Барселона до Хамбург например. Или от Амстердам до Прага и обратно. Всичко в Европа, с различни превозвачи, но под един стандарт.



Публикацията е редактирана (02-12-11 03:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sunnyshot   
Дата:   02-12-11 03:34

Ето веднага щракам една примерна покупка от Амстердам до Прага и обратно:

ПРАВИЛАТА ЗА ТАРИФАТА

Забележи:

AREA
THESE FARES APPLY
BETWEEN EUROPE AND TLV
BETWEEN EUROPE AND RUSSIA EAST OF THE URALS
BETWEEN EUROPE AND EUROPE.
CLASS OF SERVICE
THESE FARES APPLY FOR ECONOMY CLASS SERVICE.
TYPES OF TRANSPORTATION
THIS RULE GOVERNS ROUND-TRIP FARES.
FARES GOVERNED BY THIS RULE CAN BE USED TO CREATE
ROUND-TRIP/CIRCLE-TRIP/OPEN-JAW JOURNEYS.

PENALTIES

CHANGES

BEFORE DEPARTURE
CHARGE EUR 50.00.


Оказва се че глобата е само 50Е [cool]

БИЛЕТЪТ:

You selected these flights:OUTBOUNDThu 22 Dec 2011| 6:55amAMSto 8:30amPRG| Nonstop| KL 13511 Show DetailsHide Details
6:55am AMS 8:30am PRG Nonstop1h 35m KL 13511Economy (E) View Seats
Operated by:
1KLM Cityhopper

Thu 22 Dec
Departs: 6:55am from Amsterdam, Netherlands(AMS)

Arrives: 8:30am in Prague, Czech Republic(PRG)

Fokker 70 | View Seats

Economy (E)Meal Services
KL 13511
1h 35m


RETURNThu 05 Jan 2012| 11:50amPRGto 1:25pmAMS| Nonstop| KL 31241 Show DetailsHide Details
11:50am PRG 1:25pm AMS Nonstop1h 35m KL 31241Economy (N) View Seats
Operated by:
1Czech Airlines

Price per passenger: €59.00 (EUR)
Taxes/Fees: €120.14 (EUR)
Subtotal per Passenger: €179.14 (EUR)
Total for all passengers (1): €179.14 (EUR)


View change & cancellation policies.
This ticket is non-refundable.

If your itinerary qualifies for trip insurance, you will be able to add it before you purchase your ticket.

[smilie10]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: jester   
Дата:   15-06-12 18:28

mr_kras,

от 12 години работя в туризма с малко прекъсване. Имам безкрайно дълъг поглед върху развитието на авиокомпаниите и това как се промени изцяло т.нар. гражданско въздухоплаване. Мога да пиша много по темата, но нямам времето за това, а и в крайна сметка това няма да ти помогне особено.

Най-вероятно и би трябвало, по време на резервационния процес в системата на България Еър да е имало място, където е пишело, че конкретната тарифа е NON-REFUNDABLE. Дали е било чекбокс, някакви условия с малки букви, все тая. Най-вероятно си се съгласил неволно с условията. Ако е така, не можеш да се позовеш на никакъв закон, на никакви общи условия. Законът е рамката, която не важи, ако има конкретни, приети от двете страни договорки, дори те да се различават от законовите разпоредби. Ще ти върнат не летищните такси, а само т.нар. горивни такси, наричани в нашия бизнес YQ такси, които са в този размер - около 30лв, в твоя случай.

Страсбург, онбудсман, министри - не си губи времето. За съжаление ще изгубиш.

Ако имаш основателна причина да смяташ, че си бил подведен, че в сайта никъде с нищо не си се съгласявал, че не си бил адекватно предупреден, и т.н., вземи си адвокат и ги съди. Лошото е, че България Еър е на ТИМ, което прави делото много трудна работа.

Не че не е възможно да осъдиш ТИМ, просто ще е жив финансов мазохизъм.

Иначе че от всички компании, България Еър са най-неадекватни, безспорен факт, но това е положението.

Бъди здрав и просто ги преживей тия 300 лв. Нервите са ти по-важни.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Krassy   
Дата:   15-06-12 18:33

Темата е от преди половин година [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: guesswho   
Дата:   15-06-12 18:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Krassy   
Дата:   15-06-12 19:14

ха ха ха :)

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Myth   
Дата:   15-06-12 19:36

jester, е как така ще бъде сключен договор, който противоречи на закона бре. И към останалите, за какви правила на авиокомпанията или общи правила и т.н. и т.н. има си закон и всичко извън него е незаконно, в случая дори да се съгласите с договор, че парите от билета ви не могат да се върнат, то този договор е НЕЗАКОНЕН.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   15-06-12 19:53

по-скоро човека да каже какво е станало, отколкото да дават съвети. Иначе моя съвет е - застраховка и някакви уважителни причини, медицинско примерно

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 21:32

Изненадах се като си видях темата.
Да, отказах се поради причините, описани от jester.
Дълго ще е да описвам всичко, но ще се постарая да е по-кратко. Та, първо писах писмо до Комисията за защита на потребителите (КЗК). След като мина без отговор, се обадих по телефона на г-жа Емилия Елчинова от КЗК. Каза ми, че са препратили писмото ми до Главна дирекция гразданска въздухоплавателна администрация (ГД ГВА). Там една дама ми обясни, че са върнали отговор до КЗК, а на мен не са пратили, защото не знаели адреса. Адреса ми се виждаше много на писмото от КЗК до ГД ГВА.
Първо получих следния неофоциален отговор на мейла:
"Чл. 71, ал.2 от Закона за гражданското въздухоплаване се прилага в случаите, когато дадени тарифи за пътувания с различните авиокомпании разрешават или допускат частично или пълно възстановяване на суми по неизползвани отсечки или билети.
Във Вашият случай е приложена силно занижена промоционална тарифа с фиксирани дати за пътуване без възможност за частично или пълно възстановяване на каквито и да е било суми по билета, освен част от неизползваните пътнически такси, което ви се предлага от авиокомпанията.
ГД ГВА няма правомощията за намеса или контрол в търговската и ценова политика на българските и чуждестранните авиокомпании. Цените на авиокомпаниите се определят на свободен пазарен принцип, през различните сезони, от самите тях."
В разговор по телефона попитах къде в Закона се споменава, за ограничения в прилагането на чл.71,ал.2. Поспорихме и на тема що е това ценова пполитика и права на пътника. Накратко, аз изтъквам, че не оспорвам цената на билета, а търся правата си по Закона. Тя ми обяснявааше, че това било вмешателство в ценовата политика на авиокомпанията. Накрая й заявих, че все пак искам официален отговор от тях.
И така изпратиха ми техния отговор, в който сами си противоречаха. Точни цитати от него:
"Представения в жалбата случай не попада в обхвата на Регламент 261/2004 и следователно е извън правомощията на ГД ГВА.
В тази връзка КЗП следва да разреши случая по общия ред съгласно Закона за защита на потребителите.
В случая при закупуването на билета, който представлява договор между пътника и авиокомпанията, са били представени условията по същия, които пътникът се е съгласил да приеме след като реално е закупил билета. На самият документ на билета е изписано, че не подлежи на възстановяване на суми по него.
ГД ГВА не се занимава по същество с условията по прилагането на условията по тарифите за превоз на пътници и товари на авиокомпаниите и не може да им влияе или налага вмешателство в търговската им политика.
На основание гореизложеното, в рамките на правомощията на ГД ГВА, считаме случая за приключен."
От една страна твърдят, че случаят е извън правомощията им, но в същото време изказват становище.
Върнах отговор на ГД ГВА като им писах, че искането ми за възстановяване на сумата не е вмешателство в търговската политика на авиокомпанията, а е мое право по закон и че Общите условия на авиокомпанията са неприложими, ако противоречат на Закона. Малко по-късно ГД ГВА изпрати писмо до Bulgaria Air за становище по случая. Техният отговор беше пак в смисъл, че щом съм се съгласил с Общите условия, нямам право да искам връщане на сумата. Конкретно се позоваха на чл.10.1:
"10.1 Въздушният превозвач връща сумата , платена за билета или за неизползваната част от него , съгласно приложимите тарифи, както следва :
10.1.1 на лицето , чието име е изписано в билета , или на лицето , което е заплатило билета - след представяне на убедителни доказателства за извършено плащане .
10.1.2 на лицето , заплатило билета или на посочено от него лице, ако билетът е бил заплатен от лице, различно от пътника, чието име е изписано в билета , и в билета е посочено ограничение за възстановяване на платеното.
11
10.1.3 С изключение на случаите на загубен билет, връщане на платеното се извършва само когато на превозвача бъде предаден билетът и всички неизползвани полетни купони."

Интересна беше кореспонденцията ми с инфо центъра на Bulgaria Air след първото ми запитване:
"Здравейте, по условие на издадения Ви билет при анулация от Ваша страна се възстановява част от летищните такси в размер от 81.34 лева.
Сумата се възстановява по картата , с която е закупен билета след писмено потвърждение от Ваша страна .
Моля потвърдете анулацията.

Аз:
"Здравейте,
Моля да ми разясните какво точно разбирате под писмено потвърждение и ако е писмо на хартиен носител да ми посоччите точен адрес, на който да го изпратя. Също така ме интересува защо не прилагате разпоредбите на чл.71, ал.2 от Закона за гражданското въздухоплаване, съгласно който можете да ми удържите до 25% от заплатената от мен цена в едното направление.
Поздрави"

Bulgaria Air:
"Здравейте,
Моля да вземете в предвид , че в предходната алинея са посочените условията както следва:
Чл. 71. (1) Пътникът може да се откаже от договора за превоз и да получи обратно превозната цена в следните случаи:
а) при заболяване, включително и на член от семейството му, който ще пътува с него, установено от здравно заведение;
б) при неспазване на разписанието за излитане на въздухоплавателното средство с повече от 60 минути;
в) при замяна на въздухоплавателното средство по тип.
При закупуване на билет от нашата страница преди заплащане на сумата всеки пътник приема условията по определената тарифа отнасяща се цената.
Изпращам Ви също така условията по Вашата тарифа."

Аз:
"Здравейте,
Моля да прочетете пълния текст:
(2) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г.) Пътникът може да се откаже от договора и извън изброените в предходната алинея случаи, но не по-късно от 8 часа преди излитането на въздухоплавателното средство. В този случай от заплатената превозна цена се удържа до 25 % от тарифата за превоз в едното направление.
Болднатото е от мен. А общи условия, които противоречат на Закона, предполагам знаете, че са невалидни."

След последното ми писмо Bulgaria Air прекратиха кореспонденцията си с мен.
Това е в общи линии. Явно обаче съм ядосал авиокомпанията, че дори и тези 80 лв. не възстановиха. И както вече писах отказах се не защото мисля, че са прави, а щеше да е излишно хабене на нерви и пари с неясен изход.
Само да допълня, че ГД ГВА за мен са абсолютно некомпетентни и защитават интересите на авиокомпаниите. Не ми се мисли как си изпълняват задълженията по отношение безопасността на полетите.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   15-06-12 21:39

"Автор: mr_kras
Дата: 01-12-11 10:11

Asahi, вероятно по-малко от 1% от простосмъртните имат гениалните ти способности. Аз не съм в този 1% и ще търся правото си независимо от мнението ти. Между другото си спомням, че беше против протестите срещу автоматичното преподписване на договорите с мобилните оператори. Но както виждаш дори и гениите биват опровергавани от живота."

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 21:56

Автор: asahi
Дата: 12-06-12 13:51

Аз и в тази тема да се оплача. Изтрещех се с коллото и си понатъртих раменната става, че даже и с лакът си натъртих ребрата отляво.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   15-06-12 22:45

Благодаря, че си загрижен. Вече съм по-добре - мога да си отвярям и затварям вратата на колата с ранената ръка, даже и бира вдигам. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 22:51

Радвам се за теб. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: orlindraganov   
Дата:   15-06-12 22:54

Виж в закона има референции към европейски документи, дето точно с отказ от пътуване се занимават...

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   15-06-12 23:07

orlindraganov, досега съм виждал само за случаи на забавен или неосъществен полет по вина на авиокомпанията или други причини (метеоусловия, заплаха от тероризъм и т.н.). И се третират права като осигуряване на хотел, храна и др., алтернативен транспорт. Ако знаеш нещо по-конкретно ще съм благодарен.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   15-06-12 23:20

като цяло положението е мътна и кървава, дори в Европа. Щото вече цената на билета се дели на тарифа, fuel surcharge и такси. И за късите полети тарифата е примерно 10 евро, останалото е fuel surcharge. А по закона fuel surcharge не е част от тарифата, не се споменава, и те си го задържат.
Допреди няколко години ако се откажеш от non refundable билет, ти връщаха таксите и fuel surcharge, сега ти връщат само таксите.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sirkhann   
Дата:   15-06-12 23:22

Грозна история [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   15-06-12 23:40

След 11.09 бизнесът им не е същия.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   15-06-12 23:47

всичко това естествено е изгодно на авиокомпаниите. Преди време от ЕС ги задължиха да обявяват цялата цена в рекламите и по време на купуването на билета, защото дотогава се обявяваше само тарифата, а цялата цена излизаше чак накрая. И беше пълно с реклами от сорта на "летете до ХХХ само за 1 евро". Не знам дали има планове да ги задължат fuel surcharge да се третира като част от тарифата.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Djogata   
Дата:   15-06-12 23:47

Айде бе, не им бил същият бизнесът... Вярно, не е същият, а сигурно двоен, и производителите на самолети не могат да насмогнат на поръчки.

Ако имат проблеми някои компании, това не е поради липсата на пътуващи, а поради много силната конкуренция. Луфтханза примерно успяха да изкарат Малев от бизнеса чрез ценови натиск, същото направиха и Norwegian с две сравнително малки скандинавски компании, като са на път да постигнат същото и със SAS.
Преди 4-5 години полет между София и Копенхаген струваше средно 600 лева, сега е към 400, а миналата година, когато Луфтханза чрез Австрийските играеха на дъмпинг, беше 300-350 лева.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: sirkhann   
Дата:   15-06-12 23:48

Едно приятелче от ГДВ днеска тъкмо ми снесе, че било пълна лудница от полети, не смогвали. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   15-06-12 23:49

Печалбите им са паднали и това ги кара да не са щедри в обезщетения и връщане на пари. За горивата се сещаш също.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   15-06-12 23:56

Няма нищо общо с 11.09, а с повишаването на цените на петрола. Това започна, за да могат да обявяват една цена, примерно "летете до Лондон за 200 евро + fuel surcharge", а не да променят цената всяка седмица 200, 205, 210... Променяха само fuel surcharge според повишаването на цената на петрола. Обаче когато преди време цената на петрола спадна, компаниите НЕ свалиха fuel surcharge. Сега цената на петрола е сравнително постоянно висока, но явно имат изгода от тази сенчеста схема и не преизчисляват тарифите според цената на петрола.
Съвсем между другото, в Бразилия отскоро по закон fuel surcharge е премахнат от билетите, започващи от страната, можело значи.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   16-06-12 00:01

След 11.09 беше як спек. Не е задължително да го помните.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   16-06-12 00:03

Седмица след разрушителните атентати в САЩ големите международни компании калкулират своите пропуснати ползи и правят мрачни прогнози за бъдещите си финансови резултати. Най-засегнатият икономически сектор логично е авиационната индустрия. Загубите, регистрирани през миналата седмица, се изчисляват на 10 млрд. долара, като тенденцията е те да продължат да се увеличават. Експерти от бранша прогнозират съкращаване на поне 100 хил. работни места в авиокомпаниите по цял свят, предаде Ройтерс.

Има и още.


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: neuromancer   
Дата:   16-06-12 00:13

Беше спек, ама много вода изтече оттогава и сега няма нищо общо с онова време, освен мерките за сигурност по летищата. Освен това по време на кризата 2009 беше доста изгодно да се лети, авиокомпаниите правиха всякакви промоции, след това нещата се възстановиха до старото положение.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Djogata   
Дата:   16-06-12 00:13

Е, и к'во са 10 милиарда долара? Цената на 100 нови самолета, няма и толкова.
На година самолетната индустрия произвежда по 2-3 хиляди нови самолета. Че за една финансова година няколко авиокомпании са отбелязали нулева печалба вместо десетина процента, няма какво да ги мислим. За сметка на това малко след 9/11 се появиха лоу-кост компаниите, цените паднаха и всичко живо се юрна да пътува със самолет, напомпвайки здраво пътникопотока и оборотите, и създавайки куп работни места. На летище София трафикът е с над 50% по-голям отколкото преди 9/11.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   16-06-12 00:14

10 милиарда за първата седмица, Джога.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Djogata   
Дата:   16-06-12 00:19

Асахи, фактите са факти - тогава не фалираха много компании, а малко след това се пръкнаха купища нови, и броят на пътниците експлодира. Не ми е жал за авиокомпаниите, с изключение на това, че предпочитам да не фалират много-много, за да остане сегашното положение на силна конкуренция и евтини полети.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   16-06-12 00:30

Ако свалянето на цените е за сметка на безопасността, става ужасно. А точно такъв скучай гледах тия дни по NG. За да спестят време (пари) при ремонта на DC-10 сваляли двигателите с мотокар. В дадения случай пукват една конзола, която два месеца по-късно се къса при излитане. Загиват всички на борда.
А по моя случай, в закона пише "превозна цена", без да е дефинирана точно. Би следвало да включва всичко. Но и в тоя случай недомислено.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.