Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 09:12

Анулираме двупосочен самолетен билет за пътуване на сина ми. От авиокомпанията отговарят, че ще възстановят само летищните такси. В закона за гражданското въздухоплаване чл.71, ал.2 пише:
"Пътникът може да се откаже от договора и извън изброените в предходната алинея случаи, но не по-късно от 8 часа преди излитането на въздухоплавателното средство. В този случай от заплатената превозна цена се удържа до 25 % от тарифата за превоз в едното направление."
Обърнах се към КЗП за мнение и евентуално съдействие по случая. Оттам ме препратиха към ГД ГВА, които от една страна отказват да са компетентни по случая, но все пак изразяват мнение, че нямам право да ми бъде върната по-голяма сума.
Въпросът ми е към хората, които често ползват авиотранспорт да споделят опит или към компетентни.
Може лек спам за тонус, но без значителни отклонения от курса.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: asahi   
Дата:   30-11-11 09:17

Коя е компанията? Какви са клаузите по договора? Нещо от рода на "Съгласявам се с общите условия, публикувани еди-къде си"?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 09:42

Компания - Bulgaria Air. Билета е електронен и няма изписани общи условия. На сайта им има общи условия, но там няма записан подобен случай. Обаче има точка:
"В случай на несъответствие между приложимия закон и тези Общи условия за превоз, ще се прилагат разпоредбите на приложимия закон."
Затова се позовавам на чл.71, ал.2 от ЗГВ, който съм цитирал.
Задавам въпроса от гледна точка правата на потребителя, гарантирани от този закон. Дори и да запишат друго в общите си условия, то е невалидно, щом противоречи на закона.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: navy   
Дата:   30-11-11 09:51

Тормоз докрай [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 09:57

Това съм почнал. Ама как си прехвърлят топката.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: navy   
Дата:   30-11-11 10:02

Използвай тяхното оръжие срещу тях.
ЛЪЖИ, в смисъл казвай, че едните са казали, че това е в компетенцията на другите, т.е. тези, с които говориш в момента. Те няма как да знаят това...
Тормоз докрай за да се научат, че хората вече умеят да си търсят правата.
Когато вземат пари свалят гащи, а като се наложат да задържат клиент, но да върнат пари се правят на български цигани...
Така че тормоз докрай :)
Днес ще е трудно, утре ще е по лесно, в един момент ще се научат [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Diandimov   
Дата:   30-11-11 10:07

Авиокомпаниите са абсолютни задници.
Кръв повръщат, пари не връщат!

Знам го от опит.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: fast_eyebrow   
Дата:   30-11-11 10:16

Едно медицинско, че има остро вирусно заболяване, напр. грип и ти връщат парите. Аз така съм правил

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 10:21

Navy, първо се обърнах към КЗП, оттам препратиха на ГД ГВА. Те им върнали отговор на 10.11, че не са компетентни. На 27.11 питаме КЗП какво става, отговарят чакайте отговор от ГД ГВА, без да ни съобщят, че вече са получили такъв. Вчера звъня в ГД ГВА и една дама ми казва - отдавна сме отговорили. А защо не изпратихте и на мен?, питам. Не Ви знаем e-mail-a. После виждам, че e-mail-a е написан на видно място в писмото до тях. БГ обслужване.
Диане, сигурно е така, ама лесно няма да ги имат. Засега обмислям да се обърна към министрите им, после ще видим разни потребителски организации, омбудсман, по-нататък европейски институции и накрая съд.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 10:23

fast_eyebrow, защо да е така? Уведомяваме ги около три месеца предварително, че искаме да анулираме билета, който е двупосочен. Имат предостатъчно време да го пуснат в продажба отново.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 11:07

mr_kras: Наскоро синът на приятелката ми, който учи в Холандия, искаше така да сторнира един билет, оказа се, че глобата му ще бъде 122 евра, при положение, че самият билет е около 150. Точно с Булгария Еър.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: jivkojj   
Дата:   30-11-11 11:22

Не искам да вземам страната на авиокомпания, още повече пък на Булгария Еър, но обикновено при закупуване на билета предлагат и застраховка в склучай, че искаш да анулираш билета или не може да летиш по някаква причина, което практически е същото.
За евтини билети аз не вземам такава застраховка, с ясното съзнание какво може да се случи, но за по-скъпите - жертвам малко пари, но пък съм спокоен.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 11:23

ivodam, а на какво основание. А на мен ми бяха отговорили, че ще върнат 80+ лв летищни такси.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 11:27

mr_kras: Ми никой не пише основания. Аз му купувам на младежа билетите през един немски сайт, т.е. нямам пряк контакт с Булгария Еър и изобщо не знам какви са регулациите и правилата в такъв случай и чие законодателство важи. Знам само, че немците няма да ме излъжат.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Todd   
Дата:   30-11-11 11:31

Капаро се не връща !!!

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 11:32

Току-що получих отговор България Еър. Цитират ми чл.71,ал.1, в която са изброени случаите на отказ. Но ал.2 допуска и извън тези случаи, ако отказът е направен до 8 часа преди излитането.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: ivodam   
Дата:   30-11-11 11:34

Е и кво?

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: niki_s   
Дата:   30-11-11 11:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Diandimov   
Дата:   30-11-11 11:53

Ако ти върнат парите ще те черпя една бира.

Както ти казах, при авиокомпаниите паричния поток върви само в една посока - отвън навътре.
Няма такива мошеници!

Колкото щеш алинеи им показвай, само ще си загубиш времето.

[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: Todd   
Дата:   30-11-11 11:55

И тия са учили само събиране по математика !! В часа по изваждане ги е немало !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 11:58

Говорих с жена ми, която работи в агенция за продажба на самолетни билети и тя ми казва така:
Зависи от тарифата, по която е закупен билета. Имя няколко вида тарифи и обикновено най-скъпата (най-високата)тарифа дава възможност за връщане на билета и получаване на парите. Следващите по-ниски тарифи връщат само летищни такси, а има и NON REFUNDABLE, при които гори всичко. Съответно те са и най-евтини....така че трябва да видиш и по коя тарифа ти е издаден билета...[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 12:03

bborissov, а жена ти може ли да каже как се тълкува това:
" Чл. 71. (1) Пътникът може да се откаже от договора за превоз и да получи обратно превозната цена в следните случаи:
а) (изм. - ДВ, бр. 70 от 2004 г.) при заболяване, включително и на член от семейството му, който ще пътува с него, установено от лечебно заведение;

б) при неспазване на разписанието за излитане на въздухоплавателното средство с повече от 60 минути;

в) при замяна на въздухоплавателното средство по тип.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 85 от 1998 г.) Пътникът може да се откаже от договора и извън изброените в предходната алинея случаи, но не по-късно от 8 часа преди излитането на въздухоплавателното средство. В този случай от заплатената превозна цена се удържа до 25 % от тарифата за превоз в едното направление.
Интересува ме най-вече удебеленото.
И тук никъде не се споменава за тарифи, промоции и др.под.

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 12:10

mr_kras

Аз само исках да помогна [smile]
А и казах че тя работи в агенция за продажби на самолетни билити, което няма нищо общо със авиокомпании - нали разбираш? Което ще рече че не работи в системата на правораздаването и няма смисъл да я питам тези неща.

Дано успееш да си вземеш паричките, въпреки че много ме съмнява. Това е същото като онова с малките буквички под договорите, които никой не чете [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: mr_kras   
Дата:   30-11-11 12:17

bborissov, извинявай ако съм те засегнал. Действително ме интересува как прилагат тази алинея. Разбирам, че тя не е много близо до нещата.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Отказ от пътуване със самолет
Автор: bborissov   
Дата:   30-11-11 12:19

Няма нищо [smile]
Разбирам те и за това ти отговорих спокойно.
Дръж ни в течение как вървят нещата и дано имаш положителен резултат [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.