Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 16:41

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет на студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 16:41

Здравейте [smile]

Ще се опитам да си задам въпроса максимално разбираемо (не, 'щото ще питам нещо кой знае какво, а защото аз не знам как да попитам [smilie5] ). Предварително се извинявам за евентуални неточности.


Та, за какво става дума.
Аз уча в UK. Моят университет предлага възможността да отида за една година на обмен в партньор-университет в чужбина. Възможностите, които имам са няколко - Austria (Salzburg), Czech Republic (Brno), Finland (Helsinki), Malta (Malta), The Netherlands (Utrecht), Norway (Bergen), Hungary (Budapest), United States (няколко места, но на мен не ми се ходи толкова далече).

Много ми е лесно да кажа къде ми се ходи по-по-най, но преди това е редно да се запозная и съобразя с някои фактори. Разбира се, един от най-важните е стандартът на живот в дадената страна, говоря за финансовата страна.

Бих искала, стига да имате наблюдения, да ви помоля да споделите опит и мнение относно Австрия, Норвегия и Финландия. За другите що/годе съм наясно. Та, според вас, каква сума в дадените страни, би била нужна за студент на месец? Ще се опитам да поясня.

-Храна (не по заведения, ще си готвя)
-безалкохолни напитки
-интернет (ако не предоставят такъв)
-градски транспорт
-елементарни, дребни разходи

Наясно съм, че звучи ужасно общо, но ми се ще да имам поне някаква приблизителна, обща представа. Разбира се, относително е какъв начин на живот е свикнал да поддържа всеки, но все пак си мисля, че когато иска нещо, човек може и с 2 и с 200 :)

Изключвам разходите за квартира, сметки (университетите предоставят такава инфо и има как да си намеря цената). Същото се отнася и за учебници.

Просто се опитвам да добия най-обща представа за месечните си разходи, за да мога да си премисля приоритетите, да си направя сметката и да си организирам списъка с желанията (1во, 2ро, 3то).

Та, така.

Благодаря за отделеното време на всички [smile]




Ок съм с умерен, доброжелателен спам. [smilie25]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 16:42

Сега ще го изчета да видя дали има логика и колко запетайки съм изяла [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: CanoniO   
Дата:   10-11-11 16:55

Не мога да ти дам съвет, но поне да те похваля, че си грамотен млад човек, което напоследък е рядкост...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   10-11-11 17:05

Щурец, ако си с не кой-знае какъв бюджет, пропусни Хелзинки. Града е супер, уреден, чист... Обаче стандарта на живот е много восиок. Градски транспорт - около 5 евро за билетче, такситата също не са евтини. Продуктите в магазините не бяха от най-евтините... Алкохол и цигари. Алкохола изключително скъп, дори в магазините - бутилка водка беше 40 евро. Цигари - 5 евро за кутия. По заведения - алкохол 6-8 евро за 40 грама. Храната не е също евтина. Нормална вечеря за 6 човека - около 170 евро. Цените са от 2003 година.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: CyberGene   
Дата:   10-11-11 17:10

Аз доколкото виждам, тя пита за храна вкъщи, не по заведения. И без алкохол и цигари.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   10-11-11 17:14

CyberGene написа:

> Аз доколкото виждам, тя пита за
> храна вкъщи, не по заведения. И без
> алкохол и цигари.


Написал съм и за това. Цени точно не помня, а и не съм пазарувал, само поня, че за половин литър минерална вода платих в един супермаркет 1.5 евро. А понеже щуреца го познавам, и знам, че пуши, та затова съм писал за цигарите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: CyberGene   
Дата:   10-11-11 17:17

Понеже тя е позволила лекия спам, да карам тогава: ето един добър повод за отказване на цигарите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   10-11-11 17:18

Моите впечатления само като турист:

Норвегия - безумно скъпо дори и за обикновени неща.. дюнер за 25лв, супа за 40лв и т.н., дори и в магазините цените са поне х2 спрямо нормалните, а алкохола е също на много високи цени.
Градският транспорт 3-4евро за билетче. Най евтините хотели са по 100 евро на вечер.

Финлания - макар и столица Хелсинки не е чак толкова голям, сравнително скъпо, вечеря навън започва от 25-30евро нагоре, цените в магазините са малко по-нормални но по-скъпи от UK по спомени.

Австрия - хубава държава, с нормални цени като за западна Европа, в магазините евтино, в заведенията сравнимо с Германия например..

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: photo_liubitel   
Дата:   10-11-11 17:25

Финладия и норвегия са с безумно виск стандарт
Минимум по 2,5( за да не кажа по 3) в сравнение с Германия и австрия трябва да си го смяташ

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: photo_liubitel   
Дата:   10-11-11 17:27

.



Публикацията е редактирана (10-11-11 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:34

ovcharcheto_kalitko написа:

> Щурец, ако си с не кой-знае какъв
> бюджет, пропусни Хелзинки. Града е
> супер, уреден, чист... Обаче
> стандарта на живот е много восиок.
> Градски транспорт - около 5 евро за
> билетче, такситата също не са
> евтини. Продуктите в магазините не
> бяха от най-евтините... Алкохол и
> цигари. Алкохола изключително
> скъп, дори в магазините - бутилка
> водка беше 40 евро. Цигари - 5 евро за
> кутия. По заведения - алкохол 6-8
> евро за 40 грама. Храната не е също
> евтина. Нормална вечеря за 6 човека
> - около 170 евро. Цените са от 2003
> година.


Хей :)

1во, мерси за отговора. [smile]

Истината е, че най-много са ми легнали на сърце именно Берген и Хелзинки. Разпитвам, защото наистина ми се ходи там, но се убедих, че е нерентабилно да се вкарвам в прекалени лишения. И искам да го избегна. Важно е човек да се чувства добре.

Принципно, не е, като да съм без бюджет. Тук в UK например, карам с между 300 и 500 паунда на месец - зависи колко харча. То напоследък и не харча, защото живея в библиотеката [smilie18]. Това е без квартирата.

За алкохола - тук също никак не е евтин, но доста под 40 евро бутилката.

Цигарите - излиза, че мога да скоча до Хелзинки, за да пропуша пак [smilie18] Майтапа на страна - тук са по 6/7 паунда кутията.

Мислълта ми е, че се опитвам да си направя приблизителна сметка именно за месечен бюджет, тъй като има доста големи разлики в цените на общежитията. И като събера отделните нужни суми, се получават различни числа [smile]


[beer]



Публикацията е редактирана (10-11-11 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:37

tochnia написа:


> Норвегия - безумно скъпо дори и за
> обикновени неща.. дюнер за 25лв,
> супа за 40лв и т.н., дори и в
> магазините цените са поне х2
> спрямо нормалните, а алкохола е
> също на много високи цени.

> Финлания - макар и столица
> Хелсинки не е чак толкова голям,
> сравнително скъпо, вечеря навън
> започва от 25-30евро нагоре, цените в
> магазините са малко по-нормални но
> по-скъпи от UK по спомени.
>
> Австрия - хубава държава, с
> нормални цени като за западна
> Европа, в магазините евтино, в
> заведенията сравнимо с Германия
> например..


Благодаря! Точно тези неща ме притесняват...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   10-11-11 17:45

Щурче написа:

>
> Цигарите - излиза, че мога да скоча
> до Хелзинки, за да пропуша пак
> [smilie18] Майтапа на страна - тук са по
> 6/7 паунда кутията.
>
>
> Публикацията е редактирана (10-11-11
> 17:36)


Хммм.... Обърна ли внимание, че съм написал - цени 2003, т.е. преди 8 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:49

Не е ли очевидно [smilie18]

Иначе, слава богу не пуша вече [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 17:51

За Холандия мога да споделя от приятели - 500 евро месечно +- 100 според разбиранията за "нормално" и с някакъв резерв за всеки случай.

Утрехт е страхотно място според разходката ми там и отново споделяния от приятели.

С 1000 евро се живее ОК и с квартира и т.н.



Публикацията е редактирана (10-11-11 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:58

Ултрехт ми е сред най-предпочитаните дестинации - разумни цени, климат. Имам и приятели там. Благодаря за коментара [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 18:05

Готиното на Утрехт е и че пестиш от транспорт, понеже е малък град и директно режеш 100-на евро от бюджета. А в Амстердам и околията е през кръста, там вероятно ще си в някое предградие, ако не и близко градче като Weesp [smile] И няма навалици пияни англичани, които след третия ден в Амстердам искаш да разстреляш с нещо едрокалибрено. Центърът си е Слънчев Бряг вечер, ама по-зле...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: itilien   
Дата:   10-11-11 18:26

Да споделя някои цени от едномесечния ми меганискобюджетен престой в Норвегия. Първо - щом пушиш, да ти кажа една кутия

лъки страйк е около 22 лева (аз не пуша де).

В супермаркетите (главно REMA 1000 ) има някои доста евтини храни, сравнени с всички останали де.

Ориз - колкото по-голям пакет, толкова по-евтин. Аз бях купил някакъв в пакет позволяващ затваряне за около 6 лева, ама има и бая по-евтини.

Макарони - има и по 2 лева килото.

Доматен сос за спагети в половинлитров буркан - 1,50 лева

Сирене Хвитост - около 18 лева килото. Всяко друго сирене е от двойно нагоре, но хвитоста си е вкусно.

Хляб - най-евтиния е около 1,80-1,90 лева за 700 грама. Доста по-вкусен от повечето наши хлябове. Всички останали хлябове са от двойно нагоре.

Сладко от ягоди, малини, титебар, кайсии или портокали за около 4 лева за кутия 1 кг.

400 грама консерва зрял боб с доматен сос - около 1,60 лева

Плодове - най-евтините, които са на промоция в дадения момент са около 4 лева килото. Всички други са прогресивно по-скъпи.

Картофите не помня колко бяха, но ми направи впечатление, че са много скъпи (учудващо, като се има предвид, че това е една от малкото култури, която се отглежда там)

Сапун - най-евтиния, който намерих беше около 3 лева.

Месата са много скъпи, дори не съм се мъчил да запомням цени.

Сникърс в супермаркет - около 2,30 лева

Има замразени едри скариди на приемливи цени, но не помня колко точно.

За цени на транспорта не мога да кажа нищо, защото не съм ползвал транспорт.

Чиния ястие в обикновено крайпътно заведение - 30-40 лева

Хот дог на бензиностанция (малка питка с дребно кремвиршче и малко кетчуп и горчица) - май около 15 лева беше.


Най-евтината храна е да си ловиш риба по фиордите, ама край Берген не съм ходил и не знам дали върви. Горе из полярния кръг който не е хвърлил въдица той не е хванал :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:28

Ох, дааааааа [smilie2] Тук водим някакви епични битки на тема чистота. Днес имаше лук по прозореца [smilie9] Рипорт, проверка... Забравят фурната пусната, онзи ден ми се залепи обувката в кухнята и се събух на следващата крачка... Много е трагично по отношение на хигиената. Хубавото е, че поне системата е здрава и работи. Пази боже някой да те нагруби, или друго. Скъсват ги от глоби заради хигиената. Ама пак...

Аз живея с 6ма британци, една българка и един младеж от Люксембург [smilie8] 3ма от тях предизвикват тая какафония. Верно, душици са, ама на кой му пука, като можеш със засилка да преминеш кухнята върху някой пържен бекон [smilie18]

Впрочем, не са всичките такива, Слава Богу! Страхотни хора, приятели и любим си открих тук [smilie5] Като маса са много готини, учтиви, любопитни, любознателни. Скоро, живи и здрави, ще ги докарам на фото-сбирка [smilie5][shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:31

itilien написа:

> Да споделя някои цени от
> едномесечния ми
> меганискобюджетен престой в
> Норвегия.

Еееее, страшно полезно мнение! Върна ми надеждата, впрочем! Мерси много! Реално, голямата ми мечта е да ида там догодина [smilie24] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: itilien   
Дата:   10-11-11 18:42

Имай предвид, че това, което изредих са така наречените first price - демек промоциите в супермаркета и то не в кой да е, а в точно определен - рема 1000. Има и един два други с подобни цени - единия е Kiwi а другия Coop - това са на практика трите евтини вериги. Всичките други са по-скъпи. Според мен човек може да кара сравнително евтино за определен период от време, но трябва воля да се ограничаваш. Само не знам дали цяла година можеш да изкараш на тези евтини неща, които изредих. Големият проблем са плодовете и зеленчуците. Всичко е внос от майната си, качеството е лошо (в повечето случаи), а цените много високи. Аз спокойно карах на горепосочените неща, плюс някои храни, които си бях донесъл в раницата от БГ, но най-много изпитвах липсата на плодовете и зеленчуците. През август има МНОГО диви плодове - малини, боровинки и горски ягоди, но аз бях малко по-рано и едва през последните няколко дена се натъпках с боровинки и ягоди. За 26 дена в Норвегия похарчих около 60 лева за храна. Лових няколко пъти риба, а това което носех с мен беше основно евтино сухо месо и ядки.

Ако трябва да пътуваш някъде не е нужно да ползваш транспорт, защото май е много скъп - ако не си за големи разстояния спокойно можеш да пътуваш на стоп. Държавата е свръхсигурна, стопът върви много лесно, а хората (поне тези, които ме качваха) - много приятни и приятелски настроени.

Ако аз трябваше да живея дълго на едно място, бих ходил през почивните дни за риба - пъхаш в някаква хладилна кутия и после си ядеш вкъщи. Стига да се лови лесно край Берген де.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 18:45

Ти я прати в Спарта бе, не в Норвегия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:46

Правя някакви груби сметки тук. Никак луксозно, но мисля, че мога да връзвам някакъв нормален начин на живот с моя бюджет за месец...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 18:50

Ми Англия не е от евтините дестинации, така че във всичко, освен разни тотални екстремуми като Норвегия би трябвало да си ОК [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.