Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 16:41

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет на студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 16:41

Здравейте [smile]

Ще се опитам да си задам въпроса максимално разбираемо (не, 'щото ще питам нещо кой знае какво, а защото аз не знам как да попитам [smilie5] ). Предварително се извинявам за евентуални неточности.


Та, за какво става дума.
Аз уча в UK. Моят университет предлага възможността да отида за една година на обмен в партньор-университет в чужбина. Възможностите, които имам са няколко - Austria (Salzburg), Czech Republic (Brno), Finland (Helsinki), Malta (Malta), The Netherlands (Utrecht), Norway (Bergen), Hungary (Budapest), United States (няколко места, но на мен не ми се ходи толкова далече).

Много ми е лесно да кажа къде ми се ходи по-по-най, но преди това е редно да се запозная и съобразя с някои фактори. Разбира се, един от най-важните е стандартът на живот в дадената страна, говоря за финансовата страна.

Бих искала, стига да имате наблюдения, да ви помоля да споделите опит и мнение относно Австрия, Норвегия и Финландия. За другите що/годе съм наясно. Та, според вас, каква сума в дадените страни, би била нужна за студент на месец? Ще се опитам да поясня.

-Храна (не по заведения, ще си готвя)
-безалкохолни напитки
-интернет (ако не предоставят такъв)
-градски транспорт
-елементарни, дребни разходи

Наясно съм, че звучи ужасно общо, но ми се ще да имам поне някаква приблизителна, обща представа. Разбира се, относително е какъв начин на живот е свикнал да поддържа всеки, но все пак си мисля, че когато иска нещо, човек може и с 2 и с 200 :)

Изключвам разходите за квартира, сметки (университетите предоставят такава инфо и има как да си намеря цената). Същото се отнася и за учебници.

Просто се опитвам да добия най-обща представа за месечните си разходи, за да мога да си премисля приоритетите, да си направя сметката и да си организирам списъка с желанията (1во, 2ро, 3то).

Та, така.

Благодаря за отделеното време на всички [smile]




Ок съм с умерен, доброжелателен спам. [smilie25]


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 16:42

Сега ще го изчета да видя дали има логика и колко запетайки съм изяла [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: CanoniO   
Дата:   10-11-11 16:55

Не мога да ти дам съвет, но поне да те похваля, че си грамотен млад човек, което напоследък е рядкост...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   10-11-11 17:05

Щурец, ако си с не кой-знае какъв бюджет, пропусни Хелзинки. Града е супер, уреден, чист... Обаче стандарта на живот е много восиок. Градски транспорт - около 5 евро за билетче, такситата също не са евтини. Продуктите в магазините не бяха от най-евтините... Алкохол и цигари. Алкохола изключително скъп, дори в магазините - бутилка водка беше 40 евро. Цигари - 5 евро за кутия. По заведения - алкохол 6-8 евро за 40 грама. Храната не е също евтина. Нормална вечеря за 6 човека - около 170 евро. Цените са от 2003 година.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: CyberGene   
Дата:   10-11-11 17:10

Аз доколкото виждам, тя пита за храна вкъщи, не по заведения. И без алкохол и цигари.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   10-11-11 17:14

CyberGene написа:

> Аз доколкото виждам, тя пита за
> храна вкъщи, не по заведения. И без
> алкохол и цигари.


Написал съм и за това. Цени точно не помня, а и не съм пазарувал, само поня, че за половин литър минерална вода платих в един супермаркет 1.5 евро. А понеже щуреца го познавам, и знам, че пуши, та затова съм писал за цигарите.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: CyberGene   
Дата:   10-11-11 17:17

Понеже тя е позволила лекия спам, да карам тогава: ето един добър повод за отказване на цигарите [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   10-11-11 17:18

Моите впечатления само като турист:

Норвегия - безумно скъпо дори и за обикновени неща.. дюнер за 25лв, супа за 40лв и т.н., дори и в магазините цените са поне х2 спрямо нормалните, а алкохола е също на много високи цени.
Градският транспорт 3-4евро за билетче. Най евтините хотели са по 100 евро на вечер.

Финлания - макар и столица Хелсинки не е чак толкова голям, сравнително скъпо, вечеря навън започва от 25-30евро нагоре, цените в магазините са малко по-нормални но по-скъпи от UK по спомени.

Австрия - хубава държава, с нормални цени като за западна Европа, в магазините евтино, в заведенията сравнимо с Германия например..

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: photo_liubitel   
Дата:   10-11-11 17:25

Финладия и норвегия са с безумно виск стандарт
Минимум по 2,5( за да не кажа по 3) в сравнение с Германия и австрия трябва да си го смяташ

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: photo_liubitel   
Дата:   10-11-11 17:27

.



Публикацията е редактирана (10-11-11 17:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:34

ovcharcheto_kalitko написа:

> Щурец, ако си с не кой-знае какъв
> бюджет, пропусни Хелзинки. Града е
> супер, уреден, чист... Обаче
> стандарта на живот е много восиок.
> Градски транспорт - около 5 евро за
> билетче, такситата също не са
> евтини. Продуктите в магазините не
> бяха от най-евтините... Алкохол и
> цигари. Алкохола изключително
> скъп, дори в магазините - бутилка
> водка беше 40 евро. Цигари - 5 евро за
> кутия. По заведения - алкохол 6-8
> евро за 40 грама. Храната не е също
> евтина. Нормална вечеря за 6 човека
> - около 170 евро. Цените са от 2003
> година.


Хей :)

1во, мерси за отговора. [smile]

Истината е, че най-много са ми легнали на сърце именно Берген и Хелзинки. Разпитвам, защото наистина ми се ходи там, но се убедих, че е нерентабилно да се вкарвам в прекалени лишения. И искам да го избегна. Важно е човек да се чувства добре.

Принципно, не е, като да съм без бюджет. Тук в UK например, карам с между 300 и 500 паунда на месец - зависи колко харча. То напоследък и не харча, защото живея в библиотеката [smilie18]. Това е без квартирата.

За алкохола - тук също никак не е евтин, но доста под 40 евро бутилката.

Цигарите - излиза, че мога да скоча до Хелзинки, за да пропуша пак [smilie18] Майтапа на страна - тук са по 6/7 паунда кутията.

Мислълта ми е, че се опитвам да си направя приблизителна сметка именно за месечен бюджет, тъй като има доста големи разлики в цените на общежитията. И като събера отделните нужни суми, се получават различни числа [smile]


[beer]



Публикацията е редактирана (10-11-11 17:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:37

tochnia написа:


> Норвегия - безумно скъпо дори и за
> обикновени неща.. дюнер за 25лв,
> супа за 40лв и т.н., дори и в
> магазините цените са поне х2
> спрямо нормалните, а алкохола е
> също на много високи цени.

> Финлания - макар и столица
> Хелсинки не е чак толкова голям,
> сравнително скъпо, вечеря навън
> започва от 25-30евро нагоре, цените в
> магазините са малко по-нормални но
> по-скъпи от UK по спомени.
>
> Австрия - хубава държава, с
> нормални цени като за западна
> Европа, в магазините евтино, в
> заведенията сравнимо с Германия
> например..


Благодаря! Точно тези неща ме притесняват...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   10-11-11 17:45

Щурче написа:

>
> Цигарите - излиза, че мога да скоча
> до Хелзинки, за да пропуша пак
> [smilie18] Майтапа на страна - тук са по
> 6/7 паунда кутията.
>
>
> Публикацията е редактирана (10-11-11
> 17:36)


Хммм.... Обърна ли внимание, че съм написал - цени 2003, т.е. преди 8 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:49

Не е ли очевидно [smilie18]

Иначе, слава богу не пуша вече [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 17:51

За Холандия мога да споделя от приятели - 500 евро месечно +- 100 според разбиранията за "нормално" и с някакъв резерв за всеки случай.

Утрехт е страхотно място според разходката ми там и отново споделяния от приятели.

С 1000 евро се живее ОК и с квартира и т.н.



Публикацията е редактирана (10-11-11 17:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 17:58

Ултрехт ми е сред най-предпочитаните дестинации - разумни цени, климат. Имам и приятели там. Благодаря за коментара [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 18:05

Готиното на Утрехт е и че пестиш от транспорт, понеже е малък град и директно режеш 100-на евро от бюджета. А в Амстердам и околията е през кръста, там вероятно ще си в някое предградие, ако не и близко градче като Weesp [smile] И няма навалици пияни англичани, които след третия ден в Амстердам искаш да разстреляш с нещо едрокалибрено. Центърът си е Слънчев Бряг вечер, ама по-зле...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: itilien   
Дата:   10-11-11 18:26

Да споделя някои цени от едномесечния ми меганискобюджетен престой в Норвегия. Първо - щом пушиш, да ти кажа една кутия

лъки страйк е около 22 лева (аз не пуша де).

В супермаркетите (главно REMA 1000 ) има някои доста евтини храни, сравнени с всички останали де.

Ориз - колкото по-голям пакет, толкова по-евтин. Аз бях купил някакъв в пакет позволяващ затваряне за около 6 лева, ама има и бая по-евтини.

Макарони - има и по 2 лева килото.

Доматен сос за спагети в половинлитров буркан - 1,50 лева

Сирене Хвитост - около 18 лева килото. Всяко друго сирене е от двойно нагоре, но хвитоста си е вкусно.

Хляб - най-евтиния е около 1,80-1,90 лева за 700 грама. Доста по-вкусен от повечето наши хлябове. Всички останали хлябове са от двойно нагоре.

Сладко от ягоди, малини, титебар, кайсии или портокали за около 4 лева за кутия 1 кг.

400 грама консерва зрял боб с доматен сос - около 1,60 лева

Плодове - най-евтините, които са на промоция в дадения момент са около 4 лева килото. Всички други са прогресивно по-скъпи.

Картофите не помня колко бяха, но ми направи впечатление, че са много скъпи (учудващо, като се има предвид, че това е една от малкото култури, която се отглежда там)

Сапун - най-евтиния, който намерих беше около 3 лева.

Месата са много скъпи, дори не съм се мъчил да запомням цени.

Сникърс в супермаркет - около 2,30 лева

Има замразени едри скариди на приемливи цени, но не помня колко точно.

За цени на транспорта не мога да кажа нищо, защото не съм ползвал транспорт.

Чиния ястие в обикновено крайпътно заведение - 30-40 лева

Хот дог на бензиностанция (малка питка с дребно кремвиршче и малко кетчуп и горчица) - май около 15 лева беше.


Най-евтината храна е да си ловиш риба по фиордите, ама край Берген не съм ходил и не знам дали върви. Горе из полярния кръг който не е хвърлил въдица той не е хванал :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:28

Ох, дааааааа [smilie2] Тук водим някакви епични битки на тема чистота. Днес имаше лук по прозореца [smilie9] Рипорт, проверка... Забравят фурната пусната, онзи ден ми се залепи обувката в кухнята и се събух на следващата крачка... Много е трагично по отношение на хигиената. Хубавото е, че поне системата е здрава и работи. Пази боже някой да те нагруби, или друго. Скъсват ги от глоби заради хигиената. Ама пак...

Аз живея с 6ма британци, една българка и един младеж от Люксембург [smilie8] 3ма от тях предизвикват тая какафония. Верно, душици са, ама на кой му пука, като можеш със засилка да преминеш кухнята върху някой пържен бекон [smilie18]

Впрочем, не са всичките такива, Слава Богу! Страхотни хора, приятели и любим си открих тук [smilie5] Като маса са много готини, учтиви, любопитни, любознателни. Скоро, живи и здрави, ще ги докарам на фото-сбирка [smilie5][shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:31

itilien написа:

> Да споделя някои цени от
> едномесечния ми
> меганискобюджетен престой в
> Норвегия.

Еееее, страшно полезно мнение! Върна ми надеждата, впрочем! Мерси много! Реално, голямата ми мечта е да ида там догодина [smilie24] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: itilien   
Дата:   10-11-11 18:42

Имай предвид, че това, което изредих са така наречените first price - демек промоциите в супермаркета и то не в кой да е, а в точно определен - рема 1000. Има и един два други с подобни цени - единия е Kiwi а другия Coop - това са на практика трите евтини вериги. Всичките други са по-скъпи. Според мен човек може да кара сравнително евтино за определен период от време, но трябва воля да се ограничаваш. Само не знам дали цяла година можеш да изкараш на тези евтини неща, които изредих. Големият проблем са плодовете и зеленчуците. Всичко е внос от майната си, качеството е лошо (в повечето случаи), а цените много високи. Аз спокойно карах на горепосочените неща, плюс някои храни, които си бях донесъл в раницата от БГ, но най-много изпитвах липсата на плодовете и зеленчуците. През август има МНОГО диви плодове - малини, боровинки и горски ягоди, но аз бях малко по-рано и едва през последните няколко дена се натъпках с боровинки и ягоди. За 26 дена в Норвегия похарчих около 60 лева за храна. Лових няколко пъти риба, а това което носех с мен беше основно евтино сухо месо и ядки.

Ако трябва да пътуваш някъде не е нужно да ползваш транспорт, защото май е много скъп - ако не си за големи разстояния спокойно можеш да пътуваш на стоп. Държавата е свръхсигурна, стопът върви много лесно, а хората (поне тези, които ме качваха) - много приятни и приятелски настроени.

Ако аз трябваше да живея дълго на едно място, бих ходил през почивните дни за риба - пъхаш в някаква хладилна кутия и после си ядеш вкъщи. Стига да се лови лесно край Берген де.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 18:45

Ти я прати в Спарта бе, не в Норвегия [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:46

Правя някакви груби сметки тук. Никак луксозно, но мисля, че мога да връзвам някакъв нормален начин на живот с моя бюджет за месец...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: exile   
Дата:   10-11-11 18:50

Ми Англия не е от евтините дестинации, така че във всичко, освен разни тотални екстремуми като Норвегия би трябвало да си ОК [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 18:54

Истината е, че няма да е лесно, ако избера Берген, но пък няма и да съжалявам, че не съм го избрала. Не звучи толкова трагично, като изключим, че не си се представям да ходя да си ловя обяда, ама знае ли човек [smilie18] Ще има какво да разказвам после [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tonyf   
Дата:   10-11-11 18:55

Аз, ако съм на твое място, ще избера най-доброто от няколкото места в Юнайтед Стейтс. Мисля, че сме си говорили защо. Не заради бюджета, той и без това там ще ти е най-тънък.

Съвсем друг е въпросът, ако в целите ти за тая една година влиза да научиш още един европейски език. Но това с езика винаги можеш да го направиш.

В крайна сметка обаче си е много важно и накъде те влече, зарежи го тоя бъджит, студентите там не ги оставят да гладуват продължително. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:06

Ако знаеш колко ми липсваш [smilie18]

За Щатите сме си говорили, да. Има защо да се иде, принципно. Това, което ме разколебава е 1, че е наистина адски далеч. Другото, че трябва да си сменя специалността, за да ида - sega European Law . Това, не е трудно, защото 1вата година всички с право (бизнес, европейско, криминално и пр.), учим едно и също. Ммм [smilie8]

Относно глада в Норвегия - половин година на прясна, собственоръчно хваната рибка, другата половина плодова диета. До тук добре [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: logrus   
Дата:   10-11-11 19:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tonyf   
Дата:   10-11-11 19:12

Ми директно наритваш любимия да ти лОви риба и да влачи боровинки, тия любими за какво са, практическа полза ако няма!
И ще вържеш бюджета за Берген. [smilie5]

А иначе като се видим аз щи кажа! [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ценослав   
Дата:   10-11-11 19:14

О минало незабравимо,
избутах те търпимо.
Първо почнах с инжинера
беше много як "пипера".
Инвестирах после в даскалък,
ма сина удари го на ергенлък.
Последва най големия залог,
щот записа психолог.
Три дипломи сега държа,
за това със тях дружа.
Финансирах аз вишисти,
с жената сме среднисти.
Снимчици разглеждаме с тъга,
щот незнаем до кога.
[cool] [beer] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: itilien   
Дата:   10-11-11 19:16

Е аз казвам начини за спестяване на разходи [smilie5] Наистина ако иска да ходи някъде наоколо в рамките на 200 км спокойно може да кара на стоп. А за рибата - ами германците лятото отиват на почивка с кемперите, ловят риба и тъпчат хладилниците. То има някакви лимити на рибата, която изнасяш, но на границата никой не гледа и те си изнясят с десетки килограми.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:21

написа:

> Мога да ти кажа за Австрия.
> Миналата Коледа бях на гости на
> едни приятели във Виена, които са
> студенти там. Учат във различни
> университети .
> Взех си доста пари,защото си
> мислех ,че ще е безумно скъпо(преди
> това бях в Рим), обаче останах
> много приятно изненадан.
...
> Дано да съм ти бил полезен


около 500 евро плащаха общо за 3стаен апартамент

Пффф, аз тук плащам повече за стая в общежитие [smilie8]

Много благодаря за мнението! Изключително полезно ми е, защото наистина не съм запозната. А в случая и конкретно за студенти става и дума! [smilie24] [beer]



Страшно мерси на всички!!! [thankyou] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:26

Тони, варианта с любимия е опция. Ще се наложи да му се усмихвам повече, ама нищо [smilie18]


Ще взема да му купя подарък тези дни и да почна да го развеждам около морето да тренираме [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: ROM   
Дата:   10-11-11 19:35

От трите които си избрала, в Австрия ще ти е най-леко финансово. Бил съм няколко пъти около и във Виена. Цените в супермаркетите на основните храни в някой случаи са по-ниски и от тези в БГ. Визирам предимно магазините на Била. В тях съм влизал, за да ги разгледам. Само в Германия храната беше по-евтина. А според мен и Бърно не е за изпускане. Там май най-добре ще се почустваш студент. Не съм бил лично в Бърно, но имам информация от приятели които са били студенти там. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 19:54

ROM,

би ли споделил? [smile] Ще ми е интересно, а и полезно. Аз доста се чудих на кои дестинации да се спра. Тези, които съм изброила са с програми за моята специалност на английски език. Принципно има и във Франция, Испания и Германия, но съответно на френски, испански и немски.

За Чехия нямам никаква инфо, или пък познати били там, защото е от тази година в списъка. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Diandimov   
Дата:   10-11-11 21:34

Иди в щатите, не е далеч.

1.75 литра смирнов е 16 долара, същото количество джак даниелс е 33 долара.
Храната и транспорта също са много евтини.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: asahi   
Дата:   10-11-11 21:51

Ако говорим за бира Бърно е без конкуренция.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: djogata   
Дата:   10-11-11 22:05

Щурче, аз живея в Дания от 7 години, а в момента съм в САЩ за няколко месеца.

Аз от всичките тези места бих ти препоръчал да обмислиш отново идеята за ходене до САЩ.

Аргументите ми са два:

1) От топ университетите в света, да кажем топ 100, поне 2/3 са в САЩ. Тоест, ако това, което наистина искаш, е да идеш в добър университет, отиди в САЩ, там имаш най-голям шанс да попаднеш на такъв.

2) Обстановката е различна, ще натрупаш различен, по-богат опит.

Има си и недостатъци де - досадна, бюрократична и скъпа процедура за визи. Скъп билет.


Иначе ако искаш някъде в Европа, да знаеш, че:

- Берген е най-дъждовното място в Европа. Вали на практика непрестанно от Октомври до Март, като през тези месеци и денят е едва от няколко часа. Пребиваването в Берген през зимата, ако не си норвежец, е изключено

- Норвегия и Финландия са скъпи, но ако харчиш 500 паунда в УК, ще се оправиш спокойно и във Финландия, и с малко притеснения и в Норвегия. Австрия не е по-евтина от Финландия (а ако вярваме на статистиките, във Виена и предполагам Залцбург е по-скъпо от Германия и Финландия). Но си мисля, че Залцбург и Берген като места си заслужават повече от Хелзинки. Поне ще имаш възможност да се нарадваш на природа, а в Залцбург може би и интересен културен и нощен живот. В Берген лятото също е интересно, бели нощи, фестивали, не вали всеки ден

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   10-11-11 22:31

Бърно - мога да говоря от личен опит, макар и забавно място с много млади хора, няма какво толкова да се види като забележителности. Освен това трябва да се приготвиш психически, че там мнооого рядко говорят английски. Освен това зимата е 6 месеца, доста студено е и деня е по-кратък от БГ. Ако се решиш натам ми пиши на лични да ти дам повече инфо. Бирата е наистина хубава и има много малко пивоварни, но все пак са след немските бири. Иначе има много хубава природа, гори, езера и места за разходка.

За Австия по-горе имаше някакви мнения за наеми от сорта на 500евро и заплати от 2000евро.. За голям град като Виена за 500 евро може да имаш малка гарсониерка/едностаен в някои по-отдалечен крартал. Иначе много хора получават и по 900-1000евро.. а заплата от 2000евро след данъци е доста висока и трудна за постигане.

Дори и за Норвегия не забравяи, че там времето си е доста по-хладничко, особено вечер. А и в Осло имаше супер много цигани и просяци - много повече и от БГ.. надявам се да не е така в по-малките градове като Берген.

Браво на itilien, че е успял да се справи без пари, с ловене на риба и автостоп, но това не е по силите на 99.8% от нормалните хора. Все някои път ще искаш да пиеш бира на заведение, или ще си гладна навън и няма да си носиш раницата с храна. Или ще отидеш някъде със състудентите си..
Просто за там със малко пари ще си седиш в Берген и ще ядеш кремвирши и спагети на промоция..



Публикацията е редактирана (10-11-11 23:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 22:55

Джога, искрено, надявах се да пишеш.Благодаря, за което.

Дните тук започнаха да стават все по-къси. В последно време почва да се стъмва 4. Към 5 вече си е тъмно, а дори не сме и зимата. За дъжда... Не мисля, че много ще се впечатля, тук също си вали... БаЯ. Е, да, може да е повече там, но повече... Колко да е повече :) За зимата - може и да си прав. Вероятно Норвегия не е най-удачният вариант.

Благодаря и на tochnia за изчерпателното мнение и съветите. За Берген, не за Осло става дума. Но надали 500 паунда ще са достатъчни за издръжка и нормален живот. Плюс зимните условия... Вероятно няма да е това, за жалост.

В Австрия е Залцбург.

Ами, четейки, stigam do izwoda, че трябва повече да се поинтересувам и да почета за САЩ. Като най-евентуални избори, ми се струва, че трябва да са Ултрехт, Залцбург и Хелзинки.


Още един път - Огромни благодарности към всички изказали се! [beer] [beer] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Diandimov   
Дата:   10-11-11 23:19

И на мен ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 23:20

Да, разбира се. Толкова съм болна от пустия му грип, че виждам на квадратчета [smilie2]

Аз затова периодично благодарствам на всички, че да не изтърва някой. А и ако не ми беше казал колко точно струва алкохола, как щях да знам [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Diandimov   
Дата:   10-11-11 23:22

Да оздравяваш тогава.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   10-11-11 23:25

Поне за мен ти пропусна в темата да кажеш, какво търсиш на мястото което ще избереш?

Университет на високо ниво? Готини хора и забавления? Интересни места за посещаване? По-различна култура? Различна кухня и пиене? Или място за повече разпускане и приятно изкарване на времето?

Ти ще си претеглиш накрая, но така ще могат да се дадат по-насочени съвети а не общи, базирани само на това че си студентка от UK и учиш право.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 23:37

Уместна забележка, мерси за което :)

Разбира се, един от най-важните критерии е акдемичното ниво на университета. Вероятно пропуснах да го отбележа, тъй като за себе си попрочетох достатъчно, за да мога да реша, дали бих дала една година от себе си учейки на въпростото място, пък ако ще и райска градина да е.

Друг важен критерии за мен е различната култура, както и новите места. На мнение съм обаче, че за да опознаеш една култура се иска време. Това, че аз съм се разхождала из Холандия, и че е популярна дестинация, не я прави по-позната. По-предсказуема - вероятно, но не и по-позната. Мое мнение.

Интересните места за посещение са нещо, на което не мисля, че някой не би се радвал, НО не са ми основен критерии.

Интересува ме университета, за което съм си направила труда да се поинтересувам, хората и до не-малка степен социалният живот. Под социален живот разбирам много неща, но първото не е клубове. Изложби, театър, кино, ежедневните неща, възможността да срещам повече хора. Не търся мегаполис, просто голямо населено място.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   10-11-11 23:42

Останалите въпроси съм ги написала. Бидейки сама в чужбина, ми е пределно ясно, че са важни. Също така, и че човек е склонен да прави повече компромиси преди нещо да му дойде до главата (примерно си мислех, че ми трябват доста по-малко пари.... добре, че не си вярвам достатъчно...) Та, всяко мнение и съвет са повече от полезни. Темата е важна за мен. Оценявам отделеното време! [beer]

Едит - правопис :)



Публикацията е редактирана (10-11-11 23:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   10-11-11 23:53

Имам опит от Saltzburg, не е голям град. Може и да не ти се налага да ползваш много транспорт. Туристически град е, но не е фатално скъпо, с 1000евро на месец ще си съвсем ОК, ако имаш къде да живееш. Може и с по-малко. Хората са готини в тоя край, сърдечни са и не са студени.
По-евтино е от Виена определено и атмосферата е по-задушевна:) Особено в кръчмите.
Във Виена с 1000евро е пълна мизерия според мен, докато в Залцбург мисля, че е по-поносимо.
Освен това ако си в Залцбург можем да организираме малко фото бизнес:) Аз сравнително често снимам там, за догодина пак имам дати точно за Залцбург, по принцип е странно, но нямат избор на фотографи, да не кажа, че почти нямат. Малко са поизостанали в това отношение, а и не само в това. Има една консервативност в тоя край, примерно в Халейн има магазини, в които касовите апарати са от онея механичните от 60-те години и приемат само кеш:)
Няма емигранти както във Виена, също така в Австрия почти всички говорят английски.



Публикацията е редактирана (10-11-11 23:59)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: rumiana   
Дата:   10-11-11 23:58

Щурче,
По-горе вече са го казали, но и от мен съветът е - не отхвърляй с лека ръка Америка. Всички други държави са в Европа и малко или повече си приличат, а и ти вече си била там. Америка ще ти даде един съвсем друг поглед. Дали ще ти хареса или не е отделен въпрос, но за млад човек е важно да има различните гледни точки, когато прави изборите си по-нататък.
Успех! [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 00:10

Здравей,

синът ми е студент в Австрия, но не в Залцбург, а във Виена. Преди месец му ходих на гости и се разходихме до Залцбург. Хубав град, с две забележки - и там от 365 дни само 100 са с хубаво време. Аз не бих рискувала да ме вали непрекъснато. Вторият минус е, че градът е скъп - с около 20% по-скъп от Виена. По-скоро е туристическо средище отколкото академично.

Относно парите - работя с деца [smile] и голяма част от тях като им дойде времето лека полека се отправят навън да учат. Тези, които са в Англия имат нужда от повече парици, отколкото където и да е другаде - Австрия, Италия, Испания, Германия, САЩ. Учещите в Дания и Холандия не съм разпитвала за финансови въпроси.

Но от всички правили междустудентски обмен никой, ама абсолютно никой не е доволен от ученето. Това важи само за Европа. Нямам впечатления от щатите. Всички познати деца, които са отишли за един семестър в друга държава споделят, че по време на обмена не се учи и от тази гледна точка е загуба на време. Купоните не ги броим, разбира се.[smilie18]

От друга страна повечето от тях гласуват с две ръце за магистратура на подходящото място.

ееех, аз ако бях на тази възраст се засилвам към Гранада.... от 180000 жители - 120000 са студенти. Гранада е като едно туптящо сърце.https://photo-forum.net/joro/emoticons/smitten.gif

И последно, че стана много дълго. Ето ти един сайт, който се опитва да събере впечатления на българчета, които учат в чужбина.
http://edu.tuk-tam.bg/

Успех.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 00:13


Бони, в Залцбург е категорично доста по-скъпо от Виена. Сравнявах цени в супермаркети, магазини за дрехи и ресторанти преди месец. Нещо като по курортите при нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 00:16

Е ако си сравнявала с магазините в стария град да:) Има си места от където се пазарува.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 00:21

Още една точка за Залцбург [smilie5] Сериозно погледнато - защо пък не. Чудесен вариант за допълнителен доход от нещо, което доставя удоволствие. Стигана ли до Залцбург - разбира се [beer]

За Америка ще помисля хубаво, но не съм убедена, че си струва човек да иде точно там и то с моята специалност. Крачката е голяма, защото отивайки там за една година, аз доста си прекъсвам възможните пътища за реализация в Европа. Правото е специалност, която обхваща основно законите на дадена страна. Пък било то и европейско. Затова за мен е толкова важно да изкарам година обмен в по-голяма близост, не на друг континент :) Така имам по-голям шанс да специализирам определени типове право, които не са толкова разпостранени и т.н.

Отивайки в Щатите - аз се ограничавам до голяма степен. Правната система там работи на същия принцип. Карайки една година там, за мен няма да е проблем да изкарам магистратура там (право без магистратура не става просто... нито в УК, нито никъде из западва Европа), а и да взема няколко приравнителни изпита за познаването на определени закони. Както и да е. Опитвам се да обясня, че тук идва момента, който rumiana отбеляза - "Америка ще ти даде един съвсем друг поглед. Дали ще ти хареса или не е отделен въпрос". Ами и аз не знам. Но стъпка в тази посока, лишава от избор до голяма степен. [beer]


Споделям го всичкото това, защото през годините, съм се убедила (какво убедила, аз порастнах тук...), че има много хора, от най-разнилични (оф) different backgrounds of the world, чиито съвети са много по-ценни от напъните ми да намеря всичко през гугъл и пр...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 00:25

Не, разбира се, че не в стария град. Аз бях с Пешко, който вече две години живее в Австрия и е почти местен. [smile] А и той не посещаваше Залцбург за пръв път. Достатъчно е ориентиран с две думи.

Но Австрия в никакъв случай не е скъпа колкото Англия - студент от Англия ще може да се оправи чудесно в Залцбург финансово.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 00:39

Е в Залцбург в Билата има нон стоп промоции какви ли не. Можеш да преядеш с филета и шунки на цени близки до БГ. Половин кило шунка/филе/колбас е 5 евро, кое му е скъпото????
5-6 евро е кило кафе
3-4 евро половин кило риба
6-7 евро кило месо
5 евро кило кайма
5 евро кило пиле

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 00:40

Впрочем, може мнението ми да е полезно на някой, така че малко за пазаруването в УК:

Принципно ако отидеш в "кварталното магазинче" (в моя случай си е баЯ магазин), можеш да изхарчиш без време и за нищо, колкото за Огромен пазар в магазин от рода на Морисънс примерно - това е нещо като... Ами, да кажем Метро. Марката на магазина, която не е никак лоша (ВСИЧКО почти произвеждат), няма общо с Аро-то на Метро и си е съвсем прилична. Но доста по-евтино от БГ (забележете!).
Дори да не пазаруваш марката на магазина, пак най-високите цени не стигат тези на малките магазинчета и изобщо - всички квартални.

Тук не говоря за никакви лишения. Риби, салати, плодове *** - всичко е точно. Месо също, изобщо... Ако човек малко се поинтересува, може да се храни доста добре за не-много пари. Аз примерно през ден си готвя чисто телешко филе със зеленчуци и не ми е скъпо. Просто трябва да се поинтересуваш кое-кога (не да го дебнеш като някой пенсионер, де [smilie18] ). Но начини има, само да се поинтересуваш :)


*** (за тях е хубаво да се съобразяваш кога ги купуваш - едно цената и друго, че тук също са бая дървени)


[beer]

ПП: в Лидл нбамерих бяло сирене и кисело мляко. Само, дето ги водят гръцки [smilie8]



Публикацията е редактирана (11-11-11 00:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 00:46

Пример от Била в Залцбург - Кило картофи е под 1 евро (около 70 цента), Кило телешко ти е 5-6 евро....
Бири има промоции от 30-40 цента за половин литър. Колата е към евро за литър.



Публикацията е редактирана (11-11-11 00:50)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 01:03

Бони, спирам да споря. Ти явно не четеш. Защото аз не съм казала, че е скъпо по принцип в Залцбург, а че цените в едни и същи магазини там са с 20% по-високи, в сравнение със същите тези магазини по същото това време във Виена. [smile]

ето това ми е изречението:
Вторият минус е, че градът е скъп - с около 20% по-скъп от Виена.

Не зная защо ме убеждаваш в нещо друго, което аз не твърдя. Австрия не е нито евтина, нито скъпа държава, както и всяко едно друго място - зависи от конкретните доходи на конкретен човек.

Щурче,
още нещо, което е добре да обмислиш също така е и как е решен транспорта до всеки един град. Възможно е дадена дестинация да е на по-малко километри до България, но това не означава автоматично, че е по-достъпна като пари или време за достигането й.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 01:15

magnet написа:

> Здравей,
>


...


>
> И последно, че стана много дълго.
> Ето ти един сайт, който се опитва
> да събере впечатления на
> българчета, които учат в чужбина.
> http://edu.tuk-tam.bg/
>
> Успех.[smile]
>



Прегледах да не съм изпуснала нещо - СЪМ! :))) Мдаа, понякога е малко измамно тук в UK и никак евтино. Аз нямах друг избор, освен да дам близо 350паунда за учебници... Както и да е.

Относно наблюденията за обмен, аз имам доволно много познати, които в последните 2 години са правили обмен именно през втората година. Тяхното мнение е различно. Резултатите също. Ужасяващо важно е каква ти е биографията. ВСИЧКО има значение. Това да отидеш на година обмен е голям +, освен това се правят и много контакти. Често в края на новата година има и стажове (още един плюс). Като цяло, всяка инициативност, будност, действеност - е добре дошла.

[beer]



Публикацията е редактирана (11-11-11 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 01:18

За дестинацията - ами, то така стана, че всичко ми е тук. В смисъл, мога да понеса цялата къща, но важните неща не са толкова много. Дрехи, учебници, документи... Другото се купува. Загубих всякакво желание да разнасям багажи. При толкова спешна нужда - имам приятели, винаги се радвам на гости, а те да са на гости :) [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: magnet   
Дата:   11-11-11 01:47


Сигурна съм, че ще намериш твоето място. Стискам палци да го усетиш по най-категоричен начин. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 01:54

Ох, страшно благодаря!

Толкова съм грипава и ме тресе, че се надявам, да не съм писала нелогично :) [beer] Благодаря ви!


Едит, нещо ми става с нета...



Публикацията е редактирана (11-11-11 01:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: djogata   
Дата:   11-11-11 04:06

Така, преди написах няколко неща набързо, сега имам малко повече време, та да мога да опиша по-подробно моите впечатления от страните, за които ти говориш, както и някои съвети.

Съжалявам, явно не съм обърнал внимание, че учиш право, затова и веднага те насочих към Америка. За почти всяка друга специалност бих веднага потвърдил мнението си и гласувал с две ръце за Щатите, защото, както и други споменаха, пътуване дотам ще ти донесе повече разнороден опит, университетите са много добри, а пък и като говорим за учене, то трудовият лагер, наречен САЩ, е мястото, където имаш най-голям шанс да те стегнат да поучиш докато си там [smilie5]
Обаче ти учиш право.. а правото в САЩ май е доста различно от европейското - основано на прецеденти и т.н. Ти сигурно знаеш по-добре от мен. Така че, не знам дали си струва да си променяш избора на професия, за да отидеш да учиш точно в Щатите.

Ако се спрем на Европа, то университетите, които си избрала, предполагам ще ти предложат горе-долу еднакво ниво на образованието - като ги гледам, това са добри университети, да кажем, че са от "Б-групата" на Европа (което в никакъв случай не значи лоши - под "А-групата" разбирам няколкото университета, броящи се на пръстите на едната ръка, които като ниво са равни с добрите американски университети - Cambridge, Warwick, Oxford, Imperial College, ETH Zurich, Heidelberg - брех, ми че те повечето в Англия!).

Ако ще трябва да избираш мястото според академичната стойност на престоя ти (а аз те съветвам да направиш това - щом си втори курс студентка, ще имаш време да идеш до Норвегия и да разгледаш, няма страшно), то порови се малко по-дълбоко из сайтовете на университетите. Виж кои курсове искаш да следваш, дали ти харесват. Ако имаш идея какви курсове искаш да следваш, влез в описанието на курсовете, и виж кой преподава. После потърси повече информация за този човек - какви публикации има, с какво е известен. Може някои университети като цяло да не са много добри, но да имаш късмета в точно определена област там да има някой чешит, който да е добър учен и добър преподавател, от който да получиш вдъхновение и знания. А може и обратното - в някой добър университет да се случи някой, който да не ти е полезен.
Погледни сайтовете на университетите и за други неща - на някои места може и да предлагат общежития (и други услуги) за гостуващи студенти, което може да ти облекчи задачата по местенето.
Не на последно място, има разни частни благотворителни фондове/фондации, които раздават стипендии на студенти. Можеш да се пробваш да кандидатстваш за финансиране на гостуването (но трябва да ги убедиш, че това гостуване ще ти помогне да станеш "дъ бест лойър ин дъ уърлд"). [smilie5]

Ако и след тези неща по-нагоре се двоумиш къде да идеш, да видим как стои въпросът с общественият живот и прекарването на свободното време в страните (култура, общество, природа и т.н.).

Значи, ако трябва да класираме страните според хората и обществото, бих ги сложил така:

- Холандия
- Норвегия
- Финландия
- Чехия
- Австрия

Защо ги класирам така? - Холандците са общителни, отворени хора, почти без предразсъдъци (повярвай ми, това не е така в нито една от другите държави от списъка ти, и ни най-малко в България). Норвежците и финландците са културни, услужливи хора, показват здрав разум и са реалисти (не се втеляват в детайлите и не ядат буквите по законите), но не особено общителни. Няма да имаш никакви ядове с тях, освен, че е трудно да се приобщите, и още по-трудно да завържете отношения. Ако отидеш в някоя скандинавска държава, най-вероятно за целият период няма да успееш да завържеш нито едно лично приятелство с някой от местните (говорим извън работните отношения).
Чехите са много готини хора, особено на маса [smilie21]. За жалост обаче се чувстват проблемите от бившето "членство" в соц-лагера - по-трудно е да се разбереш с тях, защото не говорят добре английски, и като цяло на места нещата не са толкова добре уредени, като в Западна Европа. Това включва и университетите - и те не са на същото ниво.
Австрийците.. Австрийците са смотани [smilie5]
Смятай, щом германците (знаем ги какви са) имат вицове за швейцарци, а пък швейцарците - за австрийци [smilie18]

Времето - ако не учиш в Абърдийн или някъде още по- на север в Шотландия, то ти НЕ СИ свикнала с времето в Берген [smilie5]

В Холандия е много подобно на Англия като климат.

Австрия и Чехия са категоричният победител в този случай. Не говорим за студ. В Берген, че и в Шотландия през зимата е по-топло от Централна Европа (Австрия, Чехия). Но ако има някакъв еталон за гнусно време, то това е зимата в района на Северно море и северният Атлантик - в Берген се съмва в 10, а се стъмва в 2, като ден и нощ вее и вали. Веднъж като се скрие зад облаците през Ноември, слънцето се показва пак... през Март.

Така, стигнахме и до парите. Както виждаш, пиша за тях последно, защото си мисля, че там им е мястото - последно като важност. Ако можеш да заделиш 500 паунда на месец, това са към 700 евро, нали? Ако имаш късмета да си намериш добър наем, тези пари ще са ти достатъчни в която и да било държава. Австрия, Холандия, Финландия не са (много) по-скъпи от Англия. Някои неща са по-скъпи, някои са може би по-евтини. В Англия сигурно храната е малко по-евтина (между другото, откриха ли вече зеленчуците?). Като цяло, в която и от тези три страни да идеш, предполагам разходите ти ще са подобни на тези в Англия и не трябва да се притесняваш.
Единствено Норвегия е наистина, наистина скъпа. Но не бих казал, че точно храната е толкова голяма пречка. Ако си избираш по-евтини неща и на промоции, спокойно ще минеш с парите, с които разполагаш. Дори и навън има места, където можеш да хапнеш на прилични цени. Аз примерно няколко пъти съм сядал на Peppe's pizza, където за около 150 крони (15 паунда) ядеш колкото пица си поискаш, плюс някаква безалкохолна напитка. Е, в добър ресторант обаче ще трябва да оставиш поне 400 крони, аз съм стигал и до 1000 крони (250 лева) в не твърде претенциозен ресторант. Така че, ще трябва просто да си готвиш вкъщи.
Това, от което задължително ще трябва да се лишиш в Норвегия, е алкохола. Има на практика сух режим и акцизът е космически. Затова в бара една бира е към 20 лева, в магазина - десетина.

Последно за Норвегия - предполагам една от причините да искаш да видиш Норвегия е заради природата (която наистина е страхотна). Но ще трябва да те разочаровам, че ако не тръгнеш като Итилиен на автостоп и палатка, разглеждането на Норвегия е доста скъпо занимание. Общественият транспорт (където го има, все пак това е много голяма държава с много разпокъсано население) е доста скъп, също така не стига навсякъде. Другият вариант за разглеждане е с кола (под наем например), което, естествено, също е скъпо. Така че бюджетът ти, който и без това ще е напрегнат докрай заради високите цени на живота като цяло, едва ли ще успее да покрие и туризъм из Норвегия.

Дано съм помогнал поне малко, успех с избора!!

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: rumiana   
Дата:   11-11-11 05:00

Да, на мен също ми беше убегнало от вниманието, че специалността ти е право... Тогава наистина ходенето в Америка не е толкоз препоръчително [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Todd   
Дата:   11-11-11 06:26

Като гледам - най-евтино е да си пътуваш !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: boni   
Дата:   11-11-11 08:35

Magnet, аз като тръгна от Виена към Залзбург и някак си виждам как всичко поевтинява. Примерно бензина пада с около 10%, автомивката на самообслужване пада почти двойно и т.н..
По принцип Виена е в топ 30 по скъпотия в света и моите наблюдения са, че като цяло е по-скъп от Залцбург.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Todd   
Дата:   11-11-11 10:07

Е не е много скъпо във Виена де ... ама зависи кво правиш там .За 1 седмица ми хареса ама ако трябва да живееш там .

[cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   11-11-11 11:41

Никои от българите живеещи в тези държави не пише в темата [smilie8] [smilie8] [smilie8]

А не е като да няма такива [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: georgivelev   
Дата:   11-11-11 14:44

Мдааа Виена е един много хубав град. Хареса ми културната наситеност, но имат и доста снобарски прояви - като онова концертче в Шонбрун, не съветвам никого да ходи на концерт в Шонбрун (Щраус и Моцарт) - много пари, а не свирят/пеят по-добре от кой да е среден български оркестър. Уж държава с традиции, но редовно "забравят" да ти дадат касова бележка като пазаруваш, в това отношение Българите сме много по-добре от тях.

Дали ми се иска да живея там? зависи в коя част на града и на каква заплата. Придвижването с метро от единия край на града до другия си отнема час. А ако после се налага да взимаш автобус/трамвай става много дълго. В София съм от/до работа за около 20-30 минути.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 14:48

Темата ми е от голяма полза във всеки един аспект! Очарована съм от готовността на форумци да споделят мнение, опит и съвет!

Благодаря и за личните съобщения на всички (оказа се, че има форумец, студент във Берген сега [smile] [smile] )!
[beer]
Взех да си водя бележки, продължавам да ровя из сайтовете на университетите. Сравнявам, чета.

Джога [beer] [beer] [beer] Не, не са открили зеленчуците [smilie18] Плодовете - също. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: tochnia   
Дата:   11-11-11 16:38

И да не забравиш накрая да кажеш кое място си избрала и защо [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно приблизтелен бюджет за студент в няколко държави
Автор: Щурче   
Дата:   11-11-11 16:40

[smilie24] [beer]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.