Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 19:48

Това е нещо, което ме вълнува от известно време. Проучвайки различни варианти, стигам до извода, че има смисъл само ако можеш да продаваш излишъците на съответната електрическа компания. Често излишъците са много големи, особено лятото, ясно е, че няма как да ги съхраняваш, но продавайки ги си осигуряваш резерв за зимните месеци, когато ще се наложи да купуваш повече, отколкото да продаваш. Реално по тази схема са достатъчни около 5KW мощност, за да си на печалба. Инвестицията за 5квт е около 15 000 евро с панелите и обслужващите системи, не е чак толкова много и ще се възвърне ако може да се продава излишъка.
Разбирам, че проблемите и пречките са предимно административни, защото стойността на соларните панели пада постоянно. Административните проблеми до известна степен се дължат на голямата разлика в цените - продаваш зелена енергия на около 60-70ст/квт, а купуваш на 3 пъти по-ниска цена, което предразполага за далавери с обратно изкупуване. Интересно е примерно да има опция да купуваш и продаваш на една и съша цена, така няма как да се облагодетелстваш, а дори и на 20ст/квт си струва, стига да можеш да продаваш.

Един успешен домашен проект в тази насока : http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=786774

Ето една интересна цел, която и ще се опитам да реализирам, а ако някой има опит може да сподели[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   06-11-11 20:02

Аз имам приятели които имат соларни паркове и вентилатори на Калиакра ....

Толкоз са разправии и ядове че съм за домашна АЕЦ !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:05

Е аз говоря за малка домашна централка за лично ползване.
Чета, че на запад това се стимулирало и не било трудно. Вместо да се трошат пари за нови АЕЦ и т.н. не е ли по-добре държавата да инвестира в енегрийната ефективност и независимост на домакинствата. Сумите като инвестиция за домашни нужди не са непосилни.... После и един електромобил [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: vuzhy   
Дата:   06-11-11 20:07

За домашни цели процедурата е доста улеснена. Ако си слагаш панелите на покрива, не е необходимо строително разрешение. За мощности до 5 KW електроразпределителните дружества са длъжни да те включат, без излишни разправии. Цената на която трябва да ти изкупуват енергията е 83 ст KW/h.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:09

Бони ме изпревари с темата..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Gruyu   
Дата:   06-11-11 20:09

кофтито е че лятото всички ще искат да продават, а зимата всички да купуват, което не знам как ще стане... лятото особено - АЕЦ Козлодуй и Тецовете трябва лятото да не работят,а само зимата, което е невъзможно

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:09

Интересно... В статията човекът говори, че близо 3 години се е борил с институциите.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:11

Абе и зимата може да се продава...Зависи как си организираш нещата. Не е проблем да се комбинират панели с малък ветрогенератор.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   06-11-11 20:12

Имам един приятел в Пловдив - в къщата му двора е 4 декара та реши да си сложи соларни така за кеф .Продава около 2 киловата ... ама си за гъзария само .

Ако днес трябваше да го прави надали щеше да се навие .Поне той така разправя ...


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: vuzhy   
Дата:   06-11-11 20:14

За съжаление държавата прави всичко възможно да затрудни изграждането на ФВЕ, независимо от мощността им.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:17

Енергоразпределителните дружества не подписват лесно предварителен договор за изкупуване на произведената от ВЕИ електроенергия.. Нищо, че уж по закон са задължени. Пък за собствени нужди при тия цени не си заслужава. Фотоволтаичната система през целия си есплоатационен период, ще ти произведе ток, за стойност не по-голяма от нейната себестойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:19

За собствени нужди не си заслужава, но ако имаш възможност да продаваш би трябвало да си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:27

Фотоволтаичните клетки се изработват от най-разпространения материал на планетата ни - силиций. В момента складовете по света са задръстени с панели. Цената пада чувствително. Познат, който се занимава с играждане на соларни паркове дори във Великобритания, ме уверява, че до 4-5 години максимум, цените ще паднат дотолкова, че почти всяко семейство ще може да си позволи такава инвестиция. Но цената на другите елементи в системата е доста скъпа и не вярвам да се промени.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: serjy   
Дата:   06-11-11 20:32

цялата тая нова мода по грешно разбрана екология, дето никой нищо не харчи и не консумира е поредната глупост на цивилизацията. живота е движение и кръговрат на енергия, а не пасивен застой.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:35

Да, движение и кръговрат, но не разсипия. А разсипията води до лоши неща. Страшно много се пилее. Ако видите снимка на панелен комплекс с термо камера лошо ще ви стане. Наистина един АЕЦ бумка само за това, което изтича през фугите.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:36

Мисля, че тази "нова мода" е отдавна морално остаряла технология.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 20:39

Една бърза градушка и ... си 5 години назад [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:41

ОК, дай идеи за нови технологии, които не са морално остарели.
Всъщност за мен е важна енергийната и всяка друга независимост . По принцип колкото си по-малко зависим от каквото и да е, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:42

Нейви, Нейви... Соларният ми бойлер работи вече близо 3 години. Имало е и градушки и то силни. Не е имало проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 20:45

Дочух, че трябва да си ДДС регистриран.
На мнение съм, че енергийните проблеми не могат да се решават ефективно надребно.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: serjy   
Дата:   06-11-11 20:46

по-приятна зимна атмосфера от стара, не санирана къща, с огромни загуби, на камина, НЯМА. нема влага, нема мухъл, нема технологии, нема пвц, фибрани, нема енергоспестяващи крушки и не знам си кви други милион глупости, но си иска яко енерджи [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:46

Бони, аз преди около 2 години, бях припалил много по темата за соларен парк. Дори съм си запазил до водоема, перфектно за целта място от 30-на декара. Но, когато човек навлезе по-дълбоко в темата, вижда, че не си заслужава. Поне за момента. А и това не е решение на енергийната зависимост, а някакъв бизнес..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 20:46

Абе и ние в Мъглиж сме на соларни бойлери, ама знам ли аз...

Я сметни 40к лева с капитализирана лихва за 10 години колко са?

Това нещо ъпсурд да се изплати така за 10 г.
Просто човека се кефи, щото е виден ресторантьор и си 'наглася' паричките [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:52

Асахи от личен опит искам да ти кажа, че моите дребни енергийни проблеми успешно ги решавам на дребно. Примерно стабилна изолация, соларен бойлер за топла вода, сондаж с хидрофор за независимост от ВИК и т.н. Не е и скъпо.
Не знам как стои въпроса със соларните панели, ще го проуча по-подробно.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:55

За сондажа, хидрофора и ВиК [smilie24] [cool]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.