Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 19:48

Това е нещо, което ме вълнува от известно време. Проучвайки различни варианти, стигам до извода, че има смисъл само ако можеш да продаваш излишъците на съответната електрическа компания. Често излишъците са много големи, особено лятото, ясно е, че няма как да ги съхраняваш, но продавайки ги си осигуряваш резерв за зимните месеци, когато ще се наложи да купуваш повече, отколкото да продаваш. Реално по тази схема са достатъчни около 5KW мощност, за да си на печалба. Инвестицията за 5квт е около 15 000 евро с панелите и обслужващите системи, не е чак толкова много и ще се възвърне ако може да се продава излишъка.
Разбирам, че проблемите и пречките са предимно административни, защото стойността на соларните панели пада постоянно. Административните проблеми до известна степен се дължат на голямата разлика в цените - продаваш зелена енергия на около 60-70ст/квт, а купуваш на 3 пъти по-ниска цена, което предразполага за далавери с обратно изкупуване. Интересно е примерно да има опция да купуваш и продаваш на една и съша цена, така няма как да се облагодетелстваш, а дори и на 20ст/квт си струва, стига да можеш да продаваш.

Един успешен домашен проект в тази насока : http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=786774

Ето една интересна цел, която и ще се опитам да реализирам, а ако някой има опит може да сподели[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   06-11-11 20:02

Аз имам приятели които имат соларни паркове и вентилатори на Калиакра ....

Толкоз са разправии и ядове че съм за домашна АЕЦ !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:05

Е аз говоря за малка домашна централка за лично ползване.
Чета, че на запад това се стимулирало и не било трудно. Вместо да се трошат пари за нови АЕЦ и т.н. не е ли по-добре държавата да инвестира в енегрийната ефективност и независимост на домакинствата. Сумите като инвестиция за домашни нужди не са непосилни.... После и един електромобил [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: vuzhy   
Дата:   06-11-11 20:07

За домашни цели процедурата е доста улеснена. Ако си слагаш панелите на покрива, не е необходимо строително разрешение. За мощности до 5 KW електроразпределителните дружества са длъжни да те включат, без излишни разправии. Цената на която трябва да ти изкупуват енергията е 83 ст KW/h.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:09

Бони ме изпревари с темата..[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Gruyu   
Дата:   06-11-11 20:09

кофтито е че лятото всички ще искат да продават, а зимата всички да купуват, което не знам как ще стане... лятото особено - АЕЦ Козлодуй и Тецовете трябва лятото да не работят,а само зимата, което е невъзможно

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:09

Интересно... В статията човекът говори, че близо 3 години се е борил с институциите.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:11

Абе и зимата може да се продава...Зависи как си организираш нещата. Не е проблем да се комбинират панели с малък ветрогенератор.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   06-11-11 20:12

Имам един приятел в Пловдив - в къщата му двора е 4 декара та реши да си сложи соларни така за кеф .Продава около 2 киловата ... ама си за гъзария само .

Ако днес трябваше да го прави надали щеше да се навие .Поне той така разправя ...


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: vuzhy   
Дата:   06-11-11 20:14

За съжаление държавата прави всичко възможно да затрудни изграждането на ФВЕ, независимо от мощността им.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:17

Енергоразпределителните дружества не подписват лесно предварителен договор за изкупуване на произведената от ВЕИ електроенергия.. Нищо, че уж по закон са задължени. Пък за собствени нужди при тия цени не си заслужава. Фотоволтаичната система през целия си есплоатационен период, ще ти произведе ток, за стойност не по-голяма от нейната себестойност.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:19

За собствени нужди не си заслужава, но ако имаш възможност да продаваш би трябвало да си заслужава.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:27

Фотоволтаичните клетки се изработват от най-разпространения материал на планетата ни - силиций. В момента складовете по света са задръстени с панели. Цената пада чувствително. Познат, който се занимава с играждане на соларни паркове дори във Великобритания, ме уверява, че до 4-5 години максимум, цените ще паднат дотолкова, че почти всяко семейство ще може да си позволи такава инвестиция. Но цената на другите елементи в системата е доста скъпа и не вярвам да се промени.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: serjy   
Дата:   06-11-11 20:32

цялата тая нова мода по грешно разбрана екология, дето никой нищо не харчи и не консумира е поредната глупост на цивилизацията. живота е движение и кръговрат на енергия, а не пасивен застой.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:35

Да, движение и кръговрат, но не разсипия. А разсипията води до лоши неща. Страшно много се пилее. Ако видите снимка на панелен комплекс с термо камера лошо ще ви стане. Наистина един АЕЦ бумка само за това, което изтича през фугите.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:36

Мисля, че тази "нова мода" е отдавна морално остаряла технология.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 20:39

Една бърза градушка и ... си 5 години назад [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:41

ОК, дай идеи за нови технологии, които не са морално остарели.
Всъщност за мен е важна енергийната и всяка друга независимост . По принцип колкото си по-малко зависим от каквото и да е, толкова по-добре.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:42

Нейви, Нейви... Соларният ми бойлер работи вече близо 3 години. Имало е и градушки и то силни. Не е имало проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 20:45

Дочух, че трябва да си ДДС регистриран.
На мнение съм, че енергийните проблеми не могат да се решават ефективно надребно.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: serjy   
Дата:   06-11-11 20:46

по-приятна зимна атмосфера от стара, не санирана къща, с огромни загуби, на камина, НЯМА. нема влага, нема мухъл, нема технологии, нема пвц, фибрани, нема енергоспестяващи крушки и не знам си кви други милион глупости, но си иска яко енерджи [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:46

Бони, аз преди около 2 години, бях припалил много по темата за соларен парк. Дори съм си запазил до водоема, перфектно за целта място от 30-на декара. Но, когато човек навлезе по-дълбоко в темата, вижда, че не си заслужава. Поне за момента. А и това не е решение на енергийната зависимост, а някакъв бизнес..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 20:46

Абе и ние в Мъглиж сме на соларни бойлери, ама знам ли аз...

Я сметни 40к лева с капитализирана лихва за 10 години колко са?

Това нещо ъпсурд да се изплати така за 10 г.
Просто човека се кефи, щото е виден ресторантьор и си 'наглася' паричките [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 20:52

Асахи от личен опит искам да ти кажа, че моите дребни енергийни проблеми успешно ги решавам на дребно. Примерно стабилна изолация, соларен бойлер за топла вода, сондаж с хидрофор за независимост от ВИК и т.н. Не е и скъпо.
Не знам как стои въпроса със соларните панели, ще го проуча по-подробно.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:55

За сондажа, хидрофора и ВиК [smilie24] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 20:55

И аз си мисля, че ги решавам, но ако река да продам или съхраня един джаул изведнъж решенията ми увисват.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 20:59

И аз имам бая метан, ама няма кой да ми го извади и съхрани, та после да делкаме..[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:06

Бони и аз съм мислил в тая насока и стигнах до извода, че за да има икономически ефект трябва да постигнеш нещо близо до пасивна къща и после да пуснеш панелите само за ел. уреди.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 21:13

Тези, които казват за дадена цел, че е непостижима, не трябва да пречат на онези, които я осъществяват в момента.

(cтара китайска поговорка)


Така де, някой иска да направи нещо, и винаги се намира някой да почне да разправя 'ама това не може да стане', без дори да има някакъв по-задълбочен поглед върху нещата.

Всички прилики с действителни участници в разговора и техните мнения, са напълно случайни [smilie5]



Бони, енергийната 'независимост' има две страни - едната е производство на енергия, другата страна е потреблението. Мисля си, че всъщност в увеличаването на енергийната ефективност (тоест намаляване на потреблението) има поне толкова потенциал, колкото и във ВЕИ, говорим за конкретно домакинство. При добра модификация на къщата е възможно да се постигне толкова добра изолация, че зимата отоплението да е на практика почти ненужно.

В последните години в Европа почнаха да класифицират и сградите по енергийни класове - и в Дания примерно вече е забранено да се строят жилищни сгради, които не покриват енергиен клас 'А' - тоест най-ниският разход на енергия. Даже, след като всички сгради трябва да са клас 'А', въведоха и допълнителни класове - клас А2 и клас А1, които са съответно със 75% и 50% от енергийните разходи на клас А.

Клас А се дава за около 80 киловатчаса на квадратен метър общо потребление на енергия (електричество, отопление, топла вода). Клас 2 е 60 киловатчаса на квадрат, клас 1 - 40 киловатчаса на квадрат.

Тоест, при къща 120 квадрата това би означавало, че спокойно можеш да минеш с между 6000 и 10000 киловатчаса годишно потребление на енергия - при цена на тока от 20 стотинки на киловатчас това би било максимум 2000 лева.

Такава енергийна ефективност се постига с добра изолация, добри прозорци, уплътнения, добър покрив, и т.н. Ето тук примерно има една статия (виж страница 1071):

http://www.byg.dtu.dk/upload/institutter/byg/publications/rapporter/byg-r189iii.pdf

В статията е описано накратко как оптимизират една датска къща - не съм я гледал подробно, но на първо време гледам, че нещо подобряват покрива, и променят разположението на прозорците, така че да гледат повече на запад и юг (и така да хващат повече слънце зимата) - това с прозорците е добре за Дания, ама в БГ може да доведе то малко 'проблеми' лятото - така че едва ли всичо е директно приложимо, но може да има някои добри идеи.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: tofo   
Дата:   06-11-11 21:19

В случая обикновено се прави комбинация с фотоволтаици и ветрогенератор. Едното бачка активно лятото, другото зимата. Ама като туриш чертата не си заслужава инвестицията при игра на дребно. Я го изкупят, я не. Я на тая цена, я не. Знаеш ли какво ще стане утре? [smilie8] Мразим ги @+%"?%% гадовете, ама си е удобство. Да му се става на някой зимъска в 5,30 да пали в мазето генератор?[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:21

генераторите сами се палят, поне моят има такава опция. Незнам даже къде е. Бащата все влачи разни раути аз се чудя де да ги кеширам

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:21

Сигурен съм, че бачо Колю Теслата знае чалъма да ни зарежда батерийките дори дистанционно, ама е споделил фатката не на нас..[smilie18]
едно от зарядните му


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 21:24

Генераторите не само се палят сами, можеш да ги палиш и дистанционно.

Примерно широко разпространен е номерът като ходиш на вилата си, да цъкнеш по интернет (или през телефона) и да си включиш отоплението дистанционно няколко часа предварително, та като пристигнеш вътре да е топличко [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 21:27

Джога, при 185кв.м къща за последните 12 месеца имам 13 000кв. Това е към 70кв/кв.м. при около 55кв.м прозорци и отопление само на климатици.



Публикацията е редактирана (06-11-11 21:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: tofo   
Дата:   06-11-11 21:27

Да, де! Идеята е, че малко или много си е хамалогия. Някой да се зарежда с гориво дистанционно?[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:31

аз от известно време боря разни IP релета и даже бях навързал тука едни неща, но се замислих, че всеки пее---с може да почне да ми пуска поливането или осветлението на двора. Са мисля да навържа и алармена система и камери, но май требе да почета за ИТ сигурност преди това?

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:35

Я го един
истински енергийно независим
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:38

един приятел ми разправяше, за един особняк от Княжево, който си купил сонда и набучил тръби до минералните води и зимата е енергийно независим

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:41

Ама лятото не е.. Ще патладяса от жега тогаз..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:43

ко съм на негово място взимам две робини да ми правят вятър[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 21:45

Бони, ми ок, значи може би можеш да го намалиш още - в България отоплителният сезон е с 2 месеца по-къс от този в Дания, пък и тези сметки за 80квч/кв.м предполагам са за целодневно отопление, а ти доколкото знам изключваш отоплението през деня. Tака че е може би по-лесно да се постигнат 40 квч/кв.м. И това може да ти увеличи енергийната независимост доста. Или най-малкото да ти намали сметките.

Е, всичко зависи от възвръщаемостта на инвестицията - ако можеш да спестиш 3000 киловатчаса годишно примерно, това са 600 лева? (не съм сигурен в цената на киловатчас). Та, ако примерно за 5000 лева можеш да внесеш още подобрения, така че да пестиш 3000 квтч годишно, то значи за около 10 години (или по-малко, ако скочи тока междувременно) инвестицията ще се изплати...

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 21:49

Пичовете с село Баня (дали не беше град?) до Карлово си топлят оранжериите с геотермална вода. Къщите също. Там водата е съвсем плитко. Не знам държавата как споделя този си ресурс с тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 21:50

прави се че не знае[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 21:50

Енергийната независимост може да бъде определена, като липса на отношения с Енергото, ВиК и бензиностанциите. Ама само като за начало..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Marillion   
Дата:   06-11-11 21:52

http://www.capital.bg/biznes/tehnologii_i_nauka/2007/01/12/304260_topla_zemia/

И тази технология не е за пренебрегване.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 21:57

Енергийно независим ставаш с един много добре реализиран шунт на електромера [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 21:58

Аз кат ида на палатка с едно бутилче газ от 2 лева и комплект батерии в челника се чувствам енергийно независим. Газта и челника са за удобство, не толкова необходимост.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 22:00

Как да шунтираме маркуча на бензиноколонката..[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   06-11-11 22:01

а магарцедес [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 22:01

Карай колло.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 22:02

ко може някой да го бута

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 22:02

Нямате ли нанадолно?

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 22:03

Боли ме крака бе Асахи, нещо съм се сецнал..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 22:04

Ще ти мине, неа се плашиш!

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: J0R0   
Дата:   06-11-11 22:10

Eнергийна независимост - няма по-лесно.
Типичен пример е хижа Скакавица.
Токът - от турбинка в реката. Вода - пак от реката. Отопление - от гората.

(само дето храната я качват с мулета, та не си на 100% независим)
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   06-11-11 22:12

Лесно ама ако имаш река.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 22:12

Мулетата от тревата..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: НАСОО   
Дата:   06-11-11 22:13

при мене има две, но не е толко лесно. Един приятел вече 10години се мъчи и никъв ефект.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   06-11-11 22:15

Иска сериозна денивелация и ти да си отдолу..

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: djogata   
Дата:   06-11-11 22:15

Така е лесно, ако населението на България беше 200 хиляди човека

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Miro__Slav   
Дата:   06-11-11 23:18

Не нужно да има река... Същата работа върши и поток с неохходимия дебит [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: pif   
Дата:   06-11-11 23:26

Енергийна независимост - само ако имаш огромен сторидж на енергия. Хубав вариянт е компресор и бутилки с въздух под налягане. Голяма първоначална инвестиция но после си вечно независим. Има вятър - помпиш. Има слънце - помпиш. Хубави и ефективни слънчеви панели с насочване, малка вятърна турбина, термопомпа с кладенец.
Ако гледаш крави - метанов генератор от изпражненията. Ако сееш ниви - слънчоглед или рапица. Правиш олио и директно в дизеловия агрегат или трактора. Така забравяш изобщо думички като ВиК, ЕОН, ЧЕЗ, Топлофикация и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   06-11-11 23:57

Ще трябва и печка на сгъстен въздух да си правя [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: n1x0n   
Дата:   07-11-11 00:01

Цените на фотоволтаиците вървят надолу, цената на тока - нагоре. Пределно ясно е, че съвсем скоро сметката ще почне да се връзва за все по-голям брой хора.

Скоро в Банско се запознах е един чешит, който си е инсталирал 3 неголеми панела - нещо от порядъка на 200-300 вата. Сложил си е светодиодно осветление в къщичката, ползва само един лаптоп и зарядно за телефон, като електроуреди. Отопление на дърва с един rocket stove, готвене на газ... да не е живот за всеки, но е илюстрация че може.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: kote   
Дата:   07-11-11 00:26

тук има един производител на ветрогенератори
патентовал си е системка която ще я засили за германия 5000 бройки от нея
хитрото е че този генератор се свързва с енергото чрез обикновен контакт някъде из къщата
и връща електромера назад
това в зависимост от вятъра може чувствително да ти намали сметките
всичко е легално и разрешено и не е необходимо да имаш договор с енергото освен ако искаш пари от тях при свръх предлагане от твоя страна или да печелиш от разлика между купено и продадено

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   07-11-11 00:30

Да-да, те от енергото трева пасат. Иди върни електронен електромер по този начин, особено в Германия.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: kote   
Дата:   07-11-11 00:33

абе той си е направил иновацията не го мисли

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: kote   
Дата:   07-11-11 00:40

и тук връща именно електронен електромер
абе то в българия останаха ли аналогови?

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   07-11-11 01:09

Може и да има някъде.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   07-11-11 06:42

По край мен минава тунела на баташкият водносилов път - дали не мога да го ползвам да завърти една перчица ????

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Така де - така и така си тече...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Vinsent   
Дата:   07-11-11 08:07

Бони, преди година-две правих подробни изчисления за 5 kW и за по-големи мощности.

Стойността на панели 5 kW и оборудването към тях излизаше около 35 000 Евро и изплащането е за над 10 години при сегашните изкупни цени на електроенергията. Без дотации е икономически неоправдано. Тази област се развива много интензивно, подобряват се и поевтиняват технологиите, повишава се ефективността на фотоволтаиците, така че може да се очаква в бъдеще изкупната цена на електроенергията от възобновяеми източници все повече и повече да намалява. Според икономикса всяка инвестиция със срок на изплащане по-дълъг от 3 години се счита за рискова. Ако се хванеш за такава работа е добре да ползваш европейски програми за финансиране, които поемат безвъзмездно до 70 % от разходите.

Имам познат в бургаско, който вече втора година експлоатира такава от 5 kW, мога да те свържа с него да обмените мнения.


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boreto   
Дата:   07-11-11 08:48

Вярно е, че цените на фотоволтаичните панели падат, а цените на енергията се повишават, но от доста години ефективността на фотоволтаиците не е мръднало от участъка 14-17%. Има от доста време само някакви специални панели на Шарп с КПД към 32%, но ги има само на някакъв японски спътник, а там е трудно да се провери, дали е вярно...


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: pif   
Дата:   07-11-11 09:13

боре, високоефективните панели са 4 слойни като всеки слой хваща различна дължина на вълната. Рекорда за момента е 28.8% но се правят малки плочки поради много сложната технология. 32 може да е постигнта лабораторно. В космоса имаш толкова много енергия на единица площ, че няма смисъл от високоенергийни панели а има смисъл от здрави панели които държът на радиация и огромни разлики в температурите. Истината засега е фокусираща чиния със стърлингов двигател. 40% КПД на преобразуването 33% КПД в мрежата след всички загуби по преобразуване, местене на чинията, помпи за вода за охлаждане и т.н. От 10 метра чиния пичовете вадят 25 киловата ток.
Сега на панаира даваха панели по 1 евро/ват. Независимо с какво КПД са. Някакви искаха 2-4 евро/ват за хидроизолация на покрив с вградени в нея клетки. Обаче и даваха 5.8% КПД. Цените на самите клетки падат, но максимум пауър тракерите и грид инверторите държът цена поради което крайната цена на системата се вдига много.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boreto   
Дата:   07-11-11 09:20

Говоря за комерсиални технологии. А за рекорда си Шарп се хвалят на сайта си.
Аз произвеждам дребни изделия със слънчеви панели, където не могат да се приложат нито скъпи многослойни панели, нито фокусиращи чинии, нито двигатели на Стърлинг, нито тракери и прочие, без изделието да стане непродаваемо.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: ovcharcheto_Kalitko   
Дата:   07-11-11 09:25

boni написа:

> Това е нещо, което ме вълнува от
> известно време. Проучвайки
> различни варианти, стигам до
> извода, че има смисъл само ако
> можеш да продаваш излишъците на
> съответната електрическа
> компания. Често излишъците са
> много големи, особено лятото, ясно
> е, че няма как да ги съхраняваш, но
> продавайки ги си осигуряваш
> резерв за зимните месеци, когато
> ще се наложи да купуваш повече,
> отколкото да продаваш. Реално по
> тази схема са достатъчни около 5KW
> мощност, за да си на печалба.
> Инвестицията за 5квт е около 15 000
> евро с панелите и обслужващите
> системи, не е чак толкова много и
> ще се възвърне ако може да се
> продава излишъка.
> Разбирам, че проблемите и пречките
> са предимно административни,
> защото стойността на соларните
> панели пада постоянно.
> Административните проблеми до
> известна степен се дължат на
> голямата разлика в цените -
> продаваш зелена енергия на около
> 60-70ст/квт, а купуваш на 3 пъти
> по-ниска цена, което предразполага
> за далавери с обратно изкупуване.
> Интересно е примерно да има опция
> да купуваш и продаваш на една и
> съша цена, така няма как да се
> облагодетелстваш, а дори и на
> 20ст/квт си струва, стига да можеш
> да продаваш.
>
> Един успешен домашен проект в тази
> насока :
> http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=786774
>
> Ето една интересна цел, която и ще
> се опитам да реализирам, а ако
> някой има опит може да
> сподели[smilie24]


Мда... Всичко е описано с изключение на... Разходите за поддръжка. А те, ако се наложи да се плащат, не са малки.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   07-11-11 10:28

Не е ли сметнато ТСО пропускайте всички останали показатели.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   07-11-11 10:28

Аз съм проучвал за ветрогенератори и имам дори подробна оферта от една фирма.
За 5квт :
Генератор+витла+контролер = 8600лв
Мачта и монтаж 2200лв
Инвертор пълна синусоида - 2400лв
Акумулатори - 7500лв
By-pass система - 300лв

Общо за 5квт - 21000лв

Интересното е, че и при изпълнение хибридна система ветрогенератор + соларни панели пак излиза толкова....

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   07-11-11 10:38

Никъде не пише срещу колко пари пускат вятърът ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   07-11-11 10:42

През нас минава едно постоянно течение, почти винаги или духа по-силно или по-слабо. А и говорим за хибридна система...

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   07-11-11 10:44

Ся ша дойде Иво Зафиров и ще ти сметне че ще пречиш на врабчетата и край с проектите !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   07-11-11 10:48

Врабчетата са пилоти от класа, но има едни смотани щъркели до нашата ограда, които като се учат да летят са страшна комедия. Смял съм се на глас как не могат да нацелят гнездото при кацане:)

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: n1x0n   
Дата:   07-11-11 10:56

Ефективност от порядъка на 19-20% вече е реалност и то с технологии, които позволяват ниска себестоимост на панела. Пък 20%, макар и да звучи малко, хич не е зле при положение, че говорим за изобилен и безплатен ресурс.

Според официалните прогнози на американското правителство, към 2014-та себестойността на покупка и поддръжка на индивидуално соларно стопанство ще бъде абсолютно съизмерима с цената за ел. енергия от централизираната мрежа за периода на експолатация.

https://photo-forum.net/static/forum/2011-11/cbhw7866.JPG
http://i.imgur.com/MOSvk.jpg


За мен големият проблем остава в съхраняването на тази енергия, защото изкупуването от НЕК или Мек - не е точно независимост. Опре ли ножа в кокала - винаги могат да откажат да изкупуват, да въведат квоти и т.н. и т.н.


Според икономикса всяка инвестиция със срок на изплащане по-дълъг от 3 години се счита за рискова.

Всъщност, просто се смята за "дългосрочна". Оценките на риска идват от съвсем други аспекти на инвестицията.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Miro__Slav   
Дата:   07-11-11 11:12

Не знам защо всички мислите за продажбната на зелена енергия
аз съм доволен и само на това да не плащам на никой нищо... Ни ток ни топло ни топла вода [smilie21] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: itilien   
Дата:   07-11-11 11:16

Miro__Slav - защото неплащането на никого нищо е в сферата на мечтите. Всички мислят за продажба на енергия защото спецификата на тази зелена енергия е такава, че я има през деня а я няма през нощта, точно когато най ти трябва. При вятъра подобно - ту я има, ту я няма. И ако нямаш вариант да я складираш, трябва да я продаваш, за да може после със спечелените пари да си купиш енергия, когато ти трябва. Ако искаш обаче да я акумулираш, тогава пък се стига до купуването на скъпи акумулатори, които имат сравнително малък живот и пак плащаш нещо на някого.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   07-11-11 11:18

Не разбра ли, че говоря за продажба, защото няма как да съхранявам излишъка. В определени периоди има голям излишък, а в други периоди преразход. Ако можело да ползвам само собствения източник е идеално, но реално за това е нужна висока мощност и резерв, което не е икономически изгодно.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   07-11-11 11:20

Продаването на енергия е по-ефективно, но не е толкова просто.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: n1x0n   
Дата:   07-11-11 12:10

Почти по темата - хем фотографско, хем независимо [smile]
http://vimeo.com/28676720

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   07-11-11 12:37

Не можеш ма върна на село!

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   07-11-11 23:39

Какво стана с кенчетата на Мит? Там КПД-то беше зашеметително, помня.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: pif   
Дата:   08-11-11 00:00

Сигурно е продал излишната енергия на топлофикация и с парите е духнал в чужбина.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Miro__Slav   
Дата:   08-11-11 01:10

itilien Това е относително понятие дали нощем я няма на километър от нас един познат си я добива денонощно посредством мини вец...
А и съм прагматичен човек... някой тук беше написал една равносметка инвестицията ще се изплати след 10 и повече години [smilie8] така я да помислим сега я купуват на висока цена ама до кога "???" силициевите панели поевтиняват защо ли"???"а и като си помисля само. че сега уж насърчават зелената енергия а по-късно могат да я обложат и нея с налог [smilie21] [smilie8] [smilie21] [smilie8]
Инак Бони в това има далавера но само ако произвеждаш и продаваш голямо количество останалото, че продавайки па купувайки същата по евтино си е направо смешка на база набутана инвестиция

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Diandimov   
Дата:   08-11-11 07:13

Енергийна независимост - нагласям термостата на 76 по Фаренхайд, и забравям.
Лятото студи, зимата топли.

Не изисква инвестиции, вятър, геотермална вода, кутийки от бира, генератори, акумулатори, изобретения, жици, фокуси и магии.
Освен това си бачка независимо от нищо, и независимо дали си си вкъщи или те няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boreto   
Дата:   08-11-11 07:42


Ефективност от порядъка на 19-20% вече е реалност и то с технологии, които позволяват ниска себестоимост на панела.

n1x0n,

Дай линк, да ги видим тези панели. Всякакъв мой опит да намеря комерсиално достъпни фотоволтаични панели с ефективност по-голяма от 17% е удрял на камък.
[smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: ovcharcheto_kalitko   
Дата:   08-11-11 08:17

написа:

> Аз съм проучвал за
> ветрогенератори и имам дори
> подробна оферта от една фирма.
> За 5квт :
> Генератор+витла+контролер = 8600лв
> Мачта и монтаж 2200лв
> Инвертор пълна синусоида - 2400лв
> Акумулатори - 7500лв
> By-pass система - 300лв
>
> Общо за 5квт - 21000лв
>
> Интересното е, че и при изпълнение
> хибридна система ветрогенератор +
> соларни панели пак излиза
> толкова....

Така. Първо: Смятай тези 7500 за акумулатори като разход на всеки 5-6 години. Второ: Ветрогенератора е ефективен, само ако скоростта на вятъра е над 7.5 m/s

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: asahi   
Дата:   08-11-11 09:03

27км/ч. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: shtukov   
Дата:   08-11-11 09:16

Не изисква инвестиции, вятър, геотермална вода, кутийки от бира, генератори, акумулатори, изобретения, жици, фокуси и магии.
Освен това си бачка независимо от нищо, и независимо дали си си вкъщи или те няма.

Димов, я пак кажи за перпетуммобилето..?


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: serjy   
Дата:   08-11-11 09:17

след това сметнете колко ресурс, енергия и матерали отиват за произвпдство, транспорт, монтаж и поддръжка на новите играчки, колко са надеждни, колко се чупят и т.н. и ако всичко излезе ЕКО, да съгласен съм,че щадим природата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Diandimov   
Дата:   08-11-11 10:03

То не е перпетум мобиле, бачка на газ и ток, зависи от сезона.

Но твърдя че е незвисимо, защото само една сметка се плаща, и толкова.
Не се тревожа на кой да продавам излишъка, не се тревожа има ли вятър няма ли слънце, и прочее.

Няма как да дам няколко бона за соларна система, при положение че месечната ми сметка е надника за един ден.

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: navy   
Дата:   08-11-11 10:13

Далаверата е когато копаеш за геотермални води... да изкочи нефт [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: Todd   
Дата:   08-11-11 11:13

Местиш се на екватора , фърляш ризата и скачаш по дърветата !!!

Нема ефективност нема гявол ... до де те лапне некой лъф !!!

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: netLady   
Дата:   08-11-11 12:09

http://www.hyperionpowergeneration.com/[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: мара   
Дата:   08-11-11 12:17

101

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: boni   
Дата:   08-11-11 12:50

Имаше някои слаби звена по къщата, които трябваше да се уплътнят. Примерно капандурата към покрива в детската стая. Изолирах всичко перфектно и сега жена ми като пусне абсорбатора, който е доста мощен, се оказа че няма от къде да компенсира въздуха и взе да връща яко през канализацията[smilie18] Казах и да отваря леко прозорец като пуска абсорбатора.
А иначе не мисля да се отказвам лесно от енергонезависимостта, ще проучвам внимателно. Доста са ме разкандардисвали за разни начинания и съм установил, че въпреки многото "няма да стане" ако си упорит и внимателен, накрая става:)

Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: 4i4o-Joro   
Дата:   08-11-11 13:28

Автор: Todd
Дата: 08-11-11 11:13

Местиш се на екватора , фърляш ризата и скачаш по дърветата !!!

Нема ефективност нема гявол ... до де те лапне некой лъф !!!


Тод-е, шта съдя [smile]

задавих се от смях [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Енергийната независимост...
Автор: serjy   
Дата:   08-11-11 20:46

въздуха в едно помещение трябва да се сменя с пресен поне веднъж на ден. тоест, за да не губиш постоянно топлина трябва да имаш вентилационна система с рекуператор, ако е активен още по-добре, но и той гълта ток. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.