Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Топло
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-11 11:48

Понеже знам, че темата за глобалните климатични промени е любима както на феновете й, така и на скептиците в този форум - реших че е уместно да пусна това проучване:

http://berkeleyearth.org/

което се отличава с това, че е правено от скептици, финансирано от скептици и съзнателно е правено от екип нямащ връзка с никое от другите 2-3 мащабни проучвания.
Друга интерсна черта на проекта е, че цялата методология, целият "data set", кодове за анализ, визуализации и т.н. са достъпни за всеки, който иска да ги ползва.

За онези, които ги мързи да четат сайта, конспект в два реда:
Проучването не само потвърждава тенденцията към затопляне, но и практически дава абсолютно същите данни +-2%, независимо, че използваната методология трябваше да изолира и избегне многобройните грешки и неточности допуснати от предишните екипи.
https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/mytb3063.JPG
http://i.imgur.com/MvSXC.jpg


Не се изненадвам особено, защото макар и правени от организации симпатизиращи на идеята за глобалното затопляне, предишните изследвания все пак бяха правени от съвсем неслучайни учени и екипи.

Остава само един въпрос - дали ние сме виновни? [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: Myth   
Дата:   22-10-11 12:04

Ще погледна по-късно и сайта, но графиката която си дал не подкрепя нито тенденцията за затопляне, нито тази за захлаждане, просто посочения период е прекалено малък 200г са нищо. Освен това има среди които пък говорят, че от следващата година, ще има сериозно захлаждане, дълги зими и късо двумесечно лято за региона на България, потърси за вековен слънчев минимум.

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: Menthol   
Дата:   22-10-11 12:13

около 1815 глобално застудяване ли е имало?

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: НАСОО   
Дата:   22-10-11 12:16

почти колкото неандерталците са виновни за ледниковия период[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: e-mil   
Дата:   22-10-11 12:22

"около 1815 глобално застудяване ли е имало?"

Било е през 1816 и не чак толкова глобално. Имало е лек спад на температурите, а през 1815 вулканът Тамбора изригнал силно и хептен засенчил Северното полукълбо. Казват, че нямало лято нея година.

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   22-10-11 12:34

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/srcq9430.JPG
http://images.pop.bg/content/pics/25614.jpg

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: neuromancer   
Дата:   22-10-11 13:36

200г. може да са нищо, ама ние ще живеем в следващите 30-40, а не 3-4000, нали
и колкото по-назад, толкова по-неточни данни имаме.
а температурата не се влияе много от слънчевия минимум

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: klez   
Дата:   22-10-11 13:44

никсъне тва звучи смешно и несериозно.

Проучване правено от скептици като използват данни на същите онея неслучайни организации...
;)

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-11 13:51

просто посочения период е прекалено малък 200г са нищо

Всъщност, има и обратната логика: наблюдаваме безпрецедентен скок за такъв кратък период, който не съответства на никой от познатите ни цикли на факторите влияещи на температурата.

Колкото до слънчевите вариации, можеш да наложиш горната графика върху тази:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/0d/Solar-cycle-data.png
и да прецениш, колко струва това като теория.

Освен това има среди които пък говорят, че от следващата година, ще има сериозно захлаждане, дълги зими и късо двумесечно лято за региона на България

Аз, като любител на зимните спортове, само мога да приветствам подобно развитие! [cool]

Друг е въпроса, че научната обосновка на тези "среди" би ми била интересна, защото го слушам за четвърта поредна година, а ски сезона продължава да ми е 2 месеца вместо 4! [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: nsirakov   
Дата:   22-10-11 14:04

не знам.. ама на мен покачване с 0.5*Ц ми звучи ок...

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-11 14:07

никсъне тва звучи смешно и несериозно.
Проучване правено от скептици като използват данни на същите онея неслучайни организации...


Смешно и несериозно е да коментираш нещо, което не си чел. Ако го беше чел - щеше да видиш:

"The Berkeley Earth Surface Temperature Study has created a preliminary merged data set by combining 1.6 billion temperature reports from 15 preexisting data archives. Whenever possible, we have used raw data rather than previously homogenized or edited data. After eliminating duplicate records, the current archive contains 39,390 unique stations. This is more than five times the 7,280 stations found in the Global Historical Climatology Network Monthly data set (GHCN-M) that has served as the focus of many climate studies."

"We flagged and excluded from further study values that had pre-existing indicators of data quality problems associated with instrumental error, in-filling of missing data, and/or post-hoc manipulations."

"We tested for runs of repeated values, a common sign of in-filling missing days, and flagged repeated values exceeding an empirical 99.9% threshold for non-randomness."

и т.н. и т.н. тук : http://berkeleyearth.org/dataset.php

Колко несериозно е това, оставям на теб да прецениш. В крайна сметка за специалисти от висок клас като теб - има предоставени всички инструменти в сайта, за да опровергаят резултатите.

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: dinkoff   
Дата:   22-10-11 14:13

Автор: n1x0n
Дата: 22-10-11 11:48

...Остава само един въпрос - дали ние сме виновни?[smilie5]

Четох някъде, че човешкото тяло излъчва около 100 W/h топлина. През 1800 г. населението на Земята е било 978 000 000 души, а през 1999 г. 5 978 000 000. ( справка ) В този ред на мисли отоплително тяло с мощност 500 000 000 вата си е доста мощно. Отделно добитъка, необходим за изхранването на толкова народ, произведената топлина от нормалния живот (битово отопление, ел. уреди, автомобили) и индустрията... Май най-ефективния начин да се спре това затопляне е да намалее населението на планетата.


Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-11 14:17

Аз не съм особен привърженик на идеята за решаващият принос на човечеството към това затопляне, dinkoff. Даже по-скоро съм противник последно време.

Няма спор, че имаме принос, от една страна - от друга, не съм видял сериозни изследвания, правени от независими институции,които да казват "да, предимно наша вина е"

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: Vinsent   
Дата:   22-10-11 14:36

По-топло си е по-добре! [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: siluet23   
Дата:   22-10-11 14:44

При изригването на само един въюулкан например като Еяфятлаякутл се отделя повече топлина и повече въглероден диоксид от колкото всички автомобили и заводи по целия свят за всички времена ..това ясно ли е ;)
та в тази сметка в Югоизточна Азия в момента има над 140 активни вулкана а в Индонезия са над 128 ..сметката е огромна за целия свят ...но природата балансира състава на веществата в атмосферата и през последните векове не се е увеличило нивто на въглероден диоксид в атмосферата както твърдят накой "изледователи" даже напротив наблюдава се намаляване ;)
та хората нямат ни най малка роля в глобалното затопляне което реално но се дължи на независещи от никои на тази земя фактори неизбежни ...но това е добър шанс да се възползваш от това и да се точат милиарди долари за фондации борещи се с това явление ...с което всъщност не могат да се борят ...
Човек е виновен единствено за това че дишаме мръсотиите които сами си произвеждаме ...и това е вредно единствено за нас ...природата съвсем лесно се справя с това [beer] това се отнася само за глобалното затопляне ..иначе ние хората нанасяме непоправими щети по други начини на планетата ни ...но те нямат нищо общо с топлото [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: promis   
Дата:   22-10-11 14:45

Ако всички хора на земята се наредят един до друг, през 1 метър всеки, ще заемат квадрат със страна 84 км - малко повече от 6.3% от площта на България. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: dinkoff   
Дата:   22-10-11 14:46

n1x0n не ме разбирай грешно - аз също не съм. Напоследък се появяват изследвания и теории, според които каквото и да правим то има незначително влияние върху климата. Космически цикли, ала-бала. Като изригна оня вулкан със сложното име преди няколко години казаха, че температурата на планетата се е понижила за кратко. Ако това се повтори няколко пъти всичко ще си дойде на мястото.

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: n1x0n   
Дата:   22-10-11 15:27

При изригването на само един въюулкан например като Еяфятлаякутл се отделя повече топлина и повече въглероден диоксид от колкото всички автомобили и заводи по целия свят за всички времена ..това ясно ли е ;)

Не. От експертите в бгмама ли черпиш тази мъдрост?! [smilie8]

"T.M.Gerlach (1991, American Geophysical Union) notes that human-made CO2 exceeds the estimated global release of CO2 from volcanoes by at least 150 times. The small amount of global warming caused by eruption-generated greenhouse gases is offset by the far greater amount of global cooling caused by eruption-generated particles in the stratosphere (the haze effect)."

"Аcording to the U.S. Energy Information Administration the fossil fuels emissions numbers are about 100 times bigger than even the maximum estimated volcanic CO2 fluxes."

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: Todd   
Дата:   22-10-11 15:29

сбърках темата ...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (22-10-11 15:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: siluet23   
Дата:   22-10-11 15:41

n1x0n

Американския геофизичен съюз е една от онези институции за които по горе писах че се възползуват от ситуацията и са под един чадър с Ал Гор и се финансират от бюджет които е зависим по тези неверни твърдения ;) от 9 кладенеца вода ти носят за да ти обеснят че ти си воновен и трябва да платиш още едни колко си за да се намалят емисиите ...теориите им почиват на лъжи които са ясно на по голямата част от учените ...чиито глас не се чува защото не става въпрос за ФИНАНСИРАНЕ [smilie7] ...ако гледаш внимателно пресконференциите и изявленията на хората измислили тази теория ще се светнеш колко много глупости твърдят .....истината за мен е там кадето няма пари ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: siluet23   
Дата:   22-10-11 15:45

ето тук можеш да прочетеш внимателно и да видиш графиките по които дори Ал Гор се води и манипулира хората ...гледай и филмчето в което говорят независими учени ..все хора в хабера ..хора до които парите не стигат ;)

http://www.fenomenibg.com/modules/news/article.php?storyid=154

ето го филма от 7 части е гледай ги за да е по правилна преценката ;)

http://www.youtube.com/watch?v=augWGYU_Av4



Публикацията е редактирана (22-10-11 15:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: klez   
Дата:   22-10-11 15:49

Никсъне, ако са решили да правят поредната световна конспирация как мислиш ще я правят? Разправят в новините че има глобално затопляне а си оставят архивите с измерванията да показват обратното... тея архиви лесно могат да бъдат манипулирани :) колкот и хиляди да са, и ако някои сериозни хора са се заели с това повярвай не е проблем. Другото е, че тоя период както казаха по-горе 200 години нищо не е... В графиките които съм виждал аз периодите се редуваха през 200-400 години. Топлите и студените, тъй че тая графика...

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: siluet23   
Дата:   22-10-11 15:53

klez графиките за които говориш за тези които аз показах ;) ако не се лъжа ..

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: klez   
Дата:   22-10-11 16:14

siluet, подобни но някви други бяха ама не ми се търси сега ;) както и да е

Отговори на това съобщение
 Re: Топло
Автор: exile   
Дата:   22-10-11 16:34

"Автор: n1x0n
Дата: 22-10-11 13:51


Друг е въпроса, че научната обосновка на тези "среди" би ми била интересна, защото го слушам за четвърта поредна година, а ски сезона продължава да ми е 2 месеца вместо 4!"

QFT, писна ми на шапката!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.