Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Рисуване на криви с шопа
Автор: explorer   
Дата:   02-10-11 12:45

Имам няколко въпроса и се надявам тук някой да може внесе малко яснота. Изгледах буквално десетки туториъли и никъде не видях точно това, което ми трябва.

Да речем, че с две линии на "Pen Tool" правя следната крива:

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/tzrd5256.JPG
http://img683.imageshack.us/img683/350/screen01f.jpg

След като кривата е готова, има възможности да се добавят и махат точки към нея, но никъде не намерих как мога да променя вече готовите линийки? Просто искам да ги "донаместя", защото на око е трудно да предвидиш как ще изглежда кривата.

Единственото "донаместване" което намерих е "Path Selection Tool" (избран на долния скрийншот), с който мога да си селектна, рисайзна и преместя кривата:

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/djaa6099.JPG
http://img208.imageshack.us/img208/3381/screen02fn.jpg

https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/shxe5544.JPG
http://img231.imageshack.us/img231/200/screen03pb.jpg


Още един въпрос - да речем, че вече съм си наместил кривата. Сега искам някак си да мога да я превърна в селекшън за да мога например да напълня отгоре и отдолу с различни цветове? С "Magic Wand" ще е прекалено грубо, пък и на мен самата крива не ми трябва като линия, аз я искам само като граница на селекшъна.


Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: asahi   
Дата:   02-10-11 12:58

Дръпни с мишката встрани от кутийката на пен-тула и ще откриеш още инструменти за работа с пътечки. С десен клик върху пътечката ще откриеш Make Selection със съответното закръгление. Може и маска да направиш, ако ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: Myth   
Дата:   02-10-11 13:02

Кривата можеш да редактираш като можеш да местиш добавените точки, тия криви се наричат криви на Безие и реализацията ми харесва доста повече от колкото в Corel Draw например. Тези криви които правиш във Фотошопа са така наречените пътища, можеш да ги конвертираш в селекции, като си отвориш кутията с леърите (F7) имаш три таба, Layers, Chanels, Paths, отиваш на Paths и от падащото меню избираш Make Selections и си готов.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: Myth   
Дата:   02-10-11 13:03

Докато пиша и асахи ме е изпреварил.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: explorer   
Дата:   02-10-11 13:11

Благодаря. От другите избори добавяне и махане на точки не ми върши работа в случая, евентуално "Convert Point Tool" може би, но не мога да разбера какво точно прави - да, с него може да се донагласи кривата, но не по начина който искам - "Convert Point Tool" изглежда ти дава просто да опънеш линиите наново.

За десен клик не бях се сетил - хубаво, има "Make Selection" но лошото е, че сам си дръпва една права линия от началната до крайната точка, и ако кривата е S-образна това селектира сектори отгоре и отдолу. Аз искам да селектна примерно всичко над кривата.


Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: Myth   
Дата:   02-10-11 13:19

Ами загради с тая крива това което искаш да селектнеш де, после мейк селекшън, ако искаш другата част инверт селекшън и си готов.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: asahi   
Дата:   02-10-11 14:13

Пътечката трябва да е затворена, за да може да се селектира по нея. Иначе се самозатваря. Селекцията е растерна - нека не го забравяме.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: mr_kras   
Дата:   02-10-11 17:08

Convert Point Tool ти дава възможност да преобразуваш кинията от плавен преход в рязък и обратно. Т.е. в точката се получава рязко изменение на кривата. За другото не знам дали те разбирам правилно, но като кликнеш върху точката, се появяват две линийки с точка накрая. Можеш да изменяш дължината им и ъгъла като влачиш с мишката тези точки. Това изменя кривата от двете страни на точката от кривата.
Дано да съм се изразил разбираемо.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: imitev   
Дата:   02-10-11 17:30

RTFM!

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: explorer   
Дата:   02-10-11 19:57

RTFM е разбира се е вариант, но пък тук във форума винаги има достатъчно услужливи хора, готови да помогнат. Още веднъж благодаря!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: imitev   
Дата:   02-10-11 19:59


RTFM е по-добрият вариант, защото там е обяснено с картинки и думи прости.

Даже има и видеоуроци в ютуба.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: asahi   
Дата:   02-10-11 21:00

Наистин ае по-добре да се чете. Аз мога да го обясня още по-добре, но не с писане в тази тема. По-горе само сме скицирали въпроса, но има още много и важни неща да се казват за ползването на пътечките.

Отговори на това съобщение
 Re: Рисуване на криви с шопа
Автор: mujimasa   
Дата:   02-10-11 21:07

Explorer, задръж бутона "Ctrl", когато си на инструмента Пен тул и цъкаш в/у точката,която желаеш да "наместиш". С бутона "Alt"(пак на иснтрумента Пен тул) променяш посоката на кривата от точката,която си избрал.Пример - правиш точка,втора,трета.С "Алт" цъкаш на втората,като задържаш бутона на мишката и така нагласяш посоките(и двете - преди и след точката).Тук продължаваш да задъжаш бутона "Алт",но пускаш бутона на мишката и пак цъкаш и ще промениш само 1-та посока на кривата,тази,в/у която си в момента.При тази гимнастика курсора на мишката е подобно на това - ">".Има и още някои трикове,но е малко сложно за обяснение [smilie3]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.