Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Въпрос към "хАмериканците"
Автор: djogata   
Дата:   17-09-11 12:58

... Като се събудите де :)


Значи, скоро заминаваме за Калифорния за около половин година. [cool]


Почти всичко вече е уредено - къщи, визи и т.н.

Остава да оправим медицинското осигуряване, но тук срещам малко трудности, защото американската здравна система ми е съвсем мътна.

Университета ми предлага някаква временна застраховка за гостуващи учени, която включва и план за семейството (пътуваме с жена ми и 5-месечно бебе). Условията на застраховката за мен и жена ми ни устройват, обаче доколкото схващам условията, полицата не покрива рутинни прегледи. В общите условия си пише 'This policy does not cover routine, preventive or screening examinations or testing unless Medical Necessity is established based on medical records.'

Тук в Дания децата редовно ходят на прегледи при семейният доктор - за да следи как наддава бебето, как се развива умствено, да ни казват с какво трябва да го храним, и т.н. Искаме бебето да продължава да ходи на такива прегледи и в Щатите.

Та, въпросът ми е - как да процедираме? Щом медицинската застраховка не покрива рутинни прегледи, възможно ли е просто да ходим да си плащаме пълната такса за всеки преглед (в какъв диапазон са тези такси между другото)? Или пък не съм доразбрал условията, и стандартните полици покриват и рутинни прегледи? Или в крайна сметка трябва да търся друг застрахователен план?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: lillia   
Дата:   17-09-11 13:06

тука нема хамериканци[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към
Автор: djogata   
Дата:   17-09-11 13:10

Има, има, ама там е още нощ (7-10 часа разлика с БГ), та са будни само махмурлиите


[cool] [cool] [cool] [smilie18]



Публикацията е редактирана (17-09-11 13:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: Славов   
Дата:   17-09-11 13:16

Да ти имам проблемите .... [smilie3] .....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: lillia   
Дата:   17-09-11 13:20

Бе не е много добре да плащаш медицински прегледи. Ще му отлети главата ако трябва да плаща[smilie8]

Сънито и Диан да се будят та да кажат[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: Lalinda   
Дата:   17-09-11 13:48

Ееее, ще пропуснеш да те управлява жена социалистка ли?

Току виж прегледите в Дания станали съвсем безплатни.

А точно здравеопазването в САЩ не е много юзър-френдли...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: djogata   
Дата:   17-09-11 14:02

За жалост няма да пропусна да ме управлява жена социалистка - заплатата ми продължава да си идва от Дания, и ще продължа да плащам датски данъци. Данъци, които, както вече се очертава, социалистите ще вдигнат още повече (въпреки, че в момента са най-високите в света). Пагубна идея според мен, защото има много хора като мен, които са близо до идеята да си изберат някое по-слънчево и по-приветливо към чужденците място, и им трябва много малък удар по джоба, за да направят стъпката.
Изобщо, според мен и самите датчани много скоро ще почнат да съжаляват, че докараха социалистите на власт, защото не виждам как тези ще си изпълнят и 1 процент от обещанията.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: dimi2007   
Дата:   17-09-11 14:05

Стандартните краткосрочни полици не покриват рутинни прегледи.
Може да застраховаш за 12 месеца.
Може и за 6 - с яка премия.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: dinkoff   
Дата:   17-09-11 14:06

Аве джога, от де избяга, де отиде [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: dimi2007   
Дата:   17-09-11 14:15

Автор: djogata
Дата: 17-09-11 14:02

Пагубна идея според мен, защото има много хора като мен, които са близо до идеята да си изберат някое по-слънчево и по-приветливо към чужденците място, и им трябва много малък удар по джоба, за да направят стъпката.
---------------

Як обществен станадарт се прави с яки данъци.
Иначе, и тези с "добри" доходи почват да се чустват несигурно от високите нива на престъпност.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: shama   
Дата:   17-09-11 15:42

От краткия ми опит /3-4 год/ в Щатите , мога да те посъветвам да си направите застраховка задължително, особено ако сте с дете. Таксите за прегледи са доста солени. Един приятел докато бях там се поряза на някаква тръстика , 3-4 шева които му направиха излезе към $3 500-4 000 в ЛА.

Изчакай да се събудят форумците зад океана и ще ти дадат по-точна информация, защото аз си имах някакви застраховки към колежа, пък и не ми се е налагало да ги ползвам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: SmartKoko   
Дата:   17-09-11 15:52

Бе гледай всичко да ти е покрито, че се уливат с таксиете сериозно и ще трябва да ти остане заплатата там. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: Todd   
Дата:   17-09-11 15:54

Гледах по телевизора - един моторист го удари една кола и като дойде линейката той не ще да се качи в нея ....

Всяко возене било около 500$ ...

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: 4given   
Дата:   17-09-11 17:10

Ай добро утро :) Най-добре да се обадиш на застрахователната компания и да ги питаш директно, надявам се (и очаквам) да не ви карат да плащате. Бебетата са на преглед на 1, 2, 4, 6, 9, 12, 18, и 24 месеца. След това всяка година.
Трябва да проучите и въпроса с ваксините: най-вероятно има разлика и трябва да знаете кога точно каква ваксина е поставена и какви други ваксини искате. Тук се поставя ваксина за всички видове шарки (на 12 м. и на 4г), доколкото знам в БГ не слагат, а в Дания - представа си нямам.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: sunnyshot   
Дата:   17-09-11 19:22

djogata, добро утро!

Първо, въпрос: защо имаш такъв зор да ходиш на доктор? На доктор се ходи само в краен случай, иначе може само да те вкарат в беля [smilie5]

Застраховките в САЩ предлагат различни планове, които покриват различни медицински услуги и избор на доктори. До колкото разбирам, планът, който ти предлагат покрива лекуване на установено заболяване и може би спешна помощ (emergency), но не плаща за профилактика.

Провери и до колко хиляди $$ покрива и какви са deductable, това също е важно.

Ако нямаш застраховка, обаче, пак ще те лекуват и в случай на emergency, и при болест, но пък няма да платиш нищо.

Независимо какво покрива или не покрива застраховката ти, един преглед при доктор е около $100. Можеш да си го платиш сам, ако чак толкова искаш.

И не се притеснявай, няма да оставят бебето в случай на нужда! Бъди внимателен, обаче, да не го "лекуват" повече, от колкото трябва!И го пази от ваксините, както би казал Krist [smilie5]

Enjoy California!


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: djogata   
Дата:   17-09-11 20:06

Тодъре, моториста не е искал да се качи в линейката, защото поне на тази полица, която четох, изрично си пишеше: 'застраховката не важи в случай на злополука с двуколесно моторно превозно средство' [smilie18] [smilie18] [cool] [cool]

Дими, Съни, 4given, мерси за инфото!

Съни, аз мене си не искам да водя на доктор, освен за спешни случаи. Затова и мисля да си взема тази краткосрочна застраховка, която е точно затова. Но както по-нагоре се писа, бебетата трябва да ходят на преглед на всеки 2-3 месеца. Примерно в Дания ходят на 1, 3 и 5 месечна възраст, после май ги разреждат през половин година. Междувременно мед. сестра идва на посещения вкъщи поне веднъж месечно. И тези прегледи са ни нужни, за да знаем с какво трябва да се храни бебето, дали се развива добре, и т.н. Тя е родена преждевременно, и за такива бебета поне тука в Дания се полагат малко повече грижи и внимание от мед. системата, докато не настигне другите деца на същата възраст.

Ако прегледът обаче е наистина около 100 кинта, то тогава май е по-добре да си взема застраховката дето ми се предлага за спешни случаи, и за 2-3 рутинни прегледа, които смятаме да направим на бебето, да си цакаме директно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: Diandimov   
Дата:   17-09-11 20:53

Във всеки щат е различно със здравните услуги.

В Невада например нямаш таван до който покрива застраховката, нито дидактъбъл. Поне не съм чувал, а вече доста време имаме застраховка.

Застраховките ти ги плаща работодателя, свързани са с избор на личен лекар и верига от болници, които работят с този иншурънс. И поемат всякакви прегледи.
Ние двамата ако трябва сами да си плащаме този здравен иншурънс ще е около 450 долара месечно.
За двама с бебе, и то в Калифорния, ще е повече.

Предлагам ти да вземеш телефона и сайта на иншурунса дето ти предлагат, и да се осведомиш лично за бенефитите. И да питаш дали не може да се модифицира плана според нуждите ти, и колко ще струва.

Иначе има много малки частни клиники, има и мексикански частни кабинети, където преглед ще ти струва $50, стига да не е свързан с някакви imaging процедури.

Приятно изкарване в Калифорния, обади се, пък ако решиш да останеш ще си намериш и постоянен здравен иншурънс.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: Diandimov   
Дата:   17-09-11 20:57

В сучай на спешност и без осигуровка ще те лекуват, не е проблем. Само дето после могат да ти дойдат билове. Не им давай адреса си в Дания!
За 20 секунден преглед в emergency ми искаха 980 долара, толкова е и инжекция ако имаш бъбречна криза, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: djogata   
Дата:   17-09-11 21:24

ОК, ясно ми стана горе-долу.

Застраховка ще си вземем задължително, защото не ми се плащат по 1000 долара за инжекция, ако се наложи.

Иначе вече питах провайдъра на застраховката, и ми казаха, че те лично друг план не могат да ми предложат. Но става въпрос за университетският провайдър, който всъщност само администрира застраховката, а тя е към United Healthcare, които вече са медицинският застраховател. Тези от United Healthcare обаче на сайта си за временни застраховки не дават нищо интересно като оферти, само някакви dental истории... Та ще взема да им звънна евентуално в Понеделник. Ако се окаже, че за 5-6 месечен престой не могат да ми предложат друг план, ще ползвам това, което ми предлагат, и за рутинни прегледи ще платим някой долар отгоре.

Това, което се предлага от университетският план, струва към 600 долара месечно, за мен, жената и детето, като за мен самият има някакво диво намаление (за мен е 100 кинта, за жената - 300).

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: ценослав   
Дата:   17-09-11 21:31

Когато "правехме" демокрацията, що никой не ме светна за цените на здравеопазването там. Около 4000 долара за 4 шева. Абе там конците и златни да са пак нещо адекватна цена не може да се формира, че да бъде 4000 долара. Май нещо и от другата страна на жел. зав. са ни лъгали или меко казано премълчавали? Само недейте сега да ми говорите колко заплата се получавала там, че да не Ви питам на колко места трябва да работите. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: diandimov   
Дата:   17-09-11 21:44

Ценославе, конците в тази сума от 4 бона е най- малкото.

Сети се сам какво плащаш.

Освен това и 40 хилки да е, какво значение има?
При положение че всеки който работи някаква постоянна работа има осигуровка и плаща само няколко кинта за такса преглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: djogata   
Дата:   17-09-11 21:45

Ценославе, ми зависи - ако имаш застраховка, 4-те хиляди долара не ги плащаш ти, ами застрахователят ти. И в 4-те хиляди долара те си включват заплатата на доктора, на шофера на линейката, на медсестрата, мед. консумативи, отоплението на болницата, някой и друг процент печалба, и така. Цялата система трябва да се храни от тези постъпления, а системата не е само един доктор, който за 10 минути ти слага шевовете.

То и в България голяма част от парите, които влизат в здравната каса (е, тази част, които не биват моментално откраднати) предполагам не отиват директно за самата цена на медицинските манипулации, има си и допълнителни разходи (overheads на англизки, не го знам точно как му викат на български?).

В Дания здравеопазването е напълно безплатно, но за сметка на това плащам около 50% данъци. Тоест, само се води безплатно - 10% от датският БВП отиват там. Което, между другото, показва, че може би здравната система в Щатите наистина е сериозно сбъркана - щото в Щатите, при все, че плащаш медицински застраховки, 16% от БВП се дават от държавата за здравеопазване. Тоест, хем държавата харчи повече (16% от БВП в САЩ срещу 10% средно за европейските страни), хем и пациентите плащат, хем в крайна сметка американците не са по-здрави от европейците. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: Todd   
Дата:   17-09-11 21:50

Е не може хем душата в рая хем хуя до края !!!

Нема пълно щастие .

На мен тук ми взеха 100 кинта нашенски кога ми пробиха пръста и ми туриха пирона щото нямам осигуровки.

При най кадърният доктор ... към 25 хилки си докарва на месец човека !!!

Ортопедична операция ... колко ли струва в УСА-то ?

[cool] [cool] [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към
Автор: ценослав   
Дата:   17-09-11 22:00

Абе хора. Който и да ги плаща тези 4000 долара, нали доктора ги взима. Парите от застраховките от кой идват. Айде моля Ви се. И аз понаглеждам телевизии - чужди де. С "Щилката" се резнах /за кой ли път/ една сестра ми удари 6 шева за 10 минути. и айде пак на работа. Хайде проверете колко е заплатата на един професионален войник от армията на САЩ. Сина ми беше два пъти на бригади там и на мои познати децата също. Айде моля ви се.



Публикацията е редактирана (17-09-11 22:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос към "хАмериканците"
Автор: diandimov   
Дата:   17-09-11 22:03

Джога, не мисля че системата на здравеопазването в щатите е сбъркана.
По- скоро невероятно грешно е да давам 50 процента от заплатата си за осигуровки, както ти казваш че е в Дания. Това тука ако стане, и до сутринта ще има революция.

Това което знам е, че работодателите плащат осигуровките. Пациентите си плащат само 15-20 лева такса преглед.
Вероятно тези 16 процента които ги дава правителството за здравеопазване са за здравеопазването на държавните служители, по- добри доктори за тях, опрощаване на данъци за дравни заведения (примерно), помощи за многодетни семейства, подслони за бездомни и грижите за тях...

Не бих си преставил как от 4000 долара заплата ще дам 2000 за данъци, честно. Това не може да се случи! Има доста хора и 200 лева като имат данък на края на годината, и пак плачат, какво остава за 50 процента от заплатата!

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.