Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За да съм наясно с езика,
Автор: Diandimov   
Дата:   11-09-11 04:57

Да попитам: някаква нова мода ли е, или нови официални правила в БГ правописа?

От няколко месеца насам ми прави впечатление начина на писане на хората тук.
Например "насам" се пише "на сам", а "например" се пише "на пример".

Пише се "от там" вместо "оттам", "в место" вместо "вместо", "от когато" вместо "откогато", и така нататък.

Това някакви нови езикови правила ли са?
Питам щото съм дърт, и може да са ги сменили.
Или е просто резултат от вътрешнодържавното преселение от селата към градовете?

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: PeterPAN   
Дата:   11-09-11 08:00

Най важно е да се помни че "таковата" има и неправилна форма ;)

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: asahi   
Дата:   11-09-11 10:25

Да, има нови правила. Думи, чиято представка може да се пише самостоятелно, се пишат разделено. Така се решава и парадоксът "вкъщи"-"в гъза".

В немския е обратно.

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: toni1112   
Дата:   11-09-11 12:24

Не е мода колега, а неграмотност, намирал съм по десетина грешки в едно единствено изречение във форума. В половината обяви се продават батериЙ...:)


Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: Славов   
Дата:   11-09-11 12:28

"в место" вместо "вместо"

е тва пък къде го виде ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: ценослав   
Дата:   11-09-11 14:07

Дали слеваш думите или не, все те разбирам. И аз съм дърт пиргишин.[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: 798099   
Дата:   11-09-11 14:29

Не знам колко си дърт, но правиш доста правописни грешки.

Досега не съм ти го казвал, за да не спамя темите, но тъй като тази е именно за правописа и грамотността, та си позволих.

Нищо лично!

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: nastradin2   
Дата:   11-09-11 15:27

Замлъкнете, о невежи и нека божествения Й глас се извиси и стовари унищожителний си гняв върху неправилнопишещите и допускащи правописни грешки скотове...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie25] ...и нефренскоговорящите пейзани, дето не живеят в "Дружба"....[smilie21] [smilie21] [smilie21]...и нямат спУтници...https://photo-forum.net/joro/emoticons/A9.gifhttps://photo-forum.net/joro/emoticons/A9.gif



Публикацията е редактирана (11-09-11 15:40)

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: Sheridans   
Дата:   11-09-11 15:34


.. Дедо Настрадине , не шегувай се ти с богоизбраните , за да не получиш лично съобщение ..... [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: nastradin2   
Дата:   11-09-11 15:39

...ама за среща с млада дама ли ще бъде сУОбщението[smilie10]
Ууупс...сега я втаса дяда ви Настрадина...[smilie8]
С този спаднал акумулатор и разлуфтена хидравлика...[smilie8]
Бая зор ще види докато вдигне наБлягането в системата...[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: Sheridans   
Дата:   11-09-11 15:44


.. ас па знам притчата за стария вол .... [smilie7] [smilie7]

.. къту зафане браздата ..... и може да оре цял ден .... [smilie5] [smilie5] [smilie5] .... не като младите добичета .... оппааааа .... пайсееее .... [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: nastradin2   
Дата:   11-09-11 15:47

Дебре дееее....[smilie5]
Бум, бум!!! На това място се стреля в тавана[smilie18] [smilie18] [smilie18]
Шери, ще пием шери с тебе май, ако продължаваш тъй да ми напомпваш самочувствието[beer] [beer] [beer] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: 798099   
Дата:   11-09-11 16:55

Наборе (Настрадин), "Нейно Съвършенство" е досадна в много отношения, но я подкрепям напълно в борбата срещу неграмотността. Да правиш грешки, докато "клъцаш" по клавиатурата е едно, а да пишеш неграмотно - съвсем друго.

За "бисери" като:

незнам, невидях, ходих ме, пих ме, акомулатор, лафка,
батерий и др.

е добре да се обръща внимание на "авторите", без това да се приема "на нож" от последните...

За да не се срещат изречения от рода: ИзпусТнах си Убектива, щото се наведЪх да видЪ що ме Обива Убувката...", примерно.


Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: Lalinda   
Дата:   11-09-11 20:26

Настрадин е мой фен, госпожо, объркала сте се.

Като правило обаче, неграмотните тук не ме понасят, а това правило е без изключения.

По правописа им ще ги познаете.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Общо взето, по-старото поколение е с далеч по-добър правопис от по-младото, но се срещат изключения и в двете категории.

***

Не, асахи, наречията, които се състоят от наречие и предлог, се пишат слято. Не си схванал подробностите. В пейзажа.

И не се казва и пише разделено, а разделно.
Парадокс!

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: Myth   
Дата:   11-09-11 20:30

Правя доста правописни грешки заради бързото писане с клавиатурата, често не удрям някои клавиши, често се случва и да разменя местата на две съседни букви в дадена дума и то пак от бързането, това си го прощавам но някои от вас хващали са се, че напоследък се случва да се замислят как се пише някоя дума, аз се улавям чат, пат и като се замисля, това е от ерата на интернет, никога преди това не ми се е случвало да се замисля как се пише някоя дума. Сега друг е въпроса, че май и прекалявам с запетаите тук таме, ама.... А все пак никога не съм имал проблеми с българския език, навремето съм и кандидатствал с езикова култура и съм го взел изпита с добра оценка... Просто имам усещането, че интернет малко по малко убива добрата ни граматика и правопис, не зная дали само аз така си мисля или....

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: ejel   
Дата:   11-09-11 20:54

Lalinda, допускаш класически граматични грешки. „Госпожо, объркалИ сте се” е правилно – а правилото се учи в шести или седми клас... [smilie3]

Diandimov, и обратното масово се наблюдава, т.е. погрешно слято писане... За „някакси” се сещам в момента, защото видях постинга на Лалинда[smilie5]

Обяснение нямам, но предполагам, че сега всеки пише из нета, а преди не е имало такава възможност. А броят на неграмотните с времето не ми се вярва да се е променил драстично. Просто преди не са се виждали толкова.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: headcharge   
Дата:   11-09-11 21:09

Lalinda, понеже темата е за правопис, ще си позволя първо да се обърна на "ти" и второ - да ти направя позакъсняла забележка... нищо лично, но откакто видях написано от теб "фастък" и то два пъти, някакси малко позагубих респект спрямо теб в правописно отношение. [smilie11] Без лоши чувства [shtrak]

ejel, всъщност примерът е грешен. Госпожата е един човек, съответно употребявайки множествено число като уважителна форма, се казва "Госпожо, объркала сте се" [beer]

Иначе да, наскоро въведоха нови правила в българския език, които са толкова цигански (да ме прощават циганите), че не желая да ги коментирам.[smilie23]



Публикацията е редактирана (11-09-11 21:21)

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: Sheridans   
Дата:   11-09-11 21:19


.. А, в случая , правилното е - Госпожице .... [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: ejel   
Дата:   11-09-11 21:29

[smilie5]

headcharge, грешиш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: 798099   
Дата:   11-09-11 21:46

Myth, за жалост си прав![smilie2] [smilie2] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: diandimov   
Дата:   11-09-11 21:49

Аз не правя разлика в писането в нета и писането иначе.
Всеки мой пост е написан така, както бих го написал на Word, и ако трябваше да бъде публикуван където и да е.

За погрешното сливане с примера "някакси" - то така си се пише. Слято.
Как ти звучи "някак си"?!
Частицата "си" написана отделно има съвсем други валенции вече.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Мое допускане за неправилното изписване на подобни думи, която особено ми се набива в очи напоследък, е не-четенето на книги.
Да, това е.
Правилата са си правила, и книгите са написани по граматическите правила, или поне бяха.

Но докато сухото наизустяване на правила няма особен ефект, то четенето на много книги на български прави така, че всичко - изказа и граматиката - ти влизат под кожата някак естествено.
След което като пишеш не се замисляш за правила, но и нямаш грешки.

Не се чете, това е.

[smilie2]

Съответно медиите допринасят много за неграмотността и опошляването, защото ни заливат всеки ден...

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: ejel   
Дата:   11-09-11 21:54

На неграмотни писачи интернет и медии им виновни, някак си...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: 798099   
Дата:   11-09-11 22:02

книгите са написани по граматическите правила, или поне бяха

Това се опитвам да набия в главата на най-малкия си син. Това, че докато не започне да чете достатъчно, няма да спре да прави правописни грешки. Ама да чете книги, не скайпа!!!

Аз също мисля, че форумите и другите "нет" форми вредят - там се пише предимно неграмотно. Повтарям, не става дума за печатни грешки от бързо писане, а за правописни от неграмотност.



Публикацията е редактирана (11-09-11 23:08)

Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: SameButDifferent   
Дата:   11-09-11 22:07

"В место" може да спечели приз за оригиналност.[smilie18] И аз не го бях виждала до днес, но ето че вече съществува.[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: За да съм наясно с езика,
Автор: headcharge   
Дата:   11-09-11 22:52

ejel

"Прилагателните и миналите страдателни причастия в изразите за учтивост се съгласуват с подлога.
Напр.: Вие сте добър; Вие сте смела; Вие сте излъган..."

из "Съгласуване на форми на прилагателни и причастия в изразите за учтивост.
Нов правописен речник на българския език, издание на БАН, Институт за български език, изд. "Хейзъл", София, 2002" [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.