Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Myth   
Дата:   03-08-11 12:46

Понеже тук май по-голямата част са скептици... интересно как според вас какъв е "номера" при нестинарите. Моето мнение е че това в крайна сметка показва една малка част от неподозираните човешки възможности. Ето и един малък откъс от любимата ни Уикипедия:

В същото време на площада се пали огън, който се поддържа цял ден от най-стария нестинар или нестинарка (те обикновено са на възраст, при която вече не играят). На свечеряване огънят вече започва да се разстила за жаравата. Тя е с диаметър около два метра и дебелина пет-шест сантиметра. В нея първи пристъпват най-старите практикуващи нестинари, които преди това обикалят жаравата три пъти, а след това я минават на кръст. Едва след това започва и истинският танц - нестинарките навлизат в огнения кръг с пронизителен вик. Те пресичат жаравата като натискат стъпалата си във въглените и продължават да викат. Танцьорите танцуват, държейки украсената с цветя икона на Константин и Елена. Нерядко изпадналите в транс правят предсказания. Постепенно танцът става по-бавен, движенията на нестинарите са по-спокойни и накрая танцът завършва. Забележително е, че след него нестинарите нямат рани или изгаряния по краката. И в това се състои най-голямата магия на нестинарството.

5-6см жар[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Todd   
Дата:   03-08-11 12:48

Аз познавам няколко - нема магия . Човешка направа е - иска се гъз .

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Knartist   
Дата:   03-08-11 12:57

[smilie5] Нищо мистично... по Дискъвъри няколко пъти са го правили и обяснявали, а миналато година реших и аз да проверя "вярата" си в наУката и... нямаше проблем, забавно си беше... е, леко топличко [cool] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Myth   
Дата:   03-08-11 12:58

Тоде разкажи, щото гъз, гъз, ама баси и гъза, цял ден горял огън и 5-6см жар, спокойно може да опечеш агне, че и ще го изгориш даже, а на нестинарите нищо им няма, грам изгорено. Ако искаш магия го наречи, но това си е силата на човешкия дух и мисъл аз друго обяснение нямам.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Myth   
Дата:   03-08-11 12:58

Е хубаво де разкажи като няма мистично.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: svi25   
Дата:   03-08-11 13:00

Спомням си, че преди време един приятел се събу, мина през жаравата и ... нищо му нямаше.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Knartist   
Дата:   03-08-11 13:05

Въпрос на техника и време на задържане на стъпалото върху жаравата - не трябва да се шматкаш много, но не е нужно и да тичаш - нещо като нормална бърза стъпка... но си стъпвах съвсем спокойно и с натиск, а не все едно "на пръсти"...

Разправят, че трябва да внимаваш да не ти се завре някое въгленче между пръстите [smilie5]

Научните обяснения вероятно могат да бъдат намерени из нета... ако намеря клипчето с водещите (и целия снимачен екип) на едно от предаванията на Дискъвъри... всички минаха безпроблемно [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: JULIOF   
Дата:   03-08-11 13:08

Проста физика и топлотехника.

Трябва да се прави много бързо преминаването.
Ако постоиш малко и ти ще се опечеш като агне..

Другото е че ако човек си намокри краката (или) изпоти, като се стъпва първо по пепел, самата пепел прави защитен слой (много сериозен) по ходилата. Същото е като да печеш нещо във фолио - никога не изгаря и се пече много по бавно, същото е като се слага лятото фолио на предното стъкло на колата.

Та в тези 2 неща изолация и бързина е заровено кучето.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: georgi969   
Дата:   03-08-11 13:08

Жителите от Вургари, Пиргопуло, Блаца, Маджура, Резово, както и от съседните им гръцки села Стефаново, Каланджа, Кости, Бродилово и др. носят името нестинари. Със своите вярвания и обредност нестинарството е особена секта, ако не и отделна религия, малко известна и непризната официално. Последователите й не са организирани, нито пък имат амбицията да създават свои едноверци. Но те са фанатично привързани към своите вярвания и обреди, които ни напомнят демоническите религиозни оргии на старите тракийци. Под нестинари в М. Търновско разбират хора, които скачат по огъня. Скачането по огъня е най-характерният акт на тоя култ, в който централна фигура заема Св. Константин. Очевидно, касае се за някое всемогъщо езическо божество, стояще по-горе от Светата Троица и прекръстено с името на християнския светец Св. Константин, който въплоцдава доброто и злото и направлява човешките съдби. От разположението на Св. Константин — на Светока, зависи земното благополучие или злощастие на не-стинара. Който строи къща или заорава нива, който пие вода от неизвестни кладенци и пр., без да е поискал позволение от сестрата на св. Константин, той си навлича гнева на Светока. Светокът се явява само на сестра си — една стара жена, която допреди две години живеела в село Маджура. Облечен в бяла риза и окичен с три наниза жълтици, той сяда на специално за него приготвен стол и прокобява бъдещите злощастия, които има да сполетят селяните. Сестрата пък съобщава прокобяванията на Светока, като за всеки въпрос или отговор получава приношение в пари или в натура. Ония, които са си навлекли гнева на Светока, се преследват от разни чудовища: топаци, устрели и пр. Бивол, който се удави в реката, става на топак: огромно чудовище, което пие кръвта на хората. Устрел пък е ширококрила птица, която също пие кръвта на хората. Устрелът се ражда, когато се строи къща, без да се изоре почвата и без да се вземе изин от сестрата на Св. Константин или когато се убие турчин, без да се промуши с нажежен шиш. Денем устрелите и топаците обитават водите и пустите места, а ноще слизат по селата. Затова нестинарите не бива да преминават нощно време реки, догдето не са пропели петли. Има води, които принадлежат на Светока, затова от тях не бива да се пие вода освен в деня на Св. Константин. Такива кладенци се покриват с гладки плочи, които се откриват само тоя ден.
Петър Ангелов разправяше, че свещеникът от Пиргопуло — едно младо, доста възприемчиво попче, което ходило и в Цариград — прекарал една такава „вода на Св. Константин” през градината си, насадена с чушки. Като научили за това селяните, обзети от суеверен страх, решили веднага да го убият. С мъка попчето успяло да умилостиви раздразнените селяни, като им обещало тържествено да повърне водата.

Що за комити могат да бъдат едни хора, които не смеят да излизат нощно време вън? Веднаж, преди въстанието, Петър Ангелов устроил на смъртната дружина от село Маджура една такава игра. Дружината пътувала за Резово и трябвало да мине Маджурската река. Като стигнали брега, войводата дал заповед да се мине реката в сгъстен строй. Когато всички селяни били във водата, двама четници, нагласени от войводата, съблечени предварително по долни дрехи, моментално хвърлили наметалата си, плеснали силно с пръчки по водата и извикали колкото ги глас държи: топак!Настанала страшна бъркотия. Едни от селяните се гурнали във водата, други с изплашени викове минали отсреща и хукнали по разни посоки. „Сгъстеният строй” в една минута се обърнал в разсипан и войводата останал само с няколкото си четници.

Чак на другия ден селяните могли да се съберат на мястото, откъдето били потеглили.

— Къде бяхте? — запитал ги Петър Ангелов.

— По-напред като ти говорехме, че има топак, ти не вярваше. Сега видя ли с очите си? — отговорили те.

Напразно войводата се мъчил да ги убеди, че той е устроил тая игра, за да ги престраши и да им докаже, че топаци и устрели има само в техните глави.

Най-големи празници на нестинарите са: Голям Св. Константин и Малък Св. Константин. През тези два деня в годината става скачането по огъня. Целта на това скачане е, първо, да се умилостиви Светока и, второ, да се види кому Светока помага и кому — не. Този, който се ползува с благоволението на Св. Константин, него огънят не го пари.

Ето как ставала тази церемония. На един харман се на-клажда огън от 15—20 кола дърва. До хармана са събрани всички нестинари, мъже и жени. Щом огънят се запали, тъпани и гайди засвирват песента на Св. Константин, а мъжете и жените почват да се наливат с най-силния спирт, какъвто
може да се намери при бакалите в Ахтопол и Ениада. През това време до огъня въртят закачена на едно дърво иконата на Св. Константина, обкована със сребро и с увиснали по нея синджири. Под оглушителния шум на тъпаните и гайдите иконата продължава да се върти, а нестинарите пият, догдето огънят прегори и стане на жар. Зашеметени от спирта, от шума на тъпаните и от непрекъснатото въртене на иконата, в която са втренчени всички погледи, нестинарите почват да се чувствуват прихванати от Светока. Свирните моментално прекъсват и настава мъртва тишина. Прихванатите моми — тях най-напред прихващал Светокът — почват да скубят косите си и да блъскат главите си, където завърнат. Това лудо блъскане на глави и скубене на коси трае, догдето се прихванат от Светока повече хора. Неприхванатите стоят с наведени глави и с очи, устремени в една точка, и викат под такт „кю-кю”. Когато Светокът прихване повечето, нестинарите подскачат до огъня и всички едновременно, при усилено биене на тъпаните, се хвърлят боси в огъня и няколко пъти кръстосват огнения харман [1]. След няколко часа всички се събират до мястото на огъня и с иконата начело тръгват да срещнат нестинарите от съседното село. При срещата двете икони, носени от селяни, се покланят една на другата и онова село, иконата на което е по-голяма, се признава за „по-голямо”. „По-малките” селяни отиват на гости при „по-големите” и там се започват отново гощавки и пиене. Гощавките траят до другия ден. Тогава „по-големите” селяни изпровождат „по-малките” до мястото, откъдето са ги взели. Оттук нестинарите потеглят към селския параклис, поставят там иконата на Св. Константин, тъпаните и гайдите и си разотиват. В параклиса — по-скоро капище, което съществува наред с черквата —
се пази само една икона — на Св. Константин, тъпаните и гайдите.

От началото и до края церемонията се ръководи от селския свещеник. Запитан веднъж попа от Пиргопуло, защо участвува в тия диви и нехристиянски обреди, отговорил:

— Аз съм заставен да правя това, да се преструвам на нестинар и да ръководя скачането, защото иначе не бих могъл да стоя в селото.

Христо Силянов

Спомени от Странджа. Бележки по Преображенското въстание в Одринско — 1903 г.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Knartist   
Дата:   03-08-11 13:09

Ето от едно друго предаване - На забавен каданс

The secret to a successful fire walk is thermal conduction. A layer of ash acts like an insulator, keeping the embers from transferring heat to the feet.

Сигурно има още, та поразровичкай [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: satyno   
Дата:   03-08-11 13:10

Преди повече от 30 години по време на екскурзия от гимназията много деца станахме нестинари. Запален бе голям огън, като разчистихме преди това мястото от камъни и гледахме да не слагаме разни смолисти дървета като бор, ела... После разбихме на малки въгленчета жаравата се получи кръг около четири метра в диаметър. Първо мина учителят ни по математика, за да докаже , че нищо свръхестестено няма и всеки го може. Само ни предупреди да стискаме пръстите на краката си и да ги вдигаме леко нагоре и да не се пробваме ако имаме гъбички. След това минаха няколко момичета като по-смели, "мъжете" се включихме след тях, а после всеки си щапаше из въглените. Около двадесетина деца бяхме...


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: aeobs   
Дата:   03-08-11 13:10

То това не го ли знаят и децата...
Митбъстърс го правиха последно, нищо особено няма като техника. Всеки може да мине дори до 2-3 пъти по бавно от скоростта с която обикновено го правят нестинарите.
И трябва ли да се пуска линк, гугъл няма ли...

http://www.youtube.com/watch?v=7dgpsI1MdQI

http://www.spike.com/video-clips/rm0ig8/mythbusters-firewalking-101

Никъде го няма цялото видео само части, но интересното е, че ако вървиш бързо ще се изгориш, защото ще разравяш въглените. Температурата на повърхността не е достатъчно висока за да изгори човешка кожа, просто кракът ти не трябва да потъва.



Публикацията е редактирана (03-08-11 13:17)

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Myth   
Дата:   03-08-11 13:13

Хм я вижте тук на 1:00 дали си задържа стъпалата точно определено време не застава мирно в жарта без да мърда и стои без да си вдига краката. http://www.youtube.com/watch?v=d8vPckBOGb0&feature=player_detailpage#t=58s

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: neuromancer   
Дата:   03-08-11 13:21

Абе силата на човешкия дух...
Заведох аз жена ми (не е българка), и и показвам нестинари горд с традициите ни, а тя - "е какво ми ги показваш тия, те са пияни като кирки". Ми не мога да отрека че не са съвсем трезви, те самите "транс" му викат, ама май е ясно как се постига...

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Myth   
Дата:   03-08-11 13:21

Баси що не ми работят линковете?



Публикацията е редактирана (03-08-11 13:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: jivkojj   
Дата:   03-08-11 13:28

В Зл. Пясъци на Горски кът има демонстрация на нестинарство. Паят огън, после един чичка разравя жарта и минава набързо по нея уж танцува. Всичко това на фона на откъси от родопски песни. Миналата година след като свърши демонстрацията и аз се разходих по жарта. Не беше нещо особено. Тая година пък 2-ма пияни руснака се разходиха и те по жарта и му крещяха "измамник" щото нищо не усетили [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Lalinda   
Дата:   03-08-11 13:34

Да, и аз съм минавала на два пъти - веднъж като ученичка в гимназията, някъде на Гара Пирин, сега май се казва по друг начин, втори път - на поход около хижа Пирин.

Наистина огънят бе приготвен, втория път, от наш приятел физик (понастоящем в Австралия), като гледаше в огъня да няма метални капачки, стъклени парчета, знаете как е у нас около хижите... Разнесе жарта и в по-тънък от 5-6 см слой, общо взето в един слой въглени, ако щете. Беше още първата вечер на похода ни - ако имаше опасност за ходилата ни, едва ли щеше да ни показва как се прави. Накрая минаха и децата, четири-пет годишни, чиято кожа на стъпалата е съвсем фина, и на тях нищо им нямаше...

Иначе номерът е стъпалата ти да са студени, затова нестинари стават най-вече хора, чиито крака вечно са студени. Усетят ли, че стъпалата им загряват, престават да ходят по огъня. Впрочем, всички сте забелязали, че минат ли през огъня, после тъпчат известно време из тревата наоколо.

Е, и моите крака са студени, пък и се казвам Елена, тъй че... може и така да ми е било писано от орисниците ми...

Мистика определено няма. Затова и нестинарите не обичат много-много разни да им се пречкат и да им... ядат хляба.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: tofo   
Дата:   03-08-11 14:34

И краката не трябва да са мокри. Като претупкаш набързо и стъпиш на студеното ти няма нищо. [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Todd   
Дата:   03-08-11 14:43

Не ще гледане нестинарството - можеш да гледаш колкото си искаш и нищо няма да разбереш .

Само ще ахкаш и охкаш отстрани .

Трябва да си изгориш копитата 1-2 пъти и ще усетиш магията .

А гъз иска за го направиш !!!

Нещата се правят от хората които могат !!!

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   03-08-11 14:50

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/attn6619.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-08/siex9478.JPG

http://photo-zona.net/images/user61374/album23376/large/1275657259_ndfc8536_IMG_6087.JPG


Това бяха за мен единствените физически последици след минаването през жаравата, но миналото лято в село Българи. Това обаче не минах, нямаше я искрата, която да ми каже- влизай [smile] . Не съм мислила никога да пробвам, мразя горещото. Но миналото лято нещо ме вдигна на крака и ме "хвърли" в огъня. Зарязах си апарата на един оператор до мен и го направих [smile] . Не съжалявам [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: neuromancer   
Дата:   03-08-11 15:24

Myth написа:

> Баси що не ми работят линковете?
>

>
> Публикацията е редактирана (03-08-11 13:22)

щото имаш # в тях
ФФ си има своите особености [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: danvan16   
Дата:   03-08-11 15:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: boZO   
Дата:   03-08-11 17:30

Нестинарството е болест, която огъня я лекува...

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Славов   
Дата:   03-08-11 17:38

Прав е Тод за гъзеца, още в ученическите години един приятел го правеше редовно ходенето по жар.... аз така и не се престраших...
Едно време на ММЦ "Г.Димитров" в Приморско на ресторант Странджата имаше нестинари, интересното беше, че нестинаря взимаше момиче от публиката на ръце и така клякаше в центъра на жаравата, да и усети дупето жегата, задържаше в това положение поне 3-4 секунди [smilie10]

Мен само мечката ме е газила там .... няколко пъти ... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: emmmo   
Дата:   03-08-11 18:31

За пръв път ходих по жарава 84-та година в Родопите. Бяхме група, трябваше да преспим в хижа "Васил Коларов", сега се казва "Сини връх". В хижата се случи и една група ученици от Русе, които нещо все се надцакваха с нас. И по едно време вечерта ни извикаха софиянците да ни покажат нещо. Бяха направили хубава жарава - четири-пет метра в диаметър, равна, плътна. Един от тях се събу и влезе. Мина няколко пъти, поспря се вътре, завъртя се. Е, наистина ни впечатли. Но след малко още един от русенците влезе, после още един и още един... Я, казах си, значи няма нищо специално и всеки може. Събух се бързо и скочих вътре да отсрамя нашата група. Никакъв проблем! Като ме видяха, че се разхождам по жаравата без притеснение, след мен влязоха още няколко човека, та не изложихме Софето. Играхме, танцувахме вътре и на никого нищо му нямаше след това - на другия ден продължихме екскурзията.

Но... Две години по-късно на една палатка край Струма, както си седяхме вечерта късно край огъня, в откровено нетрезво състояние получих вдъхновение свише да покажа на моите приятели как се ходи по жарава. Та после три дни лежах с вирнати крака. Оттогава не съм опитвал пак.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Vinsent   
Дата:   03-08-11 18:34

Myth, не се впрягай на тази тема, това е елементарна физика. Като занареждат някакви мистицизми покрай нестинарите, а те са си най-обикновени селяни.

Преди години, на един детски лагер всичките (само един не посмя) минахме през жарта многократно и нямаше някой повреден от това. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: boreto   
Дата:   03-08-11 20:09

Ходил съм по жарава. Няма нищо свърхестествено. Проста физика.

Въгленът има изключително високо топлинно съпротивление. При допир до кожата повърхностната му температура рязко пада, понеже топлинното съпротивление на плътта е доста по-ниско.

Процесът е напълно аналогичен на падането на напрежението на електрически генератор с високо вътрешно съпротивление при включването на нискоомен товар.

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: boink   
Дата:   03-08-11 21:03

misticism... Energia...ima hora koito ia useshtat i poluchavat po niakakv nachin, ima hora za koito sa zatvoreni niakoi energiini vratichki poradi prekalen nauchen skepticism. Vaprosa ne e v toplinnia obmen, sto pati mozhesh da minesh i nishto da ne usetish, edin pat mozhesh da minesh i da se promeni neshto v teb koeto ne si predpolagal. Sashtoto e s absenta, gabite, izgrevite i zalezite. Ima "sila" v nestinarstvoto no tia ne e svarzana samo s zharavata i bolshinstvoto hora samo se obarkvat, dokazvaiki si fizichni zakoni. Sorry za chaticata i dalgia post. grozilda mozhe i da ne go chete.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Императорът.   
Дата:   03-08-11 21:39

Чувал съм, че истинските нестинари били само от един съвсем малък район в Странджа - с около две села, че и гръцките произхождат от там и дори се фукат с това.

Аз не ходил по жарава, но и аз мисля, че този конкретен ритуал е физически обясним... но съм чувал също и друго - не толкова просто обяснимо. Някои от нестинарите по времето на комунизъмът работели в металургическото предприятие в Бургас... и те имали навик да проверяват температурата на течният метал бръкайки в него с... гола ръка !!! [smilie10]

Апропо - чувал съм, че който ходи по жарава и има мазоли, те за разлика от живото месце изгарят - и това също е лесно обяснимо.

Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: Lalinda   
Дата:   03-08-11 21:51

Слушах веднъж и нашата нестинарка, която е обявена за живо човешко наследство към ЮНЕСКО или каквото там бе...

Тя също говореше за студени крайници и спомена, че е била подтикната, тъкмо заради студените си крайници, да опита да ходи по огъня.


Отговори на това съобщение
 Re: Хм, винаги съм се чудел... за нестинарството
Автор: danvan16   
Дата:   03-08-11 22:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.