Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-11 19:33

Днес четох последното интервю на Рангел Вълчанов.
Голям човек! Много голям!
"Паметниците ни възпитават в насилие. Героите - възпитават в агресия" - казва. (Има предвид героите в прекия смисъл - хората с пушки)
С две изречения - и право в десятката.
Винаги съм го мислил това, но не съм успявал да го формулирам така точно.

В тоя смисъл се замислих, кои ли са му героите на стрелеца от Осло?
Имаше предзи време един игрален филм за Ли Харви Осуалд, изследваше праговете му на агресия и връзката с идолите му от киното и литературата.

А вашите герои кои са? Хората (реални личности или литературни и филмови герои) оказали влияние върху живота ви?

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-07-11 19:36

Тежка тема за неделя вечер [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Todd   
Дата:   24-07-11 19:42

Моите герой нямат паметници ....

Кротки хора ... но няма да се поколебаят да ползват ножа , пушката , дървото винаги когато е нужно .

Със 100 %-това ефективност .

Оръжията са съпътствали човешкият живот от както се е пръкнало това същество - и така ще бъде винаги !!!

Моите предци са умеели да си служат с него , мене са научили и аз съм научил децата си ...

И така ще е занапред.

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 19:43

Айде пак извинения за собствените слабости! Ни героите ни паметниците възпитават в нещо, възпитават родителите де ще обяснят на децата си - "трябва да си ей такъв като тоя и тоя, да се трепаш без да ти мигне окото" или "виж тия хора са трепали без да им мигне окото, щото са ги поставили в идиотска ситуация, и трябва да са ни за памет и пример, та да правим всичко, за да не повтаряме грешките довели до идиотските ситуации"

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Ivodam   
Дата:   24-07-11 19:44

Жоро, агресията е важна характерна черта на човека като биологичен вид и е изиграла заедно с повишения размножителен нагон решаваща роля в процеса на еволюцията му.

От служителите особено в секторите по продажбите в страните, които боготвориш като бели, цивилизовани, демократични, и т.н. се изисква настоятелно да са агресивни, и ако не са такива, биват уволнявани. Всяка една успешна марктингова стратегия е подчертано агресивна. Всяка една реклама, която чуваш или виждаш, е агресия.

Впрочем, ти като част от администрацията на този форум не си ли бил агресивен спрямо един или друг посетител в един или друг момент? Не е важно в случая, дали е било като ответна реакция, за налагане на ваша представа за ред или морал и т.н.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: alsash   
Дата:   24-07-11 19:44

Тежка тема за неделя вечер [smilie21]....х2

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: slivenski   
Дата:   24-07-11 19:44

Ами странно е наистина... В държавата, чиито национални герои са композитори и откриватели, човек да грабне пушката и да убие 80 души. Сигурно е чел за нашите революционери... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 19:45

П.П. "най-добрите войни не обичат войните"

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: sunnyshot   
Дата:   24-07-11 19:48

Героите, те се сменят бе J0R0 [smilie5]

Когато бях на 10 беше Атина (богинята, не града). После беше Винету заедно с капитан Немо. После стана Рьорих. Джон Ленън е също в групата. Баба ми пък е постоянен герой. Като се сетя за още, ще пиша пак.


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   24-07-11 19:50

ами герои има разни. и отношението към тях - и то.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-11 19:51

Що да е тежка [cool] (неделя ли е, изобщо не знам)

Моите герои например са - в най-ранните години - Уили Нелсън (и Дилън, разбира се). Поне едно десетилетие от живота ми бях много повлиян от него на тема скиталчество, музика и забавления.
В едни по-късни години - Робърт Пърсиг и Живко Бояджиев ме научиха на аналитичност и на това, че както говорим, така мислим и в крайна сметка - това е същността ни (а някои си мислят че е обратна връзката).
И разбира се, цитирания по-горе Рангел Вълчанов (и неговите шопи) от които взех мъдростта, че нищо на тоя свят не е чак толкова сериозно, та да не може да го обърнеш на майтап.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Ivodam   
Дата:   24-07-11 19:52

Въпросът не е в героите. Въпросът е в агресията, без която не можем... Защото дори в човешката любов има немалка доза агресия...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: georgi969   
Дата:   24-07-11 19:53

Когато си психопат няма значение кой ти е герой.И Мечо Пух да е-все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   24-07-11 19:55

особено па ако е мечо пух [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Danvan16   
Дата:   24-07-11 19:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: feliz   
Дата:   24-07-11 19:58

Доколкото разбрах, героите на оня от Осло са кръстоносците и неонацистите.[smilie8]
И според него самият, той е "истински герой".[smilie8]
Аз герои нямам, имам хора, на които се възхищавам, но не ги смятам за герои, а за таланти.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: something   
Дата:   24-07-11 20:02

тези тук май не са с Мечо Пух [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Ivodam   
Дата:   24-07-11 20:04

Данван: Не бъркам. Всяко живо същество има инстинкт, или по-скоро стратегия за самосъхранение и за съхранение на вида. Но те могат да се реализират чрез различни механизми - например мимикрия. Или симбиоза. Агресията обаче се е оказала най-ефективна и над всички видове се е наложил най-агресивният. Първите оръдия на труда на вида хомо сапиенс са били не оръдия за копане, а за убиване.


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: sunnyshot   
Дата:   24-07-11 20:05

feliz написа:
> Аз герои нямам, имам хора, на които се възхищавам, но не ги
> смятам за герои, а за таланти.[smile]
>

feliz, то е едно и също, само че казано с различна дума [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   24-07-11 20:05

те са групови. тип "съединението прави силата"[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: bgprinter   
Дата:   24-07-11 20:36

Жоро [smilie24]

Моите герои от книгите са малко странни - Йосариан (Параграф 22), Идиот - от едноименния роман.

В реалния свят - ГАНДИ , Перелман (математик), Файнман (физик), Буда (доколкото реалната личност на принца съществува), Фурие (математик, философ), К. Попър - философ, Кант - философ, Витгенщайн - философ.

В музиката и изкуството нямам герои, имам любимци, но не мисля ,че се изисква героизъм за да се напише гениално произведение или нарисува гениална картина.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: jekopj   
Дата:   24-07-11 20:48

Ако я нямаше агресията, нямаше да оцелеем като човеци.
Един вид агресия е /например/ да заставим себе си да извърши някаква работа.Друг вид е да заставим детето си да приеме определени норми на поведение.Трети вид е да заставим домашното животно да прави това,което искаме от него.Целият ни живот е свързан с някакъв вид агресия.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: alsash   
Дата:   24-07-11 20:50

"Паметниците ни възпитават в насилие. Героите - възпитават в агресия"....според мен абсурдно твърдение....

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Ivodam   
Дата:   24-07-11 20:54

Мадарският конник паметник ли е?... Май да...

Убиването на лъва с копието агресия ли е?... Определено да...

По-добре ли е да го нямаше конникът?... Не мисля...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Lalinda   
Дата:   24-07-11 20:59

За някои е по-лесно да вземат пушката, отколкото перото...
Впрочем, норвежкият убиец май и доста е чел и писал, може пък и да е композирал...
И на сериали се е нагледал...

Не мисля, че е имало герои, на които да желая да подражавам, не и с пушка.
Родителите ми просто показваха, че с ум се постига повече, отколкото с нахалство.

Книги, които са ми повлияли: Кърт Вонегът с неговите Котешка люлка и Закуска за шампиони; книгите на Ошо, по-горе се споменава Буда.
Също и Параграф 22, разбира се, но и Замъкът на шапкаря на Арчибалд Кронин.

Хладнокръвно на Труман Капоути.
Хм.

Легенда за Сибин на Емилиян Станев.

Дванадесетте стола.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: black_swans   
Дата:   24-07-11 21:01

т.е., без паметници и без герои, няма да има и насилие? Абсурдно, наистина.
А и както бе отбелязано - как в страната, където героите са кротки композитори и миролюбиви откриватели, стана такъв сакатлък? Вероятно имат много паметници.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: netLady   
Дата:   24-07-11 21:03

Абе като пусна телевизора по филмово време - навсякъде само битки. Навсякъде мамата, фък, строшени глави, кървища... Как да го възприемат всичкото това насилие децата, освен като норма за живот?!

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: n1x0n   
Дата:   24-07-11 21:15

Абе филмите са си филми, от тях се правят милиони, остави ги на мира! [smilie5]
Виж паметниците, мамата ни таковат направо...

Поредното доказателство, че един много умен човек може да каже нещо необмислено и не особено умно.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: netLady   
Дата:   24-07-11 21:22

Ако за паметниците добавим и това, че повечето изобразени герои са били люде извън закона...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: explorer   
Дата:   24-07-11 21:24

J0R0, ще ме прощаваш, ама ми се струва, че нещо си гузен. Аз не че не бих се съгласил, че в България е пълно с идиотски паметници на някакви странни безименни герои и героини с пушки и картечници - като онзи, който сполучливо сполучливо пребоядисаха. Но не мисля, че тези паметници вече имат какъвто и да е ефект (в сравнение с филмите и медиите).

Обаче ми се струва, че тази тема има някаква връзка с един твой коментар от преди време - за норвежците, чиито национални герои били композитори и пътешественици. Е, видяхме го чистокръвния норвежец възпитаван в европейските ценности какви ги свърши. Разбирам да се беше случило тук, на Балканите - колко лесно щяхме да обясним инцидента с миналото ни, обременено от "терористи" като Ботев и Левски. Но не би, случи се в държавата с национални герои композитори и пътешественици. На този конкретно "християнин" идеалите са му били тамплиерите и кръстоносците, които тръгнали да "освобождават" Божи Гроб с викове "да бъде Божията воля!!!"... често разрушавайки и разграбвайки всичко по пътя си. Един такъв кръстоносец - фландърски благородник решил, че може и да не стигне до Божи Гроб, но може да превземе Константинопол и да се самопровъзгласи за император на нова империя, която нарекъл латинска. Обаче се намерил някакъв варварски владетел, комуто не харесало как въпросния европейски благородник се разполагал в неговите земи и грабел народа му и взел, че разбил великата му рицарска армия, а него затворил в кула. Е, този варварин е наш национален герой, ама пък няма паметник.


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ivodam   
Дата:   24-07-11 21:32

explorer: Да те допълня, щото Жоро едва ли знае, че този кръстоносец като е превзел Константинопол, такова грабене и плячкосване е паднало, каквото турците по-късно не са направили, безценни златни статуи са били направо претопявани и изнасяни... то крушката си има опашка, нищо не идва на празно място...


[smilie2] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: kefalcho   
Дата:   24-07-11 21:33

Съгласен съм с Лалинда.
Определено са ми повлияли кардинално беседите на ОШО.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Diandimov   
Дата:   24-07-11 22:04

Аз нямам герои...

Единствения за който се сещам е Брус Уилис...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ivodam   
Дата:   24-07-11 22:06

Diandimov: [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: kaiser.soze   
Дата:   24-07-11 22:16

моите литературни герои са кротки - момчетата от улица Консервна [smilie21]
някои от героите на Вонегът също [smilie21]

от живите май нямам, или поне не се сещам [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: asahi   
Дата:   24-07-11 22:23

Интересно изказване на Рангел Вълчанов. Не го подкрепям.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: lakosta   
Дата:   24-07-11 22:27

НЕПУШАЧА ....Ерих Кеснер [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   24-07-11 22:29

аз кат усетя липса на герои, минавам край огледалото.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: burnmaster   
Дата:   24-07-11 22:31

Това е Ломския възпитателен комплекс[smilie18]
Не се бях замислял досега по въпроса ,паметниците са ми някак безразлични ....на тях си тествам обективите[smile]
Тук даже и момето е нарамило шмайзер[cool]

http://img845.imageshack.us/img845/8665/dsc6179.jpg

П.П Имаме си и майка с дете



Публикацията е редактирана (24-07-11 22:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-11 23:03

explorer - Този ужасен инцидент в Норвегия не отменя факта, че Норвегия е по-спокойно и по-добро място за живеене повечето страни в Европа, в това число и от България.

Но с приказки не става.
Иди в Норвегия и ако имаш очи - ще видиш за какво иде реч.

Въпреки трагедията, сигурен съм, че по улиците на Осло е далеч по-добре да се разхождаш нощем, отколкото по улиците на София. И че че повечето от хората там, гледат как да си помагат и да са добри един с друг, за разлика от тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Тед   
Дата:   24-07-11 23:20

Аз нямам герои нито преди, нито сега [smilie11]

Има човеци, има изроди, но кои са повече на брой ... това е друга тема.

Какво ви кара определени хора да считате за герои в личен план? Постиженията, приноса за човечеството или нещо друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Стефан   
Дата:   24-07-11 23:20

Сливенски, explorer, и аз си помислих точно същото сещайки се за онази тема на Жоро [smilie8] Извода за мен е, че човек като тръгне да изперква малко значение има с какви герои са го възпитавали, дали с композитори и пътешественици или с комити и войводи [smilie8] (отделен въпрос е, че Амундсен е бил доста опак характер и навремето се е бил изпокарал с всички, включително и с хората които са го подкрепяли, та не е бил хич никакъв герой в Норвегия... трябвало е да изчезне безследно при спасителната акция на падналия в Арктика италиански дирижабъл за да стане пак национален герой) Тръгне ли да го бие сачмата, той винаги може да си намери кого да мрази и за какво да се "бори" [smilie8] Ето и тоя норвежки малоумник, къде е виждал той мюсюлмани и комунисти - видял 2-3 по мургави физиономии в Осло и вече откачил - ами я да живееше къде тъдява в някой по-смесен район какво, червата ли щеше да си изгризе от яд че има и такива хора [smilie4]

Така че всичко си е до човека - както може истински хуманист да се роди в най-човеконенавистническата среда, така и абсолютен изрод, самопоставил се извън всякакви човешки норми може да се пръкне и в най-уредената, мирна и толерантна страна [smilie8] Не съм сигурен че и възпитанието може да се пребори напълно с някои предопределени неща [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 23:20

Жоро, значи събаряме паметниците, сваляме портретите на героите с пушки от стените и вече сме малко по-добро място (като Норвегия примерно)?



Публикацията е редактирана (24-07-11 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-11 23:31

И още нещо - пояснение...
Много буквално ги приехте повечето от вас тия думи на бай Рангел.
В случая "паметници" и "герои" е литота - част, която заменя цялото.
Ако беше казал, че обича бащината стряха, все щеше да се намери някой да попита, а защо само стряхата, стаята и кухнята не обича ли?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Историята, която разказва е как с дядо му отишли на откриването на някакъв войнишки паметник и всички викали "герои", а дядо му го накарал да повтори, нещо в смисъл, че не са герои и че войните са отвратително нещо. Малкият Рангелчо повторил и запомнил...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 23:33

Е сега и виновни станахме, че много буквално ги приехме нещата - каквото си дал това сме приели, що не даде цялата история?

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: slivenski   
Дата:   24-07-11 23:35

Тоз, който падне в бой за свобода... нали?
Това са ни героите, Жоро.
Такава ни била ориста. Такава ни е и историята... :-) [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 23:36

Всъщност все тая, това:

а дядо му го накарал да повтори, нещо в смисъл, че не са герои и че войните са отвратително нещо. Малкият Рангелчо повторил и запомнил...

се покрива абсолютно с първия ми пост по темата... Та паметника или портрета е възпитавал малкия Рангелчо или думите на дядо му?



Публикацията е редактирана (24-07-11 23:37)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: n1x0n   
Дата:   24-07-11 23:39

Що спориш сега, много ясно че паметника! [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 23:41

аа, извинявам се!

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   24-07-11 23:44

Да бе, естествено че дядо му го е възпитал.
Но като е порастнал вече (и помъдрял) е достигнал до някакво обобщение, че героизирането на хората с пищови и пушки води до агресия...

И една друга интересна история разказва, веднъж направил забележка на някаква мутра и оня извадил пистолет и му казал, ще те застрелям. Еми застреляй ме, отвърнал му бай Рангел, щом нашето поколение ви възпита така и аз съм сред виновните, заслужавам си го.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Славов   
Дата:   24-07-11 23:49

За съжаление света в който живеем, е едно крайно несправедливо място ....

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   24-07-11 23:52

Но като е порастнал вече (и помъдрял) е достигнал до някакво обобщение, че героизирането на хората с пищови и пушки води до агресия...

Значи пак стигаме до там - за да няма агресия или поне да има поне един повод по малко - маха ги паметниците и портретите и сме с една крачка по-близо до Норвегия

П.П.Жоро наистина ли не искаш да разбереш или не можеш, че сами по себе си паметниците и портретите са по скоро, за да поним, а не за да водят до агресия... или и ти точно по въпроса за героизирането - щом един от твоите герои го е казал значи не може да не е вярно?

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: n1x0n   
Дата:   24-07-11 23:54

Виж Жоро, аз разбирам - прочел си го, допаднало ти е на емоционално ниво - всичко това е разбираемо и надали има някой от нас, на когото да не се е случвало.

Ама от един момент нататък обясненията "какво е искал да каже автора" - вече почват да звучат не особено сериозно.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   25-07-11 00:05

значи литота е друго нещо, а горе говориш за синекдоха, ама и така не си много прав. всъщност цитатът предполага бая буквализъм, на теб ти допада, на мен - донякъде. да, кара те да се позамислиш, преди да го опровергаеш. мене де, мене ме кара да го опровергая, щото не е така. хич даже. щото всяко обобщение е грешно и всяка коза си е за свой крак

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 00:13

Да, паметниците са по-скоро за да помним...
Обаче не е без значение какво точно помним.
Една голяма част от моя живот премина точно като някакви хора се опитваха да ме накарат да запомня някакви други хора.
Стоял съм с часове, като дете, във жега и студ на пост пред Любчо Баръмов, Антон Иванов, Вела Пеева... (ако седна да ги изреждам няма ми стигне времето, мога на примависта да изредя стотици).
Е, успяха да ме накарат да им запомня лицата и имената.



Та ние сме това, което помним.



Някои обаче, осъзнават с какъв боклук са им натъпкали главите като са били деца.
И се опитват да го извърлят.
Щастлив съм, че съм от тая група хора.
Разбира се по-добре би било това изобщо да не се налага, но човек не може да избира мястото и времето в което да се роди.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   25-07-11 00:16

на всеки в главата е тъпкан И боклук. хубаво е да не абсолютизира обаче, щото може да изпадне в кофтито положение да изхвърли и ценни неща...
в края на краищата, аз никак не мисля, че сме се родили в чак толкова лошо време и на толкова лошо място...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 00:21

аз не съм и казвал подобно нещо. хубаво е ценното да запазиш, а боклука да изхвърлиш. доста ценни неща съм запазил, но определено хората с пушките не са от тях.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: slivenski   
Дата:   25-07-11 00:24

Ако не бяха хората с пушките, много от нас нямаше да ни има. Същото важи и за много други хора... Хайде да не сме кръчмарски патриотари, ама поне малко уважение към паметта им няма да е излишно... [smilie21]



Публикацията е редактирана (25-07-11 00:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 00:38

Това им е хубавото на хартиените медии - казваш каквото имаш да казваш и оттам нататък, няма място за спор :)

А то с това ново време и тоя интернет - глей какво стана. От едно изречение може 3 дни да се приказва.
Ще взема да се върна на работа в някой вестник.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: jekopj   
Дата:   25-07-11 00:43

Подкрепям сливенски [smilie24]

Само престъпниците хващат оръжието с радост за да правят зло.Останалите само при нужда и то за да се защитят от нападатели,да се освободят от тирани и за отмора - спорт или лов.[smilie25]

Нашите герои /и паметници/ са главно от възраждането и от борбите за национално освобождение.Те нямат общо с набедените герои с петолъчки и с техните паметници.За последните историята си каза думата,като ги изпрати на полагащото им се място,а то е на бунището на историята.


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: sunnyshot   
Дата:   25-07-11 00:46

написа:

> Жоро, значи събаряме паметниците, сваляме портретите на героите
> с пушки от стените и вече сме малко по-добро място (като
> Норвегия примерно)?
>

Не, не съвсем! Не събаряме всичко! Предлагам да запазим паметника на змея - дракон Хари Потъров във Варна! [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Lalinda   
Дата:   25-07-11 00:48

Да, ако се загледате внимателно в портретите на възрожденците ни, ще видите, че до един са били и дендита.

И героизмът им е свързан и с плама на възрастта... Може да е бил и от снобизъм, знае ли се?


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   25-07-11 02:43

Да, паметниците са по-скоро за да помним...
Обаче не е без значение какво точно помним.
Една голяма част от моя живот премина точно като някакви хора се опитваха да ме накарат да запомня някакви други хора.
Стоял съм с часове, като дете, във жега и студ на пост пред Любчо Баръмов, Антон Иванов, Вела Пеева... (ако седна да ги изреждам няма ми стигне времето, мога на примависта да изредя стотици).
Е, успяха да ме накарат да им запомня лицата и имената.


Та ние сме това, което помним.

Някои обаче, осъзнават с какъв боклук са им натъпкали главите като са били деца.
И се опитват да го извърлят.
Щастлив съм, че съм от тая група хора.
Разбира се по-добре би било това изобщо да не се налага, но човек не може да избира мястото и времето в което да се роди.




ся последно пак да попитам, че вече не знам кой се бърка - кой ти натъпка главата с боклук (ака възпитавал в насилие/агресия - както е темата) - паметниците ли, портретите ли(на Любчо Баръмов, Антон Иванов, Вела Пеева и т.н) или хората които са те карали да стоиш пред тях в жега и студ??

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: diandimov   
Дата:   25-07-11 06:41

Взех си душ преди малко, и осъзнах че е така.



Така е.



Паметниците са на ГЕРОИ, по принцип.
Затова ще разгледаме героите: героите са модели на подражание в социалните групи.
Няма особено значение какво точно правят героите, стига то да продължава да се харесва на членовете на групата.

Христос и Мохамед са герои.
Лидери на големи групи.
Харизматични личности.
Какво точно са направили? Ми... има много загинали в тяхно име.

Има хора чиито герои са футболисти разни.
Пак много насилие и агресия.

Други пък имат ТАКИВА герои, които обаче са различни от ОНАКИВА - героите на инаквите.
Резултата? Антипатия между групите, превръщаща се в агресия по всяко време.

[smile]

Наши герои могат да са и желанията ни.
Идеите да успееш, да изпревариш другия, или просто да вземеш без възражения това което искаш, са героични. Герои.
Те се постигат с насилие, или поне с агресия. С агресивно поведение и агресивен начин на действие.

За да се храниш, дишаш и съществуваш, дори и растение да си, ти имаш нужда от доза агресия.
Героите, в чието име се издигат паметници, са събирателния образ на въжделенията на тълпата. Тълпата иска модел на поведение, и оправдание за постъпките си, следвайки модела.

Левски герой ли е? Герой е.
Агресивен ли е бил? Много.



Такива ми ти работи.


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: abc.xyz   
Дата:   25-07-11 08:18

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ivodam   
Дата:   25-07-11 08:46

Не на лигавия гейски пацифизъм!


[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Kanonir   
Дата:   25-07-11 08:54

айде уйде у трънките....

... но чудно ли е - "на такъв въпрос, такъв отговор"

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: tofo   
Дата:   25-07-11 09:13

Агресията си е типична човешка черта, пък и не само човешка. И ми се струва, че не героите възпитават в агресия, а агресията възпитава герои...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: vizov   
Дата:   25-07-11 09:15

Жоро, прав си, ама в това не виждам нищо лошо. Както написа Иво агресията е част от човешкото поведение и ни помага да оцелеем. Това е простата истина и различни умствени гимнастики няма да го променят.
И понеже Норвегия е модна тема напоследък ... човека че е психопат - психопат е. Но като гледам е тенденция хората да стават такива в общества, където с вербално насилие се налагат различни "цивилизационни" и "европейски" ценности.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Diandimov   
Дата:   25-07-11 09:49

А да речем една Ейми Виненакъща дето почина вчера... Имала е агресия към самата себе си.

Това не води до добро...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: kkkolelo   
Дата:   25-07-11 10:06

Сякаш в къщи съм възпитан на някаква толерантност ... прим родителите ми са разказвали и за немски и за руски войници, отсядали за малко в селото им, че били високи, руси, красиви ... Комични истории и от Априлското въстание, и за партизаните и мандрите и т.н... истории от бита [cool]

Нямам герои, идоли ... по скоро се сещам за хора около мен които (уважавам) отличавам ... както и герои, от филми, които харесвам ... И като се замисля за филмите, които са ме "разтърсвали" ... "Среднощен експрес", за силата на духа на човек, да устои и избяга от турски затвор, когато и американския президент не можа да му помогне и "Франсис" - за поттисничеството върху другомислещия човек (героинята на Джесика Ланг)

Жоро тежко детство си имал [smilie5] [smilie18] Аз съм роден и израснал в Пловдив, учил съм в добри училища, не се сещам за такива "постове". Като дойдох във Варна видях тук един пантеон [smile] ... Значи си бил заслужил за да бъдеш избран [smilie3] ... или пак хипербола, худ. измислица ...

По дискавари ме впечатли едно филмче, което бих казал е петно в/у съвременното норвежко общество ... Германците през II св. в. са считали норвежците за приятелска нация (съотв. и за чиста нация [smilie3] ) ... и са поощрявали смесени бракове (връзки), съотв. икономически и социално ... Има родени така към 35 000 деца (Фрида от АББА е дете от смесена връзка) ... След края на войната незнам от някаква гузност ли, раболепие ли към нови съюзници ... тези деца са въдворени във псиахиатрични болници, клиники ... малките привързвани с колани към леглата ... съответно третирани като луди ... [smilie10] [smilie10] Тази практика е преустановена май към 70-те години ... Това е чудовищно!

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ivodam   
Дата:   25-07-11 10:19

kkkolelo: Да, тази програма на Третия Райх се е наричала Lebensborn. Шведите също яко са симпатизирали и сътрудничели на нацитата, неотдавна стана ясно, че например Астрид Линдгрен е била член на шведската нацистка партия. Тия северни народи си имат нещо, някаква склонност към превъртане, то неслучайно там имат и най-високите проценти самоубийства. Гледал съм навремето един норвежки филм, не помня как се казваше, ама ставаше въпрос нещо май за две сестри, някакви убийства нещо ставаха, и накрая стана ясно, че едната ги прави - някаква откачена художничка...
А за книгите на Стег Ларсон и фирмите по тях има ли нужда изобщо да отваряме приказка? То всъщност който ги е чел/гледал изобщо не трябва да е изненадан от станалото в Норвегия...

[smilie7]



Публикацията е редактирана (25-07-11 10:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: the_drug   
Дата:   25-07-11 10:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Diandimov   
Дата:   25-07-11 10:36

Аз като съм чел Пипи и за Нилс Холдерсон, това опасно ли е?



Публикацията е редактирана (25-07-11 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Todd   
Дата:   25-07-11 11:00

Или обратното- настоящи живи страхливци, ако се върнат преди 100 год. ще имат шанс да станат герои?

Да бе ... още малко и ще станат ! Тъкмо да станат и не успяха ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Rand   
Дата:   25-07-11 11:38

Автор: explorer
Дата: 24-07-11 21:24

Обаче се намерил някакъв варварски владетел, комуто не харесало как въпросния европейски благородник се разполагал в неговите земи и грабел народа му и взел, че разбил великата му рицарска армия, а него затворил в кула. Е, този варварин е наш национален герой, ама пък няма паметник


Ааа, има си паметник тоз варварин

https://photo-forum.net/static/forum/2011-07/gekc7752.JPG
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/48/Kaloyan_Varna.jpg/450px-Kaloyan_Varna.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ivodam   
Дата:   25-07-11 11:39

Калоян [smilie24] [smilie24]

Западно-европейски селяни и варвари. [smilie23] [smilie23] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Orlin   
Дата:   25-07-11 12:12

Хе,хе...

Горният паметник е на владетеля, превзел града след тридневна обсада, съгласно тогавашната традиция заколил част от местното население, взел каквото му харесало и си заминал.

За което признателните потомци му вдигнали паметник.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ivodam   
Дата:   25-07-11 12:57

Хубаво нещо са традициите...



[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: kkkolelo   
Дата:   25-07-11 13:10

То преобладаващото местно население са били византийци / гърци ... даже още арменци и гагаузи не е имало [smilie8] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 13:22

И какво като някакъв варварин съборил накакъв град?

Аз например, съм пряк потомък на Александър Македонски.
Ние македонците сме коренното население на тия земи.
Българите са окупатори по нашите земи, както сърбите, гърците и турците.
И с Ботев и без Ботев, за Македония е все тая.
Ако не беше нашиот Климент Охридски що ви ги даде буквите, Ботев на турски щеше да си пише поезията...

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Долу тиранинот Бойко! Никола Груевски ке ни освободи!

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: El_Fuego   
Дата:   25-07-11 13:24

Само се разберете с alsash кой от двама ви е по-пряк потомък на Аце Големиот.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 13:40

Бе, майтапа настрана, ама наистина никога не съм разбирал позицията че дължим нещо си на бойците от миналото.

Всяко поколение води своята битка.
(битката може да бъде и в пряк и в преносен смисъл)

Това че съм тук се дължи основно на майка ми и баща ми. Това че те са случайно от един етнос и народ не ме прави "горд" и "задължен" на някого.
Можеха абсолютно да бъдат от различни етноси и народи.
Имал съм приятели от смесени бракове, много съм си говорил с тях. Обикновено такива хора са по-интелигентни от масата, именно защото в главите им не са наблъскани толкова тъпи митологеми.
Празното пространство в главата ти няма как да го напълни само единият родител. Обикновено вземаш и от двамата.
И тогава няма как хем да се гордееш с боевете при Сливница, хем да се срамуваш от тях. Или хем да си горд с Иван-Асен ІІ, хем с Баязид... Разбираш, че тоя дето е герой по бащина линия, е изверг или терорист по майчина (а и двамата са съвсем нормални хора) и тия митологеми започват да губят своята стойност.
Имам една позната, българка е, баща и е турчин, а майка и - арменка.


Да живеят смесените бракове, надеждата заедно по-умно бъдеще.
[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ellisaveta   
Дата:   25-07-11 13:48

Героите според историята. Нашата е особено агресивна и пълна с кръв, бесене, клане... въобще има ли нещо хубаво в нашата история от хиляда години насам?

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Todd   
Дата:   25-07-11 13:50

Е колко чак толкоз сме избесили или изклали ???

Я има - няма неколко хиляди .

Това не се брои на фона на световната история ...

Ний сме едни джуджета .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ellisaveta   
Дата:   25-07-11 13:54

Не ний ве, по-скоро те нас.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 13:54

Има, разбира се.
Въпреки всичките робства и освобождения, винаги е имало читави хора, които са дърпали останалите напред.
Кат почнеш от мостовете на Колю Фичето, фреските на Захари Зограф, картините на Иван Милев и Майстора, разказите на Йовков, пиесите на Стратиев, филмите на Вълчанов (пак стигнахме началото на темата)... и т.н. - много са...

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Orlin   
Дата:   25-07-11 13:57

Жоро, много точно казано!

Героите са част от историята. Не можем нито да ги извадим от там и да се правим, че ги няма, нито трябва да ги възвеличаваме в ранга на мит.
Те са действали съгласно реалностите на тяхното време, но поведението им би било напълно неприемливо сега.

Двойният стандарт по отношение на историята си е напълно нормален. Нормално е един турчин да приеме за положително разрастването на Османската империя в Европа за положително, а един българин абсолютно отрицателно падането на Второто българско царство.
Проблемът идва когато тези двама почнат да си търсят сметки за това що е станало преди 600 години, а не си пият питието заедно.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ellisaveta   
Дата:   25-07-11 14:07

Позамислих се аз, кой е моят герой? В главата ми изплува само едно име: Исус Христос.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: satyno   
Дата:   25-07-11 14:14

Моят герой е този, който е драснал клечката на Големия взрив, за останалото съм съгласен с J0R0.


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: jekopj   
Дата:   25-07-11 15:23

Без думи:

http://rutube.ru/tracks/4609716.html?v=7de39b6d78d6deb2baa783b8ff672294


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: boink   
Дата:   25-07-11 15:27

You sit there watch it all burn down

It's easy and breezy for you

You play your life to a different sound

No edge no edge you got no knife have you

Your life is a six lane highway to nowhere

You're going so fast you're never ever gonna get down there

Where the heroes sit by the river

With a magic in their music as they eat raw liver....


http://www.youtube.com/watch?v=iPzu1D3Ay5Y

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: ejko   
Дата:   25-07-11 15:51

каквито са нравите и ценностите, такива са и героите..., а не обратното. Ако до преди 100 години светът е тънел в миролюбиво благоденствие, предполагам щеше да е пълно с миролюбиви герои, но.... мал-шанс:)))



Публикацията е редактирана (25-07-11 15:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: abc.xyz   
Дата:   25-07-11 15:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: jekopj   
Дата:   25-07-11 16:09

За да си герой не е нужно да държиш оръжие и да имаш паметник.
Герой е и този,който е спасил хора с риск за живота си.
Герой е и лекарят,който е изпитал първо върху себе си лекарство за спасение на страдащи.
Примери могат да се изброяват много,но тези герои не възпитават в агресия,а напротив.
В дните на война героите са едни,а в мирно време са други.Понеже живота е пъстър /заемка/ хората се нуждаят от различни герои в различни времена.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: J0R0   
Дата:   25-07-11 16:15

При животните, а защо не при хората

Епа, специално ти, нали все приказваш за изкуство (почти ти бях повярвал).
Що при животните го няма, а само при хората - дали можеш да си отговориш?
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: GreenStop   
Дата:   25-07-11 17:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: CanoniO   
Дата:   25-07-11 17:15

Автор: GreenStop
Дата: 25-07-11 17:12

написа:

> Аз нямам герои...
>
> Единствения за който се сещам е Брус Уилис...



Аз се сещам за тебе, ти си ми героят!!!



Джо, чекай те копипейстна, че след малко ще те поразят[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: GreenStop   
Дата:   25-07-11 17:16

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: CanoniO   
Дата:   25-07-11 17:18

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: GreenStop   
Дата:   25-07-11 17:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: CanoniO   
Дата:   25-07-11 17:23

ти си го купил, да се закачаш към фрее спотовете и да не мое те банне по айпи завинаги.[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: abc.xyz   
Дата:   25-07-11 17:58

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: kirilius   
Дата:   25-07-11 18:50

Според мен агресията не идва от самите паметници, а от това какво символизират те. Повечето ни паметници са свързани с някакви войни, уреждане на териториални, национални и религиозни спорове - все неща, на които най-лесно кълве тълпата.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: АНЧО   
Дата:   26-07-11 16:31

ЖОРО каза:
"Въпреки трагедията, сигурен съм, че по улиците на Осло е далеч по-добре да се разхождаш нощем, отколкото по улиците на София...."
Ако в Осло или която и да е скандинавска столица срещнеш човек да се рахожда по улиците след 19 часа - това е окъснял български турист или нещо от тоя род.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: danvan16   
Дата:   26-07-11 17:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: abc.xyz   
Дата:   26-07-11 17:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: danvan16   
Дата:   26-07-11 17:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Todd   
Дата:   26-07-11 17:39

Автор: abc.xyz
Дата: 26-07-11 17:20

Ти тук ли си още? Не ти ли удариха балтията! Жалко!



Аййй .... баси и наглата работа !!!

[smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: special_k   
Дата:   26-07-11 17:53

А детските филми възпитават в наркомания.

Астерикс - отвара от която стават силни.

Мечето Бамзе - мед от който става много силно.

Попай - незнам какъв е тоя спанак, ама и аз искам такъв.

Летящия Честмир [smilie5] - там едни цветя дишаха , и от тях всякакви странични ефекти имаше....

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-07-11 17:57

Тук, в Американския Юг, много хора са добри, състрадателни, опитват се да те накарат да се чувстваш добре всякога, готови са да ти помогнат, когато си в нужда. Непознати се обръщат към теб с обич и усмивка и при най-простите ежедневни взаимоотношения.

Дали това е защото "героят" за тях е Исус Христос (Джизъс Крайст)?


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Todd   
Дата:   26-07-11 17:59

Или някой мормон ???

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-07-11 18:15

за Тодд:

Има Амиши наоколо по фармите. Мормони - имах един колега мормон в Торонто, други не съм срещала ...

На Юг е Байбъл белт. Тук има предимно Ню борн крисчънс /бабтисти/ - като Джими Картър.


Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   26-07-11 18:18

Пълен булшит - това за паметниците и агресията. Поредното Bulgaria - Made in 2001. При все, че фенщината ми е абсолютно чужда, независимо към какво и кого, просто не мога да се съглася. Излезте малко на тия улици навън и вижте новата генерация. 99% гарантирам, че не ги бръсне за всички монументи в столицата, ако ще да ги изкормите от земята и да ги струпате на едно място. Обаче имам чувството, че дори са по социално и междуличностно агресивни от нашето поколение. Да не говорим, че някакъв камък, оформен дори в монумент, поне в мен предизвиква 0-ва реакция, дори един нерв не трепва в мен. Герои? Да бе, през 2011, където всичко е на ниво еднодневка и носна кърпа за еднократна употреба. Възможно е, през 1946-1989 това да е било вярно, основно по политически причини, но към днешна дата Рангел Вълчанов не е прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Героите възпитават в агресия
Автор: мара   
Дата:   28-07-11 13:30

аз кат гледам, паметниците предизвикват основно към претопяване(металните). май напоследък петър берон е без глава в борисовата градина.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.