Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Питане за външен твърд диск
Автор: IDA   
Дата:   12-07-11 17:02

Здравейте,

Ще си купувам външен твърд диск, предимно за архивиране на данни. Ще се ползва рядко, не повече от няколко пъти на месец, за да се запише или прочете нещо от него. Скоростта е без значение, но определено трябва да ми служи максимален брой години в такъв режим на работа. Затова, надеждността е от ключово значение.

Засега съм се спрял на модела:

Samsung Story Station, 2TB, 3.5", USB2, HX-DU020EB/A62,

тъй като предлага най-добра цена за гигабайт, изглежда има и вградено захранване, 3 години гаранция, пък и прочетох доста добри отзиви в мрежата за него. Изглежда е и от доста време на пазара, така че би трябвало да са му изчистили дефектите.

Та въпросите ми са:

1) Има ли някой лични впечатления от този модел?

2) Ще ми препоръчате ли други модели на съизмерима цена, за които сте сигурни, че са много по-надеждни, (моля, с препратки по възможност)?

Предварително благодаря на всички, които ми дадат тук полезна информация.


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: navy   
Дата:   12-07-11 17:07

NAS Server [smilie24]
Другото е ... компромис [smilie7]
Минал съм през много УСБ дискове... с НАС-а се родих [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: IDA   
Дата:   12-07-11 17:16

Navy,

Питането ми е за външен твърд диск, а не за NAS server! Компромисът мисля да го реша евентуално с още един втори външен диск за backup на първия в обозримо бъдеще.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: didesignbg   
Дата:   12-07-11 17:28

Ако ще купуваш Самсунг действай по-бързо докато сийгейт не са започнали да слагат техни дискове. Наскоро ги купиха.
Диска в запечатана кутийка е кофти вариант, защото обикновено докато го купиш не знаеш какво има в него. Някои хора продължават да не знаят и след като си го купят. От тази гледна точка да се говори за надеждност е смешно. Статистика има за самите твърди дискове, не и за това какво се слага в запечатаната кутия.
Проблема на външния диск е обикновено лошо охлаждане и нулева сервизируемост, кутията и диска са пакет. В един момент това става ограничение.
Въпреки че казваш, че скоростта не е проблем ориентирай се към диск с усб 3.0 интерфейс.
Та, ако просто ти трябва някакъв диск вземай. Ако пък смяташ, че нещо от това което казвам те притеснява, замисли се за отделна кутия, порт за хдд, или пък някакво решение тип NAS. Всичко зависи от парите и нуждите.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: burnmaster   
Дата:   12-07-11 17:35

http://www.jarcomputers.com/l_bg/?m=7&i=539243


Вече 2 години го ползвам без проблеми.Ако е от значение да кажа че никога не го изключвам.
Впечатления:
Сравнително тих.
Не особено бърз.
Определено надежден.
Хубав дизайн.

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/xqho8227.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-07/dusv9701.JPG

http://p.jarcomputers.com/680x680/HDD2TBSAMHXDUO020EB_680x680.jpg


П.П. За снимки е идеален!!!!!



Публикацията е редактирана (12-07-11 17:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: navy   
Дата:   12-07-11 17:37

надеждността е от ключово значение.

Аз се обадих точно поради тази причина.
НАС сървъра работи в райд масив, а това е най-дигурният начин за предпазване на данни.

Иначе ти си знаеш, прави квото искаш, аз няма се обаждам повече, проблемите са си твои [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: n1x0n   
Дата:   12-07-11 17:41

Взел съм си докинг станция за "голи" хардове и съм й сменил захранването с по-качествено. Нищо друго не убива хардовете по-бързо от калпавото захранване.
Иначе в къщи беше станала една купчина от кутии, захранвания, USB кабели различен тип... не си е работа.

NAS за бекъп копия не бих ползвал по ред причини - сигурност, живот на дисковете, защитеност от токови удари и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   12-07-11 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: navy   
Дата:   12-07-11 17:49

Никсъне, позволи ми да се съмнявам в твоята компетентност, особено след това твърдение:

NAS за бекъп копия не бих ползвал по ред причини - сигурност, живот на дисковете, защитеност от токови удари и т.н.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: IDA   
Дата:   12-07-11 17:52

Didesignbg,

За около 30 лв. повече го има и за USB 3.0, но скоро не мисля да си сменям компютрите (те са на USB 2.0), така че не знам, дали имa смисъл да го взема с USB 3.0, след като скоро няма да го ползвам. Пък и самият диск не е особено бърз за USB 3.0.

Burnmaster,

Сигурен ли си, че тези, които се предлагат сега по магазините от този модел са с външно захранване (в отделен блок)? Пише, че в опаковката има само захранващ кабел и USB кабел, което ме кара да мисля, че захранването е вградено в кутийката. За този модел твърдят, че почти не грее.



Публикацията е редактирана (12-07-11 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: valjo   
Дата:   12-07-11 18:00

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: burnmaster   
Дата:   12-07-11 18:05

Гарантирам че имат адаптор за захранване ,дори на него е изписана марката,и това е единственото захранване на което не съм сменял кондензаторите.Имам още 5-6 външни устройства на които се издуха кондензаторите на захр. блок.
Относно греенето дори сега в тези жеги не го намирам за топъл...по скоро си е с работната температура ,като това важи и за адаптора му.Целия корпус е метален което ме накара лично мен да се насоча към тоя модел.В комплекта си има както захранване ,USB кабел ,самия хард и обилно количество книжа и упътвания за употреба което най-много ме учуди.
Все пак има само един бутон за вкл/изкл[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: IDA   
Дата:   12-07-11 18:14

Благодаря, Burnmaster!

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: Giorgio.K   
Дата:   12-07-11 18:15

абе аз скоро взех е този
WD My Book , обаче май се набутах [smilie8]
Отначало пишеше на около 8-9МБ/сек. ама после като падна на 2-3 и не отлепи от там.
Настроих го и за директен външен достъп през мрежата чрез некъв провайдер Mionet, обаче също мнооого бавно точи .. почти се обезмисля такъв достъп. [smilie11]
Иначе архивирах всичко ...


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: imitev   
Дата:   12-07-11 18:19

А аз си взех Maxell 500 gb от метро за 95 лв. с ДДСто.

Прави 20-25 мб през усб 2.0 [cool]

Вътре диска е FUJITSU MJA2500BH G2 (465 GB)

Едит - кой да погледне марката по-добре :)



Публикацията е редактирана (12-07-11 21:13)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: vinse   
Дата:   12-07-11 18:29

Както са казали по-горе - запечатан хард не се взима, защото не знае какво има вътре, самсунг имат една серия хардове Ecogreen, която се ползв за съхранение на данни - грее по-малко, но е и по-бавна. Забиваш го в някоя външна кутия и си готов.
По-хубавото, което може да направиш обаче е да купиш два харда и да ги вържеш в RAID в компа а не извън него [smilie21]



Публикацията е редактирана (12-07-11 18:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: netLady   
Дата:   12-07-11 18:31

Като ти трябват 2TB - купи си няколко по-малки. Аз така съм направила. И от различни марки и по различно време. Нарочно - евентуално загубите да са по-малки. Apacer 500 gb има много добро поведение. Другите ги ползвам по-рядко, та не мога да кажа.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: burnmaster   
Дата:   12-07-11 18:33

Да спомена за една интересна подробност ,която мен приятно ме изненада.
https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/gcox3993.JPG
https://photo-forum.net/static/forum/2011-07/xydv1725.JPG

http://img146.imageshack.us/img146/7645/cropqd.jpg


Потенциометъра има една позиция на щракване от OF най-ниско до ON чрез завъртане на дясно.След това до края на хода на потенциометъра е регулатор на силата за осветление на светлинната индикация намираща се под предния панел.Която показва доколко е натоварен харда.
Много яка екстра[cool]



Публикацията е редактирана (12-07-11 18:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: Navy   
Дата:   12-07-11 18:58

Щом за екстра отчитате яркостта на светодиода... Смятай [smilie7]

С интерес ще следя темата... Само ще чета [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: n1x0n   
Дата:   12-07-11 19:01

Никсъне, позволи ми да се съмнявам в твоята компетентност, особено след това твърдение

Permission granted. Carry on. [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: IDA   
Дата:   12-07-11 19:12

Vinse,

Ще препоръчаш ли някаква добра метална външна кутия? И с какъв модел диск да я ползвам така, че системата да е максимално надеждна? С Ecogreen ли или има и по-добър вариант?

От магазина ме уведомиха, че мога да пробвам диска от първия ми пост на място при закупуването, така че поне ще съм сигурен, че работи.

Burnmaster,

Ти отварял ли си кутията на твоя да видиш какъв модел диск има вътре?

Никсъне,

Ти какви "голи" твърди дискове бучкаш в твоята "docking station"? И с какво захранване я ползваш, че да не гърмят?


Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: burnmaster   
Дата:   12-07-11 19:13

Автор: Navy
Дата: 12-07-11 18:58

Щом за екстра отчитате яркостта на светодиода... Смятай [smilie7]

Аз на палачинки не съм се и надявал.[smile]
Отречи че са новатори де.....

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: klez   
Дата:   12-07-11 19:15

burnmaster изпревари ме :Р таман щях да питам дали знаят за кво е тоя потенциометър ;) да регулира силата на светодиодите хаха първия път като го хванах тоя хард в ръце бях яко изненадан как само за това служи :))) ама те самсунг нали са по дизайнерските решения.....

Аз лично ползвам за бекъп една външна кутийка за лаптопски хард + един 320GB Samsung хард в нея
+ за втори бекъп един малък NAS с 1 хард само (без RAID)...

NAS-а е удобен обаче понеже няма вентилатори и както е жега напоследък като пусна да копирам на него разни неща 1 час и прегрява много злобно...

Но като цяло както казаха по-горе... като купиш готов сглобен хард не се знае вътре самия хард в кутийката какъв е така че не може да съдиш за надеждността по визията на кутийката, това е като да съдиш за надеждността на някоя кола по цвета и: "Те червените са много издръжливи" :)
Много е важно какъв е харда вътре....
Тук не мога да споделя много впечатления, но примерно Samsung са ми направили д/г добро впечатление, Hitachi нещо не ме кефят хич (имам един такъв от 8 години - работи ама тропа лопа трака...) Western Digital май не са лоши

Но като цяло NAS решението не е лошо никак! ако ти се вписва в бюджета препоръчвам ти го :) (веднъж да съм на едно мнение с navy напрао не мога да повярвам)



Публикацията е редактирана (12-07-11 19:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: burnmaster   
Дата:   12-07-11 19:15

Ще го отворя да видя след около 2-3 часа щото сега работи на обороти[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Питане за външен твърд диск
Автор: vinse   
Дата:   12-07-11 19:25

IDA
нямам престава относно външните кутии какво е положението.
Относно хардовете - всички хардове се трошат, Ecogreen (поне за момента) се троши една идея по-малко. Със сигурност мога да ти кажа да се пазиш от WD (икономичните им серии, които са сини и зелени) и Сийгейт, хитачи са горе-долу.
На Ecogreen, както казах и по-горе, минуса му е че е бавен, плюса е че ще имаш по-малко проблеми с охлаждането, но при положение, че ще ползваш харда за бекъп скорост не ти е нужна.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.