Автор: El_Fuego
Дата: 05-06-11 12:48
Vinsent написа:
> Тук намерих
> информация, било бяла американска пеперуда... ![[smilie2]](https://photo-forum.net/forum/smileys/smilie2.gif)
>
> Само дето никой не ги унищожава!
>
> Как ще ги
> стигнем ![[smilie5]](https://photo-forum.net/forum/smileys/smilie5.gif)
>
Това, което си намерил, е новина от 2008 г.
Първите снимки в темата са на гъсеници на гъботворка (Lymantria dispar), вероятно първа или втора възраст (без мярка за мащаб край тях не мога да кажа точно).
Ето и малко повече информация за пеперудата от учебника "Земеделска ентомология за всички" на доц. Радослав Андреев от Аграрния университет в Пловдив:
Тя е опасен листогризещ неприятел по овощните и горските дървесни видове у нас. Появява се периодично и нанася големи повреди в равнинните и горски райони до 1300 m надморска височина.
Гъботворката развива едно поколение годишно и зимува като яйце с напълно развит зародиш по кората на дърветата. Яйчните купчинки са покрити с жълт мъх от коремчето на женската пеперуда, като наподобяват гъба, откъдето носи името си. През февруари-март се излюпват гъсениците. Те са струпани на отделни петна върху ствола и наподобяват огледалце. По-късно се разпълзяват и започват да се хранят с пъпките и листата. Докато са малки гъсениците се хранят групово и увиват повредените клонки в паяжинни гнезда. Големите гъсеници се хранят самостоятелно, без гнезда. Те отделят парлива течност, от власинките си, която ги предпазва. Гъсениците се развиват за 30-45 дни. Какавидират в рехав пашкул в местата на повредата. Пеперудите имагинират през юни-юли. Мъжките пеперуди летят през деня, а женските – привечер. След копулирането снасят яйцата си на купчинки по 250 до 500 по ниските части на стволовете. През зимата яйцата издържат до – 30°С, - 40°С.
Върху развитието и намножаването на гъботворката влияят силно абиотичните фактори. Неприятелят е вид с многогодишен тип на популационната динамика. Масово се размножава след засушаване, при по-ниски летни температури и слаби валежи. Силно влияние върху динамиката на популацията оказва и храната. В края на периода на градация тя е по-малко, което води до намаляване на яйчната продукция и до увеличаване на мъжките пеперуди.
Нека свободните съчинения от инженери, пишман-преводачки от френски и вся остальная сволочь теоретици на конспирацията започнат сега!
А, щях да забравя - специално каня Роли Трихограмата да се включи с любимите си агрономско-счетоводителски норми и разчети.
Аз казах. Хау!
|
|