Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Навигация за кола
Автор: n1x0n   
Дата:   24-05-11 13:18

След 4500 км. из България в последните 3 седмици се зачудих, дали не е време да си купя някакъв GPS за "автомобилно ползване".

Прехвърлих набързо темите тук, както и в оффроуда, но не можах да извлека нужната информация, защото дискусиите се водят на ниво, предполагащо поне базово познаване на марки, софтуер, ОС, карти и т.н. и т.н. - което аз нямам.
Та ако на някой му се губи време да ми обясни основните положения, тип:
- за БГ кои карти са най-читави /не съм офроудаджия/
- има ли някъде систематизирана информация за това коя марка с каква ОС работи и кои карти могат да се ползват с нея?
- има ли драми със съвместимостта на карти/софтуер/ОС, т.е. може ли комбинацията карта/софтуер да е произволна?
- китайските навигации, тип Prestigio и прочие - вършат ли работа или не?

Гоня бюджетен вариант, защото местата в БГ до които не знам точно как се ходи, са относително малко и това устройство ще се ползва 3-4 пъти в годината.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: мара   
Дата:   24-05-11 13:19

след кратък опит, установих предимството на хартиената карта.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: n1x0n   
Дата:   24-05-11 13:22

Картата си е карта - дава добър общ поглед върху нещата, но при състоявнието на знаците в тази държава, излезнеш ли на второстепенен път - жална ти майка. За 3 седмици съм маркирал поне 20 участъка с грешки на картата: липсващи пътища, грешни разклонения, участъци абсолютно непроходими без 4х4 и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: nsirakov   
Дата:   24-05-11 13:23

ползвам гармин в хтц-то... до сега не ме е подвеждало :)

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: мара   
Дата:   24-05-11 13:25

абе не е да не си прав...минавахме отсечката хърсово-мелник часове, щото пътят некой го беше отнесъл. ама навигацията с уж съвсем осъвременената си карта колко пъти ни праща на некви екзотични места, дето расте зеленият хайвер - нема ти разправям. не че лошо беше, де...

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: n1x0n   
Дата:   24-05-11 13:26

ползвам гармин в хтц-то

Ей точно този жаргон ми спира четенето в другите теми [smilie5]

Ако имах достатъчно време да изчета кой софтуер наричате "гармин", с кои карти работи и на каква ОС е възможно да се инсталира - нямаше да ви додявам с въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: ogimag   
Дата:   24-05-11 13:26

Без да карам (возят ме) ползвам навигацията в телефона. Съчетанието много неща в едно за мен е приемливо. При новите телефони на Нокия навигацията и картите са безплатни и доста прилични. А грешки винаги ще има...
P.S. Edit. Няма нужда от кракове, сложни инсталации, търсене на работещи и добри карти и т.н.



Публикацията е редактирана (24-05-11 13:29)

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: nsirakov   
Дата:   24-05-11 13:31

ми никсъне така се казва софтъера бре...

все едно да кажа Канон или Никон... а ти да питаш дали е фотоапарат...

програмата се нарича така, може да си е качиш на тлефон на айпад на настолен джипиес за кола ... зависи ти какво искаш

карти - има си карта на българия, намират се и карти за цял свят

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: zizero   
Дата:   24-05-11 13:38

Tom Tom е по-добре от Гармина [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: danvan16   
Дата:   24-05-11 13:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: slivenski   
Дата:   24-05-11 13:58

ползвам гармин в хтц-то

Ей точно този жаргон ми спира четенето в другите теми

Ако имах достатъчно време да изчета кой софтуер наричате "гармин", с кои карти работи и на каква ОС е възможно да се инсталира - нямаше да ви додявам с въпроси.



не че съм подстрекател, ама ако някой зададе въпрос за цветните профили примерно, представям си какви отговори ще получи... [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отиди в някой магазин и си харесай някой Гармин за 400-500 лева. Може и Том-Том. На смартфон GPS не е много добра идея. Друго си е специалното устройство. [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: slivenski   
Дата:   24-05-11 13:59

все едно да кажа Канон или Никон... а ти да питаш дали е фотоапарат...


Ако е Канон, може и да е копирна машина... [smilie21] [smilie21] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: miaz74   
Дата:   24-05-11 14:00

Най на кратко
програми:
1Гармин(най-добрата карта за Бг на офроуд) но иначе грозен
2.ИГо(АйГоу ил там който както иска си го чете) много добро като визия прилична подръжка на карти за Бг
3. ТомТом- най-добрите за европа и англия малко по-зле за източна европа. Предимството е че обновяванията се правят от потребителите след одобрение.......тоест на теория би трябвало да е бързо :)
4, Сиджик- същата база ползва като Иго (както и повечето навигации Навтек или телеатлас като производители на карти)
има и много други но тез са основните за БГ.
Относно за устройствата:
1: Фабрични - Гармин; Мио(айго) томтом и тн.
2:Маркови: Уиндоус- Асус, Асер и тн
3 всички останали

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: danvan16   
Дата:   24-05-11 14:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: n1x0n   
Дата:   24-05-11 14:13

Мерси miaz74... можело било [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: djogata   
Дата:   24-05-11 14:14

Ако смартфонът е с 4 инча екран и нагоре, защо да не е добра идеята GPS на смартфон?

Не само, че си имаш добра навигация (и "стандартните" навигации са с не повече от 4-5 инча екран), но и смартфонът ти е постоянно в джоба, така че може да се ползва и извън колата (на мен ми се е налагало десетки пъти когато пътувам в чужбина и съм в непознат град, без кола).

Ако имаш iPhone, си купуваш ТомТом или Гармин, и двете фирми предлагат приложения за навигация с iPhone, както и карти. Погледни само дали картите на България са включени в офертата. Е, тъй като е iSiktir, чичо Джобс може и да те изръси доста пари за зарядно за кола, не знам... [smilie21] [smilie18]

За Андроид не съм сигурен кои фирми точно предлагат приложения така че предпочитам да не давам идеи...

А ако нямаш смартфон, отиваш до близкият магазин и си купуваш Гармин или ТомТом, който ти хареса. Някои твърдят, че iGo също бил много добър за БГ [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: danvan16   
Дата:   24-05-11 14:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: n1x0n   
Дата:   24-05-11 14:16

Смартфон нямам и не планирам /макар, че вече имам някои съмнения :-)/. От малкото което съм чел - не всички смартфони се справят добре с позиционирането, дали е въпрос на хардуер - нямам идея.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: slivenski   
Дата:   24-05-11 14:16

ами смартфоните се връзват много бавно към сателит, ако изобщо се вържат... поне имам такива впечатления... освен това, специалните устройства май се връзват към повече от един сателит, но може и да бъркам... имам някакви спомени, че четох нещо такова... [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: slivenski   
Дата:   24-05-11 14:18

а и в гората wi-fi... [smilie8] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: slivenski   
Дата:   24-05-11 14:21

освен това GPS на смартфон изсмуква батерията за отрицателно време. трябва да го държииш постоянно включен на зареждане в колата... [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: djogata   
Дата:   24-05-11 14:22

Сливенски, почети още малко [smilie5]


Никое от устройствата не се "връзва" с никакви сателити - имам предвид, няма двупосочна връзка.

Сателитите просто постоянно излъчват сигнал към земната повърхност - както и при телевизията, и устройствата го приемат.

За да можеш изобщо да се позиционираш, трябва да получаваш сигнал от минимум ТРИ сателита едновременно. Това ти гарантира определяне на географското ти местоположение.

За да можеш да определиш и надморската височина, са нужни четири сателита.

По принцип орбитите на съзвездията от сателити са проектирани така, че на повечето места да има едновременно сигнал от поне 6 сателита.

И смартфоните, и специализираните устройства приемат сигнал от всички сателити, които са налице.

Възможно е някои смартфони да имат малко по-слаб приемник от GPS устройствата, и затова да се затрудняват при намирането на сигнал.

Аз забелязвах такива затруднения от време на време с предишният ми телефон (HTC Touch Diamond), но със сегашният (HTC HD2) не съм забелязал проблеми.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: djogata   
Дата:   24-05-11 14:24

Хехе, ГПС на смартфон изсмуквал батерията бързо... еми прави го - при ползване на ГПС батерията на смартфона заминава за 3 часа.

А на ГПС устройството - за 4 часа. Огромна разлика [smilie5]

Ако искаш навигация в колата, задължително е да имаш зарядно за кола, каквото и устройство да ползваш.

Единствените устройства, които държат по-дълго (до 15-16 часа) са планинарските ГПС-и, но те са на двойна цена.

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: slivenski   
Дата:   24-05-11 14:25

да. ок. нещо не съм разбрал явно... благодаря, че ми изясни този въпрос... [beer] [beer]



Публикацията е редактирана (24-05-11 14:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Навигация за кола
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-05-11 14:28

danvan16 написа:

> slivenski написа:
>
>
>
> > На смартфон GPS не е много добра идея.
> > Друго си е специалното устройство. [smilie21]
>
>
>
> Тук тотално не позна. За разлика от отделно устройство всеки
> смарт фон разполага с 3 системи (GPS координация, триангулация
> по мобилни клетки, триангулация по WiFi) Навигационния софт
> ползва резултати и от трите, което води по до посока
> прецизност, а и ако само една от системите дава данни все пак
> ще се опита да позиционира върху картата.


Триангулация по WiFi? Какво е това? И как собствено помага за навигацията? WiFi мрежите не излъчват такава информация, поне аз на рутерите, които съм пуснал не ме е питало за координати, че някой после да прави триангулация от тях, аи друго, те са в общия случай частни, могат да бъдат включени и изключени по всяко едно време. По клетки да, но као това се поддържа от мобилния оператор, ама и там по-скоро не се ползва, от колкото да се ползва. Нито грамин нито иго не ме позиционират, до като не си открият достатъчния брой спътници от GPS-a. Истината е, че някои от специализираните устройства имат по-добър GPS приемник, който е по-прецизен, почувствителен, но и по-ненергоемък, за да бъде част от смартфон или неспециализирано устройство.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.