Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Аспержи. Рецепти? :)
Автор: feliz   
Дата:   26-04-11 19:51

Имам едно снопче аспержи и се чудя как да ги направя. Гледах в нета, но реших да питам и вас. [smilie5]
Тук има доста добри кулинари.[smile] [smilie24]
https://photo-forum.net/static/forum/2011-04/sppu5970.JPG
http://img.grad.bg/500x350/asparagus.jpg


Чакам с интерес.[beer]



Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: gogo   
Дата:   26-04-11 19:56

Нивгаж не съм готвил такова!

Приличат ми на пени.чета [smilie5] ...

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: djogata   
Дата:   26-04-11 19:58

Аз знам две рецепти за аспержите:

Рецепта 1:

Продукти:

500гр. кайма
1 глава лук
1 яйце
кимион
500гр. аспержи
олио

Варите аспержите до омекване. Вземате аспержите, хвърляте ги в кофата, с остатъка от продуктите замесвате кюфтета

Рецепта 2:

- Хвърляте аспержите в кофата
- Отивате на ресторант

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: thingfish   
Дата:   26-04-11 19:59

ти ли ги подостри така хубаво? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: djogata   
Дата:   26-04-11 19:59

Майтапът настрана, ама в яденето на това нещо, както и на броколите, не виждам никакъв смисъл. Сготвените аспержи нямат никакъв вкус (дори по-зле са от броколите)

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-04-11 20:02

feliz, тези са от белите [smilie5] Някой трябва да обясни разликата между белите и зелените аспержи.

Аз инстиктивно купувам само зелени (не знам защо) и тънки. После ги варя почти на пара, прави, така както са завързани на сноп, в една тясна и висока тенджера с малко вода. След това - нарязан магданоз и зехтин върху тях. Това е всичко [smilie10] Изяждаме ги като гарнитура към риба, например.



Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-04-11 20:05

А пък в магазина ги правят печени със зехтин.
Ето идеи и картинки в изобилие [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: djogata   
Дата:   26-04-11 20:08

Съни, ти с твоите любими еко-манджи сигурно могат да те придумат да ядеш коркови тапи, стига да е екологично и "здравословно" [smilie5] [smilie5]

За аспержите и броколите основният проблем е, че нямат никакъв вкус. Ама никакъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-04-11 20:11

djogata [smilie5] Пълни с белтъчини били, казват [cool] А и французите си падали много по тях... [smilie5]



Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: djogata   
Дата:   26-04-11 20:14

Съни, пълни с белтъчини били викаш... и французите ги харесвали... и с тази форма (виж мнението на gogo по-горе) - интересно, откъде ли им излизат белтъчините [smilie18] [cool] [cool]

[beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: sen_shui   
Дата:   26-04-11 20:15

Нарязваш аспержите на малки парченца, и задушаваш с пилешко филенце 15-20 мин. на бавен огън. След това слагаш течна сметанка или топено сирене по избор до получаване на сос и бъркаш бавно докъто соса се сгъсти. След това отваряш бялото винце и си облизваш пръстетата [smilie21]

ПС: Може и кисели краставички да сложиш със сметаната. [beer]



Публикацията е редактирана (26-04-11 20:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: ejel   
Дата:   26-04-11 20:17

И белите, и зелените са много вкусни! Яла съм предимно бели, задушени, със сос Hollandaise или разтопено масло....[smitten]

Хубаво е и малко месо да има към тях, шунка примерно, защото иначе не засищат (поне за мен е така), но са [smilie24] [smilie24]

А сега им е и сезон... [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: mladenov   
Дата:   26-04-11 20:21

Ок
ето ти една рецепта, само че не знам дали количеството аспержи ще ти е достатъчно!Всъщност ,ще ти стигнат мисля.[smile]

Към снопчето аспержи добавяш две малки главички лук,като лука е нарязан на много тънки кръгчета.
Трябват ти още 4 супени лъжици зехтин и 3 супени лъжици винен оцет.
Зехтина и 2 от лъжиците оцет се смесват и се добавят сол и черен пипер( на вкус).Слагаш сместа в удобен съд и вътре се слагат аспрежите и лука, така че да се покрият отвсякъде с течноста,като за целта ги разбъркай малко.
Предварително загряваш фурната на 200 градуса(Целзий)
Не знам дали имаш такава, но ние използваме хартия за печене която поставяме на дъното на тавата.
Слагаш всичко в тава като разстилаш аспарагуса така че всяко стръкче да е само, не да са струпани, и печеш около 20 минути , но не повече.Тук е малко специфично, но ти трябва да си прецениш кога да ги извадиш защото не ги искаш разкашкани ,но не стават за ядене и като са прегоряли! След 10-ина минути печене, извади тавата и я разтръскай така че аспержите да се пообърнат и да се запекат и от другата страна( тук хартията за печене върши страхотна работа).Като ги изпечеш сложи ги в чиния и ги поръси с 3-тата лъжица оцет и ги объркай за да се покрият с него равномерно.Яжте веднага, докато са топли! Успех![smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-04-11 20:21

djogata, цъкни на линка. Аз какво да кажа повече? [smilie3]



Asparagus is low in calories and is very low in sodium. It is a good source of vitamin B6, calcium, magnesium and zinc, and a very good source of dietary fiber, protein, vitamin A, vitamin C, vitamin E, vitamin K, thiamin, riboflavin, rutin, niacin, folic acid, iron, phosphorus, potassium, copper, manganese and selenium[citation needed], as well as chromium, a trace mineral that enhances the ability of insulin to transport glucose from the bloodstream into cells[citation needed]. The amino acid asparagine gets its name from asparagus, the asparagus plant being rich in this compound.

Мислех протеини и написах белтъчини на български, ама май обърках думата в превода. Аспержите съдържат протеин.


Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: mladenov   
Дата:   26-04-11 20:23

Е то това за което говори djogata си е баш чист протеин![beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: Jim__Beam   
Дата:   26-04-11 20:24

... Два-три пъти съм таковал таковата .... демек , аспержи .... [smilie5] [smilie5] [smilie5]

.. Ама , е било по случай , когато искам да се "представлявам" пред някой ... [smilie3] [smilie3]

.. От зелените обаче , белят се .... от уйовата глава надолу , щото е твърд кожляка ..... на пара съм ги правил , после - за украса към основно ястие .... малко минути , за да останат хрупкави .. [smilie3] [smilie3]

.. Само се чудя , мое ли връзка таковата , да струва колкото кило пържоли ..... [smilie8] [smilie8] [smilie8]
... Бах ги у таковата .... аспержите , де ... [smilie7] [smilie7] [smilie7] [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: ejel   
Дата:   26-04-11 20:25

За германците са афродизиак - сигурно заради формата[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: abc.xyz   
Дата:   26-04-11 20:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: Lalinda   
Дата:   26-04-11 20:31

Внимавайте да не ги изядете целите.
[smitten] [smitten] [smitten]


Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: djogata   
Дата:   26-04-11 20:33

Съни, ми че то протеин си е синоним на белтък, така че те разбрахме, не се притеснявай :) [smilie5] Иначе Младенов се е сетил за какво говоря[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: Lalinda   
Дата:   26-04-11 20:34

Аспержи с шунка (Asperges au jambon).
Френска кухня

Съставки:
16 крехки аспержи
4 шайби шунка тип "Парма"
Зелена салата (няколко листа)
1 домат
1/2 вр. магданоз
Осолено масло

За майонезата "Шантили":
1 яйчен жълтък
1 ч. л. горчица
250 ml олио
125 ml сметана

Приготвяне и сервиране:
Аспержите се измиват и ако са големи се обелват, в противен случай само се отрязва най - долната част. Варят се 20 мин. в подсолена вода. Когато са готови се подсушават добре и се оставят да се охладят. Листата от зелена салата се измиват и подсушават добре. Доматът се нарязват на шайби и се посолява. Половината магданоз се нарязва на ситно. Приготвя се от жълтъка, олиото и горчицата стегната майонеза. Сметаната се разбива с миксер и се добавя. Чиния за плато се застила с листа от салата. Оформят се 4 връзки от по 4 аспержи, като долният им край се увива в листата шунка. Подреждат се заедно с шайбите от домати и се гарнира с магданоз.
Поднася се студено, като майонезата и соленото масло се предлагат отделно.

***

Аспержи по фламандски (Asperges à la flamande).
Френска кухня

Съставки:
1.2 кг. аспержи
6 яйца
1 с. л. магданоз (ситно нарязан)
125 гр. масло
Чер пипер
Сол

Приготвяне и сервиране:
Аспержите се измиват и ако са големи се обелват, в противен случай само се отрязва най - долната част. Оформят се връзки от по 4 аспержи, като се завързват с конец. Варят се 25 мин. прави (с върховете над водата)в подсолена вода. Яйцата се сваряват твърдо. Маслото се слага да се разтопи в нагрята, но суха купа. Към маслото се добавят 4 жълтъка и се бърка до получаването на крем. Овкусява се обилно с чер пипер. Полученият крем се поддържа топъл на водна баня. Сварените аспержи се подсушават и конеца се маха. Подреждат се в чиния за плато. Горната част (близо до връхчетата) се поръсва с нарязан магданоз. Останалите 2 яйца и белтъците също се настъргват отгоре.
Сервират се топли, като сосът се предлага отделно в сосиера.

(из мрежата)


Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: Bozo   
Дата:   26-04-11 20:37

Не ми вдъхват доверие като ги гледам, ама:

2-3 стръка аспержи
около 4 кила свински врат без кост или свински ребра.
Месото се привежда в удобен за логаритмуване вид, добавят се соев сос, билки и т.н.

На подходящо място се пали огън и се слага тенджере - около 10 литра. Слага се вода, вегета и аспержите. Огъня се поддържа до като водата с аспержите изври до средата. След това изхвърляте помията от тенджетето, слагате скара и опичате месото без да му давате зор.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: sunnyshot   
Дата:   26-04-11 20:39

Ц, без вегета: във вегетата има MSG [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: stzz   
Дата:   26-04-11 20:46

Аре ся, аспержи!
Бабите ви нявга се аспержи са рупали!
[smilie10] [cool] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Аспержи. Рецепти? :)
Автор: ecobo   
Дата:   26-04-11 21:38

Белите са гадни, ама зелени съм изял сигурно над 100 кила за 10 години, откакто си ги въдя на село.
Правя ги задушени в зехтин с бял сос.
Децата пък умират за супа от аспержи с дивисил и фиде.
[beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.