Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 
 Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 09:33

След като положиха неимоверни усилия да съсъипат качеството на храните с лошо отглеждане на продукцията,калпави сортове,добавки на какви ли не химикали в пакетираните и полуготовите продукти, сега започва втора серия.
Видите ли,всичко е отровно,канцерогенно и опасно.Излизат енциклопедиите за Е-тата, полезното и здравословно хранене,които неми нуемо включват следното:

1.Биохрани с цени за месото -30-70лв/кг,домати по 10лв/кг,кисело мляко по 2лв/400г.,марули по 3лв/бр и други подобни,увеличени като цена от 8-12 пъти над тези които не са БИО,демек вече са анатемосани,те са само за кретени!

2.Странни хранителни добавки с "доказано","преоткрито" действие-на основата на водорасли, гъби, злата на инките, чудесии от Сибир, Лайна от прилеп и каквито още се сетите.............със странно еднаква и близка цена-около 60-90 лв за 100 капсули.Видите ли,населението на Земята за хилядолетия е забравило за тези добавки,ама сега се е сетило.
Препоръчват се за "профилактика" на тумори,безплодие,безсъние,грип,наркомании,износване на мускулите,СПИн............каквото си изберете.Само дайте пари.

3.Налага се заплахата от налагане на ГМО,са мо и само да купите биохрани.

Познавам производител на биохрани.Изкупуват се на едро от 10-30% над цената на другата продукция!Да кажем АНАТЕМА на мошениците! За Бога, съфорумци, не купувайте![smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: diandimov   
Дата:   05-03-11 09:44

Обърни се към Съни, тя много си пада по тези модни залъгалки.

По темата - така е, това е някаква мода.
Оня ден си купих вентилатори за вкъщи, и те са с марка Bionaire.
Демек вентилатор, но някак по- така, става ти чисто и свежо само като го гледаш.

Истината е, че ако внимаваш, винаги можеш да намериш добри храни, при това не толкова скъпи.

Хранителните добавки... не съм виждал толкова скъпи, но не съм и гледал особено.

Между другото безобидните винамин B6, B12, Taurin и минерали сутрин дават доста заряд и тонус. И не са скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: мара   
Дата:   05-03-11 09:49

е, добрутру [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: gbrain   
Дата:   05-03-11 09:49

Всичко що е синтетика не е добре за всекидневна употреба. Само при сериозна нужда. (за витамините)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 09:52

За витамините знам, аз акцентирам върху разни продукти с по-завинтени имена.Качествени храни могат да се намерят и с връзки от село.Дразни ме опитът за създаване на паника, умишленото съсипване на качеството на храните, извиването на ръце.Как ти звучи реклама на такъв магазин:
"Стига са ви тровили,ако сте родители и искате детето ви да расте здраво..............тн. и тн.
Грозно.[smilie23]



Публикацията е редактирана (05-03-11 09:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 10:03

Това с био-храните не е измама, просто някои търговци ловко се възползват от истерията и надуват яко цените. Иначе био-зеленчуците, например, наистина няма как да струват колкото конвенционалните, но не са и в пъти по-скъпи - просто надценката им е огромна. Реалната им цена не е повече от 50% над конвенционалните - стига, разбира се, търговеца или производителя да не иска да стане милионер за една година :-)

Другата заблуда е за зеленчуцинте от село, че са био-зеленчуци - е, не познавам баба на село, дето да не слага амониева селитра, и после - било селски домат, значи - био. Да, ама не. Био продукцията се отличава от конвенционалната по препаратите, които се използват - там са забранени всякакви химични торове и пестициди, растенията се третират единствено и само с органични торове, които са в пъти по-скъпи от химичните. Затова, освен цената на препаратите, и добива им е по-малък, оттам и цената е по-висока, но не и чак три или четири пъти. Това вече е номер на търговците, които използват истерията и слагат луди надценки.
Иначе в "белите" страни има една чудесна практика, наречена "солидарно земеделие", при която производители на био-продукти намират директно купувачите чрез създаване на групи в градовете. Доставяйки директно продукцията си, те могат да го правят на цена, съвсем малко по-висока от цената на конвенционалните, защото избягват прекупвача и търговеца, а купувача получава качествена биохрана на сносна цена. За жалост, в България все още няма развита такава практика, освен малки групички по места. Но мисля, че съвсем скоро нещата ще се урегулират и при нас, и ще покажем един среден пръст на алчните търгаши по веригата [cool]



Публикацията е редактирана (05-03-11 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 10:24

Автор: seymour_sz
Дата: 05-03-11 10:03

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 10:28

Баща ми има 2 декара двор, сее всичко и не слага грам изкуствени торове. Изкарва предостатъчно продукти за 3 семейства, че и повече.
Не даваме почти никакви пари за зеленчуци - затрупва ни с домати, картофи, лук, зеле, чушки и какво ли не + домашни яйца. Прави и разни домашни лютеници и други подобни. Пенсионер е (бивш военен от ВВС) и се занимава с кеф с тея неща, вместо да клечи като пазач някъде за допълнителен доход, както правят много от бившите му колеги.



Публикацията е редактирана (05-03-11 10:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 10:32

Бони, браво на баща ти. Но масовата практика по селата е друга [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 10:33

Не е въобще друга, но когато става въпрос за собствена консумация:) Нали ги гледам какво правят - сеят отделно за тях и за пазара[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: diandimov   
Дата:   05-03-11 10:38

Всичко това е чудесно, но като теглим чертата какво имаме? Хора, които към 60 се пенсионират, на 70 или 80 умират, а жените ги надживяват.

В смисъл някой знае ли каква е разликата в продължителността на живота на тези които ядат домашна храна, и на онези окито ядат от супермаркета?

И двамата ми дядовци умряха на по 80, и то заради немарливи и безотговорни лекари. Не от храни. Като и двамата са работили по заводи с отровни пушеци разни...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 10:43

Дядо ми почина на 96 и то защото падна и си счупи таза. Баба ми почина на 90, но пушеше като комин.

Само едно ще ви кажа. През 80-те години хората в Любимец само от домашно земеделие - домати, дини и др. подобни правеха по 10-15000 на сезон. Дядо ми беше директор на местния клон на БНБ и ми е казвал, че има хора със спестявания над 200 000лв - това през 1980-та.
На баща ми му беше забранено да продава зеленчуци, защото беше военен, но едно лято направиха една малка оранжерия и изкараха само от нея 2000лв. Имаше хора с по 10 подобни оранжерии, че и повече. Руските тирове товареха директно от дворовете:)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: klez   
Дата:   05-03-11 10:49

а кво ми стана смешно... ходих преди няколко месеца в БАЛЕВ БИО МАРКЕТ :)
и гледам в една тарелка БИО чушки.. разбира се те не изглеждаха като обикновени чушки :) те бяха точно по 3 броя в тарелка, старателно подредени една жълта една зелена и една червена ама такива искрящи цветове, че пластмасовите им роднини (тея за декорация) могат само да им завидят :))))) струваха скромните 10тина лева тея 3 био чушки... е не могат ме убедят че тея чушки са чисти квото ще да става, виждал съм достатъчно чушки в двора и такива цветове нема

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 10:54

Автор: klez
Дата: 05-03-11 10:49

а кво ми стана смешно... ходих преди няколко месеца в БАЛЕВ БИО МАРКЕТ :)
и гледам в една тарелка БИО чушки.. разбира се те не изглеждаха като обикновени чушки :) те бяха точно по 3 броя в тарелка, старателно подредени една жълта една зелена и една червена ама такива искрящи цветове, че пластмасовите им роднини (тея за декорация) могат само да им завидят :))))) струваха скромните 10тина лева тея 3 био чушки... е не могат ме убедят че тея чушки са чисти квото ще да става, виждал съм достатъчно чушки в двора и такива цветове нема



Именно,там е проблема-нямаш гаранция,че храните са БИО, цените не са 30-50% над конвенционалните чушки.Опа............те конвенционалните чушки са 5,49лв. за кило в момента.[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 10:55

Сещам се сега за едни познати дето се изпопритеснили покрай слуховете за проверки на доходи, викат - имаме над 150 000 евро, повечето още от едно време от зеленчуци. Прехвърляли от левове в долари, после пак в левове, сега в евро и няма никаква документация за произход.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 11:14

Ами,то си е за притеснение в тая полицейска държава.В края на краищата Цветанов не разбра, че не всички пари тук са на Баретата или наследство от Жоро Илиев.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: asahi   
Дата:   05-03-11 11:17

Докато има балъци...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   05-03-11 11:27

seymour_sz [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: bobihot   
Дата:   05-03-11 12:15

И тук направихме групи за споделено земеделие, за сега помагаме на производителите ударно при нужда, има и курсове по устойчиво земеделие (пермакултура):[beer]

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/hesp8981.JPG
http://www.solidarno.com/sites/solidarno.com/files/volunteers-900_0.JPG


http://www.solidarno.com/

[shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: rumensh   
Дата:   05-03-11 12:25

Автор: boni
Дата: 05-03-11 10:43........Руските тирове товареха директно от дворовете....
Жалко че ги няма вече тези тирове,отиде руския пазар.....[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ogimag   
Дата:   05-03-11 12:41

Бълъците трябва да се доят всеки ден

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 12:48

огимаг,не съм съгласен.Понякога и на "небалък" му се ще да си вземе някоя по-така стока, чиято цена е надута излишно заради новобогаташи, мутри, блондинки и молски кифли!

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ники1   
Дата:   05-03-11 12:53

Автор: ogimag
Дата: 05-03-11 12:41

Бълъците трябва да се доят всеки ден
[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Автор: asahi
Дата: 05-03-11 11:17

Докато има балъци... [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ники1   
Дата:   05-03-11 13:16

Имам приятел кайто внася зеленчуци и плодове с тирове !

Той ми разказва някои неща от бизнеса.
Миналата ранна пролет отишъл до Холандия с 4 ТИР-а за домати. Аз го питам да не е било за лалета , той казва домати.
Като пристигнали в оранжерията що да види -всичко зелено....и си помислил че се е прецакал и има да висят там бая време.
Холандците го попитали колко тона и с какъв цвят ги иска-червен,винен,жълт,розов,оранжев, за да знаят какви площи и с каква химия да поливат. След два дни натоварил 120тона хубави розовки доматки и газ за БГ........

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ники1   
Дата:   05-03-11 13:25

Същият човек отива с камионите си в Израел за домати,краставици, портокали,лимони....
Викам му- Абе човек да не бъркаш държавата- в тая пустиня какви домати и краставици ?!?
А той казва: -А знаеш ли в тая пустиня какви оранжерии има ???
От там купува касетка 15кг- 1,50$ без значение какво има в касетката- лимони,краставици,домат.....т.е 1кг=10цента
А тук ги продава краставиците -4лв.
Питам го що така с надценката?
А той казва ,че ако продаваш под цената на едни много ЯКИ вносители-просто спираш да живееш......

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ники1   
Дата:   05-03-11 13:29

От същият човек знам ,че лятото-сезонът на салатите в София се продават около 500тона домати на ден-с печалба 1,5-2 лв/кг.
Колко печалба прави това ?????? и то на ден и при това в повечето случаи без данъци....

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 13:32

bobihot, този сайт не е ли само за София и за еко-ферма Елата?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   05-03-11 13:33

Освен да им пожелаем на яките вносители всенародната любов [smilie5] Сами си го правят. Ще дойде време, когато ще се заелят улиците, и бронираните жипове няма да им помогнат особено.

Между другото, за еко-шитните. Преди веме тръгнаха да предлагат "истински яйца" - знаете го готиното селско яйце, с невероятния жълтък. Само, където нашите майстори, слагат оцветител за ефекта, а не е натюрлих.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-03-11 13:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 13:44

Уве, позволи ми да се усъмня, че с оцветител можеш да докараш цвят на жълтъка. Това зависи от храната, с която храниш кокошките, така че и напълно чисти селски яйца може да са светли жълтъците им.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-03-11 13:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: matataupa   
Дата:   05-03-11 13:51

Още не мога да проникна в темата и започва леко да ме вбесява[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 15:08

Ролейфлекс, не си съвсем в час обаче. Това масово домашно частно производство се случи някъде след 75-та, защото хората взеха да закъсват.
Българското село беше унищожено точно от комунистите и преди и след 89-та. Бая народ е пребит от бой, за да си даде земите и това е факт, не съчинения... Българските села бяха унищожени от комунистите от една страна с национализацията на земите и от друга с напъхването на цели села в панелките на промишлените зони.
Тук до сега никога не е имало истинска демокрация. Имаше съветски тоталитаризъм преди 89-та и пак съветски олигархично-феодален мафиотизъм след 89-та, придружен с грубо разграбване и то точно от бившите партийни функционери.
Я иди виж в Хърватска, Сърбия, Словения как са селата и ги питай дали някой някога им е вземал земята:)
И преди бяха много по-добре от нас и сега са по-добре.



Публикацията е редактирана (05-03-11 15:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-03-11 15:09

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: pmartinov   
Дата:   05-03-11 15:15

На мой приятел в USA жена му е полякиня.

Братята и сега наследиха стопанството от баща си .

Без банки и заеми си купуват техника и се справят отлично .


Но земята винаги си е била тяхна!


Възрастни хора са ми разправяли какъв тормоз са видяли от ТКЗС тук.

Вадели им сондите и ги пълнели с камъни.

Един сезон без вода и продукцията заминава.

Тормоз докато ги откажат.



Публикацията е редактирана (05-03-11 15:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 15:28

Автор: pmartinov
Дата: 05-03-11 15:15

Възрастни хора са ми разправяли какъв тормоз са видяли от ТКЗС тук.
---------------


Не четеш ли по-горе, какъв е бил тормоза - по 15 иляди лева на година, или по 5000 УСД по неофициален курс......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: pmartinov   
Дата:   05-03-11 15:32








Имам предвид периода на национализацията .


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 15:41

Автор: pmartinov
Дата: 05-03-11 15:32

Имам предвид периода на национализацията .
-------------


Я дай да си припомним и периода на капитализация на Запад отпреди 2-300 години, или дедовците ни не помнят чак толкова назад.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 16:31

boni [smilie5] Браво на баща ти [smilie24]

В интерес на истината, не бих купувала "био" храни в България в сегашния момент.

В Северна Америка е различно. Органик храните се произвеждат по стандарти, които се спазват и контролират строго. Да вземеш и подържаш сертификат за органик продукция е доста по-сложно отколко, например, сертификат за ISO 9000 сериите.

За разлика от органик храните, останалите се обработват с различни химикали, минават през радиация, оцветяване и т.н. Това важи и за месата и рибите, и за зеленчуците и плодовете, и за зърнените храни.

По стандарт, органик растение, не може да бъде ГМО.

И въпреки стандартите, продукцията от градината на бащата на Бони е по-добра [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   05-03-11 16:40

аз помня само, че ми трябваха около 10 години за да върна 4 декара селскостопанска земя която сега е в рамките на града. само толкова помня.


"Камъните ще се свършат, идиотите не"

Капитан Костадин Костадинов
нач. щаб на Дивизиона
под. 22120 Симеоновград/Марица


[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 16:50

Сънишот, много си сигурна ти какво е в северна америка, ама си първа кипра у бг форума [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 16:55

Сънишот, и при нас е същото. За био-продуктите има сертификати, и за да получиш този сертификат, си длъжен да спазваш стандартите на ЕС за биологично производство. Сертификата се издава от оторизиран сертифициращ орган след проверки както преди, така и по време на производството. Така че разлика със Северна Америка, Европа и прочие няма.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 16:58

Относно храните... в ЕУ са доста по добре, отколкото... опитните мишлета на Монсанто [smilie18]
У американско има много по занижени стандарти, позволени са бая отрови, за ГМО да не говорим [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 16:59

Е няма как да съм сигурна, да [smilie5]

Само дето в Северна Америка има стандарти и закони, които се спазват и контролират [smilie5]

navy, По стандарт, органик растение, не може да бъде ГМО.



Публикацията е редактирана (05-03-11 17:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 17:01

А тук и в ЕС няма? [smilie8]
Не е само УСА бяла страна в света, да знаеш [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 17:17

Абе едно е да няма, друго е тъпите американци да си мислят, че няма...
То тва е баси манипулациите... царевицата и соята са по ценни от неф-а, бухат гмо навсякъде, реално на тоя контитент почти няма чисти култури, всичко е в гъзъ [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 17:24

Автор: boni
Дата: 05-03-11 15:08

Ролейфлекс, не си съвсем в час обаче. Това масово домашно частно производство се случи някъде след 75-та, защото хората взеха да закъсват.
Българското село беше унищожено точно от комунистите и преди и след 89-та. Бая народ е пребит от бой, за да си даде земите и това е факт, не съчинения... Българските села бяха унищожени от комунистите от една страна с национализацията на земите и от друга с напъхването на цели села в панелките на промишлените зони.
-----------


Винаги е забавно да се чете някой, който е "в час".....[smilie18]


Земята въобще не е била национализирана и не е била включвана като ДМА по баланса.
ТКЗС преди 75та година /50те/ е работило на съвсем различен принцип - раздавало се е рента, в счетоводството са ползвали основно натури вместо стойности.
И понеже си "в час", а и имаш яки спомени от създаването на ТКЗСтата, дай да сравним добивите преди ТКЗС и непосредствено при образуването им.

Не става ясно от баснята за изгонването на ората от селата и напъхването по градовете, защо селските деца след 8ми клас, завършвайки техникуми, СПТУта и ВУЗове, ще са искали да се върнат на село и да чоплят 15тя декара - или може би учене до 8ми клас е било достатъчно.....[smilie18]

И днес, на Запад е така - 80% от населението е по селата, обработва по 10-15 декара и прави по 50 бона в зелено на година.
Остава да се запитаме, кому е била нужна индустриализация на България, след като на Запад го отчитат като грешка, деиндустриализират се,
и изнасят индустрията в Китай, Индия, Тайланд, и т.н.


Не разбрахме само руските ТИРове кога са идвали, държавни ли са били, и как са плащали..... !?!?

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 17:25

Ами точно за това в Северна Америка има смисъл да се купува органик, а в Европа - не още [cool]



Автор: navy
Дата: 05-03-11 16:58
Относно храните... в ЕУ са доста по добре, отколкото... опитните мишлета на Монсанто
У американско има много по занижени стандарти, позволени са бая отрови, за ГМО да не говорим


Автор: navy
Дата: 05-03-11 17:17
Абе едно е да няма, друго е тъпите американци да си мислят, че няма...
То тва е баси манипулациите... царевицата и соята са по ценни от неф-а, бухат гмо навсякъде, реално на тоя контитент почти няма чисти култури, всичко е в гъзъ




Публикацията е редактирана (05-03-11 17:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 17:40

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/iken4947.JPG

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   05-03-11 17:49

нейви дето не си е показвал мутрата от бургас, стана спец по житието-битието американско

[smilie18]

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 17:49

Нави, тва средностатистическа американка ли е, или привнесена някъде из черния свят от УСА? [smilie18]

Съни, за едно си права - че само в УСА има смисъл да се купува органик, защото абсолютно всичко друго е ГМО или подобни лайна. Съвсем друг е въпроса какъв им е точно органика, след като съседната нива е засята с ГМО извращения, пчеличките разлика не правят (то не че са останали много пчелички по щатско, поне така се чува напоследък, то ще да е от органиката им)[smilie7]
А иначе и в ЕС, и у нас си струва да се купува био, защото всичко останало е резервоар на химичната индустрия. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 17:53

При 15 годишно НОН стоп ГМО развъждане... не вярвам да има някакви чисти култури там... Говорим за над 95% използване на ГМО култури.
И екологичното им телешко е 'нахранено' с ГМО царевица и обработено мощно с антибиотици...

Преди 2 дена готвихме телешко. В България телешко дефакто НЯМА, внася се прясно замразено от Румъния... Нашето беше домашно, от роднини. И румънското не е лошо...
А хамериканското НЕ е месо [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: arakiss   
Дата:   05-03-11 18:00

Автор: dimi2007
Дата: 05-03-11 17:24

Автор: boni
Дата: 05-03-11 15:08

Ролейфлекс, не си съвсем в час обаче. Това масово домашно частно производство се случи някъде след 75-та, защото хората взеха да закъсват.
Българското село беше унищожено точно от комунистите и преди и след 89-та. Бая народ е пребит от бой, за да си даде земите и това е факт, не съчинения... Българските села бяха унищожени от комунистите от една страна с национализацията на земите и от друга с напъхването на цели села в панелките на промишлените зони.
-----------


Винаги е забавно да се чете някой, който е "в час".....[smilie18]


Земята въобще не е била национализирана и не е била включвана като ДМА по баланса.


ашколсун [smilie9]
бони е абсолютно прав [smilie24]
хайде да не се забравят някои другари, не сме измряли още живялите при "развития" социализъм, родители имаме, преживяли национализацията....
това, че не е осчетоводявано беззаконието, означава, че не се е състояло, така ли?
просто показва само наглост, а и неграмотност.
в новообразуваните ткзс-та са назначавали за счетоводител с набързо изкаран курс [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 18:07

seymour_sz, не само в УСА. В Канада е още по-зле /за това казвам Северна Америка/

Колкото до това какъв е органика, има Калифорния акт, Орегон акт и т.н., които го стандартизират / не ми се рови за линкове в момента/. Така го стандартизират обаче, че в него да няма червеи [smilie5]

А след като няма чевеи, значи продукцията от градината на бащата на Бони е по-добра [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 18:15

... когато се успокояваш, ако има някаква 'хартийка' [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 18:16

Така го стандартизират обаче, че в него да няма червеи

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Това ли е "органиката" в Северна Америка [smilie23]
Ми яжте си я тогава [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 18:25

Те в тази Америка са се научили да не мислят...
Синдрома ДианДимов...
Важното е да има сертификат, някой друг да е мислил, да си е свършил работата и ... яж на корем! И не мисли...
Затуй всичкото им е наред, защото слушкат хората, лесно се манипулират...

А на нас тук няма какво да ни манипулираш, ние сле си баси якото село [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 18:35

seymour_sz, прочети стандартите и ще видиш какава е "органиката". Не прави прибързани заключения/ отрицателни/, без база. В интерес на истината, органиката е доста добра, дори когато отстъпва на продукцията от личната градина. Но за компенсация, има и пазари с продукция от градината - те са по-скъпи. [smilie5]


А хамериканското НЕ е месо

[smilie18][smilie18] [smilie18]

Иди да видиш безкрайните диви поляни с целодневно пасящи крави в Тексас.[cool] Овцете се виждат в Орегон. Между другото природата в Орегон, по линията на Пасифика, много ми напомня за Шотландия [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 18:36

Там ли пасеш [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 18:42

Аз - не [smilie5] Не съм в Орегон. Но щатът е чудесен [smilie24] И много "органик", и много холистик [smilie5] Както, впрочем, и Остин (Austin), Texas [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Тед   
Дата:   05-03-11 18:48

аз сън убеден, че с биохраните по целия свят е едно и също---гледат да ти вземат парите


Познат в Ирландия си купува от магазин за биохрани някакъв био хляб. Оставя този хляб като експеримент и се оказва, че почти месец био хляба не мухлясва.


Истинското био е от двора на бони..няма какво да се лъжем...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   05-03-11 18:49

Калифорния е пълна с крави. Свободно пасящи. В буквалния смисъл ... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 18:49

Само на Бони ли [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 18:54

Тед, Истинското био е от двора на бони..няма какво да се лъжем... , само при положение, че разсадът не е от ГМО семена... [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: vizov   
Дата:   05-03-11 19:10

И ако разсада е ГМО к'во? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: feliz   
Дата:   05-03-11 19:22

Автор: boni
Дата: 05-03-11 10:55

Сещам се сега за едни познати дето се изпопритеснили покрай слуховете за проверки на доходи, викат - имаме над 150 000 евро, повечето още от едно време от зеленчуци. Прехвърляли от левове в долари, после пак в левове, сега в евро и няма никаква документация за произход.
=============================================

Ако са плащали данъци върху тези доходи, няма за какво да се притесняват.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: vizov   
Дата:   05-03-11 19:25

Да бе, данъци?!? Те да не са аджамии [smilie5] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: feliz   
Дата:   05-03-11 19:28

простете невежеството, но не знам какво е "аджамии".[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: vizov   
Дата:   05-03-11 19:28

И все пак от валутни спекулации от преди малко над 10 години биха могли да се получат едни необичайно големи суми, мдам

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mike74   
Дата:   05-03-11 19:34

Добре де, вие как си мислите че се изхранват 6 милиарда народ без химии и ГМО-та [smilie5]
И че като са сложили накаква хартишка и значи няма ГМО и химия [smilie5]
И айде да оставим 6-те милиарда, нека да гледаме само Европата, колко процента от работещите са заети в земеделие и животновъдство? Дали този процент е по-голям от 5-6% (за Щатите преди време беше 2%)? Как тези дори да са 6% ще изхранят останалите 94% без химия и ГМО?
Не казвам че е хубаво, казвам че е реалност.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 19:43

Автор: mike74
Дата: 05-03-11 19:34

Добре де, вие как си мислите че се изхранват 6 милиарда народ без химии и ГМО-та
И че като са сложили накаква хартишка и значи няма ГМО и химия
И айде да оставим 6-те милиарда, нека да гледаме само Европата, колко процента от работещите са заети в земеделие и животновъдство? Дали този процент е по-голям от 5-6% (за Щатите преди време беше 2%)? Как тези дори да са 6% ще изхранят останалите 94% без химия и ГМО?
Не казвам че е хубаво, казвам че е реалност.
------------


Добре де, а ти как мислиш - откога са тия 6% - преди или след ГМО !?!??

И каква е връзката между 6те милярда и ГМО - с ГМО, добивите са шест пъти повече ли от конвенционалните, или са същите !?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 20:05

Защо да се изхранват? По тая логика като намерим начин да изхраним 6 милиарда, те ще станат 10 милиарда и пак ще се търсят начини да се изхранват.
Ако земята може по естествен път да изхранва 4 милиарда, значи толкова трябва да и е населението.
Като не можеш да изхраниш 10 деца, не ги раждаш. Ако ги родиш и не можеш да ги изхраниш, оцеляват колкото могат да се изхранят и така.
Може да звучи цинично, но само на пръв поглед.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: vizov   
Дата:   05-03-11 20:17

Бони, ти си прав, ама какво предлагаш [smilie3] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mike74   
Дата:   05-03-11 20:17

Абсолютно си прав Бони, но каква е днешната реалност?
Колко е населението на Земята, и може ли то към момента да се изхрани без химия, антибиотици, ГМО-та и т.н. в земеделието и животновъдството??

Пак ще повторя - не казвам че това е хубаво или че съм съгласен, но казвам че това е реалността.

Колко от нас са готови да се върнат на село и да си произвеждат "био" храни?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 20:22

feliz, питах баща ми и той ми каза следното:

"Разрешиха някъде към началото на 70-те да се гледат свободно и да се продават зеленчуци и плодове. Преди това ако направиш оранжерия ти я бутаха и отнасяш глоба, мъмрене и разправии, че си капиталист. Народът обаче започна да обеднява и му отпуснаха юздата.
Започнаха да идват руски и други тирове и изкупуваха продукцията директно от дворовете, като на 2-3 двора се правеше пункт за изкупуване. Парите ги изплащаха директно в пункта. 1лв/кг домати. Чисти пари. Никакви документи, никакви данъци. Колко са плащали руснаците не се знае. Вероятно достатъчно, да има и за държавата. Факт е обаче, че хората вземаха едни сухи пари без документ"

Тва е положението.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   05-03-11 20:25

А, и каза още, че ТКЗС-то е научило българския селянин да е тарикат и крадец на дребно. Всеки е гледал да крадне и да завлече от общото, защото хем е общо, хем ничие. Преди 44-та е било голям срам да откраднеш от полето, след това психиката се е изкривила до такава степен, че си будала ако не влачиш.
За съжаление.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: gogo   
Дата:   05-03-11 20:31

Пичове [cool] !!!
Днеска бях на село и правих оранжерия! [smilie5]
ГМО-то е най-якото нещо след пържените филийки и велосипеда! Ако някой от вас, ПОНЕ веднъж е бил на село и е копал царевица или пипер или е плевил арпаджик ще знае за какво иде реч!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 20:42

Калифорния е пълна с крави. Свободно пасящи. В буквалния смисъл ...

ivenchev, във връзка с обзервацията ти за кравите, изглежда, в природата се е получило някакво БИОсъобразно териториално БИОразпределение: на една територия пасат кравите, на друга - жужат гениите, които в гениалността си се присмиват на кравите... [smilie5]

Колкото до твърдението, че населението не може да се изхрани без химия, антибиотици, анаболи и молекули от риба в доматите, това е един мит. От тези митове, дето ни правят да изглеждаме много умни и мъдри, когато ги повтаряме... [smilie3]



Публикацията е редактирана (05-03-11 21:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mike74   
Дата:   05-03-11 21:06

Съни, извинявам се но имам един въпрос - мотика (един "митичен" инструмент) освен на снимка виждала ли си?

Това дето казва Гого "...някой от вас, ПОНЕ веднъж е бил на село и е копал царевица или пипер или е плевил арпаджик...", правила ли си го?

Или така "митично" ги оборваш митовете?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   05-03-11 21:16

mike74, не си обърнал внимание, писах неотдавна какви домати и боб кOпах в центъра на Торонто, в двора си с южно изложение и поглед към CN tower [smilie5]

тук

А в тази тема пиша, защото Диандимов отдавна има желание да ме вкара в диалог от сорта Costco vs. Whole Foods [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   05-03-11 21:21

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: arakiss   
Дата:   05-03-11 21:55

sunnyshot [smilie24]
сега видях другата тема, а се канех да пиша, че в торонто само италианци съм виждала вманиачени по градините си [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   05-03-11 22:13

[ezik]


https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/tczm2966.JPG



Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 22:27

Българско червено говедо.....[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 22:29

seymour_sz, прочети стандартите и ще видиш какава е "органиката". Не прави прибързани заключения/ отрицателни/, без база.

Сънишот, бъди сигурна, че съм абсолютно наясно със стандартите, защото произвеждам био-зеленчуци и имам сертификат от такъв орган. Не правя прибързани заключения без база, напротив - имам както познанията, така и опита.
Съвсем друг е въпроса, че българина не вярва на нищо. Той си търси зеленчуците от село, нищо че са поливани здраво с амониева селитра. Щом са "от село", значи са "био" - това е аксиома. Не вярва на сертификати, щото "всеки е маскара". Предпочита да си купи за 5 лв био-домат от Холандия, вместо за 3 лв био-домат от България, щото българското "не се знаело колко е "био". [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: navy   
Дата:   05-03-11 22:30

ралтата на недоебаване намирисва [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 22:33

Автор: boni
Дата: 05-03-11 20:25

А, и каза още, че ТКЗС-то е научило българския селянин да е тарикат и крадец на дребно. Всеки е гледал да крадне и да завлече от общото, защото хем е общо, хем ничие. Преди 44-та е било голям срам да откраднеш от полето, след това психиката се е изкривила до такава степен, че си будала ако не влачиш.
За съжаление.
-------------------------

Нека видим и другите кво казват.....[smilie5]


Двойнственото, шизофренно, отношение към държавата е резюмирано в по-късни години от Н.Шейтанов, който тръгва от противоречивото отношение към данъците. “... Данъкът не се схваща като лепта за обществото, а като робско даждие, произвол в чисто азиатски смисъл. Властта и особено административната, е най-висше и най-могъщо понятие в психиката на селянина, па и на българина изобщо. Да се достигне тя - се смята за най-голям и най-смислен идеал в живота... Оттам извънредно силното политизуване на широките ни народни маси - нещо което спъва всеки друг почин, идея, дело. До власт се идва чрез партия и затова тая обществена категория поглъща толкова много време, сили, жертви. Те обаче се дават охотно, защото чрез партията се чака десеторно удовлетворение на лични интереси. С оглед на тази цел по-изгодно е да си от главните и затова партийния живот се изразява повечето в борба за лично надмощие и на цепене... Ако и всички да се стремят към власт, а като чиновници се имат за нейни органи, понятието “държава” е най-отвлечено в съзнанието на българина. Той се намира или над нея, като някакъв азиатски деспот и разполага с всичките й средства, или пък е под нея като роб и очаква всичко от държавата”. [Н.Шейтанов, Духът на отрицание у българина, Философски преглед 1933/2]; Защо сме такива, с.272-273]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 22:37

Шейтанов - [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   05-03-11 22:43

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   05-03-11 22:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: asahi   
Дата:   05-03-11 22:48

Щом Ролейката не го е виждал, значи такова животно нема. От онова време познавам едри производители на валериана (дилянка), разсад за рози и зеленчуци. Бяха наели земя от ТКЗС-то. После земята се върна на реалните собственици и насажденията погинаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Lalinda   
Дата:   05-03-11 22:53

Народът (из Алпите) не купува много-много биохраните, поради високите им цени, и те биват преоценявани. След преоценяването обаче ги купуват.

Освен това, забелязах, че яко пазаруват от останалите храни, обаче в края на срока им на годност... Казват, че при всичката химия в тях, можело да си ги ядеш без проблем и по-нататък, особено за сирената и, ха-ха, млечните продукти.

Освен това, не купуват и от скъпите вина, а от евтините... Казват, че така си вземали химиотерапията предварително.

Пекат си сами и хляба...
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   05-03-11 22:55

Многоуважаема,

отдавна жадувахме за твоята алпен-терапия ... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 22:56

Аз си пека сам хляба на хлебопекарна, пия евтино вино (домашно), и не купувам био-храни, щот си имам - жив алпиец съм [smilie18] [smilie18] [smilie18] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: princess_Lia   
Дата:   05-03-11 22:56

Е, те ако франсетата не търсят далавера, та кой? [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 22:59

Автор: asahi
Дата: 05-03-11 22:48

Щом Ролейката не го е виждал, значи такова животно нема.
------------


Ти да не твърдиш, че руския Булгарплод е давал безотчетни пари на шофьорите в торби, за да изкупуват и зареждат ТИРовете !?!?

Нали разправяше, как регистрираните земеделските производители от вашто село издавали фактури за млекото.....и ДДС начислявали даже.....[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   05-03-11 23:00

гооооляма веселба се заформя ... [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   05-03-11 23:06

ivenchev , телето май е женско и на 4-5 месеца !?!?!?


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   05-03-11 23:09

балиго ... [smilie10]

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/paha7193.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   05-03-11 23:14

тва комунистите са егати и племето [smilie21]

нехора [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: steeens   
Дата:   05-03-11 23:15

100

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   05-03-11 23:25

101! Мамо мила, какво исках да кажа с тая тема, [smile] а то какво се заформило тук!

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 23:26

djfroggy, я кажи пак какво искаше да кажеш, да се върнем в руслото [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Jim__Beam   
Дата:   05-03-11 23:36

.. Изврати се тоя свяяяяттт .... изврати се [smilie7] [smilie7] [smilie7]

... Както викат у Бусманци - свето се изколцати ... [smilie5] [smilie5]

.http://vbox7.com/play:451ac2b5


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: de5   
Дата:   05-03-11 23:56

гледах филм за тея чушки светофара (червена жълта зелена) та те са от оранжерии с луминисцентни лампи без слънце
тези биохрани са си стръв за балъци и сноби
колко сланина се е яло на село и са стигали до 90, но и по литър червено на ден на мъж, за жените по 0,5
Бъдещето е на ГМО до сега така и не съм срешнал свесно обяснение кое им е вредното,
гледах филм в който обясниха че няма ябълка която да не е ГМО.
Колкото и да не е модерно но една АЕЦ замърсява (радиационно) по-малко от една ТЕЦ
А слънчевата енергия както и вятърната са вятър работа, защото ако цялата страна се покрие със слънчеви батерии 110 000 кв.км
ще се получи еквивалентна мошност 400МВ (я стигне за София я не)колкото даваше 1-ви блок на АЕЦ.АЕЦ сега дава 2000МВ а преди 1000+1000+440+440+440+440

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   05-03-11 23:59

А слънчевата енергия както и вятърната са вятър работа, защото ако цялата страна се покрие със слънчеви батерии 110 000 кв.км
ще се получи еквивалентна мошност 400МВ (я стигне за София я не)

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

гледах филм в който обясниха че няма ябълка която да не е ГМО
И аз гледах един, дето човек лети с ръце [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   06-03-11 00:23

написа:

> Уве, позволи ми да се усъмня, че с оцветител можеш да докараш
> цвят на жълтъка. Това зависи от храната, с която храниш
> кокошките, така че и напълно чисти селски яйца може да са
> светли жълтъците им.

Зависи.
Това на теория е някаква градка легенда. Аз лично и имам поне едно 50% вяра, минимум, просто защото съм си нашенче. Съвременната химия, дори нямам наглостта да си мисля, че я познавам. Точно такъв тип оцветител, може да се забърка си мисля, дори на водна основа. Въобще не ми се струва нереално да се постигне "органик ефекта" в жълтъка. Едно време връзваха шараните по Великден с козунаци, с "истински яйца", като ефекта се постигаше с лимонада. Никак не ми се струва сложно, да се пусне някаква химия в бъркоча на животните, дори на прахообразна основа и да стане "истинско жълто". Въобще тия неща, реално ако са съм го отгледал, или купувам от очвес, за който съм сигурен. Минат ли нещата на ниво индустрия, просто збрави.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   06-03-11 08:29

Ролей, за разлика от тебе, аз изкупвателните пунктове ги помня чудесно. 70-ти набор съм. Точно на 2-3 двора се правеше един пункт. Дворовете в Любимец са по 2 декара и отгоре, така че смятай. Това обаче не означава, че целия тир се е пълнел от един пункт и не съм казвал такова нещо, както по типично комунистическо-демагогски се опитваш да ми изопачиш думите.

Колкото до баща ми - да, пенсионира се като висш военен от ВВС и то се пенсионира преждевременно, защото му писна от идиоти и доносници.

Не съм пристрастен към нито една от двете системи, просто разсъждавам обективно.
В случая се вижда кой е пристрастния:)
За бутането на оранжерии през ранния "социализъм" - хем са ги бутали, хем бой са яли.
За влизането в ТКСЗ и вземането на земята - много народ е пребиван от бой и още има живи
очевидци.

П.П. - сега питах и леля ми, тя поне се занимаваше активно с тая дейност.
Каза ми, че официално е изкупувал "Булгарплод" и е плащано на ръка на хората директно в изкупвателните пунктове, без документ. В началото масово са бутали оранжерии - факт.



Публикацията е редактирана (06-03-11 09:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: digitalgab   
Дата:   06-03-11 09:39

ЗЗа съжаление, научаваме че всичко що се яде у нас е 70% внос.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: djfroggy   
Дата:   06-03-11 09:50

Автор: de5
Дата: 05-03-11 23:56

тези биохрани са си стръв за балъци и сноби
колко сланина се е яло на село и са стигали до 90, но и по литър червено на ден на мъж, за жените по 0,5

Затова страната ни е водеща по сърдечно-съдови заболявания.Червеното вино е здраве, но определено не по литър на ден.Сланината е холестерол!


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: stzz   
Дата:   06-03-11 10:12

Даааа!
И един мармот увива биохрани, в стари опаковки от продукти на химическата промишленост!
[cool] [cool]
[cool] [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   06-03-11 10:39

Градски, биохраните са си биохрани и нямат нищо общо с химическата промишленост. За да получат сертификат, трябва да се отглеждат на почви, които последните минимум 3 години не са третирани с никакви химични торове. Естествено, при производството им също са абсолютно забранени както химичните торове, така и всякакви пестициди. Така че къде видя общото с химичната промишленост?
При конвенционалните зеленчуци, особено при оранжерийните, където се гони висок добив, се наливат литри химични торове, пръскат се с всевъзможни пестициди и отрови срещу вредители - там вече яко играе химичната индустрия.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: diandimov   
Дата:   06-03-11 10:43

Добре де, това за отглеждането на био храни без изкуствени торове го разбирам, но без химикали против вредители?!

Нали може лесно цялата реколта да замине!
Нима дори без толкова любимия и вкусен син камък може да мине работата?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   06-03-11 10:48

Диандимов, точно затова са скъпи - защото не можеш да докараш рекордния добив при използване на пестициди. А срещу вредители има органични препарати - вярно, с малко по-слабо действие, но все е нещо.
А синия камък, или медния сулфат, е разрешен за употреба в биологичното производство, тъй като нито се натрупва в растенията, нито вреди. Той е едно от малкото химии, които са разрешени - варта и калиевия перманганат също, понеже не вредят.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Gruyu   
Дата:   06-03-11 11:19

един познат зимното пръскане на дръвчетата го прави със зелева чорба, много ефикасно било, че и био като се замисля

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: pmartinov   
Дата:   06-03-11 11:38






Няма да се притеснявате !

Скоро инфлацията така ще обезцени парите че те ще стигат само за пръскане с чешмяна вода...


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 11:49

Да ! И лихвите ще фръкнат, и който не е изплатил - гори ! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: stzz   
Дата:   06-03-11 11:50

seymour_sz, не умаловажавам усилията на хората сертифицирани да произвеждат био.
Но имам и съмнения, че усилията на някои приключват с получаването на сертификат.
[smilie3]

До преди има-няма и 100 години, всичко си беше био - нали?
След 10 навярно на мода ще е биовода, след 20 биовъздух......биослънце.....[smilie11]
[smilie9]



Публикацията е редактирана (06-03-11 11:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: pmartinov   
Дата:   06-03-11 12:02

БИОхрани

ЕКОхрани

$$$$$$$$


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 12:25

Ква стана тя в тая тема?!?!?
Каквото и да се приказва и БИОхраните и ГМО са бъдещето.
БИОхраните е ясно защо. На всеки му се хапва чиста продукция, а не такава обливана с пестициди с нужда или без нужда. Лошото е, че в БГ това ще стане доста по-късно от останалия свят и големите компании ще се надпреварват да изливат у нас всичко, което не се използва в нормалните страни.
А ГМО наистина и аз не знам защо е толкова вредно?
Всеки дава примери как домат се каращисва с риба и т.н. а всъщност яко маа риба с домати!? ГМО може доста да помогне да ядем по чиста продукция без всичките химии използвани в конвенционалното земеделие. Знам, че ще ми се нахвърлите за моето мнение за ГМО, но някой ако разбира да обясни кратко и ясно кое им е вредното.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: diandimov   
Дата:   06-03-11 12:33

Това с биохраните е неква мода.

Нео-хипария.

Какво се чудим - скъпи са, и се купуват, щото е модерно.

Те жените пари за дрехи дават, ние за едни храни се чудим че се давали пари...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 12:44

Автор: odut
Дата: 06-03-11 12:25

Ква стана тя в тая тема?!?!?
Каквото и да се приказва и БИОхраните и ГМО са бъдещето.
БИОхраните е ясно защо. На всеки му се хапва чиста продукция, а не такава обливана с пестициди с нужда или без нужда.
---------

Ха....странно, винаги се е мислело, че пестицидите са едни много скъпи препарати, а ето, научаваме че просто ги гребваш от морето, и поливаш ли, поливаш продукщията. Какъв е смисъла от подобно поливане !?!?!?


[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 12:49

Автор: dimi2007
Дата: 06-03-11 12:44
[smilie11] [smilie11] [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 12:51

а не такава обливана с пестициди с нужда или без нужда
-----------

Именно, именно - какъв е смисъла от обливане без нужда !?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 12:54

Еми няма. Точно това е, че няма смисъл но се прави.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: digitalgab   
Дата:   06-03-11 13:02

Хващайте се на работа. Една дама, бившата съпруга на Ronnie Wood, китариста, (а може и да са се събрали пак знам ли), има един бостан и нива край Лондон, и там отглежда екологични зеленчуци. Само че на същото място има и ресторант. Идват значи знаменитостите, ранг министър-председател, кмет на града, звезди от шоу и музикалния бизнес, дава им се лопатка и пр. инструмент, изваждат си зеленчука, измиват, и се сготвя по всички правила и сервира и консумира. На далавера е.
Хайде хващайте лопатата, благодарете за идеята и целувайте ръка. [beer]



Публикацията е редактирана (06-03-11 13:34)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 13:20

Автор: odut
Дата: 06-03-11 12:54

Еми няма. Точно това е, че няма смисъл но се прави.
-------------

Кой е луд да разходва пестицид / Х долара на декар/ ако нема нужда, и на какво основание би се твърдяло че се прави !?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 13:43

Прави се по много причини.
Никой не ходи по всичките землища да прави почвен анализ за да разбере от какви торове има нужда, никой не прави анализ на плевелите в различните ниви и дали има нужда въобще от пръскане с хербециди. Никой не прави прецизна прогноза и сигнализация за появата на болести и вредители и т.н. Въпреки това пръскания се правят. Не че всички са безмислени но има и такива, които се правят некомпетентно, а причините за това са много. Една от тях е некомпетентни агрономи, а друга некомпетентни търговски представители на големи компании за препарати, на които единствената им цел е да продават а земеделеца да хване процент отстъпка от цената им.
Да не говорим за оранжериите където борбата с акари, нематоди, белокрилка и болести по зеленчуците се води буквално като се облива с пестециди. Не вярвам и там всяко едно пръскане да е оправдано научно.
Много пръскания се правят без да се взема в предвид резистентноста, която се проявява към съответния вредител и като не помогне с правят други пръскания с още по отровни пестециди. Абе темата е голяма.
Това е в БГ за другите държави знам, че нещата имат тенденция за намалявне на химията и увеличаване на нейната ефективност ама и там не вярвам всичко да е както трябва.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:11

Автор: odut
Дата: 06-03-11 13:43

Прави се по много причини.
Никой не ходи по всичките землища да прави почвен анализ за да разбере от какви торове има нужда, никой не прави анализ на плевелите в различните ниви и дали има нужда въобще от пръскане с хербециди.
----------

Това са абсурдни твърдения - какъв анализ примерно на плевели да се прави !?!?

Основно, в растителната защита плевелите се делят на 2 вида, а способите на третиране са също 2.
При единия ветод, ако видиш че е избуял ботурак, требе ли за го изследвам, за да се уверя че е ботурак....[smilie18]
При почвеното третиране на горните, за всеки микро и макро ареал, се знае 99% коя плевелна популация доминира, набитира и т.н.

За обливането ще се въздържа от коментар...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:15

Пропуснах, че отстъпката колкото и да е голяма, е по-малка от основната цена, която всъщност е доста солена.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 14:25

dimi2007
Ми сигурно е така а като видиш житна дървеница и веднага пръскаш кво те интересува там анализ, ПИВ и т.н. тя житната дървеница е житна дървеница.[smilie18] [smilie18]
Да се беше въздържал от самото начало или поне да беше казал каквото искаше да кажеш.
Аре че не ми се спори днес все пак почивам не като някой работи дето почивен ден нямат.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:38

Като видим житна дървеница, напрау караме цистерните в Раундъп, и поливаме ли, поливаме.......така хем торим наволя, хем борим маната.......[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 14:48

Пък и кво му плащаш - 2 лева на цистерна.......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: odut   
Дата:   06-03-11 15:06

[beer] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   06-03-11 15:16

не чухме само с к'во ГМО-храните дават повече продукция от другите? и, при тях не се ли ползват скъпи пестициди като Раундъп, които стават все по-скъпи.. не чухме и за това, че ГМО-растенията не дават здрави семена и всяка година трябва да купуваш нови семена, познайте от кого и на каква цена..

колкото до био-храните - да, положението е такова, че всичко е отровено дали нарочно, за да искаме да купуваме после био- на ненормално високи цени, дали за да се следват плановете на евгениката за депопулация, дали от профанщина и лакомия.. факт е, че повечето храни са чиста химия.. дори и тия, които си позволяват по-горе епитети като "балъци" и т.н., предполагам, биха предпочели домат от градината на баба си (оставям настрана темата био срещу градината на баба за сега), вместо домат, купен от голям хиперматкет с пластмасов вид и вкус на ... нищо. разбира се в био-пазара има много хитреци, слагащи огромни и неоправдани надценки, спор няма, но това не променя факта, че повечето от храните ни са химия и че откакто човечеството ползва масово химия в селското стопанство и в медицината, страда все повече болести, от които преди това не е страдало.. био храните са бъдещето, само проблемът е, че с отравянето на всичко, ни карат да ги купуваме на ненормално и неоправдано висока цена.. хранителните добавки са необходими именно за компенсиране на липсите в храните.. разбира се и там има много ментета и измишльотини, има и хубави.. на повечето цените наистина са надути много, особено когато се разпространяват на мрежов маркетинг, но всичко ще се орегулира с времето.. пък, ще видим накрая кои са истинските балъциhttps://photo-forum.net/forum/smileys/tongue.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 15:17

Лека работа, odut [beer]

И да не пропуснете примоциите на Циба-Гайги [smilie24]



[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:24

Аз съм съгласен с много неща. Но винаги съм се чудел, след като качеството на живота пада, хранителната стойност на продуктите се понижава, а медицината ни тъпче с все повече химия, която ни кара да се разболяваме все по-често и по-лошо, защо тогава средната продължителност на живота постоянно расте, а в глобален план смъртността във всички социални групи намалява все повече. Вярно раковите заболявания са по-чести от преди 50 години, но в глобален план живота и смъртността вървят във все положителна за индивидите насока...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   06-03-11 15:33

по-добри условия на живот, по добра хигиена.
едно време са умирали от зъб или инфектирана рана. нещо което днес почти не се случва. така си мисля.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:36

е да де..., но не може условията хем да са по-добри, хем да казваме "Вече нищо не е както преди"... Може би има някаква златна среда..., но изпадането в крайности не е добро...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   06-03-11 15:39

"по-добри условия на живот, по добра хигиена."

[smilie24]

заболеваемостта от инфекциозни болести е намаляла драстично, продължителността на живота може и да расте, но пък е живот в който повечето време си болен от нещо, което може и да не мори, но те мъчи сериозно.. та, качеството на тоя по-дълъг живот също не е фактор за пренебрегване.. не е за пренебрегване и намаляването в репродуктивните способности и при двата пола..


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:41

бабите и дядовците ми не бяха по здрави от майка ми и баща ми...
Не мисля, че сме по-болни от преди...



Публикацията е редактирана (06-03-11 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 15:42

малко се пресилват тези неща...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   06-03-11 15:46

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   06-03-11 15:59

условията са по-добри защото храната е в повече, а не защото е по-качествена.. няма недохранване, питейната вода е чиста, спазва се хигиена.. от друга страна обаче във всичко има все повече химия и това влошава качеството на живот, макар и да не се мре.. един астматик например може и да не умре, но постоянната консумация на кортизонови препарати води до наднормено тегло с неговите си неудобства и последици..
понятия като "по-здрави" пък са доста относителни, да не говорим, че бабите и дядовците ти също са поживяли доста по време на масовата употреба на химия и сравнението точно между родителите ти и тях не е особено меродавно.. ежко, по-интересно ще е при теб и твоите деца как ще е спрямо баба ти и дядо ти и особено спрямо техните родители..


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   06-03-11 16:15

"храната е в повече, а не защото е по-качествена"
може би цената за това за химиите. Техния бум в щатите почва през 70', в България края на 70', началото на 80'. Процесът е почти необратим. С покаването на консумацията в световен мащаб и особено след началото на управлението на Рейган, началото на 80', нещата вече са извън контрол...
Иначе наднорменото тегло (аз съм астматик и съм дебел) много повече бих го отдал на количествата консумация, отколкото на друго. Тези фикции как "от въздуха се пълнее", са за жени диетички...
Макар че действието на на някой лекарствата на теглото не може да се отрече, а и не може, предвид, че го пише на листовките към лекарствата. Всяка химия в тялото не би могло да действа само в една насока. Дори да действа положително на 1-2 неща, то със сигурност промяната на биохимията няма как да не действа отрицателно на друго...
И все пак всяко нещо си има цена. Като искаме света да не страда масово от глад, трябва да си дадем сметка, че консумацията не може да се покачва без да се заплати цената за това.
Лошото е че много от Био ориентираните хора не си дават сметка, че едно нещо е за сметка на друго. Аз не съм много Био, но гледам да правя каквото мога по силите си, но биотерористите ми идват нангорно...



Публикацията е редактирана (06-03-11 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   06-03-11 16:23

Още ли спорите? [smilie5]

Аз започнах да купувам органик зеленчуци преди около десет години, когато продукцията в селския магазин беше така намазана с ваксии, че марулите лъскаха като полирани даже след десетото измиване със сода. Ваксите явно не притесняваха много другите селски обитатели, защото за тях салатата към стека се състоеше от боб -консерва със свинско. Аз обаче ядях марули и омазаното положение ставаше нетърпимо. Whole Foods магазините в Далас,TX и един местен органик магазин в Шрийвпорт,LA, който продаваше зеленчуците от градините на местните фермери, ме спасиха тогава. И тъй като на село всичко беше голямо и най- вече мащабите, нямаше проблем да пазарувам в радиус от 200 мили, от Далас, TX до Шрийвпорт, LA.

Малко преди това, в Ню Йорк юнивърсити, се присмивах на Джейсън за това, че яде органик. Казвах му: "Това с органик храните е поредната измама, само за да ти вземат парите". Джейсън, двадесет и четири годишен градюейт студент от Бруклин, ме слушаше без да спори, след което отиваше и купуваше органик кафяв ориз с органик маруля за вечеря.

Та така, от мълчанието на Джейсън, започна еволюцията. Сега чета всички етикети.

Но забелязах нещо интересно. Когато купя химически зеленчуци, изхвърлям поне половината, защото не стават за ядене и се скапват отвътре /като болни от рак/. Същото е и с месото. Когато купя органик, никога нищо не хвърлям. Така по-скъпото, всъщност, излиза по-евтино. При нас "органик" е с около 20-30% по-скъпо, но често намаляват цените и се изненадвам да го видя на щанда дори по-евтино от останалото.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   06-03-11 16:28

Съни, и при нас е вормално цените да са 20-30 до 50 процента по-скъпи, но реално се продават на двойни, тройни, че и повече пари - защото е модерно, и защото се продават в твърде малко тежкарски супермаркети. Надявам се в близко време масово да излязат производители и да се намират такива зеленчуци и по пазарите и малките магазини, където повярвай, цените няма да са в пъти по-високи. Аз лично моята продукция ще продавам на цени около и до 20-30 процента над конвенционалните, според зависи от добивите, дай-боже да не опра до прекупвачи, които после да я пробутват на тройна цена [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   06-03-11 19:02

Автор: mce
Дата: 06-03-11 15:16

не чухме само с к'во ГМО-храните дават повече продукция от другите? и, при тях не се ли ползват скъпи пестициди като Раундъп, които стават все по-скъпи.. не чухме и за това, че ГМО-растенията не дават здрави семена и всяка година трябва да купуваш нови семена, познайте от кого и на каква цена..
-----------


1. Не се казва нездрави семена, а безплодни, но на теория е така и с другите хибриди.

2. При Бт царевицата напр., се икономисват 1 път хербицид /дори и с два е трудно да се ликвидира многообразието от популации плевели за разлика от Раундъп, който е ТОТАЛЕН/, и се спестява пръскането срещу свредела.

3. Не е нужно да познаваме от кой и колко - семената и хербицида се продават комплект.
Този Раундъп не е онзи "Раундъп".

Има си темнологични карти за всеки сорт. Има и достатъчно години реколти и не е нужно да се гадае и предполага, кой -колко и как....



Публикацията е редактирана (06-03-11 19:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: de5   
Дата:   06-03-11 19:03

сега сме кекави от както се занимаваме с доктор Емилова и водорасли и хапчета
на дядо ми не му беше много литър вино на ден, но варел 200 литра нафта сам го товареше и това 90 са години не кила килата за мъж си бяха около 100 цепенето на дърва бе женска работа мъжете цепеха пъновете

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: tonyf   
Дата:   07-03-11 06:05

Гледах навремето един интересен документален филм за селското стопанство в България. Беше съпоставка между кооперативните съюзи от царско време и модерните ТКЗС-та. Съпоставяха счетоводни и търговски документи, статии и коментари в чуждата и българската преса, архивни кадри, разкази на кооператори, разкази на текезесари (някои от тях оцелели бивши кооператори).

Та какво ме впечатли - значи по времето на кооперациите не са ползвали хербициди и пестициди. Не са използвали генно-модифицирани семена и растения, а само естествено селектирани. Не са използвали свръхмодерни технологии и свръхмодерни машини. Не са тровели земята (дори и сега земята в България е минимално отровена в сравнение с тази в Западна Европа). Обикновено наред с тогавашната техника са използвали проста животинска тяга, дървесна, растителна и животинска тор, меден сулфат, вар, засяване на култури, които се защитават взаимно и прочие еко [smilie5] способи.

И какво се оказа - кооперациите са изкарвали добиви на декар равни или до четири пъти по-високи отколкото добивите през ерата на развитите и механизирани ТКЗС-та (която ера нали уж минава за връх в производителността). И продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти. И по-голямата част е била излишък за износ. Та ако всичко това е било така, склонен съм да мисля, че гмо-та са просто опит да се наложи една новоизмислена многомилиардна индустрия и един основен дял от стопанството да се направи зависим към определен изкуствено създаден ресурс.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: tonyf   
Дата:   07-03-11 06:12

ПП: забравих - във филма сравнението освен със знаменитите ТКЗС-та, беше и с още по-знаменитите АПК-та (Аграрно-промишлени комплекси). Един човек, стар препатил комунист, който наистина много разбираше от политика и стопанство, веднъж ми каза, че най-голямата икономическа грешка на комунистическия режим е ликвидирането на кооперациите.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: universum   
Дата:   07-03-11 07:50

АПК-тата бяха успешни. Много се крадеше но и много се произвеждаше. Нямаше запустели ниви на времето.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: stzz   
Дата:   07-03-11 08:30

За документалния филм да вметна-пропуснали са да отбележат % от населението заето в сектора.
[smilie3]
При 2-4% няма био, има ГМО!
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: niro   
Дата:   07-03-11 10:55

Хехе, boni едно време през 80-те на няколко пъти бях ходил до Любимец и вече се носеше майтапа, че пилотите като загубели ориентир, се оправяли от отраженията на найлоните в Любимец. [smilie5] И много разгънато градче е - вървиш по 2-3 км да се придвижиш от едно място на друго, а м/у къщите - огромни дворове, всичко в оранжерии ;)Вярно е, че още тогава мн. хора от там бях забогатели от това [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Gruyu   
Дата:   07-03-11 11:05

по въпроса за пръскането с препарати: един познат на леля и вуйчо от плевенско твърдял, че непосредствено след всеки дъжд измивал обилно с вода доматите отгоре додолу и без да ги пръска с нищо и не се оманявали и загнивали...другия номер бил да разпъне лятото найлон над тях, за да не ги вали дъжда и ги поливал само с чешмяна/ кладенчева вода.....това лято съм решил да пробвам номера с измиването след дъжда с 20 корена домати, дано не ме домързи

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   07-03-11 12:07

"Гледах навремето един интересен документален филм за селското стопанство в България. Беше съпоставка между кооперативните съюзи от царско време и модерните ТКЗС-та. Съпоставяха счетоводни и търговски документи, статии и коментари в чуждата и българската преса, архивни кадри, разкази на кооператори, разкази на текезесари (някои от тях оцелели бивши кооператори).

Та какво ме впечатли - значи по времето на кооперациите не са ползвали хербициди и пестициди. Не са използвали генно-модифицирани семена и растения, а само естествено селектирани. Не са използвали свръхмодерни технологии и свръхмодерни машини. Не са тровели земята (дори и сега земята в България е минимално отровена в сравнение с тази в Западна Европа). Обикновено наред с тогавашната техника са използвали проста животинска тяга, дървесна, растителна и животинска тор, меден сулфат, вар, засяване на култури, които се защитават взаимно и прочие еко [smilie5] способи.

И какво се оказа - кооперациите са изкарвали добиви на декар равни или до четири пъти по-високи отколкото добивите през ерата на развитите и механизирани ТКЗС-та (която ера нали уж минава за връх в производителността). И продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти. И по-голямата част е била излишък за износ. Та ако всичко това е било така, склонен съм да мисля, че гмо-та са просто опит да се наложи една новоизмислена многомилиардна индустрия и един основен дял от стопанството да се направи зависим към определен изкуствено създаден ресурс."

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   07-03-11 12:18

Какво значи био..., медния сулфат, какво е? Не е ли химия и за добива и не се ли използва сярна киселина? А туй чудо варта, все едно не е химия..., вярно че гасенето на варта е един от най-старите познати химични реакции, но все пак си е химия. То от там се почва:)))))

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   07-03-11 12:24

пред мен имам етикет от течна тор за разсади, картофи и т.н. и като гледам съдержа: Азот 6,6%, Фосфор 4%, Калий 5,1%, Желязо 0,01%, Бор 0,15%. Микроелементи- мед, цинк, манган, молибден...
Общо взето не е кой знае колко вредно, в сравнение на медния сулфат и варта...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 12:26

... продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти. И по-голямата част е била излишък за износ ... гмо-та са просто (поредния) опит да се наложи една новоизмислена многомилиардна индустрия и един основен дял от стопанството да се направи зависим към определен изкуствено създаден ресурс ..." - както се казва "Ха, добър ден https://photo-forum.net/joro/emoticons/money09.gif"

За съжаление това е точно така. До този извод стигнах и аз, след като преглеждах преди няколко години записките на дядо ми какви реколти е получвал (преди 9.IX.1944г.) и ги сравних с информацията от днешната кооперация в селото ни. В допълнение бих искал да спомена и факта, че макар с днешните сортове, често да се получават малко по-високи добиви, то качеството на житото е доста по-ниско. Затова се налага да се слагат добавки ("Е"-та разни) в брашното, преди да стане годно за направата на хляб. Добавките - отново носят печалби на производителите на "химикали".

Но ... какво да се прави, такива са правилата на измисленото в USA "консуматорско общество" - накрая всички се оказваме "живия материал" в процеса на печеленето на повече пари.



Публикацията е редактирана (07-03-11 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 12:47

ejko, ето ти малко информация за употребата на медния сулфат: "Синият камък се употребява в селското стопанство - най-често под формата на т.нар.бордолезов разтвор (разтвор с масова част на CuSO4 (1%), смесен с варно мляко до неутрална реакция) се използва срещу маните и другите плесенни и гъбични заболяванияпо лозите и зеленчуците... Преди много години лозарите от френския град Бордо напръскали лозята с разтвор на син камък и гасена вар Ca(OH)2, за да запазят гроздето от крадци. Случило се нещо неочаквано – лозите се спасили от заболяването „мана”. „Разтворът на Бордо”="бордолезовият разтвор" станал известен на цяла Франция и на целия свят."

Бих искал да те успокоя, че вековната употребата на дървени стърготини, оборски тор, "гасена вар", "син камък", пепел и др. не са успели да увредят човешкото здраве.

Но напр. "безвредните" изкуствени торове, вече са причинили т.нар. "закисляване" на почвата в най-нискта част на землището на село - там дори тревата не расте на височина не повече от 2см. Преди години един тарикат се беше изхитрил да сади там марули, но резултата беше плачевен - и като реколта и като съдържание на забранени съединения в реколтата.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 13:59

За съжаление това е точно така. До този извод стигнах и аз, след като преглеждах преди няколко години записките на дядо ми какви реколти е получвал (преди 9.IX.1944г.) и ги сравних с информацията от днешната кооперация в селото ни. В допълнение бих искал да спомена и факта, че макар с днешните сортове, често да се получават малко по-високи добиви, то качеството на житото е доста по-ниско.
------------

Джет,

дай некоя цифра, моля - интересно е да сравним преди 9ти и сега /сега или ТКЗСтата, на практика е същото/ !?!?

Благодаря предварително !

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   07-03-11 14:28

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 14:36

Автор: tonyf
Дата: 07-03-11 06:05



И какво се оказа - кооперациите са изкарвали добиви на декар равни или до четири пъти по-високи отколкото добивите през ерата на развитите и механизирани ТКЗС-та (която ера нали уж минава за връх в производителността). И продукцията на кооперациите май е била "био" и "органик" по днешните стандарти.
-------------


Че е било органик през първата половина на 20 век, спора нема, и до тук.

Това, че кравата, вола, кокошките и кучето могат да насерат достатъчно тор, за наторване и на два декара,я стигне - я не, камо ли на 2-30 декара.

А за добив без никакъв тор - нека Тод, и може би Грую да кажат.....[smilie5]

Жалко, че и Тракториста не не обажда.....[smilie18]


Филмът е бил, че добивите са били таман 4 пъти по-малко, но ЗА СМЕТКА НА ТОВА е било,,,,почти или напълно органик.....[smile]



Публикацията е редактирана (07-03-11 14:40)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   07-03-11 14:49

На отворкото rollei, ще припомня, че любимото му БКП спести на всички истината за чернобил и народа се напаса с добре наторена с радиация маруля, кисело млЕко, яйца, спанак и гъби печурки[smilie18]
Разбира се другарите не пасяха от същата маруля.
Резултатите от това обилно торене продължават да избуяват под формата на всякакви аномалии и ранни тумори при младежите родени по онова време.

Замълчи другарю рабирач.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 15:35

dimi2007, ето ти малко данни:

Дядото (в Добруджа) е изкарвал средно 240-250кг. пщеница от декар. Иимало и "лоши" години с по 160-185 кг/дк.
Сеел е два вида пшеница - белокласа и червенокласа(високо съдържание на глутен-при дъвчене става като дъвка). Около 1/3 до 1/2 от реколтата му е била изнасяна в Европа като семена за посев, поради високото качество.
Нашите са работили заедно с още една фамилия - имали са три общо-купени машини, използващи животинска тяга. Наемали са и до 20-на цигани за сезонната работа на полето. Обработвали са общо до ~600 декара (в зависимост колко аренда са вземали за сезона - освен собствената земя). Най-богатия човек в селото е имал 460 декара собствена земя. Зеленчуци и плодове са отглеждали в собствения двор-градина (~8 декара). Гледали са и животни - вкл. два коня само за "представителни" нужди.
Въпреки, че са имали много животни, месо се е ядяло доста рядко - максимум около 1/3 от дните в годината. По този повод баба ми често се шегуваше, че: "Комунизма явно е овълчил хората в България:)".

В днешно време в т.нар. Кооперация изкарват (след третиране с какво ли не) - средно 350кг./дк. Абслютния рекорд на бившето АПК е 550кг/дк., но този среден добив е постиган два пъти и данните са вземани само за най-добрата и равна част от селската мера, а не за цялата площ. Сега в селото почти не се отглеждат животни - само две-три стада крави от по 10-на животни.

Истинския проблем обаче е качеството на житото. Малкото останали в селото стари хора казват, че е доста по-зле от това което са виждали на времето от "старите" сортове. От друга страна са забелязали, че при прекомерно третиране с Амониева селитра(тор), макар и да има по-висок добив, житото става "трошливо" и за да стане приличен хляб се налага да се слагат добавки.

П.П. Rolleiflex2005, ясно е, че няма връщане назад. Мултинационалните фирми диктуват "играта", а на борсите се продава жито с тонове. Колкото повече тонове си изкарал - токова по-повече ще продадеш.
А пък "раята" на кой му пука с какво преяжда ... ако не им е вкусно, просто ще добавят малко повече овкусители и "аре у лево"...



Публикацията е редактирана (07-03-11 15:41)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 16:32

Джет, много реални данни и напълно приемливи !


Кооперацията в нашто село, винаги са се радвали на ср. добив от 2-250кг./дк. и то при сиви горски почви /предбалкан/.

Но минаги бих приел, че добивите от контролни площи, независимо от подбраните терени, са критерий за използваната технология, щото винаги са били спадвани технологични срокове, необходими и НАВРЕМЕННИ операции и т.н.
Докато с общите площи винаги е било проблем не само организационен, но и климатичен.

И все пак, в Плевенско например, под 500 кг. го имаха за слаба ракия.....[smilie5]


Въпреки всичко, твоя пример не може да се смята за представителен, в смисъл - колко процента са били с по 200 дк. !?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   07-03-11 16:39

Добре, навремето редували ли са културите..., примерно пшеница с фасул или си произвеждаш едно и също?
Просто се чудя, земята как не се изтощава ако не се тори с химия...?
Казвам предварително, че не се заяждам, а питам, защото тези неща хич не са ми ясни...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: nastradin2   
Дата:   07-03-11 16:42

Редуваха се задължително! Това всеки агроном го спазва стриктно! И сега е така. Иначе нещо става с почвата...учихме го навремето по "Селско стопанство", ама кой да помни информация отпреди два века...[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: elrisha   
Дата:   07-03-11 16:51

Такааа...аз филмчета не съм гледала,но помня че баба ми е разказвала как навремето,когато дядо се е пенсионирал от гражданската авиация и е минал в селскостопанската, са ходели редовно да пръскат с какви ли не химии. Имало е и специални ЕКСПЕРИМЕНТАЛНИ полета,от където дядо ми е носел ябълки с големина на детска главичка за да види баба ми с очите си за какво става въпрос...
[smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   07-03-11 16:54

Нали никой от горепишещите не си мисли че ако ползваш само с оборски тор е биологично чисто ????

Нямате идея какви показания дават химическите анализи при прекомерното му използване .

Изкуствените тогаз са като нежен дамски парфюм пред него !!!!

[smilie5]

Аз ползвам само кокоши курешки за моя двор [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: elrisha   
Дата:   07-03-11 16:54

Иначе..на вилата си боцваме по няколко корена домати, бобец,лучец... а бабата ходи и мъкне едни кофи с ла.на от краварника..

Майка ми пък слага от онези белите топченца(изкуствена тор) на розите[smilie8] Не съм забелязала да стават по-големи и червени от нея,ама..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: elrisha   
Дата:   07-03-11 16:56

Тоде, знаеш си аз,че трябва да си гледаме кокошки,ама..не щат и да чуят даже! Мноо миришели![smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   07-03-11 16:59

Кое мирише ??? Кокошките ??? Не ги къпете редовно за това [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Миришат само ако ги храните с комбинирани фуражи - иначе Ц .

И некой герест петел да кукурига заран !!!

[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 17:40

"...Въпреки всичко, твоя пример не може да се смята за представителен, в смисъл - колко процента са били с по 200 дк. !?!? ..."

Естествено, примера ми е "представителен" само за Добруджа - в "Софийското равно поле" и 50-60 декара обработваема земя са си "много" :)

В Добруджа преди 9.IX.1944g., доколкото са ми казвали, (нямам достъп до статистически данни) при земеделците разделението е било следното:

> "много богати" = мин.300-400 /или повече/ декара собствена(!) земя;
> "богати" = мин.150-200 декара /или повече/;
> "средна класа" = 90-150 декара:
> "бедни" = 50-60 декара или по-малко.

Разбира се, границите на "имотност" са условни(!) и зависят също и от броя членове в семейството/рода и др.

Дядото е имал ~120 декара собствени, но е обработвал (и не само той) доста земя "на аренда" и е плащал рента на реалните собственици - адвокати, търговци, учител, лекар и др.

П.П. ejko, вярно е че са редували културите (жито, слънчоглед, нахут=леблебия, царевица, боб, картофи), но не знам в какъв ред. Торили са - основно с оборски тор, а макар и рядко са оставяли незасети парцели, за да си "починат".



Публикацията е редактирана (07-03-11 18:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   07-03-11 17:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: JeT   
Дата:   07-03-11 18:27

Леле-мале: "А ако не чуеш петеля е още по зле!" ... въобще стана доста яко[cool]: "пребити коне и орачи", "бизнес", "петли" и ... "плюнки" и "храчки", и обиди ... и "нечленоразделна писмена реч" ...[smilie23]
Добре е да се копира постинга ти, за да не можеш да го коригираш :)

Изказвам, искреното си съчувствие за разклатеното ти психическо здраве[smilie5]

И Rolleiflex2005, по-леко де, моля не се напъвай толкова, че ще вземеш да се о*ереш [smilie18] ... пък и вече си скучен.

Вече не просто знаеш всичко, а "грамотно[smilie18] знаеш всичко, за всички, във всички времена"[smilie5].
Обаче най-странното е, че записките на дядото са написани с по-малко правописни грешки от твоя претенциозен постинг [smilie18].

Но както се казва: "Аре нема нужда"[smilie23] - за успокоение на опънатите ти нерви, излизам от темата.

В заключение, културно ще те помоля да НЕ продължаваш с личните обиди и нападки към мен !!!


P.S. Прилагам за справка: http://www.agropolychim.bg - понеже е дошло време да ториш житната нивица и съм загрижен, дали данните ти за нормата на торене (посочени от тебе: 14-16кг/дка само от Амониева селитра) не се нуждаят от освежаване ...
Айде със здраве :)



Публикацията е редактирана (07-03-11 18:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   07-03-11 19:09

P.S. Прилагам за справка: http://www.agropolychim.bg - понеже е дошло време да ториш житната нивица и съм загрижен, дали данните ти за нормата на торене (посочени от тебе: 14-16кг/дка само от Амониева селитра) не се нуждаят от освежаване ...
Айде със здраве :)
------------


15кг/дк - е нормата на активното вещество.

Иначе на село му викат 1/2-1 торба на декар.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   07-03-11 19:22

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   07-03-11 19:34

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   07-03-11 19:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: bobihot   
Дата:   08-03-11 00:10

Една покана за интересуващите се :
"Солидарното земеделие в подкрепа на българските биопроизводители" - семинар/дискусия по време на АГРА-В Пловдив

http://bgbio.zaedno.net/node/11

[beer]

И по темата:
Което в момента се води "Био" производство в общият случай заместват химическите торове с органични. Което само по себе си не е лошо, но донякъде резултатът не винаги е според очакванията и разходите са много големи. Има следваща стъпка- Биодинамично земеделие, при което разстенията се отглеждат симбиотично- в симбиоза си набавят необходимите вещества и се пазят от вредители. Една група каза, че е преминала към тази фаза от предишната и резултатите са налице, като са натрупали доста опит. Пример за него е отглеждането на боб върху царевица- до колкото чух е древна бг традиция- бобът подхранва азотно царевицата и в същото време разте върху нея без да си пречат. Това донякъде противоречи на интензивното земеделие, но точно то е причината да обедняват почвите и да имат нужда от все повече тор и монокултурите създават предпоставки за развитието на повече вредители, поради наличието на любимата им храна в изобилие. Правилно засадени тези култури се саморазвиват и не им трябват особени грижи и наторяване, предимно се напояват.
Проблемът с ГМО е че изследванията потвърждават некои опасения: Опити с плъхове, хранени с ГМО имало 2 поколения- после 3-то нямало. Пчелите също измират. И аз се чудех как може да измрат от нещо- ГМО прашецът се циментира в пчелите и те умират. Познати казват, че са виждали мед от близост до ГМО ниви и бил твърд като пластмаса. Айнщайн казват, че е казал, че човечеството ще измре 4г след пчелите. До колкото чух в Китай вече селяните обикалят по цветчетата с четки, да ги заместят... Може и вие да се включите?

Автор: seymour_sz
Дата: 05-03-11 13:32
bobihot, този сайт не е ли само за София и за еко-ферма Елата?


Не- имаше и други акции, като за Лимеца:
https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/dtxy0106.JPG
http://www.solidarno.com/sites/pazar.solidarno.com/files/LImec-akcia.jpg


Обади се да сътрудничим.
И аз си спомням преди 25г в казармата като кацна огромен съветски самолет и се строи колона камиони да го товарят, тогава беше основно грозде. Оправен шофьор от наште отмъкна няколко касетки- такова грозде и досега не съм ял: страшно вкусно, не можеше да се изяде зърно, трябваше да се ръфа като голяма синя слива. Но това не значи че са били добре - някои са намазали, някои са били на надница 2лв. Наште ниви, включително с маслодайна роза са заминали...
Тук сега на биопроизводителите, както казаха не им е леко- не получават евросубсидиите. На една местните мутри си декларирали нейни земи и те им ги взели, а тя не? Роднини на познат караха чисти храни от родопите и "катастрофираха"- човекът каза, че е постановка и са затрити, но няма вече кой да кара и купуваме френски картофи?
Teмата е безкрайна, естественият подбор ще си каже думата. [shtrak] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: mce   
Дата:   08-03-11 13:11

"Има следваща стъпка- Биодинамично земеделие, при което разстенията се отглеждат симбиотично- в симбиоза си набавят необходимите вещества и се пазят от вредители."

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   08-03-11 13:19

Хах на тази снимка виждам познати лица:))) bobihot, поздрави!

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   08-03-11 13:30

Автор: bobihot
Дата: 08-03-11 00:10

...
Пример за него е отглеждането на боб върху царевица- до колкото чух е древна бг традиция- бобът подхранва азотно царевицата и в същото време разте върху нея без да си пречат.
...


Колко древно е древно, ако царевицата е позната в Европа едва след началото на 16 век ...? [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: bobihot   
Дата:   08-03-11 13:36

И за тези, които се интересуват от "домашно" отглеждане на ограничена площ като Съни тук, нещо интересно и ефективно:

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/ajkv3674.JPG
http://www.albertahomegardening.com/images/squarefootgarden1.jpg


http://www.squarefootgardening.com/

Като се поразтърсите по темата има доста ресурс- не съм видял на български, мисля че ще е полязно да се преведат и направи? [smilie25] [beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: itilien   
Дата:   08-03-11 19:07

Това последното прилича на един много добър начин на тоя да си продава дъските и пръстта, рекламирайки ги като нещо революционно, което ще те зарине с добиви без да полагаш труд.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   08-03-11 19:11

те хората от ла*на пари правят, пък ние ... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   08-03-11 21:05

bobihot [smilie24] замислила съм този модел за двора пред къщата на село. В двора зад къщата не става, защото има много дървета.

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/cqya8772.JPG
http://photo-zona.net/images/user45603/album21940/preview/1270133152_uffb1310_DSC_6495r.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: itilien   
Дата:   08-03-11 21:34

a, явно има и кой да му се върже на тоя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   08-03-11 21:50

Да, има [smilie5] Друг модел ще ми погрозни ливадата, а така, един правоъгълник от трупи в дясно, вън от снимката, ще бъде радост за съседите [cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: itilien   
Дата:   08-03-11 21:52

И ще имаш честта да набереш 10 домата, 3 чушки и 5 моркова от него [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   08-03-11 22:09

[smilie18] Не, не толкова малко, колкото на снимката, а един правоъгълник с размер на хол /от панелен блок/ [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: itilien   
Дата:   08-03-11 22:14

Ами трябва да го организираш по малко различен начин. Това дето го дава тоя ми се струва малко ташак работа, защото растенията са прекалено на гъсто и ако не ги разпределиш правилно ще си пречат на светлината а и ще имаш проблеми с обработването им. Ако организираш площ колкото хол, трябва още по-добре да обмислиш кое къде ще стои, на какво разстояние едно от друго и какви пътеки ще оставиш помежду им, за да имаш достъп до растенията.

А тия кутийки горе са много плитки, някои растения имат по-дълбока коренова система.



Публикацията е редактирана (08-03-11 22:19)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   08-03-11 22:21

itilien, и дизайнерски вид ще му дам с трупи от борове и метални орнаменти [smilie5]

Това на снимката е вместо саксии, за малко патио, там, дето няма достатъчно двор.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: bobihot   
Дата:   08-03-11 22:50

Идеята на този е точното разпределение на засетите разтения, че да не си пречат- или да прорастват по различно време, или да са с различна височина, че да не си пречат. Има и таблици, как да се смятат... И дето ги е дал са мобилни, можеш да си ги местиш. Особено ако речеш да си ги гледаш на балкона. И може да си ги направи и сам човек. Но е добре да си изкара парите от добрите идеи![smilie25] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   09-03-11 04:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   09-03-11 09:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   09-03-11 09:44

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   09-03-11 09:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: мара   
Дата:   09-03-11 09:59

бреееей! видех магаре-ПОНИ [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   09-03-11 09:59

200 [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   09-03-11 10:02

Абе долен манипулатор комунистически, то оставаше и през 1980 да сме на нивото на 30-те години със същите кални пътища и дървени рала.
Какво сравняваш началото с края на века бе, нещастник!
Що не сравниш една Испания през 30-те със същата Испания през 80-те, що не сравниш мизерията в Италия през 30-те с 80-те
Що не сравниш Скандинавските страни през 30-те със същите през 80-те. Що не видиш снимки на НГ със скандинавски деца в калта с дървени налъми от началото на века.
Що не сравниш пътищата в една Гърция през 30-те с тези през 80-те.

Сравни ги и тогава ще разбереш кой колко е направил за 50 години.

Аман от тъпи комунистически демагози[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   09-03-11 12:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: arakiss   
Дата:   09-03-11 12:45

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/ruxo4642.JPG


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: prisonbreak   
Дата:   09-03-11 12:48

Най си е БИО на баб и дядо от градинката......[cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: bobihot   
Дата:   10-03-11 00:35

За риболова през 60-те години имаше филма Кит, дето нещо не го пущаха много по кината?[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   10-03-11 01:01

deba и комунистическото изчадие [smilie9]

админите, кога ще започнете да банвате за комунистическа пропаганда , деба [smilie9]


ако взема да възхвалявам хитлер, темата или мнението ше бъде изтрито, нали [smilie9]

а каква е разликата?????

[smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   10-03-11 02:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   10-03-11 03:00

Добре де, може да е комунист Rolleiflex2005-а, но реално ако се изключи драматизма и политиката, не е като да не е прав. Последните 20 години не е като земеделието да е цъфнало, та вързало... Което си е право, право си е...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Kaloyan_Radomirov   
Дата:   10-03-11 03:29

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 06:44

Не е прав и е гнусен комунистически манипулатор, защото точно бай Тошо съсипа тотално българското село и българското земеделие.

На другаря му е къса паметта. Нямаше по-непрестижна работа от ТКЗС-арската. Нямаше по-ниско заплатена работа от тая в ТКЗС-то. Тея които работеха в ТКЗС им се подиграваха, че нямат свястна работа и работеха за жълти стотинки.
Пустеещите земи са в резултат на усилията на другарите комунисти и преди и след 89-та.
След 89-та точно другарите бяха тези които разграбиха и доунищожиха всичко. Точно бившите главни агрономи и началници се напъхаха в поземлени комисии, точно те станаха посредници при изкупуване на земята от мутри и други по-висши другари. Точно те направиха чудовищни далавери с връщане на земя и особено със земята на възрастни хора.
Те станаха едри земевладелци, те станаха посредници на западни фирми като Белведере и т.н.
Айде нема нужда[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ejko   
Дата:   10-03-11 07:25

аз коментирах само последния му пост...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 09:33

Нямаше по-ниско заплатена работа от тая в ТКЗС-то. Тея които работеха в ТКЗС им се подиграваха, че нямат свястна работа и работеха за жълти стотинки.
----------


Смех............!


Във всеко кметство се пазят ведомостите за заплати. Абсурдът "жълтите стотинки" са без коментар, що се касае животновъди, механизатори и прочие.
Отделно, да имаш влогове по 2-300 иляди лева било унизително.....[smilie18]

Помня, че градското "самочуствие" като гимназисти над селските съученици, стигаше точно до прага на Балкантурист, където първите едвам сбираха по 0,30ст за едно еспресо...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 10:03

Смех, да. Заплатите на ТКЗС-арите бяха по 80-90лв.
Разбира се това не важи за ръководния персонал.
Били са според добива в началото, но после станаха твърди и стимулът да се произвежда умря за сметка на стимулът да се краде.
А онея спестявания бяха от нелегален часпром, който по-късно се полулегализира и от кражби. Всеки влачеше от ТКЗС-то. Народа свикна да краде поголовно.
А ръководните партийни кадри на АПК и ТКЗС след 89-та окрадоха всичко и сега са едри земеделци.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Myth   
Дата:   10-03-11 10:06

Абе колкото и да го плюете Rolleiflex2005 в последния си пост е изключително прав, пък и dimi и dimi2007.

Незнам кой е съсипал българското село но това не е Тодор Живков, 72-ри набор съм и не мога да кажа че съм видял много от онзи строй, но все пак помня достатъчно и помня, че тогава българските села бяха пълни, пустеещи земи нямаше много и хората работеха и на бригади даже ходихме да събираме продукцията. РАБОТЕШЕ СЕ И ЗЕМЯТА СЕ ОБРАБОТВАШЕ. Помня пред вилата (къщата където сега живея) имаше лозя, голямо пространство, е от 15-години тая земя пустее.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 10:09

Били са според добива в началото, но после станаха твърди и стимулът да се произвежда умря за сметка на стимулът да се краде.
-----------

Да - според добива в началото, а после по сделната форма /т.е. според извършената работа/ - АУПа е по щатна форма.

Бони твърдеше, че тези спестявания в техното село не били от кражба - на кого да се вярва !?!?


[smilie5]



Публикацията е редактирана (10-03-11 10:22)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 10:25

Айде четете и не демагогствайте. Ясно е кой унищожи българското земеделие.

Кооперирането на земеделските стопани по различни профили на земеделското производство и реализация на продукцията до 1944 г. се развива по принципи и структура, съответстващи на тези в останалите държави в Европа. Дотогава България е на второ място в света по развитие на кооперативното движение след Дания със създадените главно след Първата световна война потребителски, кредитно-спестовни и земеделски кооперации. Земеделските производители членуват и се обединяват в кооперации по браншове като участват с дялов капитал или членски внос за постигане на целите на тези доброволни сдружения - взаимопомощ, единна ценова политика, новости и търговска структура за реализация на произвеждания продукт. Органите за управление се избират и отговарят за дейността си пред всички членове на кооперацията.

През март 1945 г. се образуват първите доброволни сдружения за колективна обработка на земята като отдели към съществуващите по селата структури на Всестранната кооперация. Насърчавани от идеите на Александър Стамболийски за създаване на т. нар. Земеделско взаимоспомагателно кооперативно сдружение, „Всестранката“ е изпитана структура на кооперацията. С дялови вноски на членовете си тя ги подпомага на принципа на взаимоспомагателната каса и развива кредитна и търговска дейност за изкупуване на селскостопанска продукция и продажба на стоки за населението. Към началото на 1950те години кредитната дейност на селските всестранки се закрива и те остават да работят като потребителни кооперации. Организираните отдели за колективна обработка на земята нямат нищо общо с модела на колхозите в СССР, а сдруженията използват принципите на кооперирането в Европа:

* Членството е доброволно;
* Всеки получава възнаграждение спрямо вложения труд;
* Всеки получава рента за вложения дялов капитал от земя, инвентар и пари;
* Земята остава собственост на всеки член и има правото участва в сдружението съобразно своя интерес;
* Управленският състав се избира и отчита пред Общото събрание на членовете-кооператори.

От август - септември 1945 г. тези доброволни селски сдружения се обособяват като самостоятелни юридически лица, като в устава и организацията им са заложени духът и традициите на кооперативното движение в България до този момент.

В принципите на комунистическата идеология е заложено, че „частната собственост ежедневно, ежечасно, ежеминутно ражда капитализъм“. Преустройването на частната земеделска собственост и лишаването на селяните от собственост е процес, който започва с Петия конгрес на БКП през 1948 г. Голямата социална и политическа пъстрота в българските села води до това, че по-голямата част от населението в България не е свързана със социализма. За да не се получи политически конфликт и отпор на политиката на БКП, се предприема ускорено „реконструиране“ на селското стопанство, включващо:

* бърза колективизация на селските стопани, без национализация на земята;
* обединяване на разпокъсаните земеделски земи и повишаване на агротехническите мероприятия за по-високо земеделско производство;
* механизация на земеделския труд.

Първата крачка към създаване на обществен сектор за производство на селскостопанска продукция е изземването на продуктивна земеделска земя със Закона за трудовата поземлена собственост. Двадесет и шестото ОНС приема този закон на 12 март 1946 г., като ограничава собствеността на семейство до 300 дка. земя в Добруджа и до 200 дка. в останалата част от България. Отнети са 564 000 дка. земеделска земя. С една част от експроприираната земеделска земя са оземлени бедни земеделски стопани, след което са приети в ТКЗС. Другата част е предадена за обработка на създаваните Държавни земеделски стопанства (ДЗС) по подобие на съветските совхози.

Със Закон за изкупуване на едрия земеделски машинен инвентар (ДВ 48/1948) е извършена експроприация на трактори, плугове, вършачки и прикачен инвентар в селата. В селата на Северна България на практика има между 7 и 13 трактора, окомплектовани с вършачки и прикачен инвентар. В Добруджа този инвентар е по-малко. Общо в България, по данни от кооперативната централа на "Съюз на притежателите на вършачки и други земеделски машини и двигатели в България - София" през 1942 г., 6 000 члена притежават толкова на брой селскостопански комплекта машини. Съгласно чл. 4 от закона, машините са оценени при крайно неизгодни цени, но дори и определената цена за старо желязо не е изплатена на стопаните. Практически, с този акт е извършена национализация на селскостопанския инвентар и са създадени държавни Машинно-тракторни станции (МТС) за обслужване на ТКЗС, без за това да са отделени каквито и да било финансови ресурси за подкрепа на производителите на селскостопанска продукция. Това действие на държавата нанася унищожителен удар по частната инициатива, частното земеделие и ощетява всички частни земеделски стопани.

В края на 1948 г. ВНС приема закон, с който директивите на БКП се превръщат в петгодишен народностопански план. Заложено е в края на петилетката МТС да бъдат 150 броя с 10 000 трактора.
ТКЗС по пътя на съветските колхози

Началото на обществения сектор в селското стопанство е поставен, но броят на членовете в ТКЗС много бавно се увеличава от 1945 до 1950 г. През 1950 г. се провежда Втората национална конференция на ТКЗС. Приема се нов примерен устав, което окончателно отделя земеделските сдружения от принципите на кооперацията и налага силно партийно и държавно влияние, като определя ръководителите в управителните съвети, структурата на кооперацията и ценовата политика.

През 1950 г., след национализацията на земеделския инвентар, следва сериозен натиск за масовизиране на колективизацията. На места в селата много стопани са репресирани. Държавната политика, чрез законови актове, също поставя селяните в безизходица и те са принудени да приемат членството си в новите ТКЗС.

* През 1950 г. се определят непосилни и задължителни държавни доставки от декар обработваема площ, независимо от характера на земеделското стопанство. Селяните непредали зърно, добитък за месо, мляко, яйца и други държавни доставки по определени ниски цени са осъждани по бързата процедура на продължителни срокове затвор за вредителство.
* Респектиращ натиск е обявяването на някои селяни от местните Общински управления за кулаци. Без да са извършени доказани противодържавни действия, без да са проведени съдебни или други законови процедури, земеделски стопани са определяни като кулаци и с най-общо формулирани обвинения са приобщавани към вредителите, към неблагонадеждните граждани, гражданите неприемащи политиката на новата власт. Следва показното действие „разкулачване“, с което се респектират всички техни съселяни. Така са отнемани гори, земи и селскостопански инвентар или е провеждано изселване. В издаваните характеристики на членовете на семействата им е вписвано „народен враг“ и „кулак“, с което завинаги са променяни човешки съдби.
* С постановление на МС и ЦК на БКП № 5/05.01.1951 г. за подготовка и провеждане на пролетната сеитба и отглеждане на есенните посеви през 1951 г. с т. 3, ал. 2 и ал. 3 се разпорежда на всички притежатели на земеделска земя в землища в други населени места (наричани „перекендоплатци“) да заявят посевния си план до 10.01.1951 г. Постановлението е публикувано и разпространено заедно с изтичане на срока за деклариране на собствеността. Практически всички собственици са нарушители и земята им е конфискувана от т. нар. Т.П.С. комисии с процедура „отчуждаване“ на собствеността и предаване на местните ТКЗС.
* С разрастването на ТКЗС, особено след акциите за масовизация през 1950-1952 и 1956 г., т. нар. „частници“ са принуждавани от местната държавна власт да напускат собствените си законни земеделски имоти и са оземлявани в края на землищата и в най-неплодородните земи. Със силата на принудата с тези действия са погазвани всякакви законови принципи за собственост и съответните правни документи за това. Това преместване обрича селяните на много труд и мизерни доходи.

Израз на недоволството от мерките на комунистическия режим и срещу диктатурата, терора, политическите репресии и отнемането на собствеността на селяните е създаването на въоръжени чети от т. нар. Горянско движение. Това е първото съпротивително движение в комунистическа държава след Втората световна война, широко подкрепяно от селяните - земеделци и просъществувало с различна степен на разрастване от 1947 до 1954 г. През април 1948 г. земеделският лидер на БЗНС „Врабча-1“ Димитър Гичев е обвинен в съдействие за „организиране на въоръжени чети“ за борба срещу властта, даване нареждания за „организиране на саботажи“, в „разпространение на слухове“ и е осъден на доживотен затвор. Съпротивата е жестоко потушена от силни милиционерски и военни части, ръководени от правителството на Вълко Червенков.
Първи стопански резултати

Притискани и мачкани от такава държавна политика през 1952 г. 52% от селяните и 60% от земята е в обществения сектор на селското стопанство - ТКЗС. През първият петгодишен план са създадени и 100 държавни земеделски стопанства (ДЗС) със земя отнета чрез прилагане закона за поземлената собственост. Не всички заложени прогнози за развитие са изпълнени в този период. За 1952 г. броят на ТКЗС нараства едва с 8%. Политиката на ниски изкупни цени на селскостопанската продукция пречи за икономическата стабилност и икономическото състояние на ТКЗС не е добро. Поради ниската си рентабилност и много ниско заплащане на труда стопани започват да напускат кооперативите.

Годишният размер на заработката в едно от първите създадени ТКЗС в страната в с. Михайлово (Област Враца) през 1952 г. е 170 лева (по курса на бълг. лев след 1962 г).

На Пленум на ЦК на БКП на 6-7 декември 1955 г. се отчита, че кооперираното земеделие „не може да бъде притегателен център за онези стопани, които са вън от кооперативното стопанство“, тъй като заплащането е 5,5 — 6 лв. на трудоден (55 - 60 стотинки след паричната реформа 1962 г.). Чрез ТКЗС „докарва се животновъдството в застой и се дърпа назад“. Изкупната цена на млякото е 1 - 1,5 лв. (10 — 15 ст. след паричната реформа 1962 г.), а средния добив на царевица е 140 — 150 kg от декар. Селата са напуснати от 100 000 човека, търсещи препитание в строителство, заводи, „Горубсо“ или като общи работници.

До края на 1955 г. кооперирането практически е в застой. За периода 1952-1955 г. кооперираната земя се е увеличила само с 2,5% до 62,5%. Разрушаването на традициите в българското земеделие, нарушаване на непрекъснато декларирания принцип на доброволността и политиката на ограбване труда на селяните, предизвиква вълна от недоволства, прибиране на селскостопанския инвентар и животни и напускане на ТКЗС. Вместо да вникнат в проблемите, партийните лидери обвиняват за това някакво външно вмешателство, вътрешен враг и засилват репресиите си срещу населението.

Поради ниската ефективност в земеделието и намаленото производство, през 1956 г. ЦК на БКП е принуден да вземе решение за освобождаването от резерва на 50 000 t жито и за закупуване и внос на други 100 000 t за изхранване на населението. През 1959 г. на заседание на Политбюро на БКП отново е решено да се внесат концентрирани фуражи за нуждите на животновъдството в размер на 150 000 t.

Априлският пленум на ЦК на БКП от 1956 г. налага вземането на извънредни мерки за засилване на процеса на коопериране. В края на 1957 г. се отчита успешното „масовизиране“. От ТКЗС е обхваната 92% от земеделската земя. Това е поредната грешка, защото малките парчета земя в полупланинските и планинските райони не подлежат на механизирана обработка и населението остава без своя традиционен поминък - животновъдство напуска и обезлюдява тези места.

За активиране на селскостопанското производство правителството предприема няколко мерки:

* Личните стопанства са освободени от държавните доставки;
* ТКЗС са освободени от задължителните държавни доставки и такси;
* Намаляват се цените на химическите препарати и торове, ползвани от ТКЗС;
* Обучават се и се изпращат специалисти и ръководни кари по места с което окончателно се премахва принципа на сдружаване в кооперацията.

В края на 1957 г. се отчита, че класата на селяните-кооператори е достигнал численост от 1 500 000 души. Констатацията на управляващата комунистическа партия е, че остатъкът от 8% частни стопанства не може да влияе върху социалните отношения, както и да упражнява икономически натиск върху политиката на БКП и държавното управление. В средата на 1958 г. България е втората държава в света след СССР с изцяло подчинен и ръководен от управляващата комунистическа партия обществен сектор в селското стопанство.След 14 години са постигнати целите за ликвидиране на частната собственост, частната инициатива и достигане до т. нар. социалистическо селско стопанство, като база за укрепване и политическо развитие на социализма като обществена система.

Десетилетие на експерименти

След 1960 г. настъпват редица преобразувания целящи интензифициране на труда, увеличаване обема на произвежданата селскостопанска продукция, като база за ускорено икономическо развитие. С въвеждането на административната реформа от 1959 г. и създаването на нови окръзи се структурират обществени организации със засилен контрол и ръководство на БКП във всички обществени и производствени структури, в т. ч. и в ТКЗС. Окончателно е разрушен принципът за коопериране и доброволността. Липсва материална заинтересованост за по-добра работа. Селянинът е отчужден от земята и се превръща от стопанин в чиновник, обработващ земя.

Управителните съвети окончателно са изместени от правото да определят, назначават и контролират управленци в земеделските кооперации. Тяхното съществуване е формално, както е формално и наименованието „земеделска кооперация“. За управлението на отрасъла се вземат решения на партийно ниво. Пристъпва се към обединяване и окрупняване на ТКЗС, като техният брой от общо 3 500 се свежда до 700 със средна обработваема площ от около 70 000 дка. Увеличават се администрацията и бюрократичните спънки при вземане на организационни решения от отделните съставни ТКЗС. Структурата „Обединени ТКЗС“ не се оказва удачна, въпреки че периодът 1960-1970 е най-успешният в историята на колективното обработване на земята.

От 1962 г. се въвежда нова система за изкупуване на земеделската продукция. С въвеждането на договорите за продажба са изравнени изкупните цени на продуктите произвеждани в ДЗС и ТКЗС. Това реално увеличава приходите в касите на ТКЗС.

През март 1967 г. на конгрес на ТКЗС се приема нов примерен устав за кооперативните стопанства, който утвърждава и създава условия за реализиране на партийната политика. Всички тези мерки се вземат поради неблагоприятните тенденции на ниски ръстове на производството на селскостопанска продукция. За петилетката прирастът ѝ е 26,2%. От 1970 г. се проявява трайна тенденция за недостиг на храни и необвръзка с около 12-15% между производството и потреблението на селскостопански продукти. Селата се оказват с недостатъчно работна ръка поради непрекъснатото извличане на хора от там и настъпващите сериозни демографски промени. Така наричаната от партийни функционери „незаета работна ръка“ от селата, вече работеща в градовете, при смяната на поколенията е връщана отново в селата за прибиране на реколтата. Организират се селскостопански бригади от ученици, студенти, войници, служещи и работници от заводите, за да се прибира от полето вече готовата земеделска продукция. Намаляването на работоспособното население по селата довежда до нови решения - преминава се към производството на храни, произвеждани с висока степен на механизирани процеси, т. е. увеличава се производството на зърнени храни, за сметка на трудоемките производства на плодове и зеленчуци. Почти е прекратено традиционното производство на памук. Намалено е производството на захарно цвекло. Намалени са площите с лозови насаждения, както и успешните опити за развитие на овощарство. Такива решения променят продуктовата структура, предлагана на международните пазари и нарушават баланса внос-износ. През 1970 г. съотношението на промишлена към селскостопанска продукция е 80:20.

Наличната техника в селското стопанство се стопанисва лошо и се използва значително под нейния производствен капацитет. През 1960 г. средната заработка на един трактор (приравнен към 15 hp) е 6420 дка. мека оран, през 1970 г. производителността е намалена на 4650 дка., а през 1976 г. вече е 4170 дка. Независимо от увеличения брой на селскостопанските машини, използваемостта е много ниска, въпреки големия дял немеханизирани дейности в селското стопанство.

Ново преустройство


За излизане от кризата, настъпваща в селскостопанското производство, през септември 1969 г. на Септемврийския пленум на ЦК на БКП се взема решение да се направи ново обединяване на ТКЗС, като се премине към създаване на аграрно-промишлени комплекси (АПК). Очаква се, че концентрацията на ресурси и специализация ще доведе до стабилна икономика в селата. Идеята за това ново по-голямо обединяване има противници дори в редовете на БКП. Един от тях е Иван Тодоров-Горуня. Като специалист, познаващ добре проблемите на селото, той се противопоставя на създаването на АПК и на авторитаризма на Тодор Живков. Горуня смята, че тази мярка ще отчужди хората от селския труд, ще съсипе дребните стопанства и селата.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 10:26

Myth, имаше задължителни бригади, защото нямаше желаещи да работят в ТКСЗ.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: ivenchev   
Дата:   10-03-11 10:30

Доколкото съм запознат (без претенции за изчерпателност), едното от двете села с канализация около гр. Шумен се нарича Осмар и изграждането на селската канализация е финансирано от Лозаро-винарската кооперация през далечните 1928-29 г. Другото село се нарича Дибич, което е известно с къщите на функционери от 70-те и 80-те години ..., като там канализацията обхваща само няколко централни улици и е изградена по времето на соца ...

Толкова от мен по въпроса за кооперациите ... [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 10:51

Автор: icer
Дата: 10-03-11 10:25

Айде четете и не демагогствайте. Ясно е кой унищожи българското земеделие.
------------

От всичкото е ясно, че не си и стъпвал в ТКЗС.

Подобни писания има от единия край на палитрата до другия.
Хем се констатира, че продукцията е немала обиране, хем не може на теория да е вярно, щот не било частно.....[smilie18]

С изненада научаваме, че на запад било престижно селското, но пък за прибиране на продукция се ползвали ора от 3тия свят - или както се спомена от Никсъна, дотацията за ТКЗС е гадно, а субсидия за частника е готино ! Другото е без значение.....[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 10:59

Стъпвал съм и още как. Бил съм поне на 5 ТКЗС бригади и съм говорил с много хора още през 80-те, а и сега има живи свидетели.
Нямаше мераклии за работа в ТКЗС та ползваха ученици. Интересно защо ли? Интересно защо се налагаше ученици от 5-ти клас още да ходят на бригада.[smilie18]
Да не говорим за войниците, студентите и служители, които ходеха да прибират реколтата.
Защото беше мизерно заплащане и компартията нямаше друг изход освен да те принуди да работиш без пари под страх от репресии.
А местните селяни си крадяха и си гледаха полулегалния часпром в дворовете, защото вече през 80-те и компартията не можеше да се оправи с тях, след като им беше взела земите.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 11:00

Държавата е извършвала непрекъснато престъпления - стотици хиляди малолетни са работили без заплащане или за символично заплащане в т.нар бригади

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 11:05

И като са работили да не би да са се прекършили ?????

Ебяха се като болни прасета вечер след работа и цяла нощ купонясваха !!!

Не можеше да ги намерим из къра ....

Сега по кръчмите и пред компютрите са цъфнали като трънки в гъз !!!

Един лаф не могат да смелят кат ората .


[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 11:19

Автор: icer
Дата: 10-03-11 10:59

Стъпвал съм и още как. Бил съм поне на 5 ТКЗС бригади и съм говорил с много хора още през 80-те, а и сега има живи свидетели.
Нямаше мераклии за работа в ТКЗС та ползваха ученици. Интересно защо ли? Интересно защо се налагаше ученици от 5-ти клас още да ходят на бригада.
--------

Драги Исер, да твърдиш че имаш некква база за коментиране на селското, понеже всички сме одели на бригади, е несериозно...[smile]
Немаш си въобще представа от необходимите механизирани обработки, материали, ФРЗ и т.н.
Шмаш ли представа от себестойност на декар и себестойност на килограм царевица от 80те и изкупната цена на фуражните заводи, примерно !?!?

Пропускаш, че освен да крадат, селяните имаха ЛИЧНО ПОЛЗВАНЕ /т.нар./, готово засято и обработено. "Родопа" даже даваха и смескине безплатно срещу предадени кг./бройки жимо тегло.

Можеше да се поинтересуваш, че АПК превеждаше суми срещу "труда" от бригадите на училищата, които повече съсипваха продукция, отколкото прибираха.....[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   10-03-11 11:23

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 11:25

Пропуснах, че н Гърция има вече 800 000 иляди селскостопански сезонни резиденти от околните соцове - т.е. 7-8% от днешното гръцко население.

Сметай това при съвременното, частно, модерно, европейско селско стопанство, какво означава.
А как ли е било преди 2-30 години.....!?!?


[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: tantris   
Дата:   10-03-11 11:26

Аграрния календар купихте ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 11:26

Абе ти се поинтересувай дали текста, който постнах не е верен и после приказвай.
100% е верен.
Грабеж и престъпления срещу българския селянин.
Разкулачване, лагери, изселвания, бой.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 11:31

Автор: icer
Дата: 10-03-11 11:26

Абе ти се поинтересувай дали текста, който постнах не е верен и после приказвай.
100% е верен.
--------

И "ЧичоТомовата колиба" сигурно е вярна....[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 11:36

Да, викаш всичко е станало с радост и желание.
Има си документи и държавни наредби.
Както и свидетели.
Колкото и да ви е мъчно нещастни живковисти, компартията съсипа тая страна тотално и продължава да я съсипва.
Особено селското стопанство направо го унищожи.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 11:46

20 години вече земята е собственост на народа - деги тия работари селяни ????

Бааго язе на село живея нещо ги не срещам никъде .

Едни чужденци дойдоа с земеделие се занимават , не мрънкат а селянина само вика :

- Напълнихте се с пари деба вашта мама ...

И бега у градо ... или в Кипър да бачка по 14 часа на гръцките ниви...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

На България най-много и пречат българите .И мангалите малко ама те все още са малцинство ....


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 11:50

Де ги?
Няма ги.
За 45 години успяха да ги превърнат в нещо друго[smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 11:55

Колкото и да ви е мъчно нещастни живковисти, компартията съсипа тая страна тотално и продължава да я съсипва.
Особено селското стопанство направо го унищожи.
-----------

Таман се уволних, и разтуриха БКП и свалиха Живков, та не можах да се реализирам като такъв.....[smilie18]

Но какво се е унищожило, като 45 години не е имало нищо /продукцията е немала обиране/, нещо се обърках....[smilie5]
Радвахме се, че си вземаме земята, и до там......

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   10-03-11 11:57

Айде пак избрани пасажи, пък който има глава да мисли. Има си цитирани закони и извадки от Държавен вестник.
Кое не е вярно Дими? Смееш ли да отречеш!!!

Кооперирането на земеделските стопани по различни профили на земеделското производство и реализация на продукцията до 1944 г. се развива по принципи и структура, съответстващи на тези в останалите държави в Европа. Дотогава България е на второ място в света по развитие на кооперативното движение след Дания със създадените главно след Първата световна война потребителски, кредитно-спестовни и земеделски кооперации.

Организираните отдели за колективна обработка на земята нямат нищо общо с модела на колхозите в СССР, а сдруженията използват принципите на кооперирането в Европа:

* Членството е доброволно;
* Всеки получава възнаграждение спрямо вложения труд;
* Всеки получава рента за вложения дялов капитал от земя, инвентар и пари;
* Земята остава собственост на всеки член и има правото участва в сдружението съобразно своя интерес;
* Управленският състав се избира и отчита пред Общото събрание на членовете-кооператори.


В принципите на комунистическата идеология е заложено, че „частната собственост ежедневно, ежечасно, ежеминутно ражда капитализъм“. Преустройването на частната земеделска собственост и лишаването на селяните от собственост е процес, който започва с Петия конгрес на БКП през 1948 г.

Със Закон за изкупуване на едрия земеделски машинен инвентар (ДВ 48/1948) е извършена експроприация на трактори, плугове, вършачки и прикачен инвентар в селата.Съгласно чл. 4 от закона, машините са оценени при крайно неизгодни цени, но дори и определената цена за старо желязо не е изплатена на стопаните.

Това действие на държавата нанася унищожителен удар по частната инициатива, частното земеделие и ощетява всички частни земеделски стопани.

През 1950 г. се определят непосилни и задължителни държавни доставки от декар обработваема площ, независимо от характера на земеделското стопанство. Селяните непредали зърно, добитък за месо, мляко, яйца и други държавни доставки по определени ниски цени са осъждани по бързата процедура на продължителни срокове затвор за вредителство.

Без да са извършени доказани противодържавни действия, без да са проведени съдебни или други законови процедури, земеделски стопани са определяни като кулаци и с най-общо формулирани обвинения са приобщавани към вредителите, към неблагонадеждните граждани, гражданите неприемащи политиката на новата власт. Следва показното действие „разкулачване“, с което се респектират всички техни съселяни. Така са отнемани гори, земи и селскостопански инвентар или е провеждано изселване. В издаваните характеристики на членовете на семействата им е вписвано „народен враг“ и „кулак“, с което завинаги са променяни човешки съдби.

С постановление на МС и ЦК на БКП № 5/05.01.1951 г. за подготовка и провеждане на пролетната сеитба и отглеждане на есенните посеви през 1951 г. с т. 3, ал. 2 и ал. 3 се разпорежда на всички притежатели на земеделска земя в землища в други населени места (наричани „перекендоплатци“) да заявят посевния си план до 10.01.1951 г. Постановлението е публикувано и разпространено заедно с изтичане на срока за деклариране на собствеността. Практически всички собственици са нарушители и земята им е конфискувана от т. нар. Т.П.С. комисии с процедура „отчуждаване“ на собствеността и предаване на местните ТКЗС.
* С разрастването на ТКЗС, особено след акциите за масовизация през 1950-1952 и 1956 г., т. нар. „частници“ са принуждавани от местната държавна власт да напускат собствените си законни земеделски имоти и са оземлявани в края на землищата и в най-неплодородните земи. Със силата на принудата с тези действия са погазвани всякакви законови принципи за собственост и съответните правни документи за това. Това преместване обрича селяните на много труд и мизерни доходи.


Поради ниската ефективност в земеделието и намаленото производство, през 1956 г. ЦК на БКП е принуден да вземе решение за освобождаването от резерва на 50 000 t жито и за закупуване и внос на други 100 000 t за изхранване на населението. През 1959 г. на заседание на Политбюро на БКП отново е решено да се внесат концентрирани фуражи за нуждите на животновъдството в размер на 150 000 t.

Окончателно е разрушен принципът за коопериране и доброволността. Липсва материална заинтересованост за по-добра работа. Селянинът е отчужден от земята и се превръща от стопанин в чиновник, обработващ земя.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 12:00

Тоде, не се бъзикай....[smilie5]

"Богато" селско има само с яки дотации при производство, и при износ - гледам, че мексиканските фермери не са забогатели след 1 век частно......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 12:03

Селянинът е отчужден от земята и се превръща от стопанин в чиновник, обработващ земя.

Грешка !!!!!

Чиновника изгони селянина от земята !!!! Чиновника започна да му казва кое и как се прави и тогава на селянина му писна и я заряза .


100 пъти в сто теми съм повтарял че ако има някой който е виновен за проблемите в тази държава преди девети , след девети и сега това е великият измикяр - ДЪРЖАВНИЯТ ЧИНОВНИК !!!

Не само за селското стопанство - за всичко .


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 12:12

Автор: icer
Дата: 10-03-11 11:57

Айде пак избрани пасажи, пък който има глава да мисли. Има си цитирани закони и извадки от Държавен вестник.
Кое не е вярно Дими? Смееш ли да отречеш!!!
------------------


Това което го пускаш ВЪОБЩЕ не е интересно, при положение, че от 2-3 декара двор, селяните са правели по 100 000 долара по черния курс + собствена къща на 2 етажа /масивно строителство - бетонни плочи + тухли/.

Все пак, коментираме РЕЗУЛТАТИТЕ от законите в Държавен нестник, а не морала, правото и гражданската съвест по ония времена, и какво е требело да се направи, щот квото и да решим, нема да върнем историята назад.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: vizov   
Дата:   10-03-11 12:59

Да *ба тия мрънкачи. То световната конспирация била виновна, то комунистите, то фашистите... ама иначе накарай ги да свършат некоя работа и гледай още по-голямо реване.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: serjy   
Дата:   10-03-11 13:05

vizov [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   10-03-11 13:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: serjy   
Дата:   10-03-11 13:19

измъдена работа е оня строй... заводите на загуба с дотации от държавата, мани ами и всяка година увеличават производството демек - загубите; селското стопантсвто и то на загуба и там наливат парил болниците на загуба; училищата на загуба; навсякъде се наливат пари та чак атомни централи на загуба направихме, и това не е всичко, ами и всички крадяха, а нямаха нищо... да се чуди човек как им изкраднаха парите послем...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: vizov   
Дата:   10-03-11 13:26

Простата истина е, че тея, дето прецакват работа са едни и същи, няма значение дали преди 70 години, 25 години или сега. Тея хора цвят нямат или ако го имат е защото е изгодно в момента, догодина боята е друга. Ама ми е смешно като почнат тука да се надцакват кой бил по-виновен - комунистите ли, капиталистите ли, хамериканците или руснаците.

И понеже комунистите били научили българите да крадат и мързелуват .... абе тея комунисти от Марс ли са дошли, от Сириус ли? Абе да не се окаже, че са си част от народа [smilie8] Верно, че е невероятно, ама знае ли се [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 13:34

от 70-та до 80-та година едни загуби се трупаха по милиард и кусур на година (по тогавашни пари) - сега ако имаше кой да ни ги даде тия пари щеше да дръпнем яко нагоре .... Щеше да има и за модерно стопанство и за други благини
-----------

Убаво нещо е статистиката - по онова време Гърция имаше едни яки "печалби" и ни водеше таман с 15 милярда външен дълг - дръпнаха яко - 300 милярда......[smilie18]

Иначе си имат дейности дето бият и западна Европа, но както и да е.....

Визов ми напомня, че вече 20 години, никой не ни дава и 1 милярд, пък кредитния рейтинг ни растял......[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 17:51

Rolleiflex2005, прочетох по-горе, че пишеш за просеник дето са яли. Знаеш ли как се прави? Как се яде просо?


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 18:17

Питам, защото продават просо на зърна в магазина, и искам да пробвам.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 18:18

Мама знае - тя с него е израснала ...

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 18:19

Ще каже ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 18:20

Ще я питам довечера да видим какво помни че и тя е изкукуригала вече [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: itilien   
Дата:   10-03-11 18:25

от просо можеш да пробваш да си направиш боза [smilie5]
Но ти трябва не просо, а брашно от просо

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 18:26

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Тоде, ма верно ли просеника сте го правили от просо !?!??


[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 18:34

От де да знам бе ... [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Аз просо само съм виждал ...

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 18:43

Просо пробвах за закуска ей така:
първо изпечено леко в тигана
после сварено
и накрая разбъркано с едни дребни ябълки, нарязани на парчета


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   10-03-11 18:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 18:49

Бе...и аз съм виждал, но не съм сигурен за просото......[smilie5]

Караха бяла царевица /свинска/ на воденичния камък....за да се смеле ситно. После го месят...като пита.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 19:10

dimi2007, това с царевицата е мексиканска работа [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 19:13

danvan16, с масло или някакво олио на края, захар или сол, подправки...забравих да напиша


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   10-03-11 19:51

В България, просеника се прави от бяла царевица вече 200 години...в Мехико може и да е от боб.....не знам.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   10-03-11 19:54

Значи от извора - просото никога не е ползвано за храна на хората !!!!

Ров (не го знам това ) фии и просо се е ползвало само за животните !!!!

Просеника се е правил от царевично брашно !!!!

Така завършва сагата за беднотията - източника (майка ми) са били от най-бедните в селото .

[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: itilien   
Дата:   10-03-11 19:56

Пък сега царевичния хляб го имаме за деликатес :)))

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   10-03-11 20:04

В Georgia и изобщо в американския юг царевичния хляб е много популярен...аз не го харесвам.

А при мексиканците пък е изключително популярен! [smilie5]

Просо изглежда традиционно са яли по-северните европейци.


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: asahi   
Дата:   10-03-11 20:06

Хубав царевичен хляб съм ял в Гърция. И в Рода правят един - не е лош докато е топъл.

Отивам да обърна една био бира в Славяни [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Gruyu   
Дата:   10-03-11 20:07

румънците и те много уважават кукуруза/ мамалигата

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   10-03-11 22:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   10-03-11 22:06

ще повърна

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   10-03-11 22:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   11-03-11 01:28

Rolleiflex2005, Благодаря!

Интересно как изглежда накрая?

При нас, на юг, царевичният хляб изглежда така, жълт:

https://photo-forum.net/static/forum/2011-03/ecpa3111.JPG
http://www.shawnlankton.com/wp-content/uploads/2007/09/cornbread.jpg


Хъш-пъпис са същия хляб но във форма на малки топки или мъфини.


Ето тук един информативен линк за различните видове хляб.

И за за мексиканския царевичен хляб . Тортила от царевично брашно е друг вид хляб...


kaiser.soze
https://photo-forum.net/joro/emoticons/011.gif

[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Grandpa   
Дата:   11-03-11 04:18

Съни,

При нас викат "хляб" на какво ли не. Тоя царевичен "хляб" няма нищо общо с просеник и в България би се казвал "царевичен кекс" а не "хляб"...

Просеник съм ял като дете - едната ми прабаба си правеше понякога. Не от нямане, тогава не беше и модерно. Предполагам просто беше свикнала...

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: sunnyshot   
Дата:   11-03-11 05:48

Grandpa, за "манджа- кейк" чувал ли си?

[cool]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 10:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 13:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 14:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   11-03-11 14:47

ИСТИНАТА Е ЧЕ В ДРЕБНОТО ЧАСТНОСОБСТВЕНИЧЕСКО ЗЕМЕДЕЛИЕ ПРОСПЕРИТЕТ НЕ МОЖЕ ДА ИМА.

Това наистина е така само трябва да се определи кое е просперитет за един земеделски производител с пазар като българският ????

Да храни цяла Европа ли ? Или Русия ????

Или да си изхранва семейството и да има приличен живот ????

Кое е просперитет ???

Да има два мерцедеса или един читав Зетор ????

Кое е точно просперитета ????

Някой питал ли го е селянина ????


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   11-03-11 14:48

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   11-03-11 14:54

Rollei, манипулаторе, тея хиляди левове дето ги цитираш си ги заври някъде!
Цитираш неденоминирани левове преди 62-ра.
Айде и аз да цитирам, чети.
Няма кой да ти се върже на лъжите.

На Пленум на ЦК на БКП на 6-7 декември 1955 г. се отчита, че кооперираното земеделие „не може да бъде притегателен център за онези стопани, които са вън от кооперативното стопанство“, тъй като заплащането е 5,5 — 6 лв. на трудоден (55 - 60 стотинки след паричната реформа 1962 г.). Чрез ТКЗС „докарва се животновъдството в застой и се дърпа назад“. Изкупната цена на млякото е 1 - 1,5 лв. (10 — 15 ст. след паричната реформа 1962 г.), а средния добив на царевица е 140 — 150 kg от декар. Селата са напуснати от 100 000 човека, търсещи препитание в строителство, заводи, „Горубсо“ или като общи работници.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   11-03-11 15:02

Лъжец долен, баба ми вземаше по 70-80лв заплата като работничка в ТКЗС.
Добре беше партийния ръководен апарат.
Същият, който след 89-та заграби всичко.
И стига си сравнявал 30-те години с 80-те.
Бил съм в Македония през 1985-та, тогава в рамките на Югославия и бяха в пъти по-добре от нас селяните, но никога не са имали ТКЗС, имаха си частни земеделски кооперации, както е било в БГ през 30-те и 40-те.

Земеделието в Югославия през 80-те е нагледен пример, какво можеше да е при нас ако малоумното тъпо правешко говедо, подлога на Брежнев, не го беше съсипало.

Дай да видим да направиш едно сравнение на земеделието в Югославия през 80-те и България през 80-те.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   11-03-11 15:07

1955 г. - строителство и заводи !?!?!?

[smilie5]

Отде пари за тези неща !?!?!?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   11-03-11 15:12

И бая язовири и електроцентрали са построили .... заеби .

На Баташкият водносилов път е било голям купон !!!!

Такъв курвалък е било че още се разправят легенди .

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: nastradin2   
Дата:   11-03-11 15:13

Е, малко след това се е почнало...След историческия Априлски пленум...
"...Април бе пленумът на пролетта!
Тогава ветровете разпръснаха сенките на тъмните облаци
и пролетният вятър отвори душите за да издуха съмненията и недоверието..."

Тия глупости ме бяха накарали да ги наизустя и да ги рецитирам пред ръководни другари от Партията, дето бяха дошли в училище на посещение...Баси простотиите, как са ми се набили в дъртата чутура...[smilie10] [smilie10] [smilie10] И след 50 години ги помня...[smilie7] [smilie7] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   11-03-11 15:14

Тоде, кому е било нужно ядовири и централи, при положение, че са печелели яко от частните стопанства !?!? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   11-03-11 15:17

Абе тия обекти са били и доброволни на всичко отгоре .Добре че са били те да се омешат малко хората - иначе щахме да сме мутанти като финландците ....

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   11-03-11 15:17

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: icer   
Дата:   11-03-11 15:18

Ако България беше вървяла по този път :

Кооперирането на земеделските стопани по различни профили на земеделското производство и реализация на продукцията до 1944 г. се развива по принципи и структура, съответстващи на тези в останалите държави в Европа. Дотогава България е на второ място в света по развитие на кооперативното движение след Дания със създадените главно след Първата световна война потребителски, кредитно-спестовни и земеделски кооперации. Земеделските производители членуват и се обединяват в кооперации по браншове като участват с дялов капитал или членски внос за постигане на целите на тези доброволни сдружения - взаимопомощ, единна ценова политика, новости и търговска структура за реализация на произвеждания продукт. Органите за управление се избират и отговарят за дейността си пред всички членове на кооперацията.

...нямаше да е на този хал сега.

Ето ти малко информация за Югославия, която си запазва доминирането на частния сектор, защото не лиже гъза на съветските другари и не се натиска да прави колхози.


През 1967 в Ю. има 288 обществени имения и агропром. комбинати, 1643 КОТ, 19 СТЗ, и ок. 2,6 млн. частни сел. стопанства. През 1967 частният сектор участвува в създадения в сел. стопанство обществен продукт със 72%, а общественият сектор — с 28%, в обработваемата площ — съответно с 86 и 14%, в тракторния парк — 26 и 74%, в производството на пшеница — 68 и 32%, на царевица — 82 и 18%, в условните глави добитък — 92 и 8%. От 1959 до 1967 тракторният парк в обществения сектор на сел. стопанство се увеличава от 28 657 на 34 782 бр. или с 21%, а в частния — от 3043 на 12180 трактора или 4 пъти. Индексът на сел.-стоп. производство (1952= 100) през 1967 съставя 243 точки. През 1967 са произведени 4,82 млн. т пшеница, 7,29 млн. т царевица, 250 000 т слънчоглед, 3,69 млн. т зах. цвекло, 54 300 т тютюн. Отглеждат се 5,71 млн. глави едър рогат добитък, 5,525 млн. свине, 10,329 млн. овце, 35,153 млн. птици (1967).

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: nastradin2   
Дата:   11-03-11 15:20

Абе уж са били доброволни, ама ако не се запишеш...дупе да ти е яко...[smilie8]
Старата, лека й пръст, е била бригадирка на Хаинбоаз. Мое и да са се плющяли - все пак млади хора са били, ама и много бачкане е имало...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Todd   
Дата:   11-03-11 15:21

Абе и в Сърбия беше една мъка - нали съм ходил през социализъма бая пъти там ....

По беднотия беше от тука .

Косово им беше най големият производител на селскостопанска продукция и кво .... Косово сега чака да го хранят .

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: nastradin2   
Дата:   11-03-11 15:32

Няма прокопсия от селски труд...Както беше казал навремето един колега - родом от добруджнските села:"Как мислиш? Ако беше много хубаво, щях ли на 14 години да избягам от село и да дойда чираче в града?"...[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 15:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: asahi   
Дата:   11-03-11 15:57

"Всяка къща имаше от 8 до 12-16 агнета. Ходеше поне веднъж седмично на ресторант."
Абе ти верно ли си вярваш? Баща ми по това време е ергенувал и е имало периоди, дето едвам е свързвал двата края. Ако е имало повече пари е щял да иде да учи, а не да чука чакъл на "национален обект".

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 16:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: boni   
Дата:   11-03-11 16:09

Чета с интерес тази полемика.[smile]
Ролейфлекс (не знам как се казваш, много си анонимен), мога ли да попитам кой набор си и от кой край си?

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: matataupa   
Дата:   11-03-11 16:21

Какъв е шансът Ролито да е Андрей Луканов- инсценирал смъртта си и да пише някъде от Доминиките от някое лъскаво Вайо със сателитен[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: nastradin2   
Дата:   11-03-11 16:31

Баааси мегаконспирацията!!![smilie10] [smilie18] [smilie18] [smilie18

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: colorit   
Дата:   11-03-11 16:50

"да пише някъде от Доминиките от някое лъскаво Вайо със сателитен"

Бе за Домениките не знам, ама от Позитано 20...........[smilie5]


Ролай,спри се бре пич, изкара си вече заплатата, айде бегай да отчетеш на ръководството колко реда глупости изписа в тази тема и си вземи парите [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: bgprinter   
Дата:   11-03-11 17:41

Ролейчо, вземи се прекръсти на Зенитчо. Ще ти подхожда това име повече.

За доброволните ТКЗС-та не говори глупости, все още има хора които могат да потвърдят точно обратното - като моят дядо - лежал "доброволно" в затвора. Комунягите му спретнали такава една схема, задето не искал човекът да си дели труда с останалите. Не е бил едър земевладелец а дребен, имал магазинче (това е всъщност прадядо ми, но дядо ми обира парсата).

А доброволци със сигурност е имало. Ако Иван е имал трактор, а Петър не е имал, когато тракторът се конфискува и обявява за общонароден сети се кой ще е за и кой против? [smilie18]

Иначе и аз взех да се замислям дали не си на заплата вече, то голяма упоритост да преиначаваш нещата добре, ама чак пък толкова да се уливаш, че на черното да викаш бяло, няма как да го разбера. Все пак не е толкова далечно времето от тогава, че да говориш откровени лъжи и то толкова упорито. [smilie23]

И какво стана в този форум, нали затвориха политиканстването или не съм разбрал нещо?



Публикацията е редактирана (11-03-11 17:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: seymour_sz   
Дата:   11-03-11 18:31

Аааа, три дни не съм влизал в темата, а глей как е оплескана [smilie9]
Абе нерде био-храни, нерде про- и антисоциализъм, ТКЗС, бригади и прочие [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   11-03-11 18:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   11-03-11 18:42

Автор: Todd
Дата: 11-03-11 15:21

Абе и в Сърбия беше една мъка - нали съм ходил през социализъма бая пъти там ....

По беднотия беше от тука .
-----------

Не разбивай илюзиите, че ако не беше ТКЗС сега щеха да са милионери от частно с 2-30 декара.....[smilie18]


Впрочем Тоде, ако нашите от по 2 декара правеха по 2-300 илади, колко ли са докарвали в Сърбията !?!?!?

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 19:50

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   11-03-11 20:03

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   11-03-11 23:25

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   11-03-11 23:32

ще повърна

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   11-03-11 23:32

300

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   11-03-11 23:35

камъните ще се свършат, идиотите не

искаш да кажеш, че ако не е бил комунистическия преврат, сме щяли да останем на нивото от 30те ли?? как ли пък не!!


може да ти повярва някое 10 годищно дете [smilie18] [smilie18]




камъните ще се свършат, идиотите не

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Gruyu   
Дата:   11-03-11 23:42

един познат ми каза, че в Германия земята не се деляла м-у наследниците, а се онаследява от единия син и той е длъжен да наплати половината стойност или там съответните дялове на братята/сестрите си...идеята е да не се удребнява земята, а да остава в един собственик....а при нас баба и дядо имали 52 декара ..на баща ми и леля ми по 26 ...и аз със сестра ми да си делим сега по 13дка.....много тъпо се получава.....отделно откъм на майка ми рода онаследяваме някакви нивички по 3-4 декара из антоновския вилает и края му се изтърва тотално



Публикацията е редактирана (11-03-11 23:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   11-03-11 23:57

а ако този който я наследи не я обработва, му се отнема.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   12-03-11 00:03

Автор: kaiser.soze
Дата: 11-03-11 23:35

камъните ще се свършат, идиотите не

искаш да кажеш, че ако не е бил комунистическия преврат, сме щяли да останем на нивото от 30те ли?? как ли пък не!!


може да ти повярва някое 10 годищно дете
---------------


Яяяяя.....верно - ако е бил земеделски преврат, да сме подминали Скандинавието, примерно.....[smilie18]


Верваме ти !

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: kaiser.soze   
Дата:   12-03-11 00:18

Автор: kaiser.soze
Дата: 11-03-11 23:35

камъните ще се свършат, идиотите не

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: danvan16   
Дата:   12-03-11 00:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: dimi2007   
Дата:   12-03-11 00:28

Автор: kaiser.soze
Дата: 12-03-11 00:18

Автор: kaiser.soze
Дата: 11-03-11 23:35

камъните ще се свършат, идиотите не
-----------

Верно......[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: asahi   
Дата:   12-03-11 00:35

Чиста демагогия. Само дето някой немислещ и най-вече млад може да му се върже.

Отговори на това съобщение
 Re: Една голяма лъжа и с БИОхраните
Автор: Rolleiflex2005   
Дата:   12-03-11 00:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.