Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Въпрос за радиация
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-02-11 01:02

Надявам се, че тук има физици, доктори и учени наред с останалите нас.

Благодаря за отговорите!

Въпросът следва:

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-02-11 01:06

Действието се развива отвъд океана.

Преди около месец братовчедка ми изгуби съзнание, падна и се удари. В паника я закарахме в Emergency (бърза помощ). Там, преди да се осъзнаем, дежурният доктор я прекара през СТ сканер, без да каже и дума. Не веднъж, ами 3 пъти. Не видя нищо. Оказа се, че братовчедка ми е бременна.

В последствие разровихме и се панирахме. Разбрахме, че Компютърният Томограф, който е конструиран уж да работи с Х – рейс е един мощен излъчвател на високи дози радиация. В интернет дори сравняват СТ скановете с дозите на Хирошима.

Поисках изчисления и болницата, в комбинация с GE, ми даде следния репорт за дозите на прегледа:

24.4 milisieverts (mSv) = 2.4 rem

Казаха, че нямало опасност за бебето.

Вие как интерпретирате горните дози?

Междувременно се сетихме се за двама семейни приятели, рентгенолози в България. Тя се разболя от рак и почина около 50 годишната си възраст. Той се разболя около 40...


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: danvan16   
Дата:   01-02-11 01:10

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: NeDDRaG   
Дата:   01-02-11 01:16

Не 24, а 2.4. А това за Хирошима - извинявай съни, ама пълни глупости. Иначе томографа си е с рентгенови лъчи.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-02-11 01:28

Да, 2.4 рема

NeDDRaG, защо пълни глупост? пише на интернет най-ниската доза на Хирошима била 50 mSv = 5 рема?


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: canonio   
Дата:   01-02-11 02:02

В щатите поне можете да го осъдите и да вземете някой лев... Тук ще ви облъчат безплатно[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: bvidenov   
Дата:   01-02-11 02:26

Все едно свършила работа. и да се притеснявате, нищо не може да се направи. Нещо не обясняваш добре за 3 кратното "прекарване". Изследването в КТ се прави по определена методика. Оператора, първо не е идиот, а висококвалифициран специалист и второ, той не може да си измисля нещо много различно от това което му е предписано в методиката. Освен това там всичко се записва, така че той си е отговорен по принцип за пациента. Предполагам, че жената е получила стандартната доза за такова изследване, която не е на 1000% безопасна, но е ПРЕНЕБРЕЖИМО опасна. Това за Хирошима не е сериозно. Тук става дума за изследователски метод в здравеопазването, а там за оръжие за изтребване на всичко живо. Не го мислете бебето. Боклуците, които ще яде един ден и мръсния въздух който ще диша, са много по-опасни за здравето му, отколкото това изследване.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: nsirakov   
Дата:   01-02-11 06:41

нищо му няма на бебето от 3 изследвания.... стига паника

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-02-11 08:19

А на майката? Какви са шансовете да се разболее от рак в резултат на 2.4 рема радиация?

Чета на линка долу лимитите на International Commission on Radiological Protection (ICRP)и се стряскам.

http://hps.org/publicinformation/ate/q8900.html


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: asahi   
Дата:   01-02-11 08:30

Шансовете да се разболее от рак са средно статистически.
Шансът да се намери връзка м/у евентуалното заболяване и тези изследвания е нищожен.
Шансът да се спомине от инсулт ако не се лекува е доста по-голям.

Тази жена други проблеми няма ли си?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: harvester_vn   
Дата:   01-02-11 08:34

Мисля че няма място за притеснения. Имах чичо рентгенолог, беше на 60 и няколко години и в прекрасно здраве докато не го убиха при пресичане улицата... Така че, не се притеснявайте за глупости и си носете новите дрехи, не се знае кой идиот ви дебне на пешеходната пътека.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: Todd   
Дата:   01-02-11 09:36

А бе - сметката не е ли за доза лъчние на час ???

Проблема е във времето на облъчване - някакви си 0,00... и кой знае колко секунди сигурно нямат никакъв проблем според мен .

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: imitev   
Дата:   01-02-11 09:40


Хамериканците съвсем изтрещехте!

Сканирали я на томограф - голяма работа!

Все едно 1 седмица е живяла в гранитна къща...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: serjy   
Дата:   01-02-11 09:41

терзанията около някаква хипотетична вреда, вече, са ти нанесли много по-голямо увреждане от 100 прегледа на рентгенов апарат [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: djogata   
Дата:   01-02-11 09:59

Ето какво намерих в Уикипедия за допустима доза за бременна жена:

The FAA has a recommended limit of 1 mSv total for a pregnancy, and no more than 0.5 mSv per month

Това за бременни членове на екипажа на авиолинииите.

Тоест, според това правило, допустимото облъчване е надвишено 25 пъти.

Проблемът с радиацията е, че високоенергийните частици разрушават органични молекули при сблъсък.

Непосредственият ефект е загиване на тъканите. Но за това трябва далеееееееееч по-голямо количество радиация (в порядъци по-голямо).

По-дългосрочен ефект може да се получи от факта, че и някой хромозом може да се окаже измежду разрушените органични молекули. Но всичко е въпрос на късмет - шансът да се разрушат хромозомите е предполагам много малък, а шансът това да доведе до неприятни последствия още по-малък. Ако бебето си се развива нормално, значи няма никакъв проблем. Вероятността бебето да има синдром на Даун (вроден, а не предизвикан от радиация) е сигурно в пъти по-голяма.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: IvoZafirov   
Дата:   01-02-11 10:06

Абе не знам рентгенолозите как го приемат, но аз имам голям опит с ренгени и вече се пазя като дявол от тамян.

Кат лапе боледувах много и постоянно ме снимаха. Тогава нищо, но си спомням, че като студент във воена болница ме снимаха в рамките на няколко часа два пъти и малко след това почти припаднах на улицата.

Та не знам колко е безвредно..

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: bairi100   
Дата:   01-02-11 10:08

Остави цифрите!Страха ви е много по опасен в случая.Човечето най-се 'облъчва' от мислите и чувствата на майка си.Другите източници твърде слабо го касаят.Ако е мъжкарче,боли го ... за радиацията[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: djogata   
Дата:   01-02-11 10:11

Зафе, във Военна Болница са те снимали може би с флуорограф. А той май дава по-високи дози.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: juliof   
Дата:   01-02-11 10:48

24mSv са си сериозно облъчване.
Въпросът е за какво време и каква площ се облъчва и с какво се облъчва.

Не се съмнявам, че хората правили изследването са достатъчно грамотни и Томографът не е уред за убиване, а за точна диагностика (БЕЗ НЕГО СЕ УМИРА!!!)

По този повод съм запомнил нещо от уроците по първа помощ: - На въпрос дали не може да счупим нещо докато правим сърдечен масаж - лекаря отговори - "По-добре да му счупиш две ребра, отколкото да оставиш да му спре сърцето"..., нещо такова е случаят с ядрените медицински изследвания, не са съвсем безвредни, но без тях не може.

Моето мнение е като на повечето по горе, да си носите новите дрехи и да не се притеснявате, специалистите си знаят работата.

П.С. За протокола съм завършил Топло и Ядрена енергетика и съм учил Радиационна Защита и Ядрена безопасност. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: NO_CARRIER   
Дата:   01-02-11 15:26

sunnyshot написа:

> Междувременно се сетихме се за двама семейни приятели,
> рентгенолози в България. Тя се разболя от рак и почина около 50
> годишната си възраст. Той се разболя около 40...
>

Имах роднина рентгеноложка. Дълги години само това е работила. Отиде си на 86 годишна възраст. Но не от рак. Който е предразположен, може да си иде и без да е облъчван. Яжте моркови и домати и си гледайте кефа.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: NeDDRaG   
Дата:   01-02-11 15:39

Съни, абсолютни глупости са. Интернет е извор на информация, ама не винаги тази информаьия е тази, на която да се довериш. Още повече, такива параноици като теб ще вземат едната за чиста монета, която меже би не е вярна, но ти изнася, вместо другата, която е вярна, но за която може да си кажеш: Тез само така пишат, за да ме успокоят. Ама като толкова се притесняваш, вземи радиационния фон и виж на какво облъчване е подложен организма ти за 34 часа и го отнеси към тези милисекунди на прегледа. То вярно, хубаво е да мислиш за здравето си, ама при теб вече е параноя.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: krokodil1   
Дата:   01-02-11 16:26

Допустимата норма е 0,40 микро сиверта за час.Справка Гражданска защита.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: pmartinov   
Дата:   01-02-11 16:38

Три презокенски полета е същото [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: Todd   
Дата:   01-02-11 17:05

Скоро някъде четох че местата по земята с най - много дълголетници имат по висок радиационен фон от средностатистическият безопасен такъв.

[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за радиация
Автор: ejko   
Дата:   01-02-11 17:08

Тод, аз ти вярвам, гърчолята според мен са бая облъчени, нищо чудно, че живеят по много...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.