Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: diandimov   
Дата:   18-12-10 05:17

Това е една много стара идея.
Да кажем НЕ на диктатурата на официалния книжовен език!

В началото, преди 5-6 или колко там години, и аз бях като Лалинда. Правеше ми впечатление всяка една грешка в даден пост.

Диалектите са диамантите в огърлицата на един език! Докато официалния книжовен е просто език на медиите.
Като се вземе впредвид, че повечето хора въобще не са родени с този официален и книжовен език, това на практика си е живо насилие!
Насилие и диктатура на малцинството над мнозинството!

Даааа... [smilie25]

Аз например съм роден в Шумен, но от много малък съм муувнал в София и там съм израсъл. При което четенето на много книги и желязното възпитание, които човек като мен получава когато е член на едно много бедно, но почтено семейство, дават резултат.

Но сега, четейки постовете на повечето хора...
Диалекта пак ми влиза в кървта...
И оживява моето отдавна зарито второ "Аз"!...

........

Затова моя призиФ е: да се сложи край на тоя монопол на TV езика!
Българите са българи именно когато говорят на СВОЯ СИ диалект. Вазов и Ботев в оригинал не са точно това, което съм учил аз в училище. Захарий Стоянов не е същия в оригинал... Макар и да не се изучаваше по мое време, за съжаление.

Иначе официален български може всяка кратуна да научи.
Всяка кратуна може да научи българската история.
За да се отличаваме от кратуните, нека говорим собствения си диалект и да помним собствените си истории!

(Дано това доведе до по- малко на брой причини за разделение.)

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: Славов   
Дата:   18-12-10 06:29

Убуу тогаз....

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   18-12-10 06:43

diandimov написа:

>
> Иначе официален български може всяка кратуна да научи.

Де тоя късмет.[smilie2]
И къф е тоя сексизъм лингвистичен? Тия дето нямаме диалекти къде да се денем, м?[ezik]

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: tnt   
Дата:   18-12-10 07:32

Докато официалния книжовен е просто език на медиите.

грешно твърдение. Да не говорим, че медиите ползват такъв език, който е на светлинни години от книжовния... Всъщност, повечето медии направо чалгизират езика и го налагат на читателите и зрителите си [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: boreto   
Дата:   18-12-10 07:37

Като чуят "култура", някои се хващат за к(об)ура...
[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: pif   
Дата:   18-12-10 08:25

Какви медии, какъв официален и книжовен език. Та те горките говорители/говорителки са толкоз прости и необразоване, че ум да ти зайде. Повечето даже и с говорни дефекти. Какъв ти правилен български език.
На мен правописа ми се ограничава от двойките по литература и прекараното време с поялника вместо с книжката на младини. Толко си мога толко си пиша. Едно е да пишеш на диалект друго е да пишеш неграмотно. Отвори някой тийн сайт и ще видиш мечтата си сбъдната. Даже няма да успееш да разбереш какво се опитват някои да кажат.
Това с правилното писане е като да кажеш - аз много обичам да ходя със скъсани и мръсни дрехи. Така всички ще те мислим за просяк независимо, че може да си нещо повече. А и оня милионера дето иска да те наеме да му снимаш кръщенето на бебето като те види с дрипи по улиците или на някоя изложба ще се замисли дали да наеме тебе и да ти плаща по 5000 лв/ден хонорар [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: analgina   
Дата:   18-12-10 08:35

И аз като Пиф. Диалектът и неграмотността са две съвсем различни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: netLady   
Дата:   18-12-10 08:49

Не се притеснявай. Нема да си загубиш идентичността. Не мое те сбъркат цел живот, щом си от Шумян. [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: Todd   
Дата:   18-12-10 09:11

И ко ?

[smilie5]

Пига амоша кальонамски сети воло знаки го всее ...

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: danvan16   
Дата:   18-12-10 09:12

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: tnt   
Дата:   18-12-10 09:12

дайте някой тийн форум да размахаме червения химикал [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: diandimov   
Дата:   18-12-10 09:45

Аз никъде не говоря за неграмотност, тя е друга тема.

Говоря за диалекти.

И сега не знам, но едно време в по света и у нас, примерно, се говореше книжовен и що- годе правилен език.

За Тод: би ли превел? Че ми е интересно, наистина.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: asahi   
Дата:   18-12-10 10:10

Трябва да различаваме диалектно изговаряне от диалектни думи. По ТВ-тата страдат само от първото.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: trace74   
Дата:   18-12-10 11:40

Преди време имах едно гадже от Видин, баба и живееше в едно село баш до Сърбия и Румъния.
В селото си знаеха и български, но между тях си говореха на някакъв странен диалект между сръбски, румънски и български. Щом за 15 мин. разговор хванах 5 наши думи.

/това по повод диалектните думи/

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: Todd   
Дата:   18-12-10 12:19

Автор: diandimov
Дата: 18-12-10 09:45

..За Тод: би ли превел? Че ми е интересно, наистина.


[smilie18]

Това е Кальомски ! Този език в моето село го знае 70% от населението ... да не е и повече а може би 100.

Пига амоша кальонамски сети воло знаки го всее ...


"Мога а пиша на кальомски оти в село всеки го знае" пише там .


Тоя език го знаят и в Белозем пловдивско .В казармата се бъзикам с един и оня отпраши кат моторетка - толкоз в час .

Всъщност в моето село може би е дошъл от тях .

[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Ако можеш сега да преведеш карекла , бонелка и мести ша та призная .

Това си е на чист български [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: novi4ok   
Дата:   18-12-10 12:36

Димов, ти не беше ли в хАмерикътъ? Това, че там 80 процента от хората не знаят англицки и се гордеят с това, не означава, че и ние трябва да се поамериканчим и да забравим родния си език. Или да го извратим тотално (не че не се случва малко по малко - я има, я няма 30-40% българи, които говорят правилен български). Гледай си там борсата и гетото и се забавлявай, а ако имаш много свободно време бЕгай у фейсНабукуто да гласуваш за забрана на коледните песни. И не ни занимавай с изтрещЕлоста си, молим...
[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: fff   
Дата:   18-12-10 12:55

Колкото и грешно да говорим или пишем трябва да сме в орбитата на книжовния език. Димов, тук сме събрани откъде ли не. Представи си всеки да започне да ползва диалекти като на Тод. Как ще се разбираме? Просто книжовният език трябва да съществува като еталон и ние стремейки се (успешно или не) да го използваме ще сме разбрани от останалите.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: exo99   
Дата:   18-12-10 13:29

Димов па е "във фаза".

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: diandimov   
Дата:   18-12-10 13:55

Въф фазъ, казано човешки.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: danvan16   
Дата:   18-12-10 14:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: NShte   
Дата:   18-12-10 16:10

В китайския йероглифите представят понятията, а не произношението на думите - като погледнеш един йероглиф, не се разбира как се произнася. Това прави ученето на произношението трудно, но предимството е, че:

Заповедта на императора се разбира по един и същ начин във всички краища на империята, независимо какъв диалект говори местният феодал https://photo-forum.net/joro/emoticons/book.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: stoyan_5   
Дата:   18-12-10 16:14

малко да поясня - не всички провинци се разбират когато си говорят, - но когато си пишат всичко е наред!

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: steeens   
Дата:   18-12-10 16:48

Да въведем йероглифната азбука тогаз!
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: asahi   
Дата:   18-12-10 17:29

Бонелката е вилица, ама не беше ли цигански?
В горния ляв ъгъл на картата, откъдето било гаджето на trace74, се говори влашки диалект, общ за целия район и оттатък границите. Вуйна ми е от Брегово, та съм го чувал.

Отговори на това съобщение
 Re: Твърдо НЬЕ на терора!
Автор: arakiss   
Дата:   18-12-10 18:18

аз пък се кефя на димовите провокации, добронамерени са [smile]
определено му завиждам на стоицизма, с който игнорира негативизма на 50% от пишещите [smilie5]
толкоз по книжовному, да живеят диалектите [smilie21]
някой горе подхвърли, че някои си нямали -
ми няма такова нЯщо, всички си имаме, та ако ще едно грешно поставено ударение да е [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.