Автор: Henaro
Дата: 16-12-10 10:04
Просто за информация ,какво трябва да правите в такива случаи.
Ако откриете такава птица в миграционния сезон ,най-вероятно става въпрос за бедстваща такава.Моля внимавайте какво спасявате пролетта - тогава младите птици държат района около гнездото и не се нуждаят от спешна помощ.
По принцип най-големия убиец на птици е стреса.Затова внимавайте максимално как ги ловите.Най-добре изплазвайте нещо подръчно ,например дреха.Хвърлете я отгоре и не правете резки движения.Дръжте птицата изолирана ,най-добре на тъмно и избягвайте всякакви шумове около нея.
Ако физически тя е здрава ,почти сигурно е ,че става въпрос за отслабен индивид.За целта се прави проверка ,като се опипва гръдната кост.Ако мускулатурата около нея е доста хлътнала ,птицата се нуждае от енергиен запас.Ако гръдната кост е на нивото на мускулатурата и птицата все пак е бедстваща ,трябва да се търси друга причина.Много често опаразитени птици се оказват в това положение.Затова задължително се обезпаразитяват.
В 90% от случаите птиците са дехидратирали.Дехидратацията + стреса са причина за тъй-наречената бърза смърт.Основната причина е бъбречната недостатъчност.
Подаването на течности трябва да става много внимателно.Най -добре е това да се прави със сонда,но за неопитен човек може и със спринцовка.Внимавайте да не вкарате течност в трахеята на птицата ,това ще я убие.
Ако откриете открити рани ,не бързайте да ги третирате и промивате.Първо се убедете ,че няма открити счупени дълги кости.Промивайки такава рана ,на крилото например ,вие ще вкарате препарата директно в белите дробове ,посредством въздушните торби ,и това ще я убие.Не се опитвайте да храните птицата в началото,много по-важно е да се преборите с дехидратацията.
Има още неща ,които може да се направят ,от седация до кръвопреливане при птици загубили много кръв.За неспециалисти обаче най-важното е ;пазете птицата от стреса и възможно най-бързо я предайте на спасителния център.
|
|