Автор: Императорът.
Дата: 11-10-10 20:40
За по-сигурно - ще пейстна.
Вече е ясно, че правителството ще увеличава осигуровките. Според социалния министър Т.Младенов бизнесът не си е свършил работата да открие нови работни места и така приходите за осигуровки да бъдат достатъчни за изплащането на пенсиите. И за това бизнесът следва да бъде утежнен с още по-голямо бреме и още повече да не може да си върши работата.
Напълно разбирам, че на много от читателите не ги интересува как подобно действие на правителството се отразява на бизнеса. Повечето от нас биха се позаинтересували как това ще се отрази на моето бъдеще, на моите старини. Може би повече приходи за пенсии значи по-големи пенсии в бъдеще? За да отговорим на този въпрос нека да разгледаме основния играч в тази схема- държавата и нейното отроче- социално осигурителната система.
Социално осигурителната система
Подобни системи има още от времето на именития германски канцлер Отто фон Бисмарк. През 1935 г. американският президент Рузвелт дава началото на социално осигурителната система в САЩ. Основните постулати са следните: държавата прибира част от твоите трудно заработени пари днес, с обещанието да ти подсигури бъдещето. С други думи днешни политици правят обещания, за които няма да носят отговорност в бъдеще, понеже просто те вече няма да бъдат на власт.
По подобие на класическата финансова пирамида, държавата плаща днес с парите на новите си вносители, задълженията към старите. И докато средствата на една финансова пирамида в крайна сметка се изчерпват и тя банкрутира, държавата разполага с много по-голям арсенал от възможности това да не стане скоро. Като например качването на осигуровките.
Кой може по-добре да се погрижи за твоите старини: ти или държавата?
Именитият британски икономист от Австрийски произход Фиридрих фон Хайек казва, че "колкото повече държавата "планира", толкова по-трудно става планирането от страна на отделния човек." Какви са възможностите ти за планиране на старините ти когато държвата те задължава да плащаш почти 30 % от твоите доходи с "обещанието", че един ден ще ти ги изплати? В какъв размер, доколко същия, който вярно си плащал през годините е съвсем друг въпрос. Е, посланието е ясно: държавата по-добре може да се погрижи за мен. А впрочем, кой стои зад държавата- политици, които се сменят на всеки четири години, и закони които се променят дори по-бързо понякога.
Дирижираната от държавата социално осигурителна система са заровете, с които ти и аз проиграваме нашите трудно заработени пари. Тъжната истина, че ти и аз отдавна посещаваме едно от най-големите казина в България: Националния осигурителен институт.
Има ли алтернатива?
Нека да опитам да отворя с въпрос. Колко от нас си правим застраховка на автомобила, на апартамента или дори застраховка живот, в компания определена от държавата? Колко от нас горим от желание самата държава да ни застрахова? Не избираме ли ние дадена частна компания, конкурираща се на пазара с ред други, готова да ни предложи по-добри условия от останалите?
Е ако свободният пазар може да осигури такъв вид услуги, защо да не може да поеме изцяло социално осигурителните услуги? Отговорът е ясен, но остава въпросът доколко ние ще имаме волята и решителността да изземем контрола на собственото си бъдеще от ръцете на държавната система?!
И един отговор, со конкретни сметки, малко по-долу:
Сега по темата с цифри:
Нека вземем един студент, който днес започва работа на 25 години на 800 лв. заплата. Това е годишна заплата от 9,600 лв. Държавата му взема около 40% за да го "осигурява" в бъдещето (пълна заблуда). Това значи, че 320 лева отиват всеки месец в държавната хазна.
Предполагаме, също така, че този човек ще живее 20 години след пенсия, до 85 годишна възраст. За тези двадесет години след пенсия, предполагаме, че на човека ще са му нужни да живее нормално 20,000 лева на година, или по 1,666 на месец.
Ако тези 320 лева биват инвестирани и носят 8% на година дивидент за 40 години, когато този човек ще се пенсионира (при положение, че за 40 години същият доход от 9,600 лв. се е запазил на година), той би трябвало да има на сметка 488,326 лева!!!!!
Тези пари продължават да са инвестирани и от тях човека тегли своите 20,000 годишен разход за пенсия. При положение, че инвестицията му продължава да му носи по 8% на година дивидент, този човек ЩЕ ОСТАВИ на наследниците си 639,598.000 в наследство!
Забележете, всичко това, при положение, че заплатата на този млад човек, който е завършил университет, НЕ СЕ ВДИГНЕ за 40 години. Което можем само да предполагаме, че не е така. Ако заложим дори само 3% повишение на година, сумата става астрономична.
Е, вие ми кажете:
- Колко от вас очаквате като се пенсионирате, държавата да е инвестирала вашите пари за осигуровки на 8% годишен дивидент за 40 години?
- Колко от вас очаквате пенсята ви да е 2 пъти повече от заплатата, която сте получавали?
- Колко от вас очаквате да оставите на наследниците си над половин милион лева като остатък от вашите спестявания и инвестиции през годините?
С тези изчисления, дори груби, можете да видите КАКВО и КОЛКО всъщност "държавата", или да я наречем "картела" те ограбва - теб и децата ти.
В замяна получаваш какво:
- армия, която пази границите на родината :)
- полиция, която НЕ ТЕ пази от престъпниците.
- законотворци, които се гаврят с народа и се превъплъщение на корупцията.
- институции, които те рекетират на всяка крачка и се държат сякаш си им слуга.
- централна банка, която те ограбва допълнително чрез изкуствени манупулации на своите собствени полици и лихвени проценти.
- държавно училище, в което учат децата ти, че са маймуни.
- национално радио и телевизия.
- язовири и паркове :)
Е, как да не си доволен и да не си платиш социалните осигуровки с радост? И най-вече - как да не се чувствате осигурени?
|
|