Автор: exo99
Дата: 09-10-10 22:25
Китайският апарат "Чанг'е 2" е на правилния път към Луната след успешна първа корекция на полета!
Автор: Administrator
Събота, 02 Октомври 2010г. 13:34ч.
Светослав Александров. Китайското национално радио съобщи, че лунният космически апарат на Китай "Чанг'e 2" успешно изпълни първата си корекционна маневра днес, на 2-ри октомври 2010 година.
Напомням на читателите, че "Чанг'e 2" бе успешно изстрелян вчера, на първи октомври, с помощта на китайската ракета "Лонг Марч 3С". "Чанг'e 2", за разлика от предходната безпилотна мисия до Луната "Чанг'e 1", ще пътува до крайната си цел за по-кратко време. Очаква се, че, "Чанг'e 2" ще пристигне в окололунна орбита до пет дни или 112 часа след изстрелването си.
Изстрелването на "Чанг'e 2". Photo credit : CCTV
Отново по данни от Китайското национално радио "Чанг'e 2" ще работи на разстояние от едва 100 километра над лунната повърхност. Към края на мисията космическият апарат ще бъде насочен и още по-близо -само на 15 километра от повърхността на Луната. Целта на китайските учени е да заснемат с висока разделителна способност Заливът на Дъгите - мястото, където се предполага, че ще кацне през 2013 година първата спускаема лунна мисия на Китай с име "Чанг'e 3".
И ако всичко мине наред, "Чанг'e 3" може да се превърне в първият космически апарат, кацнал меко на повърхността на Луната от 1976 година насам. Тогава през същата тази година съветският безпилотен космически кораб "Луна 24" се прилуни, взе проби от лунната почва и ги изстреля към Земята за по-нататъшен анализ в земни лаборатории. И с тази мисия човечеството напусна повърхността на Луната и от повече от 30 години там не е кацал меко нито един земен апарат - роботизиран или пилотиран.
В периода между 2000-2010 година обаче бяха изстреляни няколко космически апарати до Луната - "СМАРТ-1", "Чанг'e 1", "Кагуя", "Чандраян-1", "ЛКРОСС" и "Лунър Риконисънс Орбитър". Тези апарати бяха предназначени да работят от орбита, без да кацат на повърхността на Луната, с изключение на "ЛКРОСС" и малкият импактор към "Чандраян-1", които се разбиха на повърхността целенасочено - с цел орбиталните сонди от високо да търсят следи от вода. Последният апарат от тази серия орбитални сонди е "Чанг'e 2".
По всичко изглежда, че меко кацане на Луната все пак ще има ... и то съвсем скоро. Освен Китай, Индия, Русия и Япония също планират изпращането на спускаеми апарати и луноходи до 2020 година. Не е ясно къде в тази картина ще се впише САЩ. Изглежда, че засега американците се отказват от Луната. За голямо съжаление манталитетът на политическите лидери в САЩ е, че астронавти "вече са били там" и няма нужда от повторно завръщане на естествения ни спътник.
|
|