Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 12:41

...защо калкулаторите дават по-малка стойност на ДОФ-а при увеличаване на кроп-а?

http://www.dofmaster.com/dofjs.html
http://www.bobatkins.com/photography/technical/dofcalc.html

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 12:44

Бе то за втория калкулатор има обяснения и те са съ=вързани с пеяат и т.н но питянето ми е по-скоро за това, дали можеме да използваме данните от тези калкулатори за сравнение на дълбовината на рязкост за различните формати при гледане на комп. екран примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 12:45

Бах, пуснал съм я в клуба. Ако може да бъде преместена във форума ще е добре.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: n1x0n   
Дата:   24-07-10 12:49

А отчиташ ли промяната в кадрирането? Т.е. увеличаваш ли разстоянието, след като увеличиш кроп-а?

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: adash   
Дата:   24-07-10 12:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 12:51

Коментирам данните от калкулаторите. Нещо не мога да разбера логиката.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: adash   
Дата:   24-07-10 13:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: adash   
Дата:   24-07-10 13:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 13:05

35FF, 80mm, f/2.8, 5m from subject DoF is 0.7m
APS, 50mm, f/2.8, 5m from subject DoF is 1.16m(Same framing)
APS, 80mm, f/2.8, 8m from subject DoF is 1.15m (Same framing)
APS, 80 mm, f/2.8, 5m from subject DoF is 0.4m (Different framing)
35FF, 80mm, f/4, 5m from subject DoF is 1.02m (Same framing

Доколкото разбирам, при кроп матрица при еднакво разстояние до обекта в сравнение с ФФ, ДОФ-ът е по-плитък.
Т.е за прици и изобщо обекти, които и при двата формата не изпълват целия кадър, при кропката ще имаме поплитък ДОФ. Т.е картинката ще бъде по-мазна.
[smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 13:10

Излиза, че дофът се определя от Относителният отвор на блендата, фокалното разстояние, разстоянието до обекта и ...кроп-фактора на матрицата[smilie11]
Това май го изчисляват на база еднакъв брой пиксели при различните формати матрици. Оттам заигравки с рязкостта при печат.



Публикацията е редактирана (24-07-10 13:29)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 13:15

http://www.nicolasgenette.com/Labo/Articles/CropFactor/index_us.php#crop

Още инфо, ама сега нямам нерви да го прочета цялото.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: darksorrow   
Дата:   24-07-10 13:37

да, точно така е.

ако използваш един и същ обектив, на една и съща бленда, фокусиран на еднакво разстояние и променяме САМО формата на кадъра, но не и кадрирането, от кроп сензор ще получиш 1.6 пъти ПО-ПЛИТЪК ДОФ, но кадърът ще е, разбира се, различен заради зрителния ъгъл, като при доближаване до хиперфокалното нещата се изменят.

само че по-същественият въпрос е какво изобщо сравняваш с какво, защото до голяма степен е безсмислено упражнение, според мен (:

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 13:44

Целта ми е да разбера за какво точно служи таблицата и как да я употребявам.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: jordich   
Дата:   24-07-10 16:35

И аз доста се чудих на тия калкулатори преди- даже питах - тук ... но явно не ме разбраха добре ... и даже ме пратиха на кУрс ...
[smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: asahi   
Дата:   24-07-10 16:59

Че какво му е лошото на курса?

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   24-07-10 17:09

Хи-хи, положението е трагично. В другата тема никой не даде конкретен отговор.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: didesignbg   
Дата:   26-07-10 09:31

На кое?
Ако приемеш всички параметри за константни и променяш само указания ще получиш следното:
- при намаляне на формата, се намаля ДРИП;
- при увеличаване на обектното разстояние се увеличава ДРИП;
- при затваряне на диафрагмата, се увеличава ДРИП;
- при увеличаване на фокусното разстояние се намаля ДРИП.

Това което те обърква може да се изчисти с понятието Мащаб, или увеличение. Фиксиран мащаб ще рече, че обекта заема една и съща площ в кадъра. Ще имаш няколко следствия:
- при запазване на мащаба и формата, единственото което влияе на ДРИП е диафрагмата (изключваме положения близки до минимално фокусно разстояние и голямо увеличение). Това ще рече, че промяната на фокусното разстояние се компенсира от промяната на обектното разстояние за да запазиш мащаба;
- при запазване на мащаба, и диафрагмата, но при промяна на формата, по-малкия сензор ще има по-голяма ДРИП. За това се казва че малкия формат по-трудно отделя обекта от фона;
- още един страничен ефект е че скалите за фокусиране на безкрайност са форматно зависими! Ако искаш да ползваш скала на кроп апарат е нужно да затвориш поне с една диафрагма повече за да компенсираш разликата от формата, а и още една за да компенсираш заниженото кръгче на разсейване.
ДРИП е съкратено за дълбочина на рязко изобразеното пространство.
Баси как спамим в клуба не е истина...

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: Славов   
Дата:   26-07-10 09:42

Чак пък курс.... /макар че и това е идея/
Няколко статии по елементарна оптика, 2-3 формули /не са сложни/ и всичко ще е ясно, ама нали трябва да се чете....
Калкулаторите са само за супер разглезени или такива дето немогат да четат, а познават само числата .... [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   26-07-10 09:46

Върху фокалната равнина образът /съответно СоС/ при еднакви бленда и разстояние са еднакви при всякакъв формат. Разликата идва от това, че при разпечатване до еднакъв размер, кропката я увеличаваш повече, откъдето иде и по-голямото увеличение на същия СоС и по-плитък ДОФ.[beer]



Публикацията е редактирана (26-07-10 09:51)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: NeDDRaG   
Дата:   26-07-10 10:15

tofo написа:

> Разликата
> идва от това, че при разпечатване до еднакъв размер, кропката я
> увеличаваш повече, откъдето иде и по-голямото увеличение на
> същия СоС и по-плитък ДОФ.[beer]
>


Tofo, това въобще не е вярно. Две матрици, едната фулфрейм, другата цроп, еднакви мегапиксели, ще извадят еднакви снимки като точки по хоризонтала и вертикала. СоС ще е различен заради различната гъстота на пикселите на определена площ. А иначе - като darksorrow - защо изобщо трябва да се сравнява, Ако ти трябва да смяташ ДОФ, то го сматяш за определено тяло с определен обектив при определена бленда и разстояние.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tofo   
Дата:   26-07-10 10:21

А на бас! [smilie24] Пикселите нямат нищо общо. В случая говорим за друго - за образът, проектиран върху матриците. И човека не пита трябва ли да се сравнява, а защо е така.[smilie5]

Представи си - от ФФ кропиш до 1,6 и увеличаваш снимката до предишния размер.[beer]



Публикацията е редактирана (26-07-10 10:25)

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: didesignbg   
Дата:   26-07-10 10:45

Нед, хем си прав хем не си.
В момента в който се наложи тези две снимки да се приведат до еднакъв размер, на някаква медия разликите лъсват.
Просто за да докараш еднакви снимки, като големина, не като мащаб, изображението от по-малкия сензор ще трябва да се увеличи повече. От там за по-малкия формат се задава по-малко кръгче на разсейване, за да запази рязкост при по-високото увеличение.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   26-07-10 10:51

Това според мен е валидно за филма. Там винаги имаш увеличение. При дигиталните снимки може да имаме и намаляване според това, колко пиксела ни е цифровата снимка и на колко ДПИ смятаме да печатаме.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: tantris   
Дата:   26-07-10 10:53

И според мен визията за дълбочина и рязкостта на снимката са две различни неща. Тоя ДОФ дето го изчисляват е на база някаква рязкоат при определен размер на хартиена медия.

Отговори на това съобщение
 Re: DOF - някой да ми обясни....
Автор: didesignbg   
Дата:   26-07-10 11:04

Дълбочина на рязко изобразеното пространство е DoF на български.
всяка снимка се увеличава (преоразмерява), независимо на каква медия я изобразяваш (монитор, хартия, екран, винил). На обектива му е през ламелите върху какво проектира[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.