Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   15-07-10 20:19

А тегли кредит от банка У.
А плаща една година лихви, защото според договора му, първоначално се плащат лихвите, а в края на периода главницата.
Плаща лихви А цяла година и на следващата, директорът на банка У се събужда, изчислява си бонусът и решава, че малко за вила на Ривиерата. Бонусът му зависи от печалбата, а печалбата от скоростта на изпразване на джобовете на А.
Скоростта се вдига с повишаване ан на лихвата в най-лесния случай.
Банка У обявява на сайта си новата лихва и започва да сключва нови договори с кредитополучателите си.
Новите договори отново започват с плащане на лихва и в далечно бъдеще с вноските по кредита, ще се погасява главницата.
Та питат се депутатите:
Какво става с вече платената лихва от А през първата година?
След усилената им законодателна дейност и изпитаното от тях неудобство да отидат да гласуват така хвалените поправки, според мен не се дава отговор на описания горе случай с кредитополучателя Асан.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: sirkhann   
Дата:   15-07-10 20:31

Юнга.
Аз не разбрах какво питаш, но неудобството на плащането на кредит с равни вноски е, че първоначално лихвата има много голям дял:

Можеш да видиш повече тук защо:
http://en.wikipedia.org/wiki/Annuity_(finance_theory)

Не е до банка X,Y или Z, всичко си е до проста математика. Ако искаш да плащаш по-малко лихва, взимаш кредит с равни главници. Ама тогава първоначално плащаш много и е зор...


Второ - лихвеният ти процент се определя от пазарните условия. Ако си на фиксиран лихвен процент, сключваш си договорът на него и си поемаш риска пазарните проценти да се качват, за да ти е леко на душата. Ако падат - почваш да завиждаш и да псуваш банката. Това е до манталитет, не е нужно да го разбереш. Но фиксиран лихвен % = застраховка, ако я искаш.

Ако не искаш застраховката - плаващ лихвен процент. Падат ти лихвите - плащаш по-малко. Качва ти се лихвата - почваш да псуваш банката. А това, че банката е платила повече пари на депозанти и други хора с пари - неин проблем.

Трето - кредит = 2 неща. Цена и дали ще ти го отпуснат. Ако ти го отпуснат, взимаш калкулатора и обикаляш банките. Длъжни са да ти обяснят всички условия. Смяташ кое е най-добро за теб, включвайки всички такси и удобства, накрая решаваш за себе си.

И все пак - какво точно питаш [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: грегари   
Дата:   15-07-10 20:54

и четвърто....,когато си изтеглил
100 лева с 10% лихва с равни месечни вноски,

първата ти вноска е 10% в/у 100лв/
а последната ще е 10% в/у 1лв.(токлова са ти останали).

или за целия период ти си платил
5% в/у 100лв. или респективно
10% в/у 50лв.(толкова е средното аритметично)

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   15-07-10 20:56

Няма значение приятелю.
Като не си разбрал, едва ли ще можеш и да отговориш.
Но все пак.
Гласувано е и ли ще се гласува, всяка промяна на лихви да се прави с нов договор, все едно е нов кредит.
Има договори при които в началото се плаща повече лихва и по-малко главница.
Какво става когато А погасява такъв договор година или две и банка У променя лихвата и трябва А и У да сключат нов договор при същите условия.
Но за отбелязване е, че А е платил вече доста лихва, а това не се отчита в новия му договор с който У вдига лихвите. Става така, че независимо дали е задължително лихвите да се променят с нов договор или не, А може почти вечно да си плаща някакви лихви на У, а У за целта само трябва от време на време да сменя лихвите и да сключва исканите от законодателя нови договори.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: IvoZafirov   
Дата:   15-07-10 21:32

Не ме занимавайте с кредити. Аз такива не тегля.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: jrr   
Дата:   15-07-10 21:56

Юнга, а ти от къде знаеш че вече платената лихва по първия договор, няма да бъде отчетена?

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   15-07-10 22:05

Автор: jrr
Дата: 15-07-10 21:56

Юнга, а ти от къде знаеш че вече платената лихва по първия договор, няма да бъде отчетена?

Пробвай!
Може и да ти отчетат.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Orlin   
Дата:   16-07-10 00:17

Юнга, и аз не разбирам какво питаш.
Но не разбирам и какво отговаряш.

Няма договори при които да плащаш първо само лихва и после главница. Няма.

При кредитите нещата са математика. И аз изплащам кредит, и на мен са ми вдигали лихвата. Смятам с новата лихва, виждам новите числа - верни са. Е, не ми харесва да плащам по-висока вноска, но какво да се прави.

Та... ти всъщност какво питаше?

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 01:18

Идва ми на езика да попитам, като не разбирате, защо се пънете да отговаряте? Но..
Нека някой който разбира от анюитетни вноски да обясни.
Какво да обяснява?
Следното:
Кредит с анюитетни вноски.
10000 за 5 години при 10% лихва.
След една година, лихвата се променя на 10,5% и това налага да се направи нов договор при същите условия , но с нова лихва.
Поне така е според чутото за поправките в закона.
И така ,Асан има месечна вноска от 212,47 лв и плаща през първата година - 926,86 лв лихва, от всичко 2748.26 лв. дължима лихва за срока на целия договор. Тоест, в първата година Асан плаща 33.72% от цялата дължима лихва или цяла 1/3 от лихвата, за 1/5 от периода и 1622,68лв главница. 33,72% от лихвата и 16,23% от главницата.
След това, банка У публикува на сайта си новата лихва от 10,5% заедно с обясненията за получаването на тази лихва и необходимостта от нея.
Викат Асан и той сключва нов договор за кредит за 4 години при лихва 10.5% за остатъка от главницата - 8506.46лв при същите условия - анюитетни вноски.
И Асан пак започва да плаща. Предстои му да плати отново една голяма част от лихвата през първата година, а не се знае на втората година, банка У дали ще променя лихвата, за да почне Асан пак да плаща лихва?



Публикацията е редактирана (16-07-10 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: asahi   
Дата:   16-07-10 01:41

"След една година, лихвата се променя на 10,5% и това налага да се направи нов договор при същите условия , но с нова лихва. "

Грешка. Договор се прави за остатъчната сума. Даже можеш да си предоговориш срокът и размера на вноските.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 07:28

Автор: asahi
Дата: 16-07-10 01:41

"След една година, лихвата се променя на 10,5% и това налага да се направи нов договор при същите условия , но с нова лихва. "

Грешка. Договор се прави за остатъчната сума. Даже можеш да си предоговориш срокът и размера на вноските.


Грешка. Не си прочел какво съм писал. Естествено за остатъчната сума. Писал съм.
И като "предоговориш" какво?
Ще вземат под внимание платената от теб повече лихва при договор с анюитетни вноски ли?
На всичко отгоре, "при същите условия" означава и предоговореният договор да е с анюитетни вноски.
Ползата от плащаната в повече лихва в началото на такъв договор ще изхвърчи от джоба на Асахи и ще се трупа в банка У според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Diandimov   
Дата:   16-07-10 07:44

Юнга, аз - ако не се лъжа - знам за какво говориш.

Но това което ще кажа няма да те облекчи по никакъв начин!

А именно: имаш заем interest only. Тоест, само лихва плащаш.
Лихвата обаче НЕ Е ФИКСИРАНА! Понеже е в Европа. Тук няма такива основни заеми.

Опитал си се да правиш modification (модификация) на заема. Те ти го преизчисляват. Доволен или не - ти вече си набутал едно 30-40 бона по заема, само лихва. Така ли е?

Това ли те дразни?
Това е един вид такса ползване, успокой се.
Все едно през това време си бил под наем някъде.

Новия заем би трябвало да е с по- нисък лихвен процент. Мнооого по- нисък!
Ако не е , значи живееш в Европа.


Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 07:55

Не плащаш само лихва.
Тежестта е пренесена върху плащането на лихва в началото, и не е равна с тежестта по погасяване на главницата.
Дал съм пример.
За 1/5 време от примера или 1та година, плащаш 33% от дължимата лихва по целия договор и 16% от дължимата главница.
Сред като изтече тази година и платиш това, променят лихвата и те привикват да сключиш нов договор за остатъка, при който отново първата година плащаш повече лихва отколкото главница като % от общите дължими суми за лихва и главница по договора.



Публикацията е редактирана (16-07-10 07:59)

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Diandimov   
Дата:   16-07-10 08:03

Добре, дори и така да е.

Само не ми е ясно как точно ТЕ ПРИВИКВАТ след време за да сключиш нов договор.

И не забравяю едно - евреите така са го направили, че да платиш минимум 3-4 пъти това, което си взел. С времето ако апартамента ти струва 100 0001 ще си внесъл поне 5-600 000 хиляди.

Обаче това се приема за нормално!
Иначе я извади кеш пари и си го плати, ако можеш!

Бъди готов за много, ама МНОГО пари по тоя заем да дадеш. И не се старай да плачеш, а да увеличиш доходите си някак.

Да, това правят. И така го правят.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 08:14

Аз кредити нямам.
Обсъждам хипотетична възможност.
Според промените в закона, при промяна на лихвен % се прави "нов договор при същите условия". Ще те привикват, че и пушек се вдига.
ти откъде ще знаеш като си седиш у дома, че банка У вдига лихвите? Оракул ли си , ясновидец ли?

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Marillion   
Дата:   16-07-10 08:18

някой попита как ще извикат Асан да преподпише - ами много лесно. В общите условия на банката ще напишат следната клауза:

"При положение, че банката промени едностранно лихвата по кредита, на основание чл. еди си кой от еди си кой закон, и клиента в едномесечен срок от промяна на лихвата не преподпише нов договор се счита, че стария договор е изменен, съобразно новата лихва."


И си готов :)

Винаги съм се ядосвал, че свободното договаряне, което е залегнало в ЗЗД не може да се приложи по отношение на банките. Казват ти - ако искаш.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: chill   
Дата:   16-07-10 08:19

Няма разлика, предоговаряне или не. За всеки период плащаш лихва върху главницата, която дължиш, независимо каква е била лихвата за предходния период или дали е била различна.

И да не се предоговориш, при равни вноски, при всеки един период пак плащаш по-голяма лихва, сравнено със следващите пeриоди.


Nothing to see here, move along ...

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 08:49

chill , това е ясно.
Не ми е ясно следното.
Като сключваш договор, уговаряш лихва А, от която плащаш сума Б за първата година и остава лихва В и остатък от главница.
Когато предоговаряш, сключваш същият договор, за остатък от главницата, при нова лихва.
След като си платил повече лихва при първия договор- 1/3 вместо 1/5, някой отчита ли това и как?
Получава се една сума, която остава в банката.
В горния пример при справедлив договор трябва през първата година да платиш 549.26 лв, но по договор с анюитетни вноски плащаш 926,86.
Интересува ме, какво става с разликата между тези две суми - 377,60 лв?


П.С.Не ми се смята каква мултиплицирана сума би се получила в една банка, като се знае че тези 377 лв са 10000лв при 10%на лихва и петгодишен срок на договора.
А ако пресметнем всичките по 10000 и при по-голяма лихва, макар и при договори с различни срокове, какво ли число ще се получи?



Публикацията е редактирана (16-07-10 08:58)

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Diandimov   
Дата:   16-07-10 08:59

Винаги съм казвал че е УДИВИТЕЛНО странно в Европа договорите за покупка на жилище да са БЕЗ фиксиран 30 годишен лихвен процент...

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 09:07

Димов, аз пък считам, че е удивително, как са ви накарали евреите да свикнете да живеете на кредит и без кеш.
Фиксираният 30 годишен % помогна ли на американците в кризата и какво се случи с цената на къщите им например?
никой не ви е направил подарък.
Не забравяйте, че евреинът бърка в джоба със собствените си пари при неотразима принуда и крайна необходимост.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Diandimov   
Дата:   16-07-10 09:21

Ние си харчиме от дебитната. Рядко от кредитните.

Без кеш - да. Перфектно е! Не съм пипал пари и стотинки от години! Родих се!

Фиксирания жилищен заем не е добре, аз те излъгах.

Наистина е булшит!
Важното е през година да ти го вдигат с по 2-3 процента, това е наистина удоволствие.

Пак те моля- извини ме за необмислените ми фрази.
Да живее жилищния заем, който банката може по всяко време и без предупреждение да вдига!

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 09:23

[smile] банката може да вдига и таксите и комисионните по дебитните карти също.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: Diandimov   
Дата:   16-07-10 09:28

По принцип - да.

Не по дебитната ми.

По кредитните ако го направят - просто ги канселирам.

Но за жилищните заеми най- характерното е, че са с фиксиран лихвен процент.

За първи път чух, че имало на тая планета заеми с НЕ фиксиран процент преди 1-2 години, и то от българските новини.

Ти вероятно можеш и сам да прецениш ползата и вредата от единия и другия тип заеми.

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: chicken   
Дата:   16-07-10 09:40

А какво ставаше до сега? Без да се подписва "нов" договор. Юнга, ти направи ли си труда да сметнеш разликата? Или поне да се позамислиш, че е чисто формално, за да не се чувстват прекарани изотзад клиентите а да са официално уведомени, че ги ебват и те да се подпишат, че са съгласни. Та какво питаш?

Отговори на това съобщение
 Re: А тегли кредит от банка У
Автор: юнга   
Дата:   16-07-10 09:48

Автор: chicken
Дата: 16-07-10 09:40

А какво ставаше до сега? Без да се подписва "нов" договор. Юнга, ти направи ли си труда да сметнеш разликата? Или поне да се позамислиш, че е чисто формално, за да не се чувстват прекарани изотзад клиентите а да са официално уведомени, че ги ебват и те да се подпишат, че са съгласни. Та какво питаш?


Основно питам 2 неща.
Къде са онези хора, че не са дошли още при мен и кога ще дойде 23ти септември на власт?
Друго какво да питам chicken, който се е "позамислил" и всичко му е ясно?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.