Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: asahi   
Дата:   14-07-10 23:41

Да внимава Амигото!

Идва ли нова тъмна епоха?

14.07.2010 19:50
Цялата цифрова информация на човечеството е застрашена от изчезване, пише Начо Стригулев за сп. "Мениджър"


Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   14-07-10 23:44

Асахи ме е изпреварил. [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik] Ама реших, че много теми ще ми станат днес. [smilie5] [smilie5] Интересно все пак кой е най-сигурният информационен носител на знание?! [cool] [smilie8] Цифровите са с определен живот, книжните горят лесно, каменните доста издържат, ама все пак... [smilie8] [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (14-07-10 23:44)

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: asahi   
Дата:   14-07-10 23:45

От уста на уста - като народните предания.

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   14-07-10 23:46

От уста на уста, ама легенди ли ще се предават или точни знания?! [smilie3] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: 2nYo   
Дата:   14-07-10 23:46

Ми жажда за бърза печалба, на "Всяка цена" ...

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   14-07-10 23:46

Всъщност има решение на въпроса - всички да развият третото си око и да черпят информация направо от Акашовите записи. [smilie5] [smilie5] [ezik] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: 2nYo   
Дата:   14-07-10 23:50

А съм измислил технология, но търся спонсор, за да я развия, и пусна в употреба! Не искам нищо за себе си, освен някой да финансира проекта ...

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   14-07-10 23:53

те тва е то алтруизъм [smilie8] ако е до хилядарка, и аз бих могъл да го спонсорирам, ама очаквам възвращаемост де [smilie5] [smilie5] [smilie25] [smilie25] че трябва ремонт да правя, а не виждам с какво [smilie5] [smilie5] [smilie8] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   14-07-10 23:54

Amigo, на компютъра ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   14-07-10 23:56

Стига бе [smilie10] [smilie10] [smilie18] [smilie18] То пак имам някакви проблеми и с новата инсталация, ама ме е срам да питам... [smilie2] [smilie22] Изчезна звукът на слушалките одеве [smilie10] [smilie9] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: sunnyshot   
Дата:   15-07-10 00:03

Идва ли нова тъмна епоха?

Как позна? [smilie11]


Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   15-07-10 00:04

Ами то Нибиру като дойде и тъмната епоха носи със себе си. [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: slivenski   
Дата:   15-07-10 00:04

Иде... Епохата на тъмното пиво... След няколко месеца... [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   15-07-10 00:08

абе темата е сериозна, вий пак на пиенье го обърнахте [smilie8] ся остава и агнешко да включите [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: 2nYo   
Дата:   15-07-10 00:10

Amigo, мисля че като дам правата на спонсора, се ще има възвращаемост, ама се страхувам че въпроса не опира, до хиледарката ...

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: cr1m1nal   
Дата:   15-07-10 04:05

Edno video po temata: http://filmi-bg.net/evoljucija-na-syznanieto-2010.html


Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: danvan16   
Дата:   15-07-10 07:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: e-mil   
Дата:   15-07-10 08:04

Бая измислици е натворил Начо Стригулев. Така набива върху трайността, като че му плаща някой търговец на запаметяващи устройства? Разбира се има вероятност и просто да е глупав.

"Ситуацията с оптичните носители (CD и DVD) не е по-добра. Записаните върху тях данни са под сериозна заплаха след не повече от 2 до 5 години."
"...цялата цифрова информация на човечеството няма шансове да оцелее до 2020 г., ако не бъдат полагани постоянни грижи за нейното съхранение." [smilie5]

Все още имам CD записани през 96-97 година, които се четат без проблеми. Не знам защо не съм ги изхвърлил - информацията на тях отдавна е остаряла или прехвърлена на други носители. При това изобщо не съм полагал грижи за съхраняването им. Последните 3-4 години са стояли в шкаф, но преди това са се подмятали по кутийки, чекмеджета, някои са надраскани, други са стояли по година на светло в стая и т.н. Обикновени CD-та купени на нормална цена. Четат се.

"Изключение правят най-качествените и скъпи носители и само в случай че се съхраняват при идеални условия. "
Пак глупости. Имам и "no name" дискове. Бракът при тях е по-голям, както може да се очаква, но си проличава още при записа. Макар че съм ги ползвал вместо флашка (тогава нямаше такива чудесии), тези които имам все още се четат.

И пак набива на трайността.
"В същото време цялата цифрова информация на човечеството няма шансове да оцелее до 2020 г., ако не бъдат полагани постоянни грижи за нейното съхранение."
Треперете люде! Значи не просто някой диск ще ви се скапе. ЦЯЛАТА цифрова информация на човечеството ще замине. [smilie5]

И още веднъж за трайността.
"За дълготрайно съхранение е препоръчително цялата информация да бъде записвана в повече от едно копие и на различен вид физически носители. Т.е. например едно копие - на външен харддиск, и друго - на оптични носители като DVD или на твърда памет (флашка или SSD диск)."
Ами точно пък в момента SSD дисковете са твърде нови като технология и не са най-добрия избор за съхранение на данни. Май ще излязат верни подозренията за търговеца, който плаща на Стригулев.

"...може да се окаже, че единствените устройства, които могат да ги разчетат, се намират в музеите.
Всеки, който притежава, да речем, стари 5 1/4-инчови дискети, е наясно със сериозността на проблема."

Не си личи Стригулев да е правил проучване преди да седне да пише. Само 3-4 минути са необходими за да научим, че в момента човек може да си купи 5 1/4 инчово флопи за 26 долара, а също и дискети за него по долар всяка. Къде е тук "сериозността на проблема"?

Обаче не виждам защо някой от бъдещето ще ползва тези дискети. И не защото не могат да се прочетат - те бяха междинен формат. Технологиите се развиваха толкова бързо, че те отпаднаха като им дойде времето и каквото важно е имало на тях е прехвърлено на други носители.
Значи ние като нормално мислещи хора (за разлика от Стригулев) трябва да отчетем и скоростта, с която можем да правим копия на информациятя. В момента това се прави малко по-лесно, отколкото да препишеш "Книга на Страшния съд" от 1085 год.

И за файловите формати.
"Безспорен успех в това отношение ще бъде например, ако офис програмите през 2050 г. могат да отварят ODF файловете, записани през 2010 г."
Дотогава има 40 години. Само че ние и в момента можем да отваряме текстови файлове създадени преди 25 години. При това можем да ги отваряме със същата програма с която са създадени - Notepad за Windows. Не че не можем да отваряме и по-стари - ASCII кодировката е работеща от началото на 70-те (а е създадена още през 1963). Да си помислим само през какъв технологичен бум е преминало човечеството оттогава и все още можем да четем текстове създадени тогава и съществуващи само в електроннен вариант.

"...тенденцията в глобален мащаб е все по-големи обеми ценно съдържание, включително научни трудове, публицистика и литература, да се публикуват директно в цифров вид, като единствените им копия са записани на някой интернет сървър."
Аз не знам кой ще е тоя идиот, който ще държи единственото копие от научния си труд само върху интернет сървър - едва ли ще е учен, който става за научна работа.

"...почти цялата кореспонденция на бизнеса и държавните институции се извършва чрез e-mail. Това всъщност означава, че в архивите на електронната поща са записани най-важните свидетелства за начина, по който функционира съвременният свят.
Очевидно е, че ако тази информация бъде загубена, бъдещите поколения няма да знаят... "

Ох, майко-оу! Догодина ще отбележим 40-години от първото електронно писмо. Очевидно, че за този срок човечеството все ще да е измислило някакъв начин за подсигуряване на информацията. Тоест проблемът не е в трайността, а в отношението към нея. Ама Буш си бил изтрил кореспонденцията за войната - това какво общо има? Хартиените документи също лесно могат да бъдат "изгубени". Няма да е за пръв път. Ако един политик реши да се прикрие има много начини да го направи.

Ако настъпи "тъмна" епоха, поне ще сме спокойни, че идиотски статии като тази ще са завинаги изгубени, защото Стригулев е държал единственото си копие в сайта. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: krist   
Дата:   15-07-10 11:09

e-mil, абе и така и не е така.. вярно и аз имам cd-та на по 10 години, които не са "мръднали", ни имам dvd-та на по година-две, че и по-малко, които не щат и не щат да се прочетат.. Колкото по-голяма става плътността на записа, толкова по-голяма вероятността от проблеми.. В това отношение споменатите в статията нанотехнологии ми се струват още по-обречени, но ще поживеем, ще видим.. Колкото до файловите формати - не се сещам веднага за наистина удачен пример, но мисля, че идеята на автора като цяло не е лоша. Най-малкото представи си след 10-15 години колко от фото-софтуера ще чете РОУ-файловете на днешните апарати..

Ако можехме да четеме директно Акашовите таблици, би било перфектно наистина, само не знам дали бихме могли от там да печатаме директно на хартия[smile] А, дали и ще има нужда изобщо, де[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: ivodam   
Дата:   15-07-10 11:17

Абе, е-миле, и така е, и не е баш така... Много от старите ми ЦД-та пожълтяха, без да са излагани на пряка слънчева светлина, не знам от какво, и не се четат вече. Преди около година изрових някакви стари дискети, 3 инчови, на по 17-20 години - стана ми любопитно какво ли толкова съм съхранявал - повечето не се четат, някои дори и след форматиране са просто неизползваеми. Стари текстови файлове, писани на кирилица под ДОС, малко трудно редови потребител без задълбочени познания ще ги отвори просто в Нотпада или в съвременен Word. Т.е. ще ги отвори, ама ще гледа йероглифи... щото съвременната кодировка на кирилицата в Уникод нема нищо общо с Аски-то. Да не говорим, че навремето руската кирилица имаше различна Аски-кодировка от българската, един Господ знае защо. Тия уж-конвертори, дето ги има към Уърд-а нищо не помагат, требе да си играе човек със стари кирилски шрифтове от сорта на Тимок или Хебър, и т.н...

Тоест, известен проблем има, друг е въпросът че не е нужно да се истеризират нещата.

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: mavar   
Дата:   15-07-10 11:31

Най-добре е на каменни плочи да се наковава всичко. Тая хартия е ебаси нетрайното нещо, лесно се пали и изгаря за секунди. Ако секретните писма се ковяха на плочи, да ги видя тогава администрацията как щяха да унищожават плочите, бая е трудно да се трошат, а и шум се вдига.
Едно примерче - кофти филмчето с въртолета дето стреля по журналист и други хора. Ако беше на филм, никой нямаше да го види. Ама в дигитален формат плъзна по нета и вече го има размножено на хиляди места и са го гледали стотици хиляди хора. В момента е неунищожаемо.
Хубавото на дигиталните носителие, че могат да се правят много лесно и бързо стотици копия.

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: tziko   
Дата:   15-07-10 11:33

И аз мисля като е-мил. Държа си фотосите на два отделни харда ако се скапе единия още същия ден ще си купя нов и пак ще ги държа на 2 харда. А въобще не знам JPG отворен форматли е, затворен ли е, невярвам да дойде ден в който ще ми кажат тряа да плащаш да може да си гледаш снимките. Пък и да дойде, добрите люде наречени хакери ще са измислили безплатно решение на проблема както винаги.

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: e-mil   
Дата:   15-07-10 11:53

Човекът пише за "тъмна" епоха и риска от загубата на "цялата цифрова информация на човечеството". Тоест уменията за домашните нужди на редовия потребител са на малко по-заден план. Пък и какво е правил 30 години, та не се е погрижил за съхранението на информацията?

Поне два-три пъти годишно във форума се появява тема за архивирането на цифрови снимки. Даже наскоро имаше такава. Както се вижда, на когото са му важни е измислил решение.

"Най-малкото представи си след 10-15 години колко от фото-софтуера ще чете РОУ-файловете на днешните апарати..."
10-15 години ли? [smilie5]
Я си представи, че в момента с последната версия на Sound Forge за Windows мога да отварям AIFF - формат създаден преди 22 години за Мак. Формат, който никога не е бил достатъчно популярен сред потребителите на Майкрософт.
А с която и да е програма за разглеждане на снимки мога да отварям GIF файлове създадени преди 23 години. И с който и да е графичен редактор мога да ползвам LZW компресия патентована преди 25 години.
А също си представи, че все още можем да гледаме в киното неми филми заснети преди 110 години.

Нали се сещаш, че проблемите на съвместимостта и приемствеността на форматите не е от вчера? Нито отпреди 20 години. Че все някак сме се научили да ги преодоляваме?

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: n1x0n   
Дата:   15-07-10 12:05

Много от старите ми ЦД-та пожълтяха, без да са излагани на пряка слънчева светлина, не знам от какво...

Сигурно е от надписа Princo на тях [smilie5]
Моите първи TDK и Sony са на 16 години вече и не са мръднали.

Отговори на това съобщение
 Re: Идва ли нова тъмна епоха? (апокалиптична тема)
Автор: Amigo   
Дата:   15-07-10 12:18

абе важното е да не е тъмно в душите и умовете на хората, щото това е май най-сериозната заплаха [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.