Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: J0R0   
Дата:   01-07-10 09:26

От многото изписани мъдри мисли в темата за бунтът във фотографията (и останалите изобразителни изкуства), разбрахме че бунтовното е предимно изобразяването на половите органи, естествените процеси на отделителната система и сцени на насилие.

Дайте да видим как стоят нещата в едно по-абстрактно изкуство като музиката.

Има ли бунт, няма ли... Рагтаймът, примерно направи ли с Вагнер, това което Серано направи с разпятието? Рамщайн и Бичето бунтари ли са или неочалгари? Джазът? Твърдият рок? Рапът?

Ей такива въпроси ме вълнуват.

(За предпочитане е да не се стига до коментиране на текстове, все пак говорим за музика и муизкалните изразни средства би трябвало да са в основата. Това пък поражда още въпроси - какво е "бунт" в чисто инструменталните жанрове)

Вие сте!

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: steeens   
Дата:   01-07-10 09:35

Не разбирам много от музика, ама само в музиката не виждам как може да се получи осбена провокация. Виж като се вкара и текст и визия, работата става подобна на тази дето я описа макар и доста погрешен извод.[smilie5] [smilie25] [beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-10 09:50

J0R0: За рагтайма не съм специалист, не знам, но понеже спомена точно Вагнер, той наистина е образец за бунтар, революционер, ледоразбивач, и в тоя дух квото ти скимне. Вагнер провежда цялостна реформа в областта на оперното изкуство, превръщайки операта в музикална драма (по думите на Лорънс Оливие -Вагнер това е Шекспир плюс Бетховен). Прави много нововъведения в организирането и дирижирането на смифоничните оркестри. Най-голямото му "престъпление" е несъмнено отварянето на вратата за атонализма в музиката - "Тристан и Изолда" освен с реализираната концепция за безкрайната мелодия, е ударът върху тоналностната организация, след който няма връщане.
Красивото и вълнуващото при Вагнер е пълното покритие в смисъл на бунтовник на делото в изкуството с личния пример в живота. През целия си живот ангажиран с проблемите на своето съвремие, един от инициаторите и ръководителите, заедно с анархиста Бакунин на Дрезденската буржуазно-демократича революция през 1848 г. Предполага се, че той лично е драснал клечката на операта в Дрезден. Бакунин е искал да запалят и общината, но нещо не са успели, както и да е.

Едно от виденията, които Вагнер е имал често, е било театър в пламъци...

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: sunnyshot   
Дата:   01-07-10 10:01

Нищо не знам за музиката.

Но пък си падам по Моцарт и Чайковски и Джон Ленън. Има ли бунт в тяхната музика? Всяка гениална музика е бунтовна, струва ми се.

А и по Лист си падам. Някой го наричат първия рок музикант заради Листомания...

А пък Еминем приемам като духовен бро/ брадър[smilie24]

Май не отговорих научно-съдържателно на въпроса ти [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-10 10:13

sunnyshot: Да бе, а Вагнер е първият металист, нали. (Брус Дикинсън го беше заявил преди години пред списание Метъл Хамър, голем смех беше).

[smilie7]



Публикацията е редактирана (01-07-10 10:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: J0R0   
Дата:   01-07-10 10:19

Нещо много се умълчаха културолозите, никаква активност в тая тема, за разлика от визуалната.
Дали пък не е висока летва?
Ще взема да питам дъщеря ми, тя тая година тамън завърши културология в СУ (макар да знам какъв ще е резултатът - имам чувството че на нищо не ги учат в тоя университет).

----------

Хайде малко допълнителни въпорси:

Ако е вярно това което казва Иводам, излиза че всеки творец е бунтар. Всеки който внася нещо свое и ново. В такъв случай да се говори за "бунт" е безсмислено или поне не е по-различно от това да се говори за творчество.

Ако "бунтът" пък е просто да дразниш масата хора с традиционни за времето си разбирания, то тогава той няма общо с изкуството и Азис доста добре го владее това.

М?

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: zizero   
Дата:   01-07-10 10:21

До колкото знам, рапа е точно музиката на бедните и на протеста, бунта и прочее.

Ето кво казва и бг уики:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B0%D0%BF

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-10 10:34

Жоро: Терминът "бунт" в изкуството, доколкото разбирам, предполага някаква степен на скандализиране, не просто някакво нововъведение...

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivenchev   
Дата:   01-07-10 10:35

Скандалът продава.

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-10 10:40

zizero: Веднъж при Слави Трифонов беше цъфнал Роб Халфорд от Джудас. И Дългия пак се правеше на отворен, и се опитваше да му обясни, че едва ли не тука метълът при комунизма е бил средство за социален протест. На което Робчо разбрал-недоразбрал, му отговори, даа, разбира се, хеви метъл е музиката на работническата класа. Дългия щеше да падне.

[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: J0R0   
Дата:   01-07-10 10:40

Най-революционното музикално произведение, не само заради името (ако греша нека някой да ме поправи). Предлагам да го изслушате, макар че не знам дали има някой дето да го е чул от край до край.

Revolution 9

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: 798099   
Дата:   01-07-10 10:41

Жоро, тъкмо си мислех да попитам аудиторията, чалгата какво е? Бунт или просто начин за печелене на пари...?


Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: krist   
Дата:   01-07-10 10:52

Повечето бунтарства във всяко едно изкуство са ми смешни особено когато са подчертано самоцелни, макар че подхванати по-късно от други артисти раждат и интересни неща както в примера с атоналната музика. Ако обаче имате пред вид да си говорим за трудносмилаеми/слушаеми неща, при това супер виртуозни, voila


Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ninikolov   
Дата:   01-07-10 11:03

"В тези кафенета именно най-много се говореше за гражданските позиции, в тях се решаваше кое е честно и кое не е, кой е добър писател и кой не е. И в тях всеки смяташе, че трябва да декларира критично отношение към режима или поне към неговите най-изявени представители. Неизбежният добавък към коняка и бунтарското настроение бяха и купищата клюки.....
......................
Та тогава, в онзи обеден час в „Бамбука“, той бавно се приближи към голямата група в средата на кафенето, където бяха поне двадесетина известни борци за правда и свобода на изкуството. Лицето на Парамуна сякаш имаше един-единствен израз – на студена присмехулност. И пресичайки вдъхновеното слово на Васил Попов, той каза със странния си, малко тенекиен глас: „Какво правите!… Мешате Джойс с коняк и играете на писатели и герои!… А цялата работа е за кокала! Чакате да ви го подхвърлят…!“
По-темпераментните на масата скочиха срещу него, но той невъзмутимо се оттегли, като при вратата с убийствена усмивка добави:
„Горките… не знаят, че кокалите са малко!“
Той беше невероятно прав. Само пет години по-късно три четвърти от бунтарите около тази маса щяха да се покатерят по стълбата, щяха да изтласкат „тираните“ и „догматиците“, за да се превърнат сами в най-тиранични и най-догматични представители на режима."

Георги Марков
Задочни репортажи за България


Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: h.svinaroff   
Дата:   01-07-10 11:10

Ето една "революция" в музиката в стил предходната тема:

GG Allin - Blood for you

GG Allin - Outlaw scum fuck

Грозничко, но и за този влак се намират пътници [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: Diandimov   
Дата:   01-07-10 11:17

Винаги съм мислел че бунта свършва с края на пубертета.

Останалото е просто чиста комерсиалност.

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivodam   
Дата:   01-07-10 11:57

krist: Аз не мисля, че повечето творци правят нещо, което после се възприема като "бунт", с ясното съзнание и цел да правят такъв. Те просто си правят нещата така, както ги напира отвътре да ги направят. И ги правят най-вече за себе си, не за широките народни маси. Това последното беше добре предадено във "Вечер във Византия", където на главния герой му правеше впечатление на филмовия фестивал, че истински стойностните филми не стават популярни и се гледат от малка публика. Популярните, касовите филми се правят, за да може творецът да изкара пари да си направи стойностния филм както иска...

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: ivenchev   
Дата:   01-07-10 12:17

Категорията "стойностно" как се дефинира? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: iPonche   
Дата:   01-07-10 12:23

Hello, my name is Oliver and I'm going to tell you a story.

It's about a young girl...
She's only fifteen years old and has blonde hair and blue eyes.

She lives with her parents in New Jersey and they love her very much;
And one night she and her friends decided they were going to come to New York City.

"My Parents are away and I'll take their car, they will never know!
We're gonna have a great time!" she said.

And they drove over the George Washington Bridge and drove downtown to the Limelight.

"Wow, look at the line!"
"Don't worry I know the guy at the door, we'll get in."
And they did.

"So many people, look at that guy's shoes... they must be a mile high!"
And she turned around and bumped into a really cute guy.

They had a good time, they danced for hours and hours;
and she had a few drinks too!

"Hey", he said, "My roommate's not home and well,
I was wondering if you wanna, you know... come to my place.
I just don't wanna... I just don't wanna be alone." And she said, "Yes!".

So they got into a taxi and went to 3rd Avenue and 11th street to the NYU dorm rooms
And went upstairs and sat on his bed.

And he said, "Take this pill..." And she did.
And then she said, "What did you just give me?"
"Ecstasy." he said. And then...

He fucked her all night. Fucked her all night. Fucked her all night.
Fucked her all night...

It's just one night in NYC. One night in NYC. One night in NYC.
It's just one night in NYC.

http://www.youtube.com/watch?v=oVgjC5Gw8y0


Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: tnt   
Дата:   01-07-10 12:33

щом Джимито още не е споменат в тази тема, не е добре работата [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: lipostok   
Дата:   01-07-10 12:35

Eто един бунтар в музиката:

Arvo Part - Fur Alina


Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: krist   
Дата:   01-07-10 12:38

"Аз не мисля, че повечето творци правят нещо, което после се възприема като "бунт", с ясното съзнание и цел да правят такъв."

Въпросът тук е колко е това "повечето"? Щото определено има и доста, за които бунтът е самоцел и точно тях визирах..

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: n1x0n   
Дата:   01-07-10 12:43

Аз не мисля, че повечето творци правят нещо, което после се възприема като "бунт", с ясното съзнание и цел да правят такъв. Те просто си правят нещата така, както ги напира отвътре да ги направят. И ги правят най-вече за себе си, не за широките народни маси.

Абсолютно... с добавката, че за мен всеки "артист", който набляга на това какъв бунтар е - всъщност пробва да компенсира липсата на талант с други неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: krist   
Дата:   01-07-10 12:45

Е, па те тия последните ги визирах аз по-горе

Отговори на това съобщение
 Re: Бунтът в изкуствата. Бунтът в музиката
Автор: krist   
Дата:   01-07-10 13:01

lipostok, благодаря за интервюто с Арво Перт, много интересни неща казва!

Ето още нещо от него:

http://www.youtube.com/watch?v=E-t5Nk49yZs

И един любим бунтар, придал съвсем различно значение на баса като инструмент:

http://www.youtube.com/watch?v=1jChrfjgfmE

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.