Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-06-10 13:54

В събота срещу неделя си бях в Пирдоп. През нощта имаше адска гръмотевична буря. Вследствие по махалата са изгърмели доста електроуреди и телевизори. За щастие у нас няма жертви. Ама се замислих за гаража, дето има също не малко скъпи неща, които могат да пострадат - задвижването на вратите, една автоматизация за палене на осветление, още едне недовършена... Валеше много и нямаше как да ида да дръпна шалтера, Та се замислих... Как да го изключвам дистанционно. Дистанционо лесна работа. Ще купя още едно, като тези за вратата. До тук ОК. Обаче... Какво да командва. Вариантът с контактор със самоблокировка и дистанционното в стоп веригата е решение. Ама не ме устроива много-много. Щото трябва 63 А контактор, да работи постоянно, хари ток, а и може би ще бръмчи. Та след още малко размисъл, стигнах до следната идея: Дефектнотокова защита на централния прекъсвач, а с дистанционното задействам тестовата и верига. Теоритично става. Н апрактика обаче не знам. Едва ли може да се стигне до тази верига, която е едно съпротивление. Та практически май ще се наложи да симулирам тази верига с външни елементи. Някой има ли друга идея?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: nastradin2   
Дата:   24-06-10 14:00

А да включиш дефектнотокова защита отделно в кръга на гаража, която да сработва самостоятелно по пренапрежение, да речем...[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-06-10 14:17

nastradin2 написа:

> А да включиш дефектнотокова защита отделно в кръга на гаража,
> която да сработва самостоятелно по пренапрежение, да
> речем...[smilie8]

Настрадине, дефектнотокова защита и пренапрежение са несъвместими. Т.е. такава няма. Има защити от пренапрежение, но те имат няколко недостатъка:
1. Скъпи.
2. В общия случай невизстановими или имат определен брой "задействания".

Като добавка, искат добро заземление.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: s_dyakov   
Дата:   24-06-10 14:35

поправете ме ако греша ..

Целта на дефектнотоковата защита е да ти изключва фазата когато има утечка между фазата и земята която не се връща през нулата.

Един вид ако пипнеш фазата и тока минаващ през тебе към земята и е над 30 милиампера.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: doca   
Дата:   24-06-10 14:43

Ако имаш GSM обхват- с малко преработка може да управляваш това което желаеш-вж ТУК


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: Todd   
Дата:   24-06-10 14:47

Най-лесно - премести шалтера на гаража в къщата !!!!

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: tofo   
Дата:   24-06-10 14:54

Освен контактор май нямаш друго решение. Освен дълга жица и шалтер на по-удобно място. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: Todd   
Дата:   24-06-10 15:03

Ами то жица си има - да не иде от къде ...

[smilie5]

само шалтер иска...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: OrLIndraGanOv   
Дата:   24-06-10 15:04

Ама жицата може и да я отнема. Да изчезне като релса...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: tofo   
Дата:   24-06-10 15:13

Става и с дълга връв от шалтера до къщата. [smilie5] Що се занимаваш с глупости? Вероятността да изпращи нещо си е направо нищожна. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-06-10 15:20

s_dyakov написа:

> поправете ме ако греша ..
>
> Целта на дефектнотоковата защита е да ти изключва фазата когато
> има утечка между фазата и земята която не се връща през нулата.
>
> Един вид ако пипнеш фазата и тока минаващ през тебе към земята
> и е над 30 милиампера.

Ми почти си прав. Но не изключва фазата, а изклюва цялото напрежение. Дефектнотоковата защита сравнява токовете в проводниците И акио тре не са еднакви, изключва прекъсвача. Има дву, три и четири полюсни. Триполюсните са главно за електродвигатели. А дефектният ток може също да е различен. 30 мА са най използваните, но има и 3 мА и 300 мА - говоря за тези, на Шнайдер.
Вече пътува една скапана 300 мА за да я разкостя, да видя как ще стане.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: Vinsent   
Дата:   24-06-10 15:31

Гот е да има автоматизация, ама най-надеждно е един шалтер на удобно место. [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: НАСОО   
Дата:   24-06-10 15:32

много сложно бе[smilie10] не може ли да си купиш едно дистанционно с приемник от китайските за 5кинта и щом имаш изведен шалтер само му връзваш едно серво да го движи и си готов

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: Todd   
Дата:   24-06-10 15:36

ха ха Насо , точно това ми мина през акъла одеве - ама той си има на вратата !!! Да върже шалтера към него...[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-06-10 15:49

НАСОО написа:

> много сложно бе[smilie10] не може ли да си купиш едно
> дистанционно с приемник от китайските за 5кинта и щом имаш
> изведен шалтер само му връзваш едно серво да го движи и си
> готов

Шалтер е условно казано. Ролята на шалтер играе един автоматичен прекъсвач 63А, четириполюсен. Сервото не става, защото изключва бавно от една страна, от друга ще остане в един момент без ток и нямя да отвори до край. По този нячин освен сам да си направиш токов удар и да си скапеш нещата друго трудно ще направиш. А и това е много по-сложно, щото няма такъв шалтер, дето да е пригоден за включване на серво. А и това серво трудно се намира. Възможно е един прост електромагнит, да "сваля" предпазителя, ама пак си е кръжочно изпълнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: asahi   
Дата:   24-06-10 16:16

Като си тръгваш за София гасиш тока и си хепи. Като си дойдеш в Пирдоп пускаш тока, отваряш, затваряш, палиш и там каквото правиш и така. Ако искаш за разкош можеш да сложиш контактор с реле за време - натискаш бутона и в гаража има ток за 30 минути.

Найс, а?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: snoopoff   
Дата:   24-06-10 16:18

Найс, а?


[smilie24] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: 798099   
Дата:   24-06-10 16:45

Недко, това, което ти трябва се нарича вентилен отвод или катоден отводител, някои техници ги наричат арестери по английското "surge arrester". В телекомуникационната техника са познати като гръморазрядници.

Биват два вида: невъзстановими и възстановими. Първите са евтини, но като има пренапрежение правят "цък" и дотам. Ако пак тресне мълния и не си го сменил, увяхваш.

Възстановимите са доста по-скъпи (по памет някъде около 200 лв.), но вършат работа за случаи като твоя. Лошото е, че за да има 100% ефект, трябва да се постави преди електромера. А това ти не можеш да го направиш.

Ще питам нашите "КИП"-спецове, но си мисля, че дефектнотоковата защита няма да ти свърши работа.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-06-10 17:03

798099 написа:

> Недко, това, което ти трябва се нарича вентилен отвод или
> катоден отводител, някои техници ги наричат арестери по
> английското "surge arrester". В телекомуникационната техника са
> познати като гръморазрядници.
>
> Биват два вида: невъзстановими и възстановими. Първите са
> евтини, но като има пренапрежение правят "цък" и дотам. Ако пак
> тресне мълния и не си го сменил, увяхваш.
>
> Възстановимите са доста по-скъпи (по памет някъде около 200
> лв.), но вършат работа за случаи като твоя. Лошото е, че за да
> има 100% ефект, трябва да се постави преди електромера. А това
> ти не можеш да го направиш.
>
> Ще питам нашите "КИП"-спецове, но си мисля, че дефектнотоковата
> защита няма да ти свърши работа.
>

[beer] [beer] [beer] Шест години бях специалист автоматизация. В промишлено предприятие. Ако знаеш що апаратура сме изпосменили точно с катодни отводители... Единствено едни гадости на Шнайдер се оказаха по-читави, ама те са с ограничен брой задействания. После трябва да се смени модула. Иначе се слагат където искаш, стига да им осигуриш заземяване по-малко от 4 ома. Дефектнотоковата ще свърши чудесна работа. Ще раазчастя една и ще видя как е вързан тесстовата верига. Ако може тази верига да се дублира отвън, с едно реле, управлявано дистанционно - ще стана
Сега да обясня идеята: Тук не става въпрос за автоматична мълниезащита, защото както казах е скъпа. Ще ми легне може би над 1000, за 63 ампера 4 полюсна. И ефективна при добра заземителна инсталация. Ще правя такава, ама още нямам. Идеята е за ръчно дистанционно изключване, после ръчното включване не е проблем. Целта е да се консумира минимален ток, изключването да става само при такива случаи - гръмотевични бури и евентуално ако не остава никой в къщата.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: 798099   
Дата:   24-06-10 17:11

Недко, не съм те подценил ни най-малко! Забравяш, че и друг път сме говорили на подобни теми и сме се разбирали, дори. Може би не съм разбрал правилно идеята ти.

Имам само едно допълнение: това, че ШНАЙДЕР са най-разпространени в България, не значи, че са най-добри. Опитай с АВВ или ETI, пък после може пак да поговорим. Но си мисля, че чак хилядарка няма да стигнеш.

А заземителна инсталация щеш, не щеш, трябва да направиш. По-точно, трябвало е вече да си я направил, след като имаш толкова автоматики в къщата.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: NeDDRaG   
Дата:   24-06-10 17:38

798099 написа:

> Недко, не съм те подценил ни най-малко! Забравяш, че и друг път
> сме говорили на подобни теми и сме се разбирали, дори. Може би
> не съм разбрал правилно идеята ти.
>
> Имам само едно допълнение: това, че ШНАЙДЕР са
> най-разпространени в България, не значи, че са най-добри.
> Опитай с АВВ или ETI, пък после може пак да поговорим. Но си
> мисля, че чак хилядарка няма да стигнеш.
>
> А заземителна инсталация щеш, не щеш, трябва да направиш.
> По-точно, трябвало е вече да си я направил, след като имаш
> толкова автоматики в къщата.
>

Значи, катодни отводители сме пробвали и на Схнайдер и на АББ и на Фьоникс... Не винаги задейкстват. За една критична апаратура сложихме едни на Шнайдер, със сменяема вложка, при тях нямаше гршка, но бяха много скъпи. Вложката беше около 200 лева за около 5 защити. (броя зависи от пренапрежението, което я е задействало) Може би ще сложа такива, но едва след като направя заземителната. Сега имам, ама е около 10 ома, което не става. Та за сега ще направя тази бъзикня, която после ще остане да се ползва при дълго отсъствие. А иначе - автоматизацията не е ак толкова - две гаражни врати с дистанционно и едно програмиruемо реле Siemens LOGO!, с два металдетектова и два фотодатчика.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: 798099   
Дата:   24-06-10 17:56

Ако успея по панаирно време да докопам едно на ETI - твое е! За проба, пък ти ме убеждавай после.

А че са скъпи, казах ти го. Зависи дали това, което пазиш не е по-скъпо.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: CTEHATA   
Дата:   24-06-10 21:35

Реле между нула и земя ще ти събори дефектнотоковата защита читаво, но само ако има някаква консумация.
Иначе токът и по фазовият и по нулевият проводник ще е все 0А ...

Катоден отводнител на цялата къща си звучи доста по-добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: 798099   
Дата:   24-06-10 21:40

СТЕНА, не се опитвай да пробиеш стената с ГЛАВА!!!

Чети по-горе!!!


Отговори на това съобщение
 Re: Тема за електричари и автоматизатори.
Автор: CTEHATA   
Дата:   24-06-10 23:38

CTEHATA писател [smilie8]
[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.