Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Палатка в Рила(езерата)
Автор: morpher   
Дата:   13-06-10 17:13

Здравейте,
Понеже има доста планинари между Вас, реших и тук да си задам въпросите:

1. Никъде няма ясно написано РАЗРЕШЕНО или НЕ Е правенето на бивак в национален/природен парк. За резерват е ясно, че не е. Как стоят нещата с паленето на огньове? Гледах една снимка в друг форум, която е от преди две години и ме разтревожи за многото хора, които се качват нагоре откак има лифтове :( -> http://planina.e-psylon.net/viewtopic.php?t=203

2. По същество: идеята ни е да тръгнем от Сапарева Баня > нагоре по баира(евентуално по пътя Скакавишкия водопад) > 7те езера > Урдинските езера > Палатка > Връщане на обратно. Някой да каже мнение за него? Време на минаване ориентировъчно(прогнозирам го към 4 часа с малка резерва)? Маркировката четох, че е добра. Ако не - имаме си карти и ГПС.

3. Има неподготвени желаещи да дойдат. Как ще им е на тях по този баир?

Благодаря на отзовалите се!

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: asahi   
Дата:   13-06-10 17:19

Палатки - в района на хижите. Огньове - не. Бране на цветя - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-06-10 17:26

Палаткуването не е разрешено никъде. Друг е въпросът на контрол..

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   13-06-10 17:27

Баирът не е малък. Ако никога не са ходили на планина, ще им вземете тока. По мой опит хората, които за пръв път опъват баира на планина, доведени от приятели, рухват най-вече психически, което води и до бързото физическо рухване. Ако са такива, по-добре си обмислете и резервен план. Аз миналото лято спах на брега на бъбрека на палатка. Търсихме място уж далеч от пътеките, но някакви асфалт-туристи все пак успяха да достигнат до нас, качени на някакви коне. Успяха да ни... [smilie8] събудят: "Жоро, у тоз гьол дъл фащат каракуда, уа? Ейчшш, алоууу, жина! Обади ли са на братчеда да му кайш де сме са покачили тука?

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: fonnayden   
Дата:   13-06-10 17:52

Около хижите предполагам няма да има проблеми, с една усмивка ще ти разрешет може би срещу 2 лева. НЕ се пали огън. На мене ми разрешиха да опъна палатката близо до маркировката, над мене бяха дъновистите. Хижарите са притеснени да не се оставят боклуци. Впрочем има за какво имайки впредвид манталитета на българина.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: morpher   
Дата:   13-06-10 17:59

Явно в такъв случай ще се промени малко маршрута. Благодаря за информацията :)

Иначе не сме от хората оставящи боклук, ами от другите - събиращите го :)

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: dobriman   
Дата:   13-06-10 18:43

Аз не бих ти препоръчал да разпъвате палатки, далеч от хижа. И то след като сте питали първо.
Ето заради история, като тази: линк

А относно маршрута, ако не са лигльовци спътниците, мисля че ще се справят без особени проблеми. Само избери времето /метереологично/ да е хубаво.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: promis   
Дата:   13-06-10 18:47

Точно пък заради история като тази в линка, друго трябва да се направи, а не да се наплашат хората. [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: exile   
Дата:   13-06-10 18:48

Заради истории като тази в линка...
Oh wait, всъщност няма какво да се направи.
Познайте дали хижаря от историята още си е в хижата и дали някой си мръдна пръста...

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: emovla   
Дата:   13-06-10 18:49

Между впрочем, разбра ли се в крайна сметка какво стана с хижарят/ите в Тевно след този случай (ако въобще е верен), щото скоро ми разправяха, че там било екстра?

До новата хижа на Седемте езера имаше няколко разпънати палатки миналата година. Смътно имам някакъв спомен, че имаше официална такса за палатка, но може и да съм сънувал :)

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: asahi   
Дата:   13-06-10 18:50

Какво стана след тази история?

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: exile   
Дата:   13-06-10 18:53

Ами пращаха се писма насам-натам по прокоратури, в медиите се опита да се даде гласност със съмнителен успех, в крайна сметка по съдебен път нищо не се случи просто защото пред съда версиите са на практика невъзможни за доказване и от двете страни.

Всъщност не знам, може пък хижаря да се е пръждосал, или поне да е изтрезнял, ама надали.
Въпросът е, че не се намери начин за решаване на проблема по каналния и законен ред.

Иначе потърпевшите са си живи и здрави и доколкото ми е известно не са спрели да ходят по планини. [smilie21]



Публикацията е редактирана (13-06-10 18:53)

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: dobriman   
Дата:   13-06-10 18:54

мен идеята ми беше, да се пита първо, за да няма подобни неприятности.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: exile   
Дата:   13-06-10 18:56

Няма такова нещо като питане - има регулация.
Хижарят не е регулатор, той се грижи за стопанисването.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: dobriman   
Дата:   13-06-10 19:01

...както и да е. Авторът си знае.
Щом знанието, че хижарят не е регулатор, няма да му развали преживяването при евентуално хипотетична разправия - нека не се обажда в хижата.

Аз не исках да коментирам кой е крив и кой прав в посоченият от мен линк. Имам си мнение, но то не е това, което се търси точно в тази тема.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: exile   
Дата:   13-06-10 19:07

Бе разбира се, че на една регулация и добро чувство не може да се следи и че се говори с хижаря [smilie8]
Ама въпросът е че ето ти пример, как и с питане не можеш да се предпазиш - човекът им е казал да се маха, те са се махнали, ама пак са си изяли боя... Не трябва да се стига до там изобщо, но в същото време и с питане и без - пак нямаш сигурност в такава ситуация.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: promis   
Дата:   13-06-10 19:13

Всъщност защо не е позволено в природните паркове да се прави бивак? Как е в другите държави, някой знае ли? Намерих инфо за парковете във Великобритания:

Within the National Parks, you actually have a fairly free hand when it comes to wild camping, since it’s covered in the Access Act of 1949. Under that, unless you’re on a campsite, you can only set up a wild camp in the same place for two consecutive nights, and you have to be more than 100 metres from a road, and you can’t be in an enclosure.

Щото на практика ако си съвестен планинар след един бивак обикновено не остава нищо, освен малко отъпкана трева.


Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: exile   
Дата:   13-06-10 19:15

Позволено е, но в определени за целта места. Поляните около хижите принципно са позволени за бивакуване. В случая от Тевно езеро бивакуването и било разрешено около хижата.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: promis   
Дата:   13-06-10 19:19

Е да де, имам предвид защо не е позволено далеч от хижите? Защо само в определените места?

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: asahi   
Дата:   13-06-10 19:20

Защото е природен парк, а не бунището на Цалапица.

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: promis   
Дата:   13-06-10 19:21

asahi [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: exile   
Дата:   13-06-10 19:24

Защото така е лесно за поддръжка и решава проблемите по лесен начин.

Не бъди наивен [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: boink   
Дата:   13-06-10 19:26

а защо спите на палатка?

5-6 пъти съм спал просто до някоя по-голяма скала на шалте с чувал (юни - август)и е супер готино, заспиваш по гръб и гледаш небето. росата не е проблем защото и без друго се събуждаш наспан преди да ти образува "проблеми". дъжд? - ставаш и тръгваш нанякъде (към някоя сушина), огън? не винаги е условие за приятен разговор и уют. опасно е най-малкото всички знаят. моя съвет е без палатка [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: morpher   
Дата:   13-06-10 19:35

А засега решението е, ако хижа Вазов предлага места за палатка - да е там.

Огънят не е нещо задължително, но когато мезето църне над жарата си е друго :Р

Иначе ако не стане така - друго място :) това също не е проблем и алтернативи има :)

Иначе заради "културни" пишман-туристи е забранено. След нормалните разбрани хора остава само малко утъпкана трева и нито една опаковка или салфетка, ама... това си е БГ все пак ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Палатка в Рила(езерата)
Автор: djogata   
Дата:   13-06-10 19:46

Бивакуването на палатка в национален парк НЕ Е разрешено. Точка.

Може само на определените за това места, като такива места са само поляните в непосредствена близост до хижите (не на 15 минути от хижата, не от другата страна на езерото покрай хижата, а ДО хижата).

А защо само до хижата (защото Промис пита) - еми по ред причини, първата от които е, че в хижите има някакви санитарни възли, тоест няма да сереш в парка. А човешките лайна са вредни за високопланинската природа, особено за водата в езерата. Много вредни... Също така боклуците - колкото и да се правим на прилежни туристи, тези отпадъци в парковете не са пораснали там, ами са изхвърлени от някой. А до хижата има кошчета за изхвърляне на отпадъци. Има и още причини - примерно "само" намачкването на тревата също не е много полезно за планината, дивите животни се безпокоят, и т.н.

Сега за маршрута. От Сапарева Баня е такова напиняне до горе, че дори и аз никога не бих се захванал. Трябва да се преодолеят почти 2 километра денивелация - това си е сериозно предизвикателство за сравнително напреднали туристи, а за начинаещи туристи - зверско мъчение. Е, ако искаш тези, които ги водиш за първи път, да не повторят, то това е твоят маршрут [smilie5] [smilie5] [smilie5]

По-добре от Сапарева Баня си хванете едно такси, до Паничище взимаха зимата към 10 кинта в едната посока. Понякога има и маршрутки (въпреки че в момента са незаконни и имат забрана да карат, но има понякога 1-2 микробусчета, които висят на площада в Сапарева, без табелки на тях, но като ги питаш казват, че ще те качат - за 20-30 лева май са съгласни - така че ако сте повече хора може да ви е по-изгодно).

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.