Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 питанка за светкавица
Автор: nsirakov   
Дата:   27-05-10 20:26

знам че след 2рия пост темата ще се оака от спам, но се надявам поне до 100ния да намеря нещо полезно по нея..

както и да е

въпросът

Имам 350Д, имам светкавица ЕХ 420 II

в настройките на апарата имам 2 опции -
фиксирана скорост при Av режим (1/200) и Auto

когато съм дал Ауто апаратът на тъмно в Av режим мери скорости от типа на 1/4 или 1.5" (примерно) независимо от това дали съм сложил или не светкавицата, резултатът - добре експонирана снимка, но размазана от треперенето на ръката

въпросът ми към разбирачите е - къде бъркам?
Какви настройки трябва да дам, за да може апарата да знае, че е закачена светкавица, която е ТТЛ и да мери съобразно очакваният ефект от нея?

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: dedopop   
Дата:   27-05-10 20:40

Въпросът ти е към разбирачите, аз не съм от тях, но се осмелявам да пиша, щото съм от ползвателите.
В такива случаи снимам на М. И оставям TTL да свърши работата.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: nsirakov   
Дата:   27-05-10 21:08

и на М е същата бира... дали има или няма светкавица - мери по същия начин

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: burningice   
Дата:   27-05-10 21:09

Не съм от разбирачите, но снимам със светкавицата на висока скорост и режим "М", апарата ми е 350Д.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-10 21:11

nsirakov

Налага се по принцип на нас - канонци - да се запознаваме с алгоритъма за управление на TTL светкавиците си... Не бъркаш - така си е идеята.

В режим Av и Tv канонската TTL изпълнява алгоритъм за ЗАПЪЛВАЩА светкавица. Подробности за този алгоритъм са публикувани много рядко и в оскъдни количества. Но така или иначе - скоростта е същата, каквато и без светкавица, а светкавицата изпълнява "запълваща светкавица" с някакъв доста по-слаб импулс за изчистване на сенките и т.н. Аз лично винаги съм подозирал, че има разлика в алгоритмите, изпълнявани при приоритет на бленда и приоритет на скорост - но никога не съм намирал информация за това.

В режим М основната задача на канонската TTL светкавица е да компенсира чрез осветяване по такъв начин, че при зададената от теб скорост и бленда кадъра да е добре експониран. Подобно на dedopop аз използвам този режим. Разбира се, от една страна е досадно, но пък от друга страна позволява повече креативност факта, че някой неща зависят от твоето решение - така например при скорост над 1/60 и при голяма дълбочина на кадъра при ниска осветеност - обектът в предния план ще е осветен добре, а отзад ще е много тъмно. Това може и да е предимство и недостатък. С други думи - ако искаш сравнително равномерно осветление в дълбочина - възможно по-ниска скорост на затвора. FEC в положителна посока в подобен случай лесно биха могли да доведат до прегаряне пък на обекта на преден план. Изобщо за поведението на канонските светкавици в М трябва да почетеш и поексперементираш.

В режим Р - по принцип ако не ти се занимава с мислене при снимането това е режима - не винаги е идеален, но пък и няма как да разбере какво очакваш. Същото като да снимаш на Р по принцип - предоставяш изцяло почти избора на камерата [smile] Обаче има една важна разлика - без външна светкавица при Р можеш като въртиш предния селектор (при ХХХД - селектора) можеш да сменяш двойките скорост/бленда - като сложиш светкавица вече не можеш - апарата става самостоятелен [smile]

Като цяло също така - не на най-ниското възможно ISO, не и на най-високото.
Това съвсем на кратко [smile] Но всъщност - най-лесно и ефективно е на М камерата.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: nsirakov   
Дата:   27-05-10 21:13

ебаси :( (с извинение)
тогава какъв е смисълът от светкавица на цена на Лада на старо, щом ще се снима на М

яд ме хвана

благодаря за инфото... полезно, макар неприятно :(

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: asahi   
Дата:   27-05-10 21:14

Апаратът работи напълно коректно съгласно зададения му алгоритъм. Този алгоритъм не е универсално приложим и ти си открил един от случаите, в които трябва да го избягваш.
Препоръчвам ти да замериш околната осветеност и да прецениш каква част от експозицията ще оставиш на околната светлина чрез двойката скорост/диафрагма и каква част ще остане за светкавицата чрез съотношението диафрагма/дистанция/водещо число.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-10 21:18

nsirakov

точно затова е смисълът на светкавицата - защото КАКВАТО И ДВОЙКА СКОРОСТ/БЛЕНДА да избереш - тя ще се опита да компенсира и да направи добра експоназия, ако и е по мощността.

Това е М по отношение на камерата - блескавичката си работи изцяло автоматично в това време и точно компенсира - така можеш да правиш каквото си искаш (стига да имаш достатъчно мощност), защото можеш да избереш ДОФ (като си свободен да избираш бленда) и същевременно можеш да избираш разликата в осветеността на предния план и фона (като избираш каквато си искаш скорост, не задължително вързана с блендата) [smile]
Не възприемай това М като че ли ще работи светкавицата на ръчна - 420 и да искаш не може на ръчна [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: jrr   
Дата:   27-05-10 21:27

Защо това не е в основния форум? Много полезно![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-10 21:27

Ако ти се чете и на английски по темата:

Flash Photography with Canon EOS Cameras

Може и да не ти трябва всичко, но пък е забавен текст.

350Д мисля че е първата ЕОС камера, използваща ETTL II - с ЕХ420 в случая - ако не се лъжа (или може би втората след 20Д).
По тази причина ми е интересно и с какъв обектив снимаш в случая - ако връща към тялото информация за разстоянието до точката, в която е фокусиран това разстояние се включва във входните данни за алгоритъма на ЕХ420.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: guciguci   
Дата:   27-05-10 21:30

Ами аз винаги съм си снимал на М със светкавица 420 EX. От едно време съм си свикнал-слагам си на 5,6 и на 1/60 и снимките си стават. Напоследък ,когато последно ползвах светкавица,слагах бленда 8,9 и нагоре ,съобразявайки се с евтиния ми и не особено остър на по-отворено обектив. Тогава вдигам ИСО-то на 320 или 400 примерно,за да може да издържи 1/50 скорост.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: nsirakov   
Дата:   27-05-10 21:32

430 Ех 2 (моя е грешката)

искаш да кажеш (ако съм разбрал правилно)

че на М режим блескавицата ще ми действа като запълваща и дори при близки предмети ще намали автоматично импулса така че ( поне да се опита_ да няма прегоряло...

това действа ли и в режим "Насочено към тавана" или трябва да е директно насочена напред? (при ъгъл различен от 0* по оста на снимане, някой функции спират да работят (поне на дисплея на блескавицата))

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: guciguci   
Дата:   27-05-10 21:33

А,като я насочиш към тавана, всичко се обърква. [smilie5]
Тогава само с проби става.



Публикацията е редактирана (27-05-10 21:36)

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: sen_shui   
Дата:   27-05-10 21:43

При Никон как е?

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-10 21:44

Ами по принцип при близки предмети ако си фокусирал върху тях системата ще изчисли импулса така, че точно тези предмети да са добре експонирани. Ако скоростта е голяма - назад ще е все по-тъмно и обектите в преден план ще изпъкват. Ако обаче искаш да имаш равномерно осветяване назад в дълбочина - по-ниска скорост и разликата в осветеността на фона и на предния план ще е по-малка. Сега - в 30 метрова тъмна зала ако снимаш нещо на един метър няма как и на един метър и на 30 метра да е добре експонирано, разбира се ...

Но не зная какво наричаш ти "запълваща светкавица". Запълваща светкавица не е това. Запълваща светкавица означава, че снимаме общо взето почти със скоростта и блендата и чувствителността, която бихме използвали и без светкавица, но използваме и светкавица - с доста много редуциран импулс, за да изчисти сенките, които не желаем (ако не ги желаем де [smile] тя не знае какво искаме и какво не [smile] )

Запълваща светкавица можеш да използваш на светло на вън ако снимаш портрети, но естествената светлина по обяд е отгоре и хвърля грозни сенки по лицето и на теб ти се иска, подобно на Гоголевия стражар, който разговарял с художника - да кажеш - "Ааааа сянка... под носа тази сянка не трябва, там мястото е твърде лично!" [smile]

Тогава слагаш 430, снимаш си с приоритет на блендата с блендата, която би си избрал и иначе - камерата ще ти предложи най-вероятно същата скорост както и преди това, но 430 ще пусне сравнително слаб импулс при експонирането. Пак можеш да кажеш на 350Д дали да я пуска на първото или на второто перде.

Относно "насочено към тавана" - 430 отчита ъгълът, на който е вдигната и също така отчита до колко е зумната. От това си прави изводи какви корекции да вкара в сравнение с варианта "пряк обстрел". Но разбира се дори с E-TTL II и обектив, който връща разстоянието до обекта няма как камерата да знае разстоянието до повърхността, която използваш за отражение, нито пък цвета и характера на самата повърхност... То и ти не знаеш, разбира се точно - в някой случаи може да се наложи да използваш и компенсации - за разлика от 420 при 430 можеш да ги правиш не само от камерата но и от светкавицата доколкото си спомням.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: nsirakov   
Дата:   27-05-10 21:47

много полезно...

[beer] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: guciguci   
Дата:   27-05-10 21:49

Врено ли 430-ката отчита зума ,дори насочена към тавана? Че за какво и е?



Публикацията е редактирана (27-05-10 21:51)

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-10 21:54

guciguci, отчита зума, казвам [smile]
Не отчита разстоянието до повърхността на отражение [smile]
Зумваш обектива и светкавичката се зумва и се опитва да го отчете като изчислява импулса - но само това - така е и при 420, така е и при директна светкавица. Но при директна има повече смисъл, при отражение - както самия ти писа по-горе - "всичко се обърква" [smile]

Може би прекалено увъртяно го написах по-горе и ти си останал с впечатление, че отчита тавана.
Но ако другото имаш предвид - почти 100% съм сигурен, че моята 420 променя зума си заедно със зума на обектива незасисимо от ъгъла си.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: guciguci   
Дата:   27-05-10 21:55

Я пробвай,защото аз не мисля така,а моята вече не е при мен.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: jrr   
Дата:   27-05-10 21:55

[smilie24] Абсолютно вярно и точно и ясно казано!

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: imitev   
Дата:   27-05-10 21:56


430ката като я преместиш в положение, различно от директно напред, си прибира главата в най-широкото положение.

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: guciguci   
Дата:   27-05-10 21:57

И аз съм останал с такива спомени. Даже до колкото си спомням заставаше на 50мм.



Публикацията е редактирана (27-05-10 21:59)

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   27-05-10 22:00

Пробвах, ти си напълно прав в случая [smile] [smilie24]

Пробвах с 420ЕХ и 40Д и 420ЕХ и 300Д - това имам подръка в момента.
Наистина като не е директна светкавица приема 50 мм. И то си е напълно нормално [smile] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: питанка за светкавица
Автор: guciguci   
Дата:   27-05-10 22:03

И аз така мисля,че е нормално,защото за какво и е да отчита зума,като е насочена надругаде. Абе Ники,снимай си напълно ръчно и това си е. Така имаш пълен контрол. Алгоритми,малгоритми,докато ги измислиш и той момента минал. Само да знаеш,че като я насочиш нагоре,ще трябва да вдигнеш ИСО-то поне на 400,ама това да не те притеснява,все пак си с Canon. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.