Автор: slivenski
Дата: 01-05-10 14:46
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ЗАСТРАХОВКАТА ЖИВОТ?
Договорите за застраховки "Живот" и "Злополука" се сключват срещу събития, свързани с живота и здравето. Договорът за застраховка "Живот" може да бъде с покритие - смърт или достигане на определена възраст, както и със смесено покритие. Тази застраховка дава финансова осигуреност за Вас и Вашето семейство в случаи на неблагоприятни събития. Ако се избере подходящата програма можете да съчетаете застраховката със спестяването на средства. Докато работите и плащате застрахователните си вноски ще ползвате данъчни облекчения. Имате възможност да избирате срока на плащане на вноските – месечни или годишни. Срокът на застраховката е от 3 до 20 години, а валутата – по избор.
Според данните на GALUP INTERNATIONAL едва 33% от населението в България имат сключен поне един вид застраховка до средата на 2007 г. Половината от хората, които никога не са сключвали застраховка, твърдят, че нямат нужда от такава, а едва 6% от анкетираните имат пълно доверие в застрахователните компании. Една четвърт от сънародниците ни не познават нито един застрахователен продукт, а 40% смятат, че нямат нужда от какъвто и да е било вид застраховане. Много често се коментира, че българинът нямал застрахователна култура. Далеч по-убедителни са твърденията, че интересът към застраховането е голям, но все още доходите на хората са ниски. Голяма част от тях взимат близка до средната заплата, изплащат кредити и доходите им стигат само за покриване на разходи за храна и комунални услуги. Тези българи обаче, които могат да си позволят инвестиция в бъдещата сигурност, разбират добре ползите от застраховката срещу непредвидени събития.
РАЗНОВИДНОСТИ НА ЗАСТРАХОВКА ЖИВОТ
Застраховката може да се сключи като индивидуална или колективна /групова/. Най-често застраховка "Живот" е индивидуална. Но с един договор могат да се застраховат две или повече лица. Груповата застраховка може да се сключи от работодател, като застраховани са неговите служители и/или работници. В този случай те се явяват застраховани, а юридическото лице – застраховащ. Застрахователните компании предлагат договор за взаимно застраховане между съпрузи, лица, живеещи на семейни начала, лица в родствена връзка, съдружници в дружество по чл. 357 от Закона за задълженията и договорите, както и съдружници в събирателно, командитно или адвокатско дружество. При развод на съпрузи или семейства, живеещи без брак на съпружески начала, взаимните застраховки се разделят. Това правило не се прилага, ако договорът е сключен в полза на дете от прекратения брак. При прекратяване на дружествата взаимните застраховки могат да се разделят.
ПЛАЩАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНА СУМА
При настъпване на застрахователното събитие или на определените в договора условия, застрахователят е длъжен да плати застрахователната сума или частта от нея, определена в застрахователния договор. Тя се изплаща и в случаите, когато този, който е причинил вредата, е длъжен да обезщети застрахования, както и ако застрахованият е получил плащане по друг застрахователен договор. Срокът за плащане е 15 дни от датата, на която са представени поисканите доказателства за установяване на застрахователното събитие и на размера на плащането. Застрахователната сума се изплаща на застрахования или на третите ползващи се лица. В случай на смърт на застрахования, ако застраховката не е сключена в полза на трети лица, застрахователната сума се изплаща на наследниците на застрахования, а ако няма такива - на лицата, живели в едно домакинство със застрахования.
ИЗКЛЮЧЕНИ РИСКОВЕ
Според Кодекса на затраховането, застрахователят се освобождава от задълженията си по застрахователния договор, ако:
преди да е изтекла една година от сключването на договора застрахованият съзнателно причини собствената си смърт;
при извършване на престъпление от общ характер от застрахования, довело до нараняването, загубата на работоспособност или смърт;
смъртта е настъпила вследствие на изпълнение на смъртно наказание, наложено с влязла в сила присъда;
смъртта е настъпила при война, военни действия или вследствие на терористичен акт.
ПРОЦЕДУРА ПРИ НАСТЪПВАНЕ НА ЗАСТРАХОВАТЕЛНОТО СЪБИТИЕ
При настъпило застрахователно събитие трябва да бъде предствавено писмено уведомление по образец. То се подава от застрахования / притежателя на полицата или Бенефициента по полицата. Представят се и допълнителни документи, удостоверяващи събитието. Съгласно общите условия на полиците, уведомлението за щета следва да бъде подадено, както следва:
при смърт – до 7 дни, считано от датата на смъртта (Основна застраховка живот)
при трайна нетрудоспособност, обезщетение за хоспитализация– до 7 дни, считано от датата на събитието.
При получаване на уведомление, затрахователната компания образува преписка по щетата. В срок от 4 до 7 работни дни след датата на получаването му дружеството извършва първоначална проверка на информацията и изисква допълнителни документи за оценка на основателността и размера на претенцията- медицински документи, актове и документи на органите на МВР, имащи отношения към случая, актове и документи на органите на прокуратурата или съда, констативни протоколи и актове и др.
В различен за всяка затрахователна компания срок се извършва оценка на представените доказателства, след което се определя размера на застрахователното обезщетение или се формулира мотивиран отказ. Плащането на застрахователни обезщетения се извършва във валутата, в която те са определени в застрахователния договор. При писмено искане от страна на бенефициента е възможно и плащане в левовата равностойност по курса на БНБ за деня. Плащането е възможно да се извърши в брой (до 300лв.) или по банков път по банковата сметка посочена от съответния бенефициент. Плащането се извършва в законовия срок от 15 дни.
http://www.zastrahovamse.com/zastrahovki/zastrahovka-jivot.html
|
|