Автор: NeDDRaG
Дата: 27-04-10 14:17
Императорът. написа:
> Ного обича нашенецът сухичкото в бамчицата ....
Импе, винагио съм ти казвал. Печалбата от инвестиции на фондовата борса я нямаш докато не продадеш акциите. Дивиденти в брой не знам дали се дават, ама ако е в акции, пак същата работа. Дивидентът, дори и в брой можеш да го получаваш веднъж годишно, след решение дали и по колко на акция. (това, че могат да ти го платят ня няколко транша е все едно. Инвестирайки на борсата ти почваш винаги с - няколко процента да речем - комисионна на борсовия посредник, тъй като не можеш да играеш сам. Рисковете - при банката до 100 000 лв в банка - гарантирани. Твой избор, можеш да ги разхвърляш по няколко банки. Ако не ти стигнат банките - земя, имоти. На борсата - високорискова инвестиция. Такова понятие като нискорискови акции поне в БГ на практика няма. Освен това, не всеки е запознат с борсата и начина на печалба с нея. Поплзването на консултанти излиза скъпичко и обикновено се плаща в брой, което намалява допълнително печалбата, която евентулано би получил човек от борсата. Нещо повече, тези пари са похарчени кеш, т.е. част от очакваната печалба похарчена на зелено, но не се знае кога и как ще получиш уж реализираната печалба.
Ликвидност: Депозитът можеш да го изтеглиш винаги при нужда, ще загубиш част от лихвата, но пак ще има някаква. Акциите не можеш да ги продадеш веднага, а когато има сесия на борсата, и то ако има купувач, на цената на която се тъгуват в момента. Евентуално пак има комисионна за инв. посредник. Дивидента можеш и да го загубиш.
Не на последно място: Ако тези пари излязат на борсата не е гарантирано, че ще на борсата ще излязат и толкова голямо количество акции, че да не се повлияе на цената на акцията. Т.е. надали ще се увеличи броя на акциите, дето се предлагат. Ако не се увеличи, дали тези пари няма да вдигнат цената на която и да е акция? Тогава, ако за акция с номинал 100 лв. ти си платил по 300, къде ти е печалбата, дори и акцията да ти донесе дивидент 15-20 процента? Да по-висок е от лихвата, ама е на база номинал, а не покупна цена. Тогава може да се получи, че капитализираната лихва на депозита за времето за което ще избиеш разликата между покупната цена и номинала да е в полза на банката и никога да на може да я стигно, особено ако акциите се върнат на нормалната си цена. Да не говорим, че цената може да падне и под номинала.
|
|