Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Символ-верую на българската комуна!
Автор: lipostok   
Дата:   13-04-10 20:25

Илия Тодоров доказва с един почтен научен подход, че Ботев не е автор на тиражираното от комунистите “Символ-верую на българската комуна”. Не е запазен Ботев оригиал, нито отпечатван в емигрантската /в Румъния/ преса вариант от онези години. Текстът за първи път е публикуван от Георги Бакалов в неговата книга за Ботев от 1935 г. Георги Бакалов дава смехотворното обяснение, че намерил препис от текста “Символ-веруюто” в някакъв московски архив. Другата му версия е, че получил препис на текста от един /покоен вече през 1935/ Ботев четник. И двете версии са несъстоятелни. В добавка трябва да се каже, че според Бакалов Ботев е подписал текста с името “Ботев” при положение, че дори на средноинтелигентните читатели е известно, че Ботев се е подписвал “Ботйов”. Естествено, през 1935 г. никой не взима на сериозно тази фалшификация. За първи път текстът на “Символ-веруюто” се печата в книга с Ботеви текстове след 9 септември 1944г. И после...влиза в христоматиите. И така 50 години нечистата пропаганда на комунистичесия режим злоупотребява със светлото име на Ботев.


Отговори на това съобщение
 Re: Символ-верую на българската комуна!
Автор: мара   
Дата:   13-04-10 20:31

ми...как да ти кажа...имала съм няколко даскалици по литература. поне 2 са споменавали, че има спор в/у авторството. едната - преди 1986, другата през 88-ма. даже когато развивах теми за ботев, с туй произведение изобщо не съм се занимавала и не съм го споменавала. все пак съм кандидатствала с литература и съм завършила българска филология. по време на следването също никой не е твърдял, че текстът е ботев.
...туй иде да рече, че винаги си е имало свестни, честни и готини даскали.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.