Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   08-03-10 21:56

понеделник, 08 март 2010
София

Копие от филма за Вангелис, което прочутият режисьор Тони Палмър донесе почти тайно на "София филм фест", напълни душата на меломаните. "Ако той разбере, ще ме изпрати на гръцкия еквивалент на Сибир", измайтапи се днес гостът пред медиите.


Току що се връщам от прожекцията на "Вангелис и пътуването до Итака" и връчването на "Наградата на София" на Тони Палмър.

Наистина се изкефих.
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Nikon_F2   
Дата:   08-03-10 22:00

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър -
Автор: Стефан   
Дата:   08-03-10 22:02

И аз бях, но за съжаление нямах възможност да остана докрая. Все пак и половината която можах да видя, както и разказа на Тони Палмър при награждаването му преди филма си заслужаваха [smilie24] Сега го търся дали мога да го намеря по торентите, но май няма да е лесно, макар че дългата ръка на Вангелис едва ли го е спряла и там [smilie3]

Казаха ли накрая наистина е-майла на Вангелис да му пишем? [smile]



Публикацията е редактирана (08-03-10 22:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   08-03-10 22:07

Не. Ама който имаше желание да вземе автограф от Палмър вероятно е могъл да го научи.

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: asahi   
Дата:   08-03-10 22:24

Похвално е, че сте се изкефили. Като му дойде времето и ние ще се изкефим.
Жалко, че кака ми не е присъствала. Щеше да омаловажи елегантно видяното.

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: krist   
Дата:   09-03-10 11:25

Абе ей, що не казвате предварително, бе?[smile] Вангелис е един от музикалните гении, за който всякакво инфо би ми било много интересно.. Дано скоро да мога и аз да го видя това.. Споделете нещо, което ви е впечатлило все пак[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   12-03-10 08:25

Вангелис няма музикално образование и не познава нотите. Всъщност познаваме само нищожна (и едностранна) част от неговата музика, предимно филмова, която прави, гледайки филма. В студиото му, приличащо на кабина на космически кораб, има стотици касети с негова музика, която ще чуем (може би) след смъртта му (които го надживеят).


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: jekopj   
Дата:   12-03-10 08:29

Някой да пусне нещо на Вангелис...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   12-03-10 08:45

Популярни неща:

http://www.youtube.com/watch?v=WYeDsa4Tw0c

http://www.youtube.com/watch?v=C9KAqhbIZ7o&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=TYJzcUvS_NU&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=izoNWi3TJd8&feature=related

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Блясък   
Дата:   12-03-10 09:56

И непопулярни пиеси:

Hipothesys https://photo-forum.net/static/forum/2010-03/zsam5137.JPG
http://www.youtube.com/watch?v=7PJ1QEy6lXA


Sex power https://photo-forum.net/static/forum/2010-03/rhmn6370.JPG
http://www.youtube.com/watch?v=ge5oFJbWQMU


Himalaya https://photo-forum.net/static/forum/2010-03/qimy9815.JPG
http://www.youtube.com/watch?v=mCW5c6LpNVo

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Стефан   
Дата:   12-03-10 10:13

Всъщност нещата са свързани - аз например даже не знаех, че Вангелис рисува и какъв зор е било да го убедят да покаже картините си. Та и за музиката - ние наистина познаваме предимно това което са му поръчали да направи по зададена тема за даден филм... Е, разбира се има издадена и доста нефилмова музика, но каква ли част е от всичко което е създал, колко ли е в сравнение с това което си го крие. Така че могат да се очакват изненади ако отвори архива си [cool]

Ако щете и начина по който е реагирал като е видял филма за него. Тони Палмър много забавно го разказа, как Вангелис му се обадил и му крещял цял час само заради една 45 секундна сцена с приятелката му с която живеят от 20 години. И когато го помолил да му каже какво все пак не е наред с тази сцена Вангелис му казал:
"Добре, ще ти кажа какво не е наред с тази сцена:
-Първо, направил си ме да изглеждам дебел...
-Е добре, де, той Е доста дебел, по-голям е от нас тримата (имаше предвид 3-мата на сцената - той самия, преводачката и Стефан Китанов);
-Направил си ме да изглеждам богат...
-Е добре, де, той е богат;
-Още повече че хората ще видят че живея в голяма къща...
-Е добре, де, ти живееш в голяма къща, ти си богат, какво не е както трябва...

Какво да се прави и великите понякога са срамежливи [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: krist   
Дата:   12-03-10 10:18

Борето, макар че ги знаех тия неща, благодаря за отделеното време![smile]

От това, което съм чел, знам че е ходел към 14 часа в студиото (говорим за първото - "Немо" в лондон) после 2-3 часа са настройвали с инженерите синтовете, че те аналоговите нали не са с много стабилни параметри и е сядал към 16-18 часа да свири, откарвайки до към 2 сутринта.. Всичко е било главно импровизации, от които после са сглобявани парчета...

Ето за който не е гледал тоя филм:

Vangelis - Music au Coeur

subs

И малко любими парчета от мен:

Irlande

Reve

Blade Runner Blues

Abraham's Theme

Monastery of La Rabida

Antarctica


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   12-03-10 10:58

Друго интересно, във филма се чу едно произведение, можещо да се дефинира като симфония. Вангелис имал много такива по касетите си.


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: krist   
Дата:   12-03-10 11:05

Това вече е новост и, ако някога има възможност да се чуе, ще е интересно.. Между другото някой слушал ли е оркестровата версия на Blade Runner - в началото от филмовата компания не са искали електронния вариант и са записали със симфоничен оркестър музиката, после за щастие са се усетили.. Но, и симфоничният вариант си заслужава да се чуе..

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   12-03-10 11:08

Аааа, затова ли по едно време някаква рускиня седеше и упорито нотираше партитура на негово произведение...

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Блясък   
Дата:   12-03-10 11:08

Крист, сподели с феновете....

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: krist   
Дата:   12-03-10 11:16

Кое да споделя - оркестровия Blade Runner ли? В Замунда има един рилийз над 13 ГБ, в него има едно нящо "Blade Runner - New American Orchestra" ей това е.. Ако някой има проблеми, да се обади..

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Стефан   
Дата:   12-03-10 11:19

Ами да, те нали я интервюираха рускинята във филма и каза, че това й е работата - да нотира записите на "мистер Вангелис" [smile]
Предполагам че това важи за старите записи от аналоговите синтезатори, сегашните компютърни такива всичко могат да си го нотират автоматично [smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Стефан   
Дата:   12-03-10 11:21

Ха, аз тъкмо го смъквам този 13ГБ-овия торент, ще е интересно да се чуе и този вариант [smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър -
Автор: krist   
Дата:   12-03-10 11:22

Вангелис не ползва компютри - във филма, който пуснах горе, го казва в прав текст. Разпознаването на полифоничен звук от аудио в миди, ако това си имал пред вид, все още е задача, която аз лично не съм виждал софтуер, който да я постига, а съм пробвал няколко такива...

ЕДИТ: Това не изключва разбира се варианта цифровите синтита с вградени секвенсери да нотират, тук съм съгласен.. Но, той дори и в по-новите записи, като изключим някои от края на 80-те като Direct, в който твърде много е залитнал по цифровия звук, който тогава е бил моден, си бичи и на аналоговите монстри...



Публикацията е редактирана (12-03-10 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   12-03-10 11:34

Трудно ми е да си представя, как може да се нотира партитура на произведение, изпълнено с виртуални инструменти, непознати на човешката практика както по вид (структура на хармоничните), така и по брой...


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: krist   
Дата:   12-03-10 11:40

Tо, това не е толкова страшно, по-страшното, е че Вангелис свири твърде свободно като метрика примерно, че понякога и по отношение на ладове, особено в по-ранните си произведения, където има доста от фрий-джаза.. А, за капак ползва и арпежиатори (може би), където става още по интересно - как ли би се нотирала Spiral?[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   12-03-10 12:14

Абе умрела работа. За мен е очевидно, че като му дойде времето, трябва да се цифровизират касетите му, да се изчистят от шума на лентата и апаратурата и да се архивират за поколенията.

Вероятно наследниците му ще искат да получат финансовия максимум и какво ще успеем да чуем от целия архив, един господ знае, а може и той да не знае...


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: boreto   
Дата:   13-03-10 11:59

Още нещо се сетих.
Вангелис се изказа много неласкаво за бузукито. Каза че това е преекспониран от търговски (туристически) съображения стил. Направо го обяви за чалга (без да употреби тази дума). Каза че колкото по-назад във времето един комопозитор се вглежда в народната памет, толкова по-силна музика може да създаде. Чуха се като пример и няколко неща, които приличаха силно на българската народна, специално може би родопска музика.
Това веднага ме наведе на мисълта за пренебрегвания тракийски субстрат на българската нация. Липсата на писмени артефакти на траките не бива да се приема като неучастие на траките във формирането на българската културна памет. Разбира се, не съм историк и нямам претенции да поучавам историците. Просто изказвам лично мнение.
Някой може да обясни приликите с до неотдавна българския характер на населението в Беломорието, но останах с впечатлението за доста древна народна памет, а гърците като че ли имат такава.


Отговори на това съобщение
 Re: Тони Палмър - "Вангелис и пътуването до Итака"
Автор: Стефан   
Дата:   13-03-10 22:19

Да, и на мен ми направи впечатление, колко близки до българския фолклор звучаха тези напеви които се чуха във филма, напомниха ми на Банската група, включитено и изпълнителите. Май наистина и тук си личи, като се обелят по-горните пластове, дори абстрахирайки се от взаимното преливане в Беломорието, колко близки са в същността си културните ни основи. Само че ние по-добре сме съхранили фолклора си, затова гърците са ни известни с бузуки плявата за пред туристите, за която говори Вангелис. И се учудваме като го видим във филма с тези неизвестни гръцки фолклорни групи, дето ни звуча толкова близо до нашите. Това май е едно от малкото неща, които сме успели да съхраним и представим пред света по-добре от гърците [cool]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.