Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: hristo1954   
Дата:   05-03-10 12:24

На печелившите честито!

Тълкувателно обяснение на издадено указание, с което собствениците на частен бизнес се задължават да плащат по-големи осигуровки, изпратиха до медиите от Национална агенция за приходите.

В него се прави опит за разяснение на изискването към съдружниците и управителите в търговски дружества. Занапред те ще трябва да се осигуряват в зависимост от дейността, която извършват в компанията, в която са собственици, а не каквато е масовата практика към момента - да се регистрират като самоосигуряващи се, обикновено върху минимума от 420 лв.

С новото указание се въвежда двойно осигуряване, като по този начин се убива малкия бизнес, оплакаха се счетоводители и собственици на засегнати от указанието дружества.

Най-голям е ударът върху лицата, които са собственици на няколко ЕООД-та. Обикновено те вземат заплата само от едно от дружествата, за да не натоварват бюджета си. Така, както бе възприета от счетоводителите, тази поправка означаваше, че собствениците са задължени да се осигуряват във всички ЕООД-та, в които имат капитал, независимо дали получават заплата от всички.

Според специалисти, ако правителството не наложи промяна на тази нова практика, ще започне масова пререгистрация на фирми, които от ЕООД-та ще се регистрират като ЕТ. Това ще доведе до масово закриване на фирми и до отлив на регистрираните като самоосигуряващи се.

Самото указание идва след поправка в Закона за данъците върху доходите на физически лица, която е обвързвана и с Кодекса за социално осигуряване. Така от 01.01.2010 година доходите, които се получават от собствениците на повече от 5% от капитала на дружеството, стават доходи по трудов договор, което автоматично ги задължава да се осигуряват на прага на дейността която извършват.

Тълкувателното разяснение, изпратено от НАП тази сутрин, казва, че съдружниците, които не упражняват трудова дейност в дружеството, не подлежат на облагане, като единственото възнаграждение, което им се полага, са дивиденти, разпределени от печалбата. Тоест ударът остава върху лицата, които са управители и едновременно с това полагат труд в дружествата.

Не дължи осигурителни вноски съдружник, който извършва трудова дейност по управление и контрол, но не упражнява трудова дейност като самоосигуряващо се лице. Ако извън дейността по управление и контрол, съдружниците полагат личен труд в дружеството в качеството на самоосигуряващи се лица, те подлежат на осигуряване и на това основание, става ясно от тълкуванието.

От НАП дават и пример: ако собственик на ЕООД, чиито предмет на дейност е извършване на финансови услуги, само участва в управлението на фирмата без да предоставя финансови услуги, то тогава той се осигурява само като управител. Ако обаче освен, че управлява фирмата, той работи и като финансов консултант, то той полага труд като самоосигуряващо се лице и трябва да се осигурява в това си качество.


Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Todd   
Дата:   05-03-10 12:36

Добре че съм от големият бизнес !!! [smilie19]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Amigo   
Дата:   05-03-10 12:36

Какво означава това - че помиярите, дето са за трепане, не са на улицата ли?! [cool] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: gorbi   
Дата:   05-03-10 12:44

Еми - аз съм собсртвеник на ЕООД, ама не работя в него. Осигурявам се като СОЛ през ЕТ. Сключвам си договор за управление с ЕООД-то, по който си начислявам заплата - 1 лев. Е, какво дължа за тази заплата като СО? Дължа осигуровки като за 1 лев.....

Когато платиш осигуровки, заплати, наеми, данъци, застраховки, СОТ, телефони, интернети, води, тоци, лихви по заеми и нам к`во си още, ти остават точно толкова пари, колкото да си купиш един евтин пистолет и да се гръмнеш в тъпата тиква, дето си гласувал за Дянков и обещанията за подпомагане на бизнеса.......

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Myth   
Дата:   05-03-10 12:54

Е как ще си начислиш заплата 1лв. нали има минимална заплата, за определна длъжност?

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: gorbi   
Дата:   05-03-10 13:20

Тва хубаво, ама тук няма трудови правоотношения.... Аз със себе си ли ще сключвам трудов договор.... Ще се подпиша от двете страни на договора..... И какви са тия от НАП да ми казват колко да работя по договора си за управление на собственото си дружество... Ами аз мога да работя един ден месечно по управление и за този ден да си свърша всичко..... ОК, дължа осигуровки за 1 ден..... Тва е някакъв нонсенс, изфабрикуван, за да уплаши някакъв процент народ да внесе в бързината някой лев, защото им трябва..... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: yan   
Дата:   05-03-10 13:32

да, но... може да си плащаш и 50 стотинки по твоя договор , а същевременно дължиш осигуровки върху минимално определената заплата за тази длъжност[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: gorbi   
Дата:   05-03-10 13:33

да, ама това казвам, че това не е трудов договор... Значи - няма прагове, няма осигуровки върху тях... Къв трудов договор между мен и мен си... Това в одит форумите го бистрят де, не че аз съм се сетил нещо... :)

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: explorer   
Дата:   05-03-10 13:33

Това по принцип и досега си беше така, собствениците на ЕООД-та са си назначени на заплата в собственото ЕООД и се осигуряват върху тази заплата. Разликата, доколкото схващам, е че вече има "праг според дейността която извършват".


Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: stanimir64   
Дата:   05-03-10 13:59

Никой ли не чете закона, че осигуровки се правят върху осигурителен доход. А той може да е 5лв. и 500лв. Ако се осигуряваш без да имаш осигурителен доход това значи , че имаш незаконни доходи /наркотици, проституция и т.н./


Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: мара   
Дата:   05-03-10 15:19

ми какво означава "минимален" осигурителен доход?!

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Orlin   
Дата:   05-03-10 21:59

Понеже знам, че темата ви е неясна - ето малко пояснение.

Всеки, който е регистрирал фирма - ООД или ЕООД от днес (всъщност от 01.01, но великите стратези на НАП сега разбраха това) се очаква да получава за труда си 1260 лева (или поне 800 като управител). Това е само неговата заплата, отделно ще трябва фирмата да си плаща всичко останало, както и данъка.

Няма значение, че собственикът на фирмата не взема тези пари - ще плаща осигуровки върху тях - от порядъка на 200 лева повече от досегашните на месец.
На практика това означава закриване на много от малките фирми, чиито собственици не могат да плащат пет пъти по-големи осигуровки от миналогодишните.

Ако мислите, че това не ви засяга - замислете се, когато видите затворено магазинчето на ъгъла, окаже се че фризьорката ви вече работи само в къщи и на "свои" хора, а безработицата се увеличи с 5%.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: explorer   
Дата:   05-03-10 22:13

Orlin,
подобно нещо каза и счетоводителката от счетоводната къща, която ползвам. Освен като управител, ще трябва да се водя на още една длъжност и да се осигурявам общо върху, мисля че същата цифра ми каза, 1260 лв (или поне нещо близо до това беше). В моя конкретен случай разликата не е много голяма, но наистина за някои хора ще стане проблем.


Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: don_kolev   
Дата:   05-03-10 22:17

Орлин..
А ако същият управител има трудови взаимоотношения в друга фирма и плаща ТАМ осигуровка, два пъти ли се осигурява?


Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Orlin   
Дата:   05-03-10 22:41

Ех, тази тема не е много петъчна...

Експлорер, ако си единственият работещ в своята фирма - указанието смята че работиш едновременно две високоплатени дейности - управител - на пълно работно време и фотограф - естествено пак на пълно.
Ако фирмата ти печели примерно 2000 лева на месец - 1260 + 126 + 300 = 1700 лева и остават 300 за зор заман. Тогава няма да фалираш.

Дон Колев - това че се осигуряваш другаде е без значение. Без значение е и дали фирмата ти плаща тези пари - данъчните искат по 300 лева от всеки, който е добавил думата управител към името си.

Не знам колко от фотографите тук работят чрез собствените си фирми, но ако нещата не се променят - давам ви още 3 месеца работа и всички ще минете на черно.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: chicken   
Дата:   05-03-10 23:04

И най забавнотое, че аз, като управител и единствен служител, ще трябва да плащам една камара осигуровки, голяма част от които са здравни и в същия момент ще се чудя от къде да взема пари да си оправя счупения зъб, петте коронки и двата моста.
както винаги съм казвал, тези, които гласуваха за онези трябва да се лишат от правото да имат поколение за да не се множи простотията и малоумието

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Marillion   
Дата:   06-03-10 00:53

Ако оставиш нещо да се управлява от икономисти, то задължително ще се затрие. КАКВОТО И ДА Е!

Икономистите са вредни за нашето здраве. Нямат грам логическа мисъл. Всичко за тях е цифри и пари... човешкия фактор не присъства.

Тези простотии бяха последния пирон в ковчега на бг бизнеса. Всички, които си мислеха, че кризата свършва и се юрнаха да правят фирми се отказаха.

Много малки фирми ще изчезнат до 6 м. и повече няма да се върнат, защото на никой не му се дават пари.... за регистрация на ЕТ, за касов апарат, за нови патенти и т.н.

Направиха капитала 2 лв. за да може тия, дето не са е набълбукали, да налапат въдичката и да си мислят, че съществуват и ще правят БИЗНЕС.
Сега се оказва, че тия 2 лв. капитал ще излязат 400 лева за 20 работни дни - по 20 лева на ден - при 8 часа работно време - 2,50 на час.... това е само за осигуровки. Отделно патенти, наем, ток, вода......

Т.е. за да имаш фирма ти струва средно 500 лв/месец без да работиш. Ако работиш и плащаш данъци... сумата отива над 1000 лв.

Благодаря г-да малоумници! Събирайте си милионите от фирмиците на хората. Само ще ви кажа, че ще ги плащате на СТОТИЦИТЕ ХИЛЯДИ безработни, които ще се заформят в близките 2-3 месеца. Малкия и среден бизнес крепеше хората.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: asahi   
Дата:   06-03-10 10:39

Не съм в час с новите изменения, но си мисля:
Какъв е проблема да имаш фирма, да работиш, да печелиш там нещо и да си плащаш осигуровките?
Ако няма да работиш за какво ти е фирма? Дори моделът "да работиш някъде на трудов договор" и да имаш полу или отвреме-навреме работеща фирма не ми се вижда удачен.

Има хора с по 10-15 и повече фирми, дето ги ползват за далавери и прикриване на печалби. От това държавата не печели.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Davidoff   
Дата:   06-03-10 10:53

Ми проблема е, че повечето малки фирми в момента печелят точно колкото им искат да платят. Т.е. загиват веднагически.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: asahi   
Дата:   06-03-10 11:01

Що ги купуват тези джипки не ми е ясно.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Davidoff   
Дата:   06-03-10 11:03

Ааа, джипката е голям човек бе [smilie18]
Те са крупни земевладелци тия с джипките. Как да идат на нивата ми кажи да си видят реколтата като нямат джипка... Ърм?

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Тед   
Дата:   06-03-10 11:12

Има начин да заобиколите това. Не е най-желания, но поне засега работи.

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: lazarus   
Дата:   06-03-10 11:54

Първо, НАП се опитват да ми втълпят, че ако съм управител на пет фирми, работя пет пъти по 8 часа и трябва да платя за това.
Второ, НАП променя цялата логика на осигуряването, самоосигуряването и договарянето, като тълкува, че и да няма договор, те ще преценят, че все едно го има?!
Трето, за разлика от данъците, срещу които не получаваме нищо, срещу осигуровките би трябвало да получим пенсионно и здравно осигуряване. Няма никакво значение, колко плащаш за качеството на здравеопазване, което получаваш. За пенсията положението е идентично, правилата за изчисляване се променят ежегодно и са пълна мътилка. С моите пари се плащат чужди пенсии.
Четвърто, техни решения по подобни казуси са неколкократно отменяни от Върховен съд, те продължават да ги налагат, с идеята да спечелят, от най-дребните.
По-подробно по темата може да погледнете тук и тук .

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: Императорът.   
Дата:   06-03-10 12:43

Ей-туканка - широка дискусия. Хората са бесни - това указание е ли, наредба е ли - е безумно и противоправно - на базата на какво основание тия престъпници ще карат един човек да се осигурява два-пет-осем пъти? Ако имаш 2 фирми, на които си управител, а може би и служител сам на себе си, да не би да имаш пет комплекта организми - органи, крайници и т.н., които могат да се разболеят? Що за наредба е това - коятоа действа от минала дата, щом основен правен принцип е, че закони, и всякакви подзаконови актове действат на принципът "оттук-нататък"? Все едно да въведат забрана за пафкане на цигари - ама от 01.01.2000 година - и всеки, пушил на публично място през тия 10 години, и видян от поне двама свидетели да бъде глобяван по 1000 лева за всяко нарушение !!!

Принуждават хората да се осигуряват по няколко пъти, за да плащат и за любимата измет на така наречената държава - 160 000-те чиновници, 60 000-те ушеви и милионът "роми", които получават здравна помощ на гърбът на работещите !!! За капак отрязаха платените от НЗОК лекарства на болните от Паркинсон, глаукома и остеопороза - обричайки на злочестина, гибел или поне мизерия десетки хиляди хора - повечето възрастни, които цял живот са работили и са пълнили хазната и здравната каса, с чийто пари и труд са строени тия болници !!! Това ако не е престъпление и геноцид, не знам какво е - и ВСИЧКИ ВИЕ, ДЕТО СЛОЖИХТЕ НА ВЛАСТ ТОЯ НИСКОЧЕЛ БАНДИТ И КРЕТЕНОИД СТЕ ОТГОВОРНИ !!! Предупреждавах ви, потроших си пръстите в клавиатурата преди изборите - на ви сега един Бойко Борисов !!!! На ви един Тотю, на ви един Хер Флик !!!!

Отговори на това съобщение
 Re: НАП излезе с тълкувателно обяснение към малкия бизнес
Автор: asahi   
Дата:   06-03-10 12:44

Дочух по радиото, че пенсионните вноски в момента покриват само 40% от сумите, изплащани за пенсии. Останалите 60% висят на бюджета със страшна сила.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.