Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Колко от вас...
Автор: J0R0   
Дата:   17-02-10 18:43

Понеже тук доста често се обсъждат политически теми и теми от близката история, много бих искал да попитам:
Колко от вас са присъствали лично на събитията, които коментират?
Колко от вас познават лично хората, които коментират?


Все пак едно е да си видял нещо с очите си, друго е да четеш измишльотините по вестниците.
Едно е да познаваш човек лично. Да го видиш как говори, как мисли, как се държи в неформална обстановка (не пред камерите на ТВ) друго е да четеш коментари за него от тоя и оня. Спомените на някой си. Впечатленията на трети, обикновено заинтересовани страни...

НЕКА ДА НЕ ПРЕВРЪЩАМЕ ТАЯ ТЕМА В ПОРЕДНИЯ ТЪП СПОР "ЛЕВСКИ - ЦСКА". Или синьо-червено. Или Европа - Русия.

Целта е не да си доказваме политически правоти, а да видим кой къде е бил и какво е видял лично. Със собствените си очи.

Само лични спомени.

(темата е провокирана от това, че някои хора се опитват да ме убеждават тук, че това дето съм го видял и чул, всъщност не съм го видял и чул, ами трябва да вярвам повече на в. "Труд", отколкото на собствените си очи и уши)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Luxor   
Дата:   17-02-10 18:45


то тва е една от основните теми и в Матрицата [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Amigo   
Дата:   17-02-10 18:46

Аз видях... "прехода" [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: jekopj   
Дата:   17-02-10 18:47

ЖОРО,трябва да зададеш и тема по която да се дискутира...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: J0R0   
Дата:   17-02-10 18:47

Кое по-точно видя?
Може и със снимки, че да е по-фотографска темата.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: georgi969   
Дата:   17-02-10 18:48

Според тебе може да се коментират рнеща които си ги видял лично?И това че непознавам някого лично,означава че не мога да го коментирам и да имам мнение?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Amigo   
Дата:   17-02-10 18:48

Тогава още не снимах. [smilie5] [smilie5] Видях площади с хора, които очакваха големите промени... [smilie8] Видях и излъганите физиономии на много такива хора. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: J0R0   
Дата:   17-02-10 18:52

Не, бе Георги, не казвам че не можеш да имаш мнение.
Имай си го мнението, коментирай...
Интересно ми е какво от това дето коментираш е от собствения ти опит, от собствените ти наблюдения и колко е формирано от вестниците и телевизиите.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: georgi969   
Дата:   17-02-10 18:53

За Костов говоря от собствен опит- повярвай ми.
Апропо-ти Веселин Бранев познаваш ли го?

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: тьма   
Дата:   17-02-10 18:55

живях достатъчно дълго преди прехода и след него - та какво питаш точно, че не разбрах


Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: J0R0   
Дата:   17-02-10 18:55

Не, не познавам лично Веселин Бранев.
Не познавам лично и Костов.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: jekopj   
Дата:   17-02-10 18:55

ЖОРО,за преди прехода ли да коментираме...за самия преход ли...или за след това?Така зададения от теб въпрос е с мн.неизвесни.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Dani_Koev_BG   
Дата:   17-02-10 18:59

Ами ние, които пишем само в темите за цици, трябва ли да се отчетем със спомени или ще минем метър? :)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Myth   
Дата:   17-02-10 19:03

Ами шефката ми е бивша депутатка, е на тия избори не можа да влезе в парламента, ама... Няма да разправям много, но ще кажа, че е човек, който наистина иска да промени нещо в тая държава.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: мара   
Дата:   17-02-10 19:05

начи аз фотограф не съм, не съм документирала. участвала съм във всичко. от първия митинг на александър невски, през окупационните стачки в су....където се сетите. малко ми е каша вече в главата. после съм участвала в барикадите през виденовата зима-1997. бях до парламента, когато го изтърбушваха разни вандали. беха си прости кат задници и не можеше да им се въздейства с думи. независимо, че бяха 1/100. след кат почна да се дъни костов, зегах сичките тия неща. познавам сума ти хора, което нито ми помага, нито ми пречи, но все пак предпочитам на не знаех тва-онова за тоз-онзи. на много хора не мога да им се начудя на акъла и досега. единственият, който не е направил нищо, с което да промени мнението ми, е едвин сугарев. почтен и умен човек, без болни амбиции. ама пък и никога не ми е бил в представите за лидери.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Kanonir   
Дата:   17-02-10 19:05

Тая тема, ще да е нещо, като обратното на оная тема за българската история, щото както не веднъж е показвано тука, аршина е различен, коги става дума за "мене си" и за другите [smilie18]

когато другите вярват на писания и спомени по вестници - ауууу, ма щом съм аз - това разбира се е ИЗТОЧНИКЪТ [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: TheBossBG   
Дата:   17-02-10 19:06

От 1992-ра се занимавам с политици: президент, министри, депутати, както и бивши такива. И точно за това нямам НИКАКВО желание да ги коментирам. Стигат ми докато съм на работа. Тук съм за да си почина от ежедневието. И все пак, ако трябва да дам някакво определения за тях, бих се позовал на Алеко.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: djogata   
Дата:   17-02-10 19:32

Аз в самите събития не съм взимал директно участие (бях много млад).

Но в последвалата мизерия и беднотия взех подобаващо участие, както и повечето ми връстници.

Затова много обичам политическото и икономическо статукво в България [smilie21] [smilie21] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: atrifonov   
Дата:   17-02-10 19:39

е аз не съм много голям, но съм видял доста неща. Пример- преди 10 братът на дядо ми беше зам. министър при бай Тошо, возил съм се във волги с перденца[smilie5], ходил съм във вилата на Мирчо Спасов и разни други величия
Най- интересно ми стана обаче как всички тия смешни хорица облажили се от предишната власт станаха тъмно сини след 10[smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: Lalinda   
Дата:   17-02-10 19:46

Ами... аз преживях цялата перестройка в Ленинград. Изкарах там от 25-тата до 29-тата си година и изобщо не съжалявам!

Всеки ден бе такъв, че сутрин изобщо не знаехме къде ще ни отвее и денят, и вечерта!

***

Бях на митинга, станал известен с онова "Танковете да дойдат"!

В Единния център по физика канеха кого ли не - и пастори, и шарлатани... Там видяхме и Желю Желев, веднага след 10 ноември, заедно с Георги, и двамата бяха в едни окъсани окъсели палтенца... Бяха дошли на среща с физиците...

Ходехме да подкрепяме и хората от палатковия лагер на мястото на една луксозна сладкарница, сега, в двора на Археологическия институт...

Бяхме и на големия син митинг на Орлов мост преди изборите на Десети юни, на самия мост...

И на много от митингите със свещи в кафени чашки на Фори Светулката.

Имам и една реликва оттогова - календар за 1991 г., който започваше от 10 юни 1990 г., със снимка от митингите-бдения на Фори!
Прочее, Фори си имаше харизма и някакъв упойващ глас (това бе и епохата на Кашпировски, да не забравяме).

Бях и координатор на наблюдателите в района ни, на първите избори. Наблюдавала съм и как гласуват баретите!

Бях и в онази нощ в изборния щаб в НДК, в която никой не вярваше, че в селата хората не са гласували като в големите градове!

Ами... дори домашният ми телефон бе показан по телевизията, в предаването на Кеворк, та хората ми звюняха директно, за да ми кажат... ДА МАХНА ТОДОР КОЛЕВ ОТ ЕКРАН!

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Бях наблюдател и на изборите в Босна и Косово.

Като се върнах от Босна и заразказвах за изборите на един от най-добрите си приятели, той ме прекъсна и каза: НЕ Е ТАКА! В ДЕМОКРАЦИЯ ПИШЕ, че...

Тогава се ядосах ужасно и наистина го попитах на кого вярва повече - на мен или на Демокрация? А Демокрация завършваше всичките си статии с резюме и поука, също като Дума!
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Носила съм доклади от изборите, за чудовищни нарушения, и в щаба на СДС, и в Парламента.

В СДС Петко Симеонов ни каза, че новината вече не била актуална и изобщо не ги публикуваха.

Публикуваха ги във в-к "Подкрепа"!
[smilie24]

Била съм сигурност един от първите абонати на Демокрация, че и събирах първите броеве от всички нови вестници, дори колегите ми ми носеха от тях.

Участвала съм в проекти за паритетно отразяване на изборните компании в различни провинциални вестници...

***

Вчера бях на срещата на Ръководството на БАН със служителите й, по повод т. нар. реформа. Имаше забележителни изказвания, та поне чух от първа ръка кой какво мисли, и как се изразява...

Ама темата за Дянков и науката май оттогава заглъхна и никаква я няма...

***

А, да, бях случайно и на предизборния митинг на ГЕРБ на Орлов мост, та видях там и ББ, и един бъдещ министър, просто се връщах от някакъв концерт във Филхармонията, струва ми се... Прочее, като видях там, не на естрадата, а сред публиката, НМ, очаквах, че ще го видя като министър на външните работи... Прогнозата ми се сбъдна, само че след отзоваването на г-жа Ж.
[smilie7]

***

На депутатски кьорсофри обаче не са ме канили...
[smilie21]

Няколко дена след подпалването на ПД, минах оттам, влязох и си купих сувенири - разтопен кристал от полилеите за 30 ст. парчето...

***

Бях и на тържествения концерт послучай присъединяването на РБ към Европа. Спътникът ми бе поразен от "чувството за хумор" на Станишев на Нова Година на площада, когато бе казано, че присъединяваме Европа към България... И до ден днешен това му се струва адски тъпа шега, особено с визията на българския лев между звездите на Европа... Прочее, на концерта на 1 януари в НДК имаше страхотни преводачески изцепки, например "Залудо работи, залудо без работа не стой" бе преведено от англ. на бълг. от преводача като "И да работиш, няма полза, и да не работиш - пак няма", та имаше страхотни кикоти и ръкопляскания в залата...

Свидетел съм и на доста други възходи и падения от всякакво естество, но... какво от това, в крайна сметка?

***

Мда, бях и на срещата с бай Тошо със студенти по случай 8-ми декември, на която същият ни поздрави с "Да ви е честит 9 март"!

Най-далечният ми спомен е от времената на късните 60 г. Бяхме деца и бяхме отишли на басейна във Враца, както всеки друг летен ден. Бай Тошо бе дошъл на посещение във Враца, май да открива Химкомбината.

И изведнъж по радиоточката на басейна се чу: "Чакайте да си туря капата, та да не ми напече слънцето ТЪПАТА ГЛАВА!"

Няма врачанин, който да не го помни.

Помня и наводнението, при което, както научихме неотдавна, са се удавили близо 500 души... Така ли беше, врачани, да не ровя из мрежата... Тогава никой не каза колко са, но хората изведнъж изчезнаха, а градът бе малък...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: J0R0   
Дата:   17-02-10 20:44

Kanonir - струва ми се че се заяждаш, затова няма да ти влизм в тона.

Независимо дали става дума за близката или далечната история, винаги съм се подлагал на съмнение написаното и съм търсил алтернативни източници на информация.

По отношение на по-близката ни история съм пряк свидетел как са ставали нещата и как са били отразявани в медиите. В повечето случаи - абсолютно тенденциозно. После лъжата се подхваща, разраства и накрая мнозина я приемат за истина.

В периода 1990-1994 нямаше значимо събитие в страната на което да не съм присъствал лично.
Това ми беше работата.
Свидетел съм на създаването на партиите в България.
На митингите. На първите избори (бях член на изборна комисия, видях технологията отвътре).
На окупацията на Университета. На подпалването на Партийния дом. На Града на истината. На дебатите в НС (като парламентарен репортер). На гладната стачка на 38-те депутати от СДС. На съставянето и събарянето на правителството на Филип Димитров. Бях в Мадан, в центъра на стачката, която го бутна. Много добре знам кой и защо го бутна...и т.н. и т.н.

Отделно поради спецификата на робтата ми в онова време познавах доста от участниците в събитията лично. Присъствал съм на неформални срещи, виждал съм с очите си пазарлъците, изнудванията, компорматите.

Свидетел съм на това как се източваха държавни предприятия (от комунистите, имах съученик, който работеше в ЦК на ДКМС, после стана директор на няколко предпирятия последователно, фалира ги) и от профсъюзите, които държаха директорите в шах и под заплаха от стачки се издействаха преференции за "наши" фирми. А партийните вестници перяха парите от това източване, вземаха ги под формата на реклама и ги връщаха кеш където трябва.

Пак поради естеството на работата съм имал достъп до много оригинални документи. Много ме пращаха в командировки по провинцията. "Нашите" там, като докопат уличаващ документ, целта им беше да го предадат на някой от централната преса. Отделно имах приятели от "противниковия" отбор, които ми даваха вътрешна информация. Аз също съм им давал - част от професията, обмен на информация. Моя съученичка, главна редакторка на вестник, беше топлата връзка между Тренчев и Доган. Та още през 1992 и двамата на практика играеха в отбора на ченгетата, нищо че хората им верваха.

От 1994 се занимавам с частен бизнес, помня каква беше обстановката и какви бяха правилата по времето и на Виденов и на Костов.
Имах приятели, работещи в банки по онова време, видях как бяха източени. Благодарение на тия приятели успях да си спася скромните спестявания. Родителите ми загубиха обаче своите. Не пожелаха да ме послушат.

Помня времето на мутрите, и мен са ме застраховали. Помня и кога спря този тип "застраховане". Кога и кой въведе касовите апарати, пресече голям процент от нелегалния внос и тури някакъв ред в икономиката.

Знам много добре, че нещата не са черно бели. Че имаше много некачествен материал от всички посоки.
Виждал съм и хора, затънали до ушите в корупция, далавари и личностни проблеми, в един критичен момент да постъпват като национално отговорни държавници (имам предвид Николай Добрев, който като кмет на Надежда отвъртя далавери за милиони с приятелчетата комуняги, заграбиха общинско имущество и го раздадоха на свои хора. И после същия тоя човек спаси страната от гражданска война.)

И много други неща.
Наистина много.
Това е предимството да си живял дълго.

Пък който предпочита - нека да гледа "Шоуто на Слави" и да му верва...

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: dimi2007   
Дата:   17-02-10 20:49

[smile]



Публикацията е редактирана (17-02-10 20:58)

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: J0R0   
Дата:   17-02-10 20:52

Дими, помолих в началото на темата да говорим за нещата които сме видели, а не за политическа пропаганда.

Ако желаеш сподели ти къде беше през тия години с какво се занимава и какво видя, какви са ти личните наблюдения.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: georgi969   
Дата:   17-02-10 21:20

89 се уволних.Когато падна Живков направихме банкет.Бяхме 20 годишни.После стана модерно да се ходи на митинги-Къде отиваш-ми на митинг.После доста поскачахме щото кой не скача е червен.[smilie5]
97 когато блокираха пътищата отидох и аз на колелото на изхода за София в Бургас, ама не стоях дълго.Щото повече от половината стачници бяха пиянките на Изгрев и Славейков и бяха дошли за ракията и виното[smilie21] Верно , че имаше и студенти ама те бледнееха пред пиянките.Когато Виденов падна(помните ли песента на Куко бенд Виден OF)след протеста останаха изгорели гуми и мизерия.След сужебното правителство на Софиянски гласувах за СДС.Както и винаги преди това.Тази грешка повече не съм я повторил-както явно и по-голямата част от българите.Та така.

Отговори на това съобщение
 Re: Колко от вас...
Автор: jekopj   
Дата:   17-02-10 21:32

И аз изживях целия преход с еуфорията от смяната на власта,през мъката от изгубените избори до днешната реална действителност.

Като се върня мислено назад си давам сметка,че нещата са такива,каквито са и в другите постсоц държави.Комунистическата партия като една стройно изградена мафиотска структура успя да оцелее и преди 1944г и след 1989г.

Това,което се искаше от нас,да сме съпричастни на времето си го направих.Бях и на митинги, и на демонстрации,и на барикади.Гласувах за новото.Уча децата си на истината за миналия режим,ще уча и внуците си.Сигурно е можело и повече...де е време за напред,ще дадем повече.


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.