Автор: Amigo
Дата: 17-02-10 00:49
Симбиозата между ДС и мафията довела до корупция по високите етажи
5 млрд. лв. от дрога и проститутки изпрани у нас
Мръсните пари били наливани в застраховането и в хотели по Черноморието
ЙОРДАН ЙОЧЕВ17.02.2010 Между 4 и 5 милиарда лева, спечелени от трафик на дрога, проституция, контрабанда на акцизни стоки и измами с ДДС, се изпират годишно у нас.
Бързо развиващият се пазар на имоти в България през последното десетилетие е направил страната ни особено привлекателна за наливане на
големи суми със съмнителен произход
от Европа.
Графика, показваща внесените обвинителни актове през годините за престъплението “пране на пари”Тези данни бяха изнесени от Центъра за изследване на демокрация вчера по време на представяне на наръчник срещу легализирането на авоарите на мафията.
Точните размери на мръсните финансови потоци остават неясни, тъй като не се знаят реалните финансови преводи. Според Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията доста от схемите за пране на пари са прости и примитивни, като по тях могат да работят полицаи без особена специализация.
"За много от знаковите дела има документи. В същото време българският пазар е относително плитък и има твърде много следи, които остават при движението на стоките. Много хора, които са успели да легализират средствата си, са обречени, ако някой започне сериозно да ги работи", коментира Безлов.
Проблемите в разкриването на подобен род престъпления обаче идват от факта, че нашата среда е прекалено "сива". Това означава, че хората, които трябва да докладват за съмнителни сделки, са твърде много на фона на реално подаваните сигнали. За периода 2007-2008 г.
само една съмнителна продажба на имот е била докладвана от брокер.
"Проблем е, че тези престъпления се разследват по традиционен начин. Когато имаме кражби на коли, се търсят инструменти за отваряне, а фактурите в повечето случаи се слагат в чували, които потъват някъде", обясни Безлов. Според него веднага с разкриването на дадена престъпна група трябва да започне паралелно разследване за финансовите є аспекти, а хората, работещи по случая, трябва да отчитат какво са свършили.
Статистиката сочи, че през последните години има ръст в разкриването на прането на пари
През 2003 г. има едва два внесени обвинителни акта за подобно престъпление, докато през изминалата година те са 24.
Вътрешният министър Цветан Цветанов обяви, че за разследването на пране на пари трябва политическа воля. Той подчерта, че симбиозата между структурите на Държавна сигурност с бандитите е довела до корупцията по висшите етажи на властта. МВР шефът каза още, че в началото на демокрацията мръсни пари са инвестирани в застрахователни компании и в хотели по Черноморието.
|
|