Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 20-и век
Автор: J0R0   
Дата:   16-02-10 14:37

Нямам предвид парчето на Щурците.

Заслужава си да поговорим за обществените процеси през изминалото столетие.
Иво отвори темата с Хитлер и нацизма, ама това е малка част от нещата...

Каква е основата на социалните експерименти (комунизъм, фашизъм, националсоциализъм).
Защо се провалят?
Защо докато в Европа се избиват САЩ е "мечтаният рай"?
Защо се срива Belle epoch?
Какво е революцията на хипитата?
Студената война и краят и.
А сега, какво следва...

Ей такива интересни подтемички.


Вие сте :-)))

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: tofo   
Дата:   16-02-10 14:43

Като гледам - апендикси на прогреса. Еволюцията върви по метода проба-грешка.[smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: Amigo   
Дата:   16-02-10 14:50

ех, че нямам време да се включа, ама вие пишете [smilie5] но мза ХХ в. могат да се изпишат томове [smilie8] [smilie5] [smilie5] с конфликтни мнения, съждения и налична информация [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: bgprinter   
Дата:   16-02-10 14:54

Не мисля, че са експерименти, защото ако е така, значи някой голям и всемогъщ експериментатор стои зад всичко, а това надхвърля всякакви човешки възможности. Естествено определени човешки интереси стоят зад всяко нещо, сблъсъкът на такива или техните съюзи оказват влияние, катализират или филтрират определени процеси в обществата, но всичко е някакъв естествен процес на човешкото развиващо се общество. А човешкото общество неминуемо търпи някакво развитие, от родовообщинния строй до либералните сегашни европейски.
Земните природни ресурси са ограничени, а човеците нарастват. Ясно е, че за да има някъде развитие от другаде трябва да се помпи потенциал, но си мисля, че човек е достатъчно развит за да се справи с това без да се самоунищожава, без да реже клона на който стои, стига да употребява малко повече воля.

Механизъм за изключване на алчни, глупави, луди, неуки и с душевни отклонения хора от политическата власт няма, но затова по-интелигентните хора трябва да използват своята дарба и да измислят начин въпреки малцинството си да разпространяват идеи, да пречат, да влияят на масите, без излишни еуфории, мании и катаклизми.

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: pishman   
Дата:   16-02-10 15:07

Много обемиста е тази тема, няма как да прехвърчи човек и да остави малко мъдри мисли само...
Ще си позволя да коментирам единствено "сриването" на Belle Epoque... Няма как да се сринат основи - първо си отиват преградните стени [smile] Доколкото я има и в този век, естетиката, дължим я главно на онази пълноводност, от началото на 20-тия...
Но, няма как - онези основи са за красива, фина сграда, не за пренаселено общежитие.
Век на победилата масовост, на тълпата... и лесната й контролируемост. Фашо-то и "комунизмът" са еднояйчни близнаци, за мене.
А това, че трети е спечелил от караницата, е резонно. Само дето не става по-приемлив, като вариант, англосаксонският модел [smilie2]
Чудесна тема [smilie24] Силно вярвам, че осъщественият 21-ви век минава през съзнателно преоткритото ни близко минало...


Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: vizov   
Дата:   16-02-10 15:13

Всичко това са нормални процеси в човешкото общество. Всякакви идеи се раждат, набират скорост и умират накрая, като оставят след себе си бледи сенки от малцина верни последователи. Няма нищо вечно в този свят.
Експеримент е, но не на отделни хора, а на природата. Тофо написа, че е еволюция - отбор от много варианти. Не мисля обаче, че това са сляпо приключващи процеси. Те дават основата на бъдещото развитие, независимо, че не са били успешни сами по себе си.
И всичко се случва по този начин, защото света не е статичен, няма абсолютно добро и лошо. Това, което е добре за едни е пагубно за други и обратно. Всеки има своите интереси и е прав за себе си.


Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: ivodam   
Дата:   16-02-10 15:18

pishman: Само дето не става по-приемлив, като вариант, англосаксонският модел

Е това всъщност е най-големият проблем на съвременноста ни, че от една страна все повече хора осъзнават и изпитват на гърба си факта, че това, което наричаш англо-саксонски модел, а обикновено ни се поднася като демокрация, пазарна икономика и т.н., също е един общо взето сбъркан и несъвършен модел, обезличаващ човека чрез свеждането му до консуматор, въртящ се в една безкрайна спирала на работа-консумиране-повече работа-повече консумиране, докато удари камбаната.

От друга страна проблемът е, че у нас е почти невъзможно да се води разговор за недостатъците на тази система и този начин на живот, той като моментално всеки, който се опита да повдигне въпроса, бива заклеймяван или като комунист, или в най-добрия случай като член на розовия отбор...

Така че това със съзнателно преоткритото близко минало как точно си го представяш, че би станало например тук, в този форум, не знам, може би ще споделиш как го виждаш на практика. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: ivodam   
Дата:   16-02-10 15:20

Жоро: Щурците може и да се окаже, че имат мнение и отговор точно по темата [smile]. Защото едно от обясненията за тези явления е точно това, което се случва в съвременния начин на живот: Някой чупи рекорда, някой обаче пада зад борда, продължаваш напред, обаче на каква цена - алергичен, невротичен, прозаичен, и т.н. [smilie7] В един момент май писва, мда....

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: boni   
Дата:   16-02-10 15:31

Вечно нямаме време
гоним нови проблеми .
Всеки ден всеки час
някой сочи към нас .
Още щом се събудим
скачаме като луди
И политаме пак
сякаш гониме влак .

Нервите се обтягат ,
но така се налага -
в този 20- ти век
с динамичен човек ,
механичен човек ,
прозаичен човек ,
алергичен човек ,
невротичен човек .

Утре пак ще ни кажат ,
че лениви сме даже .
Други бързат пред нас
гонят всеки час .

Но какво да направим
има по-добри /2 ,
затова да забравим
болката дори / 2

Някой чупи рекорда ,
някой пада зад борда .
Продължавай напред !
Тука има си ред .

Прелетяват сезони
ние времето гоним .
Ето спира се то ,
да ни пита защо /4

Няма как , но е време
всеки бърза , знам / 2
И не можем да спреме
ще те гоним до край .

И когато далече
и по своя финал
други чакат вече
своя стартов сигнал



Щурците [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: Todd   
Дата:   16-02-10 15:33

Защо ????

А защо не ????

Еволюция ???? Ами ето я де !!! Цял век глупости !!!

Обаче пък какви бомби има вечееееее.... кат слънца !!!

Какви храни - мутанти !!!

Всяко нещо днес ... то е наследник на тия дни .

Аз съм за събития - требе да има .Много и различни .И убави и лоши....иначе бах ти и скучният живот !!!

[smilie19]


Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: мара   
Дата:   16-02-10 15:38

да. съгласна съм напълно с пишмана, особено в частта за "ЛЕСНО СЕ МАНИПУЛИРА".

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: vizov   
Дата:   16-02-10 15:43

И малко за "социалните експерименти"

Фашизма и националсоциализма - те не се провалят, просто загубват войната [smile]. Ако не се беше случило това сигурно сега някъде щеше да е провала [smilie3]

Комунизъм не е имало никога, а социализма не е лош като идея уж, ама лоша реализация. Пък и винаги ще има "по-равни" от другите [smile] . И все пак на места се е задържал за 70 години, което никак не е малко.

Всички тези системи имат един проблем - не отчитат факта, че хората не са еднакви.

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: vizov   
Дата:   16-02-10 15:47

А защо САЩ е "мечатаният рай"?

А защо българите избраха НДСВ и след време ГЕРБ?

Защото е нещо ново, добре рекламирано и все още непознато [smilie5] А това се харесва на тъплата, тя обича да и говорят сладки приказки. [smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: ejko   
Дата:   16-02-10 15:55

Аз не мисля, че левите философии се провалят..., напротив. В момента света вижда как след падането на комунизма, вместо да се отвратим от това, което ставаше зад велчзната завеса, цял свят се обърна именно натам.
В момента има някакъв социалистически пик по цял свят..., не знам дали ви прави впечатление...!
20 век донесе на хората илюзията, че ние не сме тези жестоки хора, които винаги сме били, а това е кофти, защото бая хора умират, за да може такива като нас да си живеят с илюзиите!

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: tofo   
Дата:   16-02-10 16:06

Еволюция си е. Една идеология се изчерпва, губи жисненост и отмира за сметка на друга, която също си минава по реда и идва трета- уж разрична, ама тук-там с елементи от ппредишните и т.н. [smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: bgprinter   
Дата:   16-02-10 16:44

В моента няма никакъв социалистически пик, как пък може да му хрумне на някой това!?

Не само, че няма, ами и западноевропейските държави все повече се ориентират към американския модел. В една Германия примерно, частните пенсионни застраховки почти са задължителни. Казвам почти, защото не съм сигурен точно какво гласеше закона, написан от "зелените" и "червените" преди няколко години.
Разпродадоха се типични държавни предприятия, като железници, пощи (в Германия всичко е ДиЕйчЕл). Държавни авиокомпании почти няма, или тази примерно на Швейцария отиде в германски ръце и не само тя. КЛМ, АУА и т.н.
Държавните здравни каси куцат и са на минус в почти всички социалистически държави в Европа. Пенсионните фондове също (отделно от това населението застарява). Управляващите партии в мнозинството си не са "червени" или "розови", в най-добрият случай "червените" са в коалиция с дрги цветове.

Социалистическият модел бих казал се проваля с малки изключения, което означава, че скоро някой трябва да премисли нещата или те сами ще се премислят, но във всички случаи ще има промени, рано или късно.

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: ivodam   
Дата:   16-02-10 17:03

bgprinter: Не знам дали това има предвид ежко, но със сигурност има "социалистически" пик в смисъл, че хората в Западна Европа искат да работят все по-малко, наблягат си изключително много на правата на почивка, в Германия ти правят луд скандал ако пратиш камион да го товарят в петък в 14 ч. следобед и го заебават по най-соц начин до понеделник, като не им пука за нищо. Много германци се оплакват, че младите не щат да бачкат, щото така и така държавата очакват да се грижи за тях. Това, че правителствата, както е посочено по-горе, се опитват да контрират и задържат нещата с десни мерки, не знам дали и докъде ще помогне, защото за разлика от нашего брата, онези не си поплюват и проблемът им е никакъв да излязат на улицата и да започнат да палят колите.

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: bgprinter   
Дата:   16-02-10 17:14

"в Германия ти правят луд скандал ако пратиш камион да го товарят в петък в 14 ч. следобед и го заебават по най-соц начин до понеделник,"

Причините за това на са нито социализми, нито капитализми, а съвсем практични - През Швейцария, Австрия страни граничещи със северната си съседка e забранен товарния транспорт през уикендите със закон по магистралите и в населени места или е свързан с изключителни ограничения.
Втора причина - поради факта, че камионът трябва да прекоси други несигурни държави, като Румъния, Унгария, Сърбия в това число и България и да пренущува някъде там, немците избягват да товарят в Петък. Лично ми се случи за лаптопи от превозвачът - малка куриерска фирма - бях помолен да изисквам товаренето на стоката в понеделник, защото складовете които ползват в страните позовани по-горе не са толкова добре подсигурени срещу обир и се стараят да ги опразват в края на седмицата. Стоката така или иначе е застрахована, но просто мярка.

"Това, че правителствата, както е посочено по-горе, се опитват да контрират и задържат нещата с десни мерки"

Това са глупости. Навсякъде старото поколение твърди, че младото днес е друго и това от векове насам. Никой не пали коли, защото го накарали да работи, това пък как ти хрумва не ми е ясно, ти да не би да палиш коли или се смяташ за старо поколение? На колко си години, защото като те чета не ти давам повече от 25.

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: krist   
Дата:   16-02-10 17:20

"сащ мечтаният рай" - това май все по-малко е вярно[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: lillia   
Дата:   16-02-10 17:24

Мисля за хубавата музика на 20-ти век. Едва ли в 21-ви ще има такава. Ето изминаха 10 години, а нищо зашеметяващо не помня да е имало.

Затова пък комуникацията стана толкова мобилна и евтина, даже чак без пари.

Хората стават все повече фейсбук тип хора.

Деградация.


Добре че живея в планината и вечер съм далеч от дневния противен въздух и шум.

Добре си беше миналия век. Хората четяха книги,пишеха хартиени писма и картички, изпитваха любов.[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: ivodam   
Дата:   16-02-10 17:26

Ее, благодаря принтерче, не съм вече първа младост, малце над 40 съм [smilie3]. Малко си в грешка за някои неща - от Германия си се кара през Чехия Унгария и Румъния или Сърбия, но за Сърбия трябват допълнителни документи, понеже не е в ЕС. Така или иначе, няма никакви проблеми, несигурни държави, несериозно. Просто хората вече де факто са си минали на четири и половина дневна седмица и изобщо не ги интересуват превозите, ами така си работят.

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: bgprinter   
Дата:   16-02-10 17:27

"Добре си беше миналия век. Хората четяха книги,пишеха хартиени писма и картички, изпитваха любов."

Е това ако го казваш от личен опит мога само да те съжалявам. А хартиените писма какво им пречи да са електронни, думите са онази съставка която прави писмото, не подложката.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: Amigo   
Дата:   16-02-10 17:28

krist написа:

> "сащ мечтаният рай" - това май все по-малко е вярно[smilie3]



То е въпрос на гледна точка и житейска философия. [smilie3] [smilie8] Тези дни преглеждах една жена, за която да живее в САЩ е върхът на сладоледа. [cool] Тя беше живяла там известно време и си мечтаеше пак да се върне. [cool] Преди няколко месеца пък преглеждах друга жена, с престижна професия, която отишла там за няколко месеца на някакъв обмен на опит. Каза ми, д-ре, едва ги издържах тези месеци - не мога да си представя да живея в тази държава. [cool] Така че... [smilie8] За някои и кочината може да изглежда като рай [smilie5] [smilie5]



Публикацията е редактирана (16-02-10 17:29)

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: bgprinter   
Дата:   16-02-10 17:35

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/mehm3466.JPG
http://www.informagiovani-italia.com/mappa_europa_7.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: 20-и век
Автор: Amigo   
Дата:   16-02-10 17:38

lillia написа:

> Мисля за хубавата музика на 20-ти век. Едва ли в 21-ви ще има
> такава. Ето изминаха 10 години, а нищо зашеметяващо не помня да
> е имало.
>
> Затова пък комуникацията стана толкова мобилна и евтина, даже
> чак без пари.
>
> Хората стават все повече фейсбук тип хора.
>
> Деградация.
>
>
> Добре че живея в планината и вечер съм далеч от дневния
> противен въздух и шум.
>
> Добре си беше миналия век. Хората четяха книги,пишеха хартиени
> писма и картички, изпитваха любов.[smilie7]





Е, любовта не е изчезнала и едва ли ще изчезне някога [smilie5] [smilie5] Но мощното навлизане на т.нар. масова култура с помощта на мас медиите и интернет, си казва думата. [smilie8] [smilie21]



Публикацията е редактирана (16-02-10 17:38)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.