Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 И отново за произхода на имената
Автор: тьма   
Дата:   15-02-10 06:35

Тази темичка преди доста време беше много набъбнала и май почти всичко си изяснихме, но, ако ви е интересно, можем да я повторим с повечко факти около историята на самите имена, като казвам повече, имам предвид толкова, колкото да не ни стане скучно да ги дочитаме.


Но всъщност я повдигам най-вече, защото не мога да открия етимологията на името на сина си - Траян - свързана е с романските езици, император Траян и разни такива - ако някой знае нещо повечко, моля ви, да ми разкаже. С една дума, не зная кога да празнувам имения ден на човека, все пак е гадничко да нямаш такъв[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Diandimov   
Дата:   15-02-10 08:11

Какво да ти кажа. Рових по сайтове за имена и тяхното значение, но въобще не намерих Troian, Traian, Trayan, Trajan или нещо подобно.

Ти сигурна ли си че това име въобще съществува?


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: slivenski   
Дата:   15-02-10 08:20

Trajan - Meaning Unknown - Roman

http://www.babynameaddicts.com/html/names/male/male_t.html


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Todd   
Дата:   15-02-10 08:56

Todor - Gift of God - Bulgarian - [smilie19]

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: мара   
Дата:   15-02-10 09:36

вкарай народна етимология. кат ония, дет викат полюлей, щот са полюлявал. та тогава траян требе да е търпеливец и/или мълчаливец. и сигур требе да празнува на заговезни. освен ако не го туриш да е на разпети петък.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: iPonche   
Дата:   15-02-10 13:49

Аз пък съм дърво се оказа... [smilie10]

Yvette - Yew - Тис (Taxus baccata) [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: jekopj   
Дата:   15-02-10 14:08

тъма,отговорът /до някъде/на твоята чуденка е в:
" От А до Я имената на българите" С-1985г стр.224
...Значение "продължава" или "оцелява".Името има защитен характер с предназначение да запази живота на детето чрез заклинанието да "трае",да се задържи,да се запази.Името Траян е свързано с името на сина на Иван Владислав.
Дано съм бил полезен.[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: tonitka   
Дата:   15-02-10 14:47

Аз пък съм ценна, безценна /Антония/![smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Lalinda   
Дата:   15-02-10 17:32

Майка ми, педиатър, ми е разказвала, че циганите често кръщават децата си Трайчо и Траян. Защо обаче и тя не знаеше.
Питай някой циганин - възможно е да знае! Може, примерно, император Траян да е премахнал гоненията срещу им, знам ли...

Вот где собака зарыта!

Иначе в албума ми от Рим има подробно описание на Траяновата колона. Можеш да го прочетеш! Със сигурност поне този Траян е съществувал.

А и онзи с козите уши!

***

Аз пък съм слънчева.
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: jekopj   
Дата:   15-02-10 17:41

Лалинда,не пропусна да се самоизтъкнеш пак...явно не се усещаш,че го правиш,а трябва, защото не си малка...[smilie3][smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: sunnyshot   
Дата:   15-02-10 18:07

Траян е римски император, бре [smilie5]

името не е християнско

http://en.wikipedia.org/wiki/Trajan



https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/aqap9640.JPG

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9d/Traianus_Glyptothek_Munich_336.jpg/250px-Tr



http://www.britannica.com/EBchecked/topic/602150/Trajan


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: тьма   
Дата:   15-02-10 18:45

това за българското му значение съм го чела, но не е вярно, името е с романски произход и какво излиза - буквално преведено, сливенски Изразителен неизвестен[smilie2] никой ли, знаещ романски езици няма да ми помогне, бре хора


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Lalinda   
Дата:   15-02-10 21:27

Малък царски бонус за утеха на тьма - един от шестимата синове на Иван или Йоан Владислав (имал е и шест дъщери!) се е казвал Траян.
[smilie24]

Но много вероятно е да е бил кръстен на римския император, въпреки че изборът му на имена е бил твърде еклектичен - децата му носели прабългарски, еврейски, гръцки и латински имена.

Последното го казвам в отговор на въпроса за произхода на имената (на българите) - в повечето случаи именно български, еврейски, гръцки или латински.

Моето е гръцко.


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Императорът.   
Дата:   15-02-10 21:36

Колегата Траян що му казвали, че има козешки уши, на картинката няма?

Лалинда - кафявите най-си кръщават малките Асен, щото при нужда лесно става на Асан.


Кофти имена са Момчил, Ивайло... не е ли тъпо да си кръстен на свинар? (без да искам да обидя никого).

Иначе има всевъзможни кретенски имена.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: analgina   
Дата:   15-02-10 21:40

А я мояето Велизар да кажете откъде иде и какво означава.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: slivenski   
Дата:   15-02-10 21:41

Сетих се за онази сцена от Криминале, в която таксиметровата шофьорка Есперанца [smilie18] [smilie18] попита Брус Уилис /Буч/ какво означава името му... И той и отговори:

- I'm an American, Honey. Our Names Don't Mean Shit. [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Сигурно и Траян е така... [smilie18] [smilie18] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Императорът.   
Дата:   15-02-10 21:43

Аналгинов - или от Велизарий - приятелят на Аспарух, или от Велизар Димитров... [smilie8] [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: jekopj   
Дата:   15-02-10 21:50

Императорът,стана ми интересен паралела при името на Ивайло и свинара.При бай Тошо ни учеха,че Ивайло бил свинар /така пишело в някакви хроники/ т.е. човек от народа,паралела с народната република,народната власт и т.н.,тогава всичко беше /уж/ на народа.След смяната на системата се заговори,че Ивайло си е бил от болярски род,а презрителното "свинар" са го лепнали византийците в яда си към него,че не бил от царско потекло.То и бившия президент на САЩ Р.Рейгън като се запознавал /вече след като отстъпил поста разбира се/се представял за търговец на крави,но това не значи че самия той е кравар...има си хора за това,той само им плаща.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Императорът.   
Дата:   15-02-10 21:55

Бльъ - то и Робин Худ го изкарват от благородно потекло, но всъщност е бил най-обикновен крадец.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: analgina   
Дата:   15-02-10 21:58

А кажи тогава на приятелят на аспарух откъде му идва името и какво значи.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: Императорът.   
Дата:   15-02-10 22:09

Ми може баща му да е проявил творчество и да го е измислил... То първите думи и имена все някой ги е измислил - по подражание дори...
Много имена идат от звукът, който издава нещото - барабан, гарга, пес, хъхряк, буря, чинел... останалото е творчество.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: slivenski   
Дата:   15-02-10 22:17

Импе, Велизарий означава фехтовач... човек, който носи меч... рицар... [beer] [beer]

Така... Сега чета, че може би произлиза от славянското "бели цар"... Да не говорим, че византийският генерал Флавий Велизарий е роден тъдява, по нашеските земи, в Сапарева Баня... [smilie5] [smilie21]



Публикацията е редактирана (15-02-10 22:42)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: tan4o   
Дата:   15-02-10 22:33

някой знае ли Таня какво означава!?

Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: jekopj   
Дата:   15-02-10 22:39

танчо,името Таня го няма в книжката с имената на българите...може би е руско/славянско...ако някой знае,нека каже.[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново за произхода на имената
Автор: slivenski   
Дата:   15-02-10 22:58

Таня произлиза от Татяна, което е женският вариант на Татиус, от Тит Таций или Тит Татий, който е сабински цар - племето сабини, населяващо околностите на Рим още от времето на основаването му. [smilie5] [smilie21]



Публикацията е редактирана (15-02-10 22:59)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.