Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как седите на работния си стол?
Автор: тьма   
Дата:   13-02-10 11:33

Оказва се, че любимата поза "отличник" (прав ъгъл на гърба спрямо седалката), не е никак правилна или поне така твърдят учени от Шотландия и Канада.https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/oulr8535.JPG Според тях 135-градусовият наклон предразполага към оптимална позиция на тялото по време на работа. Удобството зад бюрото не е никак маловажно, тъй като (пак според статията) 32% от населението прекарва поне по 10 часа в седнало работно положение, като половината от тях дори не ходят да обядват - груба грешка за онези, които се опитват да са "в джаза" на здравословния начин на живот.

Всеизвестно е, че тялото на човека не е "проектирано" да се намира в седнало положение (като се замисля, едва ли в природата има аналог). Именно на тази теза се базира и проучването, което е направено в болница "Ууденд" в Абърдийн.


Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: marchello   
Дата:   13-02-10 11:35

последната поза [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: DidiAndreeva   
Дата:   13-02-10 11:47

Обикновено както ми е удобно, така седя [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: Marillion   
Дата:   13-02-10 11:50

От последната поза може да те заболи "опашката".

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: dinkoff   
Дата:   13-02-10 12:01

ако столът е качествен, ергономичен и удобен няма значение как седиш на него. тялото само ще открие правилната стойка. столът трябва да е такъв, че след като седиш на него 2-3 и повече часа да не те боли кръста и да не ти е изтръпнал задника. за съжаление в офисите обикновено не са такива.

иначе и аз седя в последната поза.

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: ivenchev   
Дата:   13-02-10 12:01

Автор: Marillion
Дата: 13-02-10 11:50

От последната поза може да те заболи "опашката".


Ами зависи от опашката ... защото има и такива. [smilie10]
[smilie10] [smilie10]

https://photo-forum.net/static/forum/2010-02/dbss0045.JPG
http://prikachi.com/files/1360707K.jpg



Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: тьма   
Дата:   13-02-10 12:02

аз досега съм седяла като при първата и си ме боли опашката, ще пробвам последната[smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: 798099   
Дата:   13-02-10 12:08

Във всички случаи - седнал. [smilie18]

Това последното си е "полулегнал". Което само по себе си си е предпоставка за мързел. По мои наблюдения, това е любимата поза на хора, които с часове не се отделят от компютъра...

Мисля (не без основание), че има голямо значение какво всъщност работиш седнал. Я си представи, че отидеш в данъчното да си подаваш годишната декларация и завариш в стаята 2-3 чиновници в тази поза?![smilie18]

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: ivenchev   
Дата:   13-02-10 12:10

Автор: 798099
Дата: 13-02-10 12:08

Във всички случаи - седнал.

Това последното си е "полулегнал". Което само по себе си си е предпоставка за мързел. По мои наблюдения, това е любимата поза на хора, които с часове не се отделят от компютъра...

Мисля (не без основание), че има голямо значение какво всъщност работиш седнал. Я си представи, че отидеш в данъчното да си подаваш годишната декларация и завариш в стаята 2-3 чиновници в тази поза?!



Ако са САМО 2-3 ще бъде супер ... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: asahi   
Дата:   13-02-10 12:11

На стол с колелца няма как да седиш правилно. Краката трябва да поемат част от натоварването, задникът трябва да натиска малко назад. В резултат столът тръгва назад и почват едни намествания, дето развалят позата. Истината е, че трябва да се става, да се разкършва човек, а защо не и да полягва.

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-02-10 12:18

Аз седя изсулен - демек последната поза. Иначè не ми е удобно и почва да ме боли гърба. Тия пози на отличниците съм ги оставил на тях. Да признавам мога с часове да вися пред компа, както за да бачкам нещо така и за да си губя времето с форуми, филми и всякакви други простотийки.

[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: 798099   
Дата:   13-02-10 12:18

ivenchev, мисля, че за толкова бих премълчал. Виж, ако са 4-5 гарантирано ще се развилнея. А аз го мога, вЕрвай ми![smilie9]

През миналата седмица тренирах на два пъти (М-тел и пощенска Банка) и съм в "отлична спортна форма"[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: ilchoni   
Дата:   13-02-10 12:24

За последната една година обиколих де що невролози и физиотерапевти има.
Единодушни са, че правилната поза на човек в седнало положение е тази в която кръста и рамената са в една равнина.
При илюстрованата 135 градусова позиция, човек има опасност да страда от болки във врата.
Лично доказателство съм - и за кръста, и за врата.
Столът си е от изключително значение. И не на последно място - ставането възможно на по-чести интервали. Застояването в седнало положение е вредно [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: gbrain   
Дата:   13-02-10 12:27

На 45 минути седене по 10 лицеви опори и 5 мин разтягане на краката + няколко клякания + 100кг на лежанката 6-8 повдигания + крос 3000м за норматив + едно мачле с колегите от офиса + скок с бънджи въже от офис сградата и сте готови да продължите работа свежи.

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: ilchoni   
Дата:   13-02-10 12:32

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: shpexy   
Дата:   13-02-10 12:34

аз не седя на стол и не ме боли опашлето [smilie18] Работата ми не е от такова естество. Ама друго е когато монтираш външно тяло на някой, който живее на 10-я етаж - тогава и аз имам болежки, ма на друго място
[smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: IvoZafirov   
Дата:   13-02-10 12:35

Абе за мен ако може и едно фелацио...

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: asahi   
Дата:   13-02-10 12:39

Има само свирки, ама с поръчка.

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: тьма   
Дата:   13-02-10 12:53

хайде, пак в познатата посока потегли темата

ще пробвам да се изтегна една седмица на стола и ще ви кажа резултата


Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: shpexy   
Дата:   13-02-10 12:59

стига се изтяга - няма ли да качваш снимки ?!

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: Onakava   
Дата:   13-02-10 13:51

Отдавна е намерен оптималния начина на сядане, и той не е нито един от трите показани фигурки. Освен позицията на тялото, важна е позицията на главата (а тя зависи от тази на монитора, който пък трябва да е на височината на главата, на около две педи разстояние), на лактите, на китките, на раменете и краката.
На всеки час трябва да се разкършваш пет минути.

Пробвай да седнеш както на третата фигурка и пиши три часа – ако ръцете ти въобще стигнат до клавиатурата, след месец си с хроничен тендинит на раменете и перманентно схванат врат.

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: ivenchev   
Дата:   13-02-10 15:04

Опашкатааааааааааааааааааааа ... [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: boreto   
Дата:   13-02-10 15:23

От много години ползвам последната поза с часове без почивка. Само че имам уточнения.

Първо, трябва да има подпорка под кръста.
Второ, не е точно такава позицията. Седалото не е хоризонтално, а е повдигнато на 20 градуса и ъгълът между седалото и облегалото отива към 115.
Трето, краката е удобно да са на нещо по-високо от пода.

И става перфектно.
Има един недостатък. Столовете, дето им се накланя назад седалото са по-скъпи...


Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: ivenchev   
Дата:   13-02-10 15:31

Съгласен съм с boreto.

Понякога ми се налага да работя така (по 12 часа на ден) и наистина столовете с наклонено седало са на светлинни години по-удобни.

Освен това истинският стол е с по-висока облегалка, която има част (регулируема) за подпиране и на главата. Естествено струва пари.


Обърнете внимание на седалките и съответно позата в по-скъпите спортни автомобили или по филмите за астронавти/космонавти/тайконавти и прочие *.навти.

Отговори на това съобщение
 Re: Как седите на работния си стол?
Автор: boreto   
Дата:   13-02-10 15:32

Ей, прав си. Това за главата го забравих.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.