Автор: IDA
Дата: 10-02-10 19:06
Neuromancer,
За всички като теб и за тези, които успяха да прочетат само първите два реда от статията,
ето какво представлява БАН СЕГА:
БАН създаде атомната енергетика у нас и продължава научно да я осигурява.
БАН направи България космическа държава.
БАН създаде българската интегрална и функционална микроелектроника.
БАН координира научните изследвания по националната сигурност и отбрана и борбата с тероризма.
БАН е съосновател на Българския Грид-консорциум.
БАН контролира далечните преноси на радиоактивни и химични замърсители и нелегалния трафик на радиоактивни материали.
БАН ръководи изследванията по слънчева енергия и нови енергийни източници.
БАН организира Национален център по ЯМР-спектроскопия.
БАН е базова организация на водородните технологии и нанотехнологиите.
БАН организира биологичния мониторинг в общата екология на страната.
Не на последно място:
БАН изготвя за всички национални служби прогнози за времето, агрометеорологията и хидрологията, наблюдава земетресенията, геомагнетизма и йоносферата. А музейните и архивни фондове на БАН са хранилища на националната памет.
Напоследък БАН предизвика и получи
първата и единствена засега у нас международна оценка на своята цялостна дейност от специална съвместна Експертна комисия на Европейската научна фондация (ESF) и Европейската федерация на националните академии на науките (ALLEA – “ All European Academies”).
Нека припомним тази оценка:
«Комисията по оценяването стигна до недвусмисленото заключение, че по-голямата част от институтите на БАН извършват ценна изследователска дейност според международните стандарти. В някои от случаите панелите откриха изследователски групи, които работят на челни световни позиции. Екипът оценители смята този обобщен резултат за впечатляващо постижение, имайки предвид особено трудните условия за провеждане на изследвания в България.
В докладите на експертните панели има примери за институти, които работят изключително добре в международен план, провеждат изследвания с най-висока обществена полезност за България и по-широкия регион. Общото ни впечатление, обаче, е че тази сравнително добра работа е резултат най-вече от инвестиции, направени в миналото, и не може да бъде поддържана без съществени усилия както от страна на БАН, така и на българското правителство. Тъй като много подобрения са възможни и се налагат от самото естество на работата, няма съмнение, че без истинско ангажиране в полза на най-качествената наука в България и без отговарящата на това финансова подкрепа, БАН като водещо научно средище в страната няма да бъде в състояние да поддържа досегашната си национална и международна позиция. Необходимото усилие преди всичко е въпрос на осигуряване на по-добро финансиране за БАН.»
БАН е единствения шанс на България за създаване на наукоемки производства, които да ни изтеглят от кризата. В страни, бедни на природни ресурси, националните икономики разчитат най-вече на наукоемките производства – доказва го опитът на
Ирландия,
Словения,
Далечния Изток.
|
|